Jump to content


Photo
- - - - -

Mobing - zlostavljanje na radu


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 25 September 2015 - 07:36

„Zlostavljanje, u smislu ovog zakona, jeste svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom ili grupi zaposlenih kod poslodavca koje se ponavlja, a koje za cilj ima ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja, položaja zaposlenog i koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje, pogoršava uslove rada ili dovodi do toga da se zaposleni izoluje ili navede da na sopstvenu inicijativu raskine radni odnos ili otkaže ugovor o radu ili drugi ugovor."

 

Iz Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu

 

..............

 

Samo iz razgovora s ljudima iz bliskog okruženja (porodica, prijatelji, kolege) zaključujem da je mnogo ljudi izloženo zlostavljanju na radu. Jasno je i da u ovo vreme ekonomske, ali koliko vidimo iz skorašnjih dešavanja oko izbegličke krize i političke nesigurnosti, svaki oblik zlostavljanja na poslu ima veći i jači efekat jer manipuliše ljudskim strahom za egzistenciju.

Da li ste i vi bili izloženi mobingu? Da li postoji rešenje? Kakva je situacija u drugim državama? Da li su moberi češće žene ili muškarci? Pojedinci ili grupe? Koliko teško je dokazati mobing?

Iskustva, saveti...

 

Attached File  fired.jpg   8.6KB   14 downloads


  • 0

#2 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 September 2015 - 10:43

Pa mobing je , po meni, recimo, kada direktor poslje nekoga u tzv. "sobi za plakanje" ! Ne radi nista, prima neku platicu-mizeriju, ali ne moze da napreduje i biva izolovan i bojkotovan. To je mobing.


  • 0

#3 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 September 2015 - 21:16


 

Samo iz razgovora s ljudima iz bliskog okruženja (porodica, prijatelji, kolege) zaključujem da je mnogo ljudi izloženo zlostavljanju na radu. Jasno je i da u ovo vreme ekonomske, ali koliko vidimo iz skorašnjih dešavanja oko izbegličke krize i političke nesigurnosti, svaki oblik zlostavljanja na poslu ima veći i jači efekat jer manipuliše ljudskim strahom za egzistenciju.

Da li ste i vi bili izloženi mobingu? Da li postoji rešenje? Kakva je situacija u drugim državama? Da li su moberi češće žene ili muškarci? Pojedinci ili grupe? Koliko teško je dokazati mobing?

Iskustva, saveti...

 

Svedjani vole istrazivanja, pa tako postoji i podatak o tome da je svaki deseti zaposleni nekom prilikom bio izlozen mobingu na radnom mestu. Dosta se govori o potrebi donosenja posebnog zakona koji bi stitio one koji se osecaju izlozeni toj vrsti zlostavljanja, ali za sada postoji samo Zakon o radnoj sredini, nesto kao zakon o zastiti na radu, koji ima ozbiljan problem. On, naime, nije primenjiv u individualnim slucajevima, jer spada u grupu upravno-pravnih akata, koji regulisu samo odnose izmedju poslodavaca i drzave. Njime se poslodavcima nalaze da vode racuna i o tom aspektu radne sredine, ali se ne kaze sta i kako treba da rade.

 

Ostaju, dakle, kampanje, apeli, edukacija i slicno, ali nekog konkretnog nacina da se zastiti od onih koji mobuju, ipak nema. Jedino sto takav neko ima na raspolaganju je promena radnog mesta, medjutim u situaciji kad se tesko nalazi siguran i dobar posao, cesce se zavrsi poduzim bolovanjem.

 

Cini mi se da je ovde u Svedskoj u ulozi onih koji mobuju cesce grupe, nego pojedinci. Osim toga, cesce se to dogadja kroz uskracivanje informacija, opste ignorisanje, "zamrzavanje" mobovanog (dakle pasivno), nego kroz neke otvorene forme, aktivno. Ne znam da li je neka specificnost podneblja, ili je i drugde tako.


  • 0

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 September 2015 - 21:37

Dve alternative, krivična prijava ili promena posla.

 

That's all.


  • 0

#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 September 2015 - 22:34

...

 

 

Ili telefon vugla.

:lol+:

 

...


  • 0

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 September 2015 - 15:46

Cini mi se da je ovde u Svedskoj u ulozi onih koji mobuju cesce grupe, nego pojedinci. Osim toga, cesce se to dogadja kroz uskracivanje informacija, opste ignorisanje, "zamrzavanje" mobovanog (dakle pasivno), nego kroz neke otvorene forme, aktivno. Ne znam da li je neka specificnost podneblja, ili je i drugde tako.

Eto, a ja bih ovde tako rado nekom platio da me ovako mobinguje... Ima li sta divnije nego da te na poslu svi ignorisu?


  • 4

#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 September 2015 - 16:08

Eto, a ja bih ovde tako rado nekom platio da me ovako mobinguje... Ima li sta divnije nego da te na poslu svi ignorisu?

 

Nisi pazljivo citao. Mora da je slucajno ;) .

Ne radi se o ignorisanju u vreme ispijanja kafe i ostalom obaveznom, a bas dosadnom socijalizovanju na radnom mestu. Ignorisanje iz mog posta se odnosi na sam posao i vezano je uz uskracivanje informacija. Ako ti i dalje nije jasno, kazi, pa cu da ti navedem konkretne primere. U svakom slucaju, radi se o nimalo naivnom obliku mobinga, gde kvalitet tvog rada, a time i tvoje licno zadovoljstvo njime, ovisi o informacijama koje dobijas ili ne dobijas od ostatka tima.

Jos je i dobro ako ti je posao samostalan, pa do neophodnih informacija mozes da dodjes i na drugi nacin. Ali sta ako si deo tima koji te prvo iskljuci, a posle ide da se zali sefu kako nicim ne pridonosis, vec sve moraju sami?


  • 0

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 September 2015 - 16:13

Spoiler

Jos je i dobro ako ti je posao samostalan, pa do neophodnih informacija mozes da dodjes i na drugi nacin. Ali sta ako si deo tima koji te prvo iskljuci, a posle ide da se zali sefu kako nicim ne pridonosis, vec sve moraju sami?

Menjaj firmu!;)


  • 0

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 September 2015 - 03:09

Nisi pazljivo citao. Mora da je slucajno ;) .

Ne radi se o ignorisanju u vreme ispijanja kafe i ostalom obaveznom, a bas dosadnom socijalizovanju na radnom mestu. Ignorisanje iz mog posta se odnosi na sam posao i vezano je uz uskracivanje informacija. Ako ti i dalje nije jasno, kazi, pa cu da ti navedem konkretne primere. U svakom slucaju, radi se o nimalo naivnom obliku mobinga, gde kvalitet tvog rada, a time i tvoje licno zadovoljstvo njime, ovisi o informacijama koje dobijas ili ne dobijas od ostatka tima.

Jos je i dobro ako ti je posao samostalan, pa do neophodnih informacija mozes da dodjes i na drugi nacin. Ali sta ako si deo tima koji te prvo iskljuci, a posle ide da se zali sefu kako nicim ne pridonosis, vec sve moraju sami?

Stvarno nisi zapazila ironican ton posta? OK, da pojasnim, jasno mi je da na nekim poslovima to nije slucaj. Ali na nekim drugim poslovima to jeste blagodet. Problematicno je, stoga, davati uopstene definicije sta jeste, a sta nije mobing. Po meni, nema nikakvog nacina da se to apriorno zna, mora se vrsiti ekspertiza svakog pojedinacnog slucaja. A to kosta. Prema tome, treba malo o'laditi sa tuzbama za mobing koje su, kako cujem, postale veoma cesta pojava u nekim sredinama. Zanimljivi bi bili podaci, ako ih imas, koliko cesto se od tuzbi za to stize do pravosnaznih presuda u Svedskoj, recimo, ako je vec svaki deseti bio navodno izlozen, koliko je njih podnelo prijave i kakav je ishod... 


  • 0

#10 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 September 2015 - 08:14

Ja ne znam kako je drugde ali ovde kod mene su poslodavci (od onog na nivou kommune pa do avdelingsledera) izuzetno dobri. Od samog početka je bilo razgovora upravo na tu temu. Ponuđena mi je sva pomoć, uz strogu diskreciju, u slučaju diskriminacije ili poteškoća na radu. Ne znam samo koliko puta su dolazili psiholozi da pričaju pojedinačno sa nama a onda slali izveštaje šefovima. Tako da zavisi gde čovek radi. Vidim da se neki žale kako im je negde drugde loše i kako je ovde gde ja radim fenomenalna atmosfera (radna i kolegijalna). O takvim šefovima i poštovanju prema zaposlenima mogu samo da sanjaju ljudi na Balkanu.

Edited by melankolic, 27 September 2015 - 08:19.

  • 0

#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 27 September 2015 - 08:25

Stvarno nisi zapazila ironican ton posta? OK, da pojasnim, jasno mi je da na nekim poslovima to nije slucaj.

 

Ocigledno ni ona trojica sto su te plusicarila nisu shvatili da je to bila ironija za opstu upotrebu, vec su mislili da je upucena licno meni. Da su mislili da time pokazujes zelju za konstruktivnim razgovorom sa mnom, ne bi ti video njihovih pluseva :) .

 

Ali na nekim drugim poslovima to jeste blagodet. Problematicno je, stoga, davati uopstene definicije sta jeste, a sta nije mobing. Po meni, nema nikakvog nacina da se to apriorno zna, mora se vrsiti ekspertiza svakog pojedinacnog slucaja. A to kosta. Prema tome, treba malo o'laditi sa tuzbama za mobing koje su, kako cujem, postale veoma cesta pojava u nekim sredinama. Zanimljivi bi bili podaci, ako ih imas, koliko cesto se od tuzbi za to stize do pravosnaznih presuda u Svedskoj, recimo, ako je vec svaki deseti bio navodno izlozen, koliko je njih podnelo prijave i kakav je ishod... 

 

Uz ovo pojasnjenje, naravno da mozemo da nastavimo razgovor. Tema je bas zanimljiva.

Definicija sta jeste, a sta nije mobing se mora dati. Taman posla da svako upisuje sta mu se cefne. Medjutim, ne mora se bas svaki pojam definisati do najsitnijih detalja, bar ne ovde na forumu. Tu smo da razgovaramo i da se medjusobno pitamo oko onog sto je eventualno nejasno.

 

Da si pazljivije citao sta sam gore napisala, video bi da u Svedskoj nije moguce tuziti nekoga zbog mobinga na radnom mestu. Moguce je samo zbog "uznemiravanja" i to po tacno odredjenim osnovima, koji otprilike odgovaraju onima za diskriminaciju. Dakle, sve to nema nimalo veze s mobingom. Vezano za mobing, ne postoji nijedna zakonska odredba na koju bi se moglo pozvati u pojedinacnom slucaju. Mislim da je razlog tome upravo ta teskoca dokazivanja, zbog cega ljudi nisu hteli da pisu zakon koji je nemoguce primeniti. S uznemiravanjem je lakse, jer to ipak podrazumeva aktivno delovanje. A cak i tu ima teskoca s dokazivanjem, to je valjda jasno.

 

U Svedskoj glavni problem predstavljaju bolovanja zbog depresije i slicnih stanja, za koja se pretpostavlja da su dobrim delom posledica (i) mobinga. Zato su poslodavci motivisani da aktivno na tome rade, cak i u meri vecoj od one na koju ih zakon obavezuje. Zakon ih, naime, obavezuje samo na to da imaju jednu osobu koja ce biti zaduzena za dobre uslove rada (skyddsombud), a to jednako obuhvata dobru ventilaciju, osvetljenje i sl, kao i posredovanje i pomoc onima koji se pozale na mobing. Nista vise od toga.

Dakle, ne postoji nikakva mogucnost tuzbe zbog mobinga, vec se radi preventivno i kroz neformalne oblike delovanja. I to kosta, ali se smatra da je u opstem interesu i da dugorocno donosi i ekonomsku korist, kroz vecu produktivnost i smanjenje bolovanja.


Edited by vilhelmina, 27 September 2015 - 08:28.

  • 0

#12 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 September 2015 - 14:45

Ocigledno ni ona trojica sto su te plusicarila nisu shvatili da je to bila ironija za opstu upotrebu, vec su mislili da je upucena licno meni. Da su mislili da time pokazujes zelju za konstruktivnim razgovorom sa mnom, ne bi ti video njihovih pluseva :) .

Izvini, ali ovo deluje pomalo paranoicno. Pa ne desava se bas sve i uvek oko tebe...

 

Uz ovo pojasnjenje, naravno da mozemo da nastavimo razgovor. Tema je bas zanimljiva.

Definicija sta jeste, a sta nije mobing se mora dati. Taman posla da svako upisuje sta mu se cefne. Medjutim, ne mora se bas svaki pojam definisati do najsitnijih detalja, bar ne ovde na forumu. Tu smo da razgovaramo i da se medjusobno pitamo oko onog sto je eventualno nejasno.

Ali zapazi da je postavljac citirao zakon. Dakle ZAKON. zakon obavezuje, a njegovo krsenje se kaznjava, zar ne?

 

 

Da si pazljivije citao sta sam gore napisala, video bi da u Svedskoj nije moguce tuziti nekoga zbog mobinga na radnom mestu. Moguce je samo zbog "uznemiravanja" i to po tacno odredjenim osnovima, koji otprilike odgovaraju onima za diskriminaciju. Dakle, sve to nema nimalo veze s mobingom. Vezano za mobing, ne postoji nijedna zakonska odredba na koju bi se moglo pozvati u pojedinacnom slucaju. Mislim da je razlog tome upravo ta teskoca dokazivanja, zbog cega ljudi nisu hteli da pisu zakon koji je nemoguce primeniti. S uznemiravanjem je lakse, jer to ipak podrazumeva aktivno delovanje. A cak i tu ima teskoca s dokazivanjem, to je valjda jasno.

Hmmmm, ispade da je ovaj nas zakon napredniji od svedskih. To u Svedskoj ima smisla. Ovo sto je chilli citirao mi se cini jako problematicnim. 

 

Doduse, kazne koje propisuje nas zakon su bedne (mislim da je najveca 400 hiljada dinara, a druge su manje od sudskih troskova, otprilike). Ali svejedno, postoji ogroman broj sekundarnih troskova i problema i za zaposlenog i za preduzece kad se jednom postupak pokrene.

 

U Svedskoj glavni problem predstavljaju bolovanja zbog depresije i slicnih stanja, za koja se pretpostavlja da su dobrim delom posledica (i) mobinga. Zato su poslodavci motivisani da aktivno na tome rade, cak i u meri vecoj od one na koju ih zakon obavezuje. Zakon ih, naime, obavezuje samo na to da imaju jednu osobu koja ce biti zaduzena za dobre uslove rada (skyddsombud), a to jednako obuhvata dobru ventilaciju, osvetljenje i sl, kao i posredovanje i pomoc onima koji se pozale na mobing. Nista vise od toga.

Dakle, ne postoji nikakva mogucnost tuzbe zbog mobinga, vec se radi preventivno i kroz neformalne oblike delovanja. I to kosta, ali se smatra da je u opstem interesu i da dugorocno donosi i ekonomsku korist, kroz vecu produktivnost i smanjenje bolovanja.

Nesumnjivo je da donosi vecu produktivnost (narocito te ergonomske stvari) i to je verovatno dobro resenje. Ali da li ta osoba za dobre uslove rada nekom odgovara i kome? Da li ona, ako vidi da poslodavac nije preduzeo odgovarajuce mere, moze da pokrene tuzbu po nekom drugom osnovu?


  • 0

#13 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 September 2015 - 16:28

 Da li su moberi češće žene ili muškarci? Pojedinci ili grupe?

 

 

 

mobing je uocljiviji ako je u pitanju grupa koja mobira,

mobirani obavezno mora da bude razlicit od mobera i ta razlika je meta

 

mozda je osoba jako lepa, pametna i zna posao, opasna konkurencija ostalima koji nisu ni blizu toga - eto razloga za mobing

 

a moze i da je osoba neadekvatna za posao, tesko uci, ne snalazi se, lupeta, prica besmislice,

ili dosla preko jake veze - eto razloga ...

 

svakako mobing je bedno grupno ponasanje, a ako ga sprovodi samo jedna osoba, pa to onda mora da bude nadredjeni koji mobira jedan na jedan iz nekog licnog a ne opsteg razloga...


  • 0

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 September 2015 - 16:40

mobing je uocljiviji ako je u pitanju grupa koja mobira,

mobirani obavezno mora da bude razlicit od mobera i ta razlika je meta

 

mozda je osoba jako lepa, pametna i zna posao, opasna konkurencija ostalima koji nisu ni blizu toga - eto razloga za mobing

 

a moze i da je osoba neadekvatna za posao, tesko uci, ne snalazi se, lupeta, prica besmislice,

ili dosla preko jake veze - eto razloga ...

 

svakako mobing je bedno grupno ponasanje, a ako ga sprovodi samo jedna osoba, pa to onda mora da bude nadredjeni koji mobira jedan na jedan iz nekog licnog a ne opsteg razloga...

Rekoh vise puta menjati firmu, iz prostog razloga sto je u tom okruzenju, neslaganja, nemoguce raditi. Cak i da zakon regulise problematiku, a ljudi iz te grupe ostanu u okruzenju, saradnja ce biti gotovo nemoguca.

Shrodi gore rece da bi voleo da ga ignorisu, naravno da je cesto zgodnije da covek sam odradi posao bez onih kojima prvo mora da nacrta o cemu se radi, a posle kako da se odradi.

Zbog gore navedenih razloga su neophodni interview-i pre zaposlenja da se proceni kako se novi zaposelni uklapa u tim.


  • 0

#15 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 September 2015 - 17:33

 

Shrodi gore rece da bi voleo da ga ignorisu, naravno da je cesto zgodnije da covek sam odradi posao bez onih kojima prvo mora da nacrta o cemu se radi, a posle kako da se odradi.

Zbog gore navedenih razloga su neophodni interview-i pre zaposlenja da se proceni kako se novi zaposelni uklapa u tim.

 

ignorisanje nije lose ako imas mnogo posla a drugi glasovi te u tome samo ometaju

 

ali nije samo ignorisanje u pitanju, moberi kad vide sta ti smeta rade to sto ti smeta, ako vide da volis osamu u radu, zivkaju te, prekidaju pitaju nesto samo da te ometaju....

 

mobing pocinje i tako sto se obratis osobi koju bi rado mobirao tako sto joj kazes da neces s njom da pricas jer nije dovoljno kvalifikovana za razgovor sa tobom bas kao sto meni rece jedan forumski nick malopre a istovremeno se zalaze za status izbeglica

 

pa kako mozes da budes istovremeno osetljivo osecajna osoba prema xz i mober u pokusaju prema xy?

 

... teoretski je to moguce cak i vise od toga je moguce, teoretski mozes i sa putinom da se macujes i da se zalazes za

bolji tretman albatrosa od strane gostiju sa kruzera ali cemu ako je uocljivo da teoretises zbog

uvezbavanja samo tebi pojmljive politicke korektnosti , prepisujes paragrafe sa interneta i time dokazujes svoju odanost tematici

 

 licemerje menja velicinu i oblik a sve to kao neizostavni deo mobinga

 

sad, da li zbog toga napustiti firmu pa zavisi prvo od radnog mesta, zatim ko te mobira, kolika je to gomila ...ali mozda nije korektno reci da je ipak glavna sama osoba i njeni kapaciteti za prevazilazenje licemerja mobera


  • 0