Jump to content


Photo
- - - - -

Mostar


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 simple minds

simple minds
  • Members
  • 11,226 posts

Posted 27 November 2015 - 15:46

Pre rata je na vrelu Bune bio ribnjak i restoran, pastrmke savršene...ugođaj neponovljiv.

Ima i sad, tačnije u Blagaju.



#47 simple minds

simple minds
  • Members
  • 11,226 posts

Posted 27 November 2015 - 15:50

IMHO, retko iritantan i agresivan za uši dijalekt.

stvar ukusa, inače najčistiji akcenat na teritoriji bivše juge...



#48 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 27 November 2015 - 15:51

stvar ukusa, inače najčistiji akcenat na teritoriji bivše juge...

+ Užice.


Edited by Ганац, 27 November 2015 - 15:52.


#49 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 November 2015 - 16:07

...

 

+ Užice.

:ajme:

 

'Dela, ne pricaj svasta!'

 

 

...



#50 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 27 November 2015 - 17:39

i obavezno ribnjak u Blagaju... ;)

Joj, kad se setim Tucindana `92: vracamo se iz Saraj`va Pincom (oterali neke releje na popravku) i mislimo sta cemo za Badnje vece, jbg vojne konzerve i nisu nesto, a "topovski udar" (ni kasikare) niko ne vodi na spisku. E, jbg, Pinzgauer je bio pun ribe, kuvari iznenadjeni materijalom za veceru, Uzicani odusevljeni - a nas trojica se i dan danas ne primicemo reci i "pecanju" :blush:



#51 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 30 November 2015 - 06:17

no, bas "divno". divljastvo + kradja. mada me ne cudi, tzv. JNA 1992. je bila upravo to.

 

 

...

 

 

nego, sto je s vinima mostarskog kraja? ako je vec toliko (ideoloske, pa i sovinisticke) buke izazvalo spominjanje mostarskog govora (i to na topicu koji nosi naslov "Mostar"?!), moze li onda barem koja (normalna / uljudjena rijec) o vinima? prije neki dan sam u Metrou kupio Hercegovacku Blatinu Vinarije Citluk (kvalitetno suho crno vino kontroliranog podrijetla Mostarskog vinogorja / berba 2011.), i jbg, sta da kazem, nakon prvog gutljaja prosuo sam kompletnu bocu u lavabo. i nije mi to bilo prvi puta s hercegovackim vinima. pa se pitam -> nije valjda da se za konzumaciju kvalitetnih / dobrih vina iz mostarskog kraja mora zapaliti u mostarsko vinogorje?

 

p.s. ima li uopce na ovom forumu nekoga ko (danas) zivi u Mostaru?

 

 

 



#52 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 November 2015 - 06:35

no, bas "divno". divljastvo + kradja. mada me ne cudi, tzv. JNA 1992. je bila upravo to.

 

 

...

 

 

nego, sto je s vinima mostarskog kraja? ako je vec toliko (ideoloske, pa i sovinisticke) buke izazvalo spominjanje mostarskog govora (i to na topicu koji nosi naslov "Mostar"?!), moze li onda barem koja (normalna / uljudjena rijec) o vinima? prije neki dan sam u Metrou kupio Hercegovacku Blatinu Vinarije Citluk (kvalitetno suho crno vino kontroliranog podrijetla Mostarskog vinogorja / berba 2011.), i jbg, sta da kazem, nakon prvog gutljaja prosuo sam kompletnu bocu u lavabo. i nije mi to bilo prvi puta s hercegovackim vinima. pa se pitam -> nije valjda da se za konzumaciju kvalitetnih / dobrih vina iz mostarskog kraja mora zapaliti u mostarsko vinogorje?

 

p.s. ima li uopce na ovom forumu nekoga ko (danas) zivi u Mostaru?

Proci ces ti Spacekom pored moje kuce.... :lol+:

 

Probaj vina iz manastira Tvrdos ;)



#53 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 30 November 2015 - 06:54

Proci ces ti Spacekom pored moje kuce.... :lol+:

 

:D

 

 

Probaj vina iz manastira Tvrdos ;)

 

pa nije li to vinogorje kod Trebinja (Popovo polje)? mislim, rado cu probati (samo gdje?), ali ovdje ipak govorimo o mostarskom vinogorju. 



#54 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 November 2015 - 08:36

:D

 

 

pa nije li to vinogorje kod Trebinja (Popovo polje)? mislim, rado cu probati (samo gdje?), ali ovdje ipak govorimo o mostarskom vinogorju. 

Mostar ti samo deli Hercegovinu na zajebanu Istocnu i jos zajebaniju zapadnu. :D



#55 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 31 December 2015 - 10:02

Bio sam par puta u Mostaru. Kao odrasla osoba sam ga sasvim drugacije dozivio. Naime, arhitektura mi je pri svakoj posjeti u vecoj mjeri upadala u oci. Na jednoj strani Stari grad i onda u neposrednoj blizini austro-ugarski stil izgradnje. Hotel (cini mi se da se zvao "Neretva") me je uvijek impresionirao. Onako uz obalu Neretve mi je izgledao velicanstveno. Jako mi je zao sto su hrvatski pobunjenici srusili stari most. Dolazio sam i poslije u Mostar, nakon rekonstrukcije mosta, ali sam uvijek imao utisak da je rusenjem starog mosta dobrim dijelom zauvijek srusen i onaj duh mostarski. Ono sto me osim toga uvijek privlacilo u Mostaru jeste i onaj pogled u Velez. Imalo je sve to nesto egzoticno u sebi odnosno je ostavljalo takav utisak na mene licno, iako je  taj grad u mojoj domovini. I ono sto ce mi uvijek ostati u pamcenju vezano za Mostar jesu nesnosljive vrucine ljeti.

 

Ono sto me iritira na Mostaru jeste onaj kriz na Humu. Osim sto je zloupotreba vjerskog simbola koji bi trebao stajati za mir i pravdu, on je postavljen kao simbol nasilja i demonstracije sile. Moje licno misljenje je da je vjerskim simbolima mjesto u i na bogomoljama, ne na brdima i drugim javnim mjestima. Tako je i krizu mjesto na crkvi, ne na brdu. 

 

Mostarke i Mostarci koje sam upoznao su bili jako opusteni i po mom licnom utisku spori u svemu sto su radili i govorili ;)  Neko bi mozda rekao da su lezerni. Kao takvi su nekako pasali u taj grad.