Jump to content


Photo
- - - - -

Izivljavanje profesora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
61 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 October 2015 - 22:58


 

@tomas

 

A ko treba da pruza primer?

 

Secas se primera one srednjoskolske babe pred pemziju koja nije dala dnevnik djaku, vec zamahnula na njega?

I sta je bilo?

 

...

A sta je trebala da uradi ? Da kretenu da dnevnik?

Ucenik nema (i ne treba da ima) pravo da zahteva od profesora da mu da dnevnik.

 

TI ocigledno uopste nisi u toku sa odnosima djaka i profesora u srednjim skolama. Imam nekoliko poznanika koji su profesori u srednjim skolama i svi su postali zavisnici od bensedina i bromazepama.

 

Prtofesori nemaju prakticno nikakva prava pa tesko da mogu da pruze bilo kakav primer. Ako daju jedinicu djaku koji nema pojma moraju da pisu izvestaj. Ako imaju gomilu djaka koje nastava ne zanima i dobojaju jedinice mogu da budu novcano kaznjeni zato sto "lose motivisu djake", kao da se svaka maloumna budala moze motivisati, pa im onda daju dvojke samo da skinu bedu sa vrata.

 

U (mislim) trecoj beogradskoj gimnaziji zena mog kolege sa posla predaje muzicko i pokusava da djacima prenese malo muzicke kulture i u sklopi casa im pusta muziku sa mini linije koja ima daljinski upravljac. Kako stoku ne zanima nista sto nije Ceca, Jeca ili Seka ili slicna muzicka g***na nasli su novu zabavu: smart mobilnim telefonima koji imaju IC predajnik i softver za univerzalne daljinske upravljace iskljucuju mini liniju kada im pusti neko muzicko delo i to naravno prolazi nekaznjeno ("igraju se deca"), a kada dobiju keca, posto nista ne uce i nista ih ne zanima, dolaze delegacije roditelja da kukaju i prigovaraju zbog keceva iz "nebitnog predmeta kako sto je muzicko obrazovanje".

 

Nisu to deca koja zasluzuju postovanje, vec 90% neopevana stoka, slika i prilika svojih roditelje koji su takodje neopevana primitvna stoka i ni deset puta bolji kadar od ovog jadnog kakav je u skolama bi im tesko pomogao da se izmene.



#17 Diavolo

Diavolo
  • Members
  • 5 posts

Posted 28 October 2015 - 23:02

Plan pise u dnevniku svaki dan sta se obradjuje na casu naravno da sam pogledao... Filosofija je pravilan naziv za tzv nasu filozofiju i trebao bi da se najezis od tvoje gluposti. Celo drustvo je bilo tu i drug i drugarica su sedeli na jednoj stolici... U toj kantini ima 4 stola i svaki sto ima 4 stolice, jedan sto do prozora je rezervisan za profesore i tu ni jedan djak ne sedi ostalo je za djake gimnazije... Inace od prosle godine ima novu knjigu a i dalje predaje po staroj, a daje pismene iz nove jer ne zna pola gradiva iz nove... Kad sam mu naglas procitao lekciju on nije znao pa je pricao o nekoj tamo desetoj lekciji...


Edited by Diavolo, 28 October 2015 - 23:06.


#18 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 October 2015 - 00:17

A sta je trebala da uradi ? Da kretenu da dnevnik?

Ucenik nema (i ne treba da ima) pravo da zahteva od profesora da mu da dnevnik.

 

TI ocigledno uopste nisi u toku sa odnosima djaka i profesora u srednjim skolama. Imam nekoliko poznanika koji su profesori u srednjim skolama i svi su postali zavisnici od bensedina i bromazepama.

 

Prtofesori nemaju prakticno nikakva prava pa tesko da mogu da pruze bilo kakav primer. Ako daju jedinicu djaku koji nema pojma moraju da pisu izvestaj. Ako imaju gomilu djaka koje nastava ne zanima i dobojaju jedinice mogu da budu novcano kaznjeni zato sto "lose motivisu djake", kao da se svaka maloumna budala moze motivisati, pa im onda daju dvojke samo da skinu bedu sa vrata.

 

U (mislim) trecoj beogradskoj gimnaziji zena mog kolege sa posla predaje muzicko i pokusava da djacima prenese malo muzicke kulture i u sklopi casa im pusta muziku sa mini linije koja ima daljinski upravljac. Kako stoku ne zanima nista sto nije Ceca, Jeca ili Seka ili slicna muzicka g***na nasli su novu zabavu: smart mobilnim telefonima koji imaju IC predajnik i softver za univerzalne daljinske upravljace iskljucuju mini liniju kada im pusti neko muzicko delo i to naravno prolazi nekaznjeno ("igraju se deca"), a kada dobiju keca, posto nista ne uce i nista ih ne zanima, dolaze delegacije roditelja da kukaju i prigovaraju zbog keceva iz "nebitnog predmeta kako sto je muzicko obrazovanje".

 

Nisu to deca koja zasluzuju postovanje, vec 90% neopevana stoka, slika i prilika svojih roditelje koji su takodje neopevana primitvna stoka i ni deset puta bolji kadar od ovog jadnog kakav je u skolama bi im tesko pomogao da se izmene.

Ja bih nezadovoljstvo usmerion na roditelje. 



#19 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 October 2015 - 02:15

...

 

... 

 

 

Ja mislim da si ti nesto pobrkao. I ne samo ti.

Skola u sVrBiji je mesto gde neuki 'profesori' (najlosiji studenti koji samo traze uhljeblje) 'predaju' deci koja su proizvod sistema. Mostly na osnovu zastarelih principa i zastarelih metoda. To je samo borba za vlast nad drugime. Medjutim vreme straha i bespogorovnog postovanja je proslo. Cudno, kako ti metodi strogoce za sve ove godine nisu proizvele kvalitetnije roditelje, kvalitetnije 'profesore' i kvalitetnije 'djake'. Samo se perpetuira glupoca i neki iscaseni principi. Kazes - trose 'bensedin / bromazepam'? Ajde da budem cinican do kraja - a mozda im je 'profesura' samo izgovor da budu blize svojoj ovisnosti? Ti znas na sta se i kako sve vade narkomani. Uvek je tu nesto spolja, sto ih je nateralo. Pa ko necesmedikamenta - sto ne odu iz prosvete koja ocigledno nije za njih? Ili su tu samo zbog plate? A ako su samo zbog plate - pa sto se zale?

 

Zamisli - 'jedinica' iz muzickog! Takvu, moram to da kazem - nesposobnu glupacu - treba oterati iz prosvete.

Evo, da se nasmejes - ja sam iz 'domacinstva' imao '2'!

 

I sta kazes 90% neopevana stoka?

Pa, i ti 'profesori' imaju u kuci 'neopevanu stoku' koju, ocigledno, nisu oducili od muzickog njesra - i cemu je onda frka? Daju li i po kuci 'jedinice'?

:lol+:

Potrazi na Net-u pismo onog studenta sa FPNa o prof. D. Pavlovicu.

Normalno je da ima Profesora, kao sto ima i Studenata i to je uvek manjina.

 

Ovi drugi nisu bitni.

 

...



#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 October 2015 - 09:18

Plan pise u dnevniku svaki dan sta se obradjuje na casu naravno da sam pogledao... Filosofija je pravilan naziv za tzv nasu filozofiju i trebao bi da se najezis od tvoje gluposti. Celo drustvo je bilo tu i drug i drugarica su sedeli na jednoj stolici... U toj kantini ima 4 stola i svaki sto ima 4 stolice, jedan sto do prozora je rezervisan za profesore i tu ni jedan djak ne sedi ostalo je za djake gimnazije... Inace od prosle godine ima novu knjigu a i dalje predaje po staroj, a daje pismene iz nove jer ne zna pola gradiva iz nove... Kad sam mu naglas procitao lekciju on nije znao pa je pricao o nekoj tamo desetoj lekciji...

Plan i program ne pise u dnevniku vec na sajtu ministarstva prosvete.
Filozofija je ispravan naziv, sto bi znao da si ikada uzeo udzbenik u sake ili pogledao plan i program na sajtu ministarstva. FiloSofija sa S je arhaicni naziv posebno popularan kod onih koji misle da govore srBski.

#21 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 29 October 2015 - 09:56

Stani malo, prikoči...

Izvini(te) ali očigledno se radi o navaspitanoj stoci (Profa) i zbunjenoj mladeži (Učenik). Ništa korisno ne videh kod prvog, naprotiv bahato, bedno i administrativno iživljavanje. Što se potonjeg tiče, uprkos nemuštom i nesređenom (no to je definicija mlade osobe u razvoju, naročito kognitivno/emotivnom, a.k.a. adolescent) vidim hrabrost i staloženost, koju bi trebalo berem prepoznati, ako ne i podržati.

Nisam ubeđen da je a priori "poštovanje" autoriteta imperativ.

Što se pomenute profesorke muzičkog tiče. Ako ona ne može, ne ume da đacima otvori uši i obezbedi uslove da glazbeno naprave iskorak, odnosno evoluiraju od trubo folk shit-a, preko pop & folk do jazz & blues -naravno da će Bach, Beethoven & Brahms teže imati prolaz na daljinskom. Šteta što nisam u SRB da joj rado pokažem i u praksi kako to može da izgleda...

Dakle, Kinik: 10 points!


#22 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 29 October 2015 - 10:16

Ovo je sa ucenikove strane klasico isterivanje pravde, ucinjena mu (sumnjiva) nepravda (tj. njegovom drugu) pa se sad zainatio. Cudi me da Kinik koji u principu dobro uocava procese i dogadjaje ovde ne vidi: NATO (profesora), Srbiju (ucenika) i recimo R.Srpsku (ucenikovog druga) :P . Sve sa ucenikom (Srbijom) koji se poziva na ucenicka prava (medjunarodno pravo), duple standarde, dvostruke arsine i nove i nove lekcije (tj. nove i nove uslove za razna poglavlja). :)

 

P.S. nikad ne bih mogao biti profesor, ona stolica umesto pod dupetom, mogla bi da zavrsi ko zna gde ...



#23 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 29 October 2015 - 10:44

I ne samo to, nego je filoSofija čist izraz fašizma, podstican od strane SANUANUS-a, sa ciljem ispiranja mozga etnonacionalizmom i klerofašizmom. Počeo je da se forsira u vreme kad je pokojni požarevački tiranin milošesku krenuo u svoju "antibirokratsku revoluciju", a najjači "argument" pristalica filosofije bio je da ako bismo prihvatili filozofiju, onda bi to značilo da filozofsko mišljenje kod nas potiče sa nemačkog govornog područja, te bismo zanemarili svoju "vizantijsku" filoSofsku tradiciju.

 

I gle čuda, kakvo iznenađenje - da, sva ozbiljna filozofija u Srbiji potiče iz Nemačke. Vizantijska filozofska tradicija u Srbiji postoji podjednako kao što postoje vizantijski raketni motori. 

 

Dakle, kaže se filoZofija, a filoSofija je za Dverjane i druge srbovske fašiste.



#24 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 29 October 2015 - 11:31

@Goran70

Meni baš ovo tvoje vuče na opisani fašizam sa sve stolicom u vugla...

Izvini, ali stolica se ne uzima učeniku - ona se njemu pruža ili se brine da ih ima dovoljno za potrebu nastavnog kadra, odnosno učenika. U krajnjoj liniji ko je više odgovoran (shodno mogućnostima delovanja) za opisano stanje: loša organizacija i komunikacija? Da nije slučajno baš ta generacija profesora...

Dalje, pa ko je vodio etničko čišćenje srpskog jezika? Da nije možda mali dok je bio u pelenama? Ako sada tako piše, on je žrtva tog ludila, nikako uzrok. A ko sprovodi to ludilo i ko mu se nije uspešno suprostavio? Baš taj "autoritet"... Itd.

Ljudi, vi ovde lečite privatne (opravdane) frustracije. Taj mali NIJE imao izbora. Rodio se tu i za koju godinu će videti šta će i kako će. Profa je oličenje sistema. On je svoje izabrao ;)

#25 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 29 October 2015 - 12:23

:) ovo sa stolicom je odvojeno, naravno da ne bi bilo normalno, samo mali pokazatelj sveopste frustracije.

 

Ok, a zato taj ucenik nije olicenje sistema? Cist njegov proizvod. Bas iz onih razloga sto sam gore napisao, sistem je da smo stalno u nekoj borbi protiv nepravde, uzeo mu stolicu i pazi ti sad pitanje A po kom to zakonu? A gde pise da moze biti na pismenom nesto sto nije predavao?  Pa to je original ono A gde je odluka Saveta Bezbednosti ili UN-a, A gde pise da je lakirana bubasvaba clan Vlade? A gde pise da mu je to posao? ili bilo sta drugo. Ja se slazem da je zrtva sistema tj ludila u tom sistemu ... medjutim ja uvek gledam i individualno, svi smo individue, a ne clanovi krda.



#26 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 29 October 2015 - 13:48

Baš tako -proizvod tog profesora. No, nisam primetio da mu je on (proizvod) uzeo stolicu (autoritet). Upravo obratno...

Nije bilo priče o 'nepravdi' već o zloupotrebi i lošim manirima. To je vaša konstrukcija, odnosno učitavanje...

Koliko ja vidim profesor se pozvao na 'pravo' koje kolko mogu da procenim nije stekao autoritetom odnosno profesionalnošću, da ne kažem elementarnom ljudskosti. A dečko je hteo da to 'pravo' podvrgne kritici... Po meni zdravoj.

Slažem se da je nabolje poći individualno, od sebe. No zaboravljaš činjenicu da se ovde radi o dve neravnopravne osobe, dakle o odnosu profesor-učenik, koji nije niti treba da bude zasnovan na 'pravu', iskazivanju moći i administrativnom šikaniranju, već na uzajamnom poštovanju i realnom autoritetu/leadership by example, koji ovde pada u mutnu vodu gore opisanog ludila...


#27 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 29 October 2015 - 13:51

Prvo, mogao bi malo da obratis paznju posto ne ides u neku tehnicku skolu gde to kako se izrazavas i pises nije preterano bitno, vec u gimnaziju, znaci upisaces i fakultet i nastavices sa skolovanjem, pa je stoga tvoja velika sramota da u cetvrtoj godini gimnazije ne znas da je glagol "trebati" bezlican ako se upotrebljava sa nekim drugim glagolom, za filoSofiju ti je vec odgovorio tomas - pravilno je filozofija.

 

Oni koji kazu da je filoSofija, a ne filoZofija jer je "zophos" na grckom mrak, pa bi onda ovo bila ljubav prema mraku nisu u pravu jer se zophos ne cita kao "zofos", vec "dzofos".

 

Drugo, sve te starogrcke reci su dosle su ubacene u srpski jezik preko latinskog i nemackog, pa je i zbog toga pravilno filozofija. Ako cemo da menjamo tu z u s morali bi da menjamo i u fisika, fisicko itd.

 

Za one pametnjakovice koji kazu evo original rec "philosophia" pitaj sto onda mi ne pisemo upravo tako u originalu philosophia, a ne filosofija? Ako kazu zbog pravila srpskog jezika, e upravo zbog toga pisemo i filoZofija, a ne filoSofija.

 

Sto se tice tvog problema sa doticnim profesorom, iz ovoga sto si ispricao njegov postupak je bahat. Sa druge strane, on vama ne mora da polaze racune, a to da li negde pise ciji je sto ili stolica "argument" smo mi otprilike napustali u cetvrtom razredu osnovne, a ti zavrsavas gimnaziju - ne cini ti se da je malo detinjasto?

 

Isto profesor moze pitati koga hoce i kada hoce, nikakvi zakoni niti pravila ih ne ogranicavaju. Ako je profesor kvaran pa koristi svoje zvanje da se na taj nacin izivljava pitajuci vas iako kaze da ce da predaje, ili ako mu se nesto ne svidi kod tebe pa te onda za kaznu pita toga je bilo mnogo pre nego sto se tvoja generacija ispilila - imas dva puta, ili budi spreman uvek i znaj sve sto moze da te pita i onda moze samo da pukne od muke, ili digni ruke i zadovolji se nizom ocenom.

 

Nikakvo kukanje kod vise instance tu ne pomaze jer on IMA PRAVO da ti kaze u kantini da ustanes i ustupis mu mesto bez razloga. To sto je takav potez bahacenje je potpuno druga prica.


Edited by McLeod, 29 October 2015 - 13:53.


#28 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 29 October 2015 - 14:09

@McL Sve 5, no o kom 'PRAVU' pričaš? Upravo se na datom primeru radi o konvenciji, vaspitanju i lepim manirima. Dakle, opet se vraćamo na ono što mi najviše bode oči -nedostatak istih.

 

 

edit/ 

 

Eto procitah i Règlement intérieur du Lycée jedne od najboljih gimnazija (public) kod nas u Parizu HENRI-IV u potrazi za tim 'pravom' i ne videh. No puna usta obaveza tolerancije i postovanja, te kurtoazije svih clanova tog obrazovnog drustva... Daleko smo mi od "daj mi stolicu, jer na nju polazem vece 'pravo'!?" Znaci, falican ugovor i dogovor -kao i u drustvu. Meni opet odgovorniji profa i akademska ekipica od mladog stabla koji se moze, ako se sa njim ume i zeli, savijati. No opet se vracam na leadership by example. To je, cini mi se, ovde misaona imenica.


Edited by GlennGould, 29 October 2015 - 14:45.


#29 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 29 October 2015 - 14:34

Odnos profesora i ucenika nije kao odnos brata i sestre - niti ucenik moze da kuka mami sto mu je profesor uzeo stolicu. On je stariji, obrazovaniji, sprema ucenika za dalje obrazovanje/zivot i zbog toga ucenik treba da ga postuje.

 

Ja ne opravdavam ovaj potez i smatram ga za bahacenje profesora. Sa druge strane, ne vidim ni razlog da se ovolika dreka digne oko toga - taj potez sluzi tom profesoru na cast. Dakle u takvim situacijama ucenik treba da se pokupi i ode.

 

Imao sam i ja nekih zanimljivih situacija sa profesorima, narocito fizickog.

 

Jednom sam ga zamolio da propustim njegov cas, em sam bio bolestan, em je trebalo da odgovaram fiziku za dva casa i pitao sam ga da li je problem da iskoristim njegov cas da ucim fiziku. Da je krenuo da mi kenja nesto na sta to lici, ja bih rekao ok i radio bih fizicko normalno. Niti je ocenjivao niti sta, bezvezan cas na razboju i gredi koje smo i inace uvek samo ofrlje odradjivali kod njega jer ni on to nesto posebno nije vrednovao, a naravno da je i nas smaralo. I on kaze ok. Ja obucen sednem na kraj sale skroz i preslisavam se, da ne smetam drugima, udjem prvi.

 

I sta se desi - maltene niko ne radi, svi kao bolesni i on tu krene da divlja i da se dernja i onda vidi mene i kaze a ti tamo sta citas na mom casu i ne radis?! Ja zblanut mu odgovorim da sam ga pitao i da mi je odgovorio da mogu da ucim fiziku. On meni sta si me bre pitao izlazi napolje!!! Ja ga gledam reko' vazi i izadjem napolje.

 

Posle toga ga nisam zarezivao 2% - dao mi je na kraju godine trojku zbog koje nisam bio odlican samo u toj cetvrtoj godini. Niko osim mene u celoj skoli mislim nije imao trojku iz fizickog, to je bio hit pogotovo jer nisam bio ocajan iz tog predmeta (a i oni ce uvek da imaju cetvorku), razredna me terala da izadjem na vece da trazim da mi se poveca ocena, ja nisam hteo.

 

Nit sam mu se javio vise u zivotu, a ironija nas je opet spojila - imao je neko sudjenje, a moja majka igrom slucaja bila tuzilac :lol: Sto je najgore, setio se prezimena jer nije uobicajeno kad su se sreli i poceo na foru jao ja sam vasem sinu predavao fizicko u gimnaziji - pa progutao knedlu.

 

Znaci vidis lepo sta su ti prioriteti - ako je bio izraz ogromnog nepostovanja prema uceniku, nezasluzeno - ili ces da budes savrsen kod njega na casu i tako ga nerviras, ili ni ti njega neces da postujes, pa neka te kaznjava ocenama, kad se zavrsi gimnazija ne poznajemo se i cao.

 

A inace nista ja posebno nisam radio da mu napakostim na njegovim casovima. Samo mu nikad vise ni rec nisam rekao niti sam se cimao pa nek mi daje koju god hoce ocenu. Kad me nesto direktno pita odgovarao sam najkrace moguce.



#30 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 29 October 2015 - 14:54

Ma sve razumem. No ja se postavljam iz pozicije drustva (korisno/potrebno vs stetno/suvisno). Znam da je neobicno :)

 

Vidi, vrlo dobro znam kakvi su nam profesori bili a mogu da zamislim na sta to danas lici. To sto ti opisujes je kako se postaviti da disfunkcionalnost sistema i individuelna bahatost sto manje uticu na tebe. Sasvim racionalno i pozeljno. No to ipak treba nazvati pravim imenom i u skladu sa mogucnostima sankcionisati, odnosno uticati da se od goreg menja ka boljem...

 

I sta je bilo -fizikalac popio neku vaspitnu, ili ...? :D

 

Dobro, si barem bio Vukovac u OS? :P