Jump to content


Photo

Grupa A


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#1 Mile1

Mile1
  • Members
  • 15,320 posts

Posted 29 August 2015 - 23:44

Grupa A
1.Francuska
2.Finska
3.Rusija
4.Poljska
5.Izrael
6.Bosna i Hercegovina
  
                                                                                            Raspored utakmica
  
5.9.2015.Poljska-Bosna i Hercegovina(15:00)
5.9.2015.Rusija-Izrael(17:30)
5.9.2015. Francuska-Finska
 
6.9.2015.Rusija-Poljska(15:00)
6.9.2015.Finska-Izrael(17:30)
6.9.2015.Francuska-Bosna i Hercegovina(21:00)
 
7.9.2015.Finska-Rusija(15:00)
7.9.2015.Izrael-Bosna i Hercegovina(17:30)
7.9.2015.Francuska-Poljska(21:00)
 
9.9.2015.Bosna i Hercegovina-Finska(15:00)
9.9.2015.Poljska-Izrael(17:30)
9.9.2015.Francuska-Rusija(21:00)
 
10.9.2015.Finska-Poljska(15:000
10.9.2015.Bosna i Hercegovina-Rusija(17:30)
10.9.2015.Francuska-Izrael
 
                                                                                        Domacin turnira
bice francuski grad Monpelje.Grad naseljava skoro 254.000 stanovnika. Po veličini je osmi u Francuskoj, a u regiji Južne Francuske zauzima treće mesto, iza Marseja i Nice. Ne bi trebalo da iznenadi ukoliko brzo dođe do promene na tom polju, jer je Monpelje grad koji najbrže raste u poslednjih 25 godina.Dotakao sam se sporta, a on je u ovom gradu veoma popularan. Interesantno je da je najpopularniji ragbi, a odmah za njim je rukomet. A, za Monpelje je nastupao jedan od najboljih svih vremena Nikola Karabatic. Rukometni klub je bio prvak Evrope 2003. godine. Uspeha su imali i na fudbalskim terenima, jer su 2012. bili šampioni svoje zemlje. Titulu im je doneo Dzon Utaka pogotkom za pobedu protiv Oksera u poslednjem kolu od 2:1. Najbolji igrač tima te sezone bio je Olivijer Ziru, sada član Arsenala.

Zenski kosarkaski klub je popularniji od muskog zato sto je zenska sekcija osvojila titulu prvaka 2014 godine.

Utakmice A grupe igraće se u "Park&Suites Areni", lepom zdanju izgrađenom 2010. godine sa 10.700 mesta za košarkaške utakmice. Priliku da odigraju prvi meč u ovoj dvorani na 39. Evropskom prvenstvu imaće Poljska i Bosna i Hercegovina. Taj duel je na programu 5. septembra u 15 časova.

parksuites-arena-sportet.jpg

 

 

 

 

 

                                                                                            Roster

Francuska images.jpg

Nando De Kolo(CSKA)

Carls Kaudi(Asvel)

Nikola Batum(Sarlot)

Mikael Zelabal(Le man)

Boris Diao(San Antonio Spurs)

Zofre Lovernj(Denver)

Floran Pjetrus(Nansi)

Rudi Gobert(Juta)

Mamadu Zaite(Nanter)

Selektor ekipe je Vensan Kole

 Po meni prvi favorit prvenstva bez dileme.Imaju odlican Nba sastav i kao najvazniji faktor je da su domacini turnira.Za razliku od prosle godine kada su stigli do polufinala SP trikolorima ce pomoc pruziti i Toni Parker koji ekipu cini 50% boljim.Sa spiska su otpali Ertel kao i Azinska zbog povrede(Zaite upao u sastav).Ocekujem punu eksploziju Gobera na ovom prvenstvu

Istorija

36 ucesca i od toga imaju 1 zlato,2 srebra i 5 bronzanih medalja

 

 

Finskaimages.jpg

Peteri Koponen(Himki)

Dzamar Vilson(Ruen)

Ropen Ahonen(Kolosos)

Sasu Salin(Gran Kanaria)

Mati Nutinen(Bajzons)

Erik Marfi(Besiktas)

Vile Kaunisto(Kuvot)

Dzerard Li(Mursija)

Tuka Koti(Bajzons)

Jonas Kaven(Dolaver)

Selektor je  Henrik Detman

Reppezentacija Finske ucestvovace na trecem uzastopnom EP i u Francusku dolaze sa ciljem da zauzmu sto bolji plsman.Ova reprezentacija je postigla najveci uspeh kada su bili 6 na EP kada su oni upravo bili domacini.Sto se tice igrackog kadra svakako prvo ime je Peteri Koponen fantastican bek koji igra u Himkiju jako dobro naravno pored njega treba spomenuti i Erika Marfija koji je imao priliku da se okusa i u najjacoj ligi na svetu(Nba) kada su ga 2013 godine draftovali Cikago Bulsi 2013 godine.Takodje nasi ljubitelji kosarke prepoznaju i Sasu Salina i Dzerarda Lija koji su igrali u Aba ligi jedan za Olimpiju a drugi za Buducnost.

 

 

 

Izrael images.jpg

Gai Mekel(Crvena Zvezda)

Jogev Ohajon(Makabi Tel Aviv)

Afik Nisim(Hapoel Eliat)

Dagan Javzori(Makabi tel aviv)

Raviv Limonad(Hapoel Tel Aviv)

Bar Timor(Hapoel Jerusalim)

Omri Kaspi(Sakramento)

Son Doson(Makabi Rison)

Oz Blajzer(Bnei Harcilija)

Rafael Menko(Hapoel Gilboa)

Lior Elijahu(Hapoel Jerusalim)

Elisaj Kadir(Hapoel Eliat)

D'OR Fiser(Hapoel Jerusalim)

Janiv Grin(Hapoel Jerusalim)

Aleks Cubrevic(Makabi Haifa)

Robert Rotbart(Narija)

Selektor je Elez Eldestajn

 Istorija

27 ucesca i 1 srebro

 

Po mom misljenju ova ekipa moze da dodje do drugog kruga.Prva zvezda ekipe je svakako Omri Kaspi ali ova reprezentacija ima i stare vukove poput Ohajona i Eljahua kao i D;OR Fisera koji je fantastican pick&roll igrac inace ne bi igrao dzabe sa mnogo velike evropske klubove.Gai Mekel je takodje veoma zanimljiv igrac koji igra odlicnu odbranu i ima veoma dobar osecaj za dobar pas jedina neka mana mu jeste slabiji sut.Ovako ekipa ce biti uskracena sa pomoc Aleksa Tajusa ali je na njegovo mesto uleteo Fiser.Takodje treba spomenuti i Sona Dosona koji je imao odlicnu sezonu iza sebe u Makabi Risonu i sigurno da moze da iznenadi iz drugog plana.

 

 

Rusija images.png

Anton Ponkrasov(Rusija)

Dmitri Hvostov(Himki)

Mihail Kuljagin(CSKA)

Vitalij Fridzon(CSKA)

Egor Vjalcev(Himki)

Dmitri Kuljagin(CSKA)

Evgeni Baburin(Niznji)

Sergej Monja(Himki)

Nikita Kurbanov(CSKA)

Andrej Zubkov(Lokomotiva)

Andrej Voroncevic(CSKA)

Semen Antonov(Himki)

Pavel Antipov(Uniks)

Ruslan Patejev(Himki)

Andrej Desjantikov(Zenit)

Selektor je Evgenij Pasutin

Istorija

11 ucesca i od toga imaju 1 zlato ,1 srebro i 2 bronzane medalje.Ovo vazi od kada su samostalna drzava.

 

Reprezentacija Rusije cini mi se u nikad slabijem sastavu sta reci kada nedostaju igraci poput Mozgova i Sveda koji je ove godine potpisao za Himki.Ovo leto u Rusiji ce pamtiti po tome zato sto je bilo niz neprijatnih situacija.Spomenucu neke od njih a to je da je selektor Pasutin precrtao tri igraca sa spiska a zatim ih posle 2 dana ponovo vratio u sastav pod izgovorm da su ipak procenili da su ti igraci oporavljeni i da mogu da odgovore zahtevima ekipe.Takodje je izabran i novi predsednik kosarkaskog saveza Rusije a to je njihova legenda Andrej Kirljenko.Takodje je FIBA zapretila Rusiji da nece ucestvovati na EP u Francuskoj da bi posle nedelju dana povukli svoju odluku.Njihove mladje  selekcije do 16 godina nisu ni ucestvali na prvenstvu predvidjeno za njihovo godiste.Sto se tice ekipe svakako prve zvezde su Fridzon i Voroncevic koji nastupaju za CSKA i nema nikakve sumnje da ce se oko njih dvojice vrteti cela igra Rusije.Takodje veoma zanimljiv igrac je i snazni Ruslan Patejev koji moze da iskoci iz drugog plana.

 

 

Bosna i Hercegovina images.jpg

Aleks Renfro(Bajern Minhen)

Nemanja Gordic(Cedevita)

Muhamed Pasalic(U-Banka)

Nedim Buza(Ostende)

Marko Sutalo(Bukurest Dinamo)

Marko Josilo(Metalac)

Milan Milosevic(AEK)

Adin Vrabac(Trir)

Dalibor Persic(Timsoara)

Edin Bavcic(Sigal)

Miroslav Todic(Tofas)

Stefan Glogovac(Spurs)

Elmedin Kikanovic(Alba)

Andrija Stipanovic(Trabzon)

Drasko Albijanic(Kozuv)

Selektor je Dusko Ivanovic

iSTORIJA

8 ucesca na prvenstvu a najbolji plasman je 8 mesto

 

Sigurna jedna od najslabijih ekipa u ovoj grupi.Prvenstveno je to zbog toga sto u timu nece biti prva zvezda tima Mirza Teletovic kao i Jusuf Nurkic i Nihad Djedovic koji je zatrazio nemacko drzavljanstvo.Umesto Zeka Rajta od prosle godine igrace Aleks Renfro clan Bajerna koji je prosle sezone nastupao za Albu i to sa velikim uspehom s;ozbirom na to da su dogurali do top 16 i bili uz Zvezdu najrpiajtnije iznanedjenje.Sastavu je trebao da se prikljuci i Dzenan Musa ali je posle razgovora sa njim i sa njegovim klubom ipak je najbolje za njega da odmori ovo leto.Da je nastupao na ovom prvenstvu bio bi najmladji igrac koji j nastupao na EP.

 

 

Poljska images.jpg

Lukas Kosarek(Stelmet)

Ropbert Skinbievski(Anvil)

A.J.Sloter(Banvit)

Mateus Ponintka(Stelmet)

Przenislav Zamojski(Stelmet)

Adama Vacinski(Rio natura)

Karol Grusceski(Stelemt)

Damjan Kulig(Trabzon)

Aleksandar Cis(Turov)

Aron Cel(Monako)

Marcin Gortat(Vasington)

Przemislav Karnovski(Gonzaga)

Selektor je Majk Tejlor

Istorija 26 ucesca 1 srebro i 5 bronzanih medalja

 

Selektor Majk Tejlor je napravio spoj mladosti i iskustva gde je prva zvezda tima Marcin Gortat koji vec dugo igra u Nba ligi.Takodje jedan od talentovanih igraca je i Mateus Ponintka kao i student univerziteta Gonzaga Karnovski koji ce sigurno predstavljati buduncost ove reprezentacije.Takodje treba obratiti paznju i na Kuliga koji je imao fantasticnu sezonu u Turovu i to je naplatio tako sto je presao za Trabzon.Takodje veoma dobar igrac je i A.J.Sloter koji je prosle sezone nastupao za PAO a ove sezone ce nastupati za Banvit.

 

 

 

 

 

 



#2 William H. Bonney

William H. Bonney
  • Members
  • 7,725 posts

Posted 30 August 2015 - 00:39

vidi ga lemi sto se potrudio  :D


Edited by William H. Bonney, 30 August 2015 - 00:40.


#3 lorne malvo

lorne malvo
  • Members
  • 370 posts

Posted 30 August 2015 - 13:50

Svaka čast, Mile, druže moj!

#4 YUNG GOD

YUNG GOD
  • Members
  • 23,654 posts

Posted 30 August 2015 - 14:37

Svaka čast, Mile, druže moj!

De si ti lebtijebem nema te 100 godina :D



#5 Dobar Los Milos

Dobar Los Milos
  • Members
  • 9,213 posts

Posted 30 August 2015 - 15:56

Pitanje sa strane: ko prenosi utakmice bez naseg ucesca? Edit: Sad vidim da Nemci prenose sve svoje u full HD (ZDF & Das Erste podeljeno), tako da je nedelja sigurica, bez RTS idiotizma.

Edited by Specifican Milos, 30 August 2015 - 15:59.


#6 Starešina

Starešina
  • Members
  • 10,905 posts

Posted 01 September 2015 - 11:18

Eurobasket 2015: Grupa A

Posted on 01. Sep, 2015 by Drle Srbija in Fizikalije

Rusija

Posle dugogodišnjeg perioda pod Dejvidom Blatom, u kojem je osvojena jedna evropska titula i jedna bronza, kao i bronza na poslednjim Olimpijskim igrama, Rusija je ušla u tešku fazu, a ta faza ulazi u posebno jak period pred ovaj Euro. Zbog užasnog proteklog prvenstva, Rusija nije videla Mundobasket a morala je da igra i kvalifikacije za Eurobasket. U kvalifikacijama su bili u grupi sa Italijom i Švajcarskom, i uspeli su da izgube jednu utakmicu od Švajcarske, kojima su glavne zvede izvesna braća Mlađan i Klint Kapela iz Hjustona. Švajcarska je toliko loša da je morala da igra predkvalifikacije, u kojima ih je Bugarska dobila dva puta po dvadeset razlike. Sa Italijom, koja je igrala kvalifikacije bez NBA zvezda, predvođena Đentileom i Datomeom, su podelili dvomeč.

Rusi su iskoristili činjenicu da se stvarno trebalo dobrano potruditi da ne odete na ovaj Eurobasket, ali njihov dolazak svakako ne izaziva neki preterani strah kod ostalih. U odnosu na kvalifikacije, igraće Fridzon i Voroncevič ali neće Mozgov, koji je u životnoj formi i koji je bio glavni igrač u kvalifikacijama. On se oporavlja od operacije kolena. Iz reprezentacije su se već pre par godina povukli Hrijapa i Kirilenko, koji je od skoro i predsednik saveza, a nacionalni dres do daljnjeg ne želi da nosi ni Saša Kaun. Šved, nova akvizicija Himkija, je takođe odjebao reprezentaciju, rekavši da se oporavlja od povrede.

Tako da, Rusija prosto što bi rekao Burgija, nema tim. Fridzon je veoma dobar igrač, Voroncevič solidan, a ostatak uglavnom čine ljudi koji popunjavaju roster CSKA i ulaze kada prvi tim sastavljen od najboljih Rusa i skupih stranaca nabije stoku 30 razlike. Ponkrašov, Kurbanov, Sokolov, Zubkov itd. Ja nisam čuo ni za nekog specijalnog ruskog talenta, ima neki Desjatnikov centar, on je izgleda ok. Bitan igrač će da bude Sergej Monija, on je veteran reprezentacije i učestvovao je u svim uspesima u zadnje vreme, ali nikad nije bio u tom užem krugu zvezda. To se ogleda u tome i što zadnjih 10 godina igra za Dinamo Moksvu i Himki, znači nije bio dovoljno dobar za CSKA. Ali u ovakvom timu će biti jedan od nosilaca igre, svakako.

Ne znam kakva je atmosfera u Rusiji, ali meni ova ekipa deluje da može da izazove određeni talas neosnovanog loženja u narodu, jer kao nije baš da su svi užas, tu je Fridzon, tu je Voroncevič od koga će nerealni ljudi u očaju napraviti boljeg igrača nego što jeste, kao i od Monije, a od tih solidnih mladih igrača tipa Desjatnikov, da se naprave strašni mladi talenti. Od mladih igrača je uvek najlakše napraviti laž, ma mlad je dečko, šta ti je, jebaće on kevu za par godina. Ako bi ovaj tim Rusije sam o sebi napravio neku nerealnu sliku, to bi mislim bio poslednji ekser u njihov kovčeg, i mogli bi da prođu kao Slavnićevi Moskitosi, da ne prođu ni grupu. Ova grupa je slaba, i Rusija bi i ovakva trebalo da je prođe, ali treba da stoje na zemlji i da znaju sa kakvom kantom od ekipe su se pojavili. Da u skladu sa tim ne budu arogantni, da krvare u odbrani, na skoku, da igraju kao Delavedova, i onda možda i bude nešto, možda čak dobiju i meč u nokaut rundi, pa da budu što bolje plasirani na konačnoj tabeli, što je veoma bitno jer Eurobasket služi kao kvalifikaciono takmičenje i za Mundo ali i za sledeći Euro, da ne moraš da trošiš noge protiv Austrije i Danske. Naravno, Euro služi i kao kvalifikaciono takmičenje za Olimpijadu, ali to je nagrada samo za finaliste, što Rusi mogu samo da sanjaju sa ovakvim timom, a isto mogu da rade i sa polufinalom. Četvrtfinale i da se šutiraju u dupe, i čekaju neko bolje vreme.

rusija.jpg

Bosna i Hercegovina

BiH je još jedna ekipa koja će na prvenstvo doći osakaćena, ali za razliku od giganta kao što je Rusija ona to ne može da nadomesti, tako da je veoma upitno da li će proći grupu, moja prognoza je verovatno ne.

Neće igrati Teletović i Nurkić, zbog zdravlja, Nurkić je operisao koleno i oporavlja se, a Teletović, koji je izneo kvalifikacije, je imao problema sa krvnim ugrušcima u plućima i njegov novi klub Feniks ne želi da rizikuje te mu nije dao se pojavi na Euru. Posebna priča je neigranje Nihada Đedovića. On je aplicirao za nemačko državljanstvo, ali ne iz sportskih razloga, da bi igrao za njih, nego prosto jebiga, njemačko državljanstvo. Pošto Bosna nema sporazum o dvojnom državljanstvu sa Nemačkom, morao je da se odrekne BiH pasoša da bi dobio nemački. Dal se pravi lud, ili se stvarno nešto sjebao, uglavnom on je kao mislio da će moći da nastavi da nastupa za reprezentaciju BiH na osnovu košarkaškog državljanstva, u šta nisam upućen šta je, ali nebitno, ispalo je da može malo sutra da igra bez pravog državljanstva.

U kvalifikacijama je od ove trojice igrao samo Teletović. Bosna je ostvarila četiri pobede od četiri, protiv Islanda i Velike Britanije. Neke utakmice su dobili prilično sigurno, neke tesnije, ali je Mirza poprilično nosio tim, uz podršku pre svega Gordića i Kikanovića. Nisam siguran šta taj ostatak ekipe može sam, tu su dakle Gordić, Elmedin, Šutalo koga znamo iz Mege i još nekoliko Stiven Marković – Aleksej Nešović klasa igrača, poput Stipanovića, Halilovića itd. Tu će biti i dodatak u vidu crnca, Aleks Renfrou, klasičan nedraftovani evropski pečalbar, koji je prošle sezone odigrao veoma lepu sezonu u Albi.

Da razjasnimo odmah tu temu, protiv sam naturalizacije stranaca, ustvari protiv sam je blago reći, mislim da je to potpuno drkanje ćivota i da federacije koje to urade pokazuju toliki nivo nekuloće i jada da mislim da zaslužuju neki blaži krug pakla samo za to. A da ne pričam o ljudima koji to podržavaju, a pogotovu da ne pričam o najmoćnijem argumentu BRATE ETO KAD BI MAKEDONIJA BILA U POLUFINALU DA NISU UVELI BOA U REPREZENTACIJU, NEMA REZULTATA BEZ TOGA JBG. Boli me jebeno kurac šta je uradila Makedonija, i šta je uradila Češka (Šilb, lol) i šta su uradili Bosanci, ne moramo i mi da budemo govna bez grama stila i kuloće ćivotne, a reći da je ekspresno naturalizovanje nekog levog crnca kako bi reprezentacija ostvarila bolji rezultat prosto pragmatičan način da se reši  problem, je kao reći da treba da pobijemo sve te klošare na socijalnoj pomoći, mislim jebiga šta da se radi.

Da se vratimo šansama BiH na ovom prvenstvu, dakle sa masom igrača kojima bi oslovljanje  „prosečan evropski igrač“ bio popriličan kompliment, i sa nekim crncem evropskim nomadom plejmejkerom i plus na sve to Duško Ivanović, takav kakav je, sa ekipom takva kakva je, ne deluje mi to nimalo dobro. Kao što sam već rekao, grupa je slaba, tu su Finci, tu su Poljaci, ni Izrael sigurno nije sila, može se proći ali dve ekipe će da duvaju kobas, a BiH mi je priličan kandidat za jednu od te dve.

elmedin.jpg

Barem ćemo opet videti Elmedina, koji je postao prava momčina i više ne liči na preraslog Zija Valentina.

Francuska

Francuska je jedan od najužih favorita za titulu i ne bi trebalo da ima problema sa ovom grupom. Celokupno prvenstvo će biti domaćini, ova grupa će se igrati u Monpeljeu, a kasnije se za nokaut fazu svi sele u Lil, gde će se igrati na stadionu.

U pohod ka odbrani evrotitule Francuzi kreću sa dubokim timom, ponovo predvođeni Tonijem Parkerom. Na centarskoj poziciji će veliki adut biti igrač koji je veoma porastao igrački u poslednje vreme, Rudi Gober iz Jute. U ekipu se posle propuštenog svetskog vraća i Nando De Kolo. Nando je svakako veoma potentan strelac ali sam u par mečeva primetio da je povremeno sklon prilično diskutabilnom ponašanju i odlukama na terenu, da ne kažem da je glupi francuski govnar. Jedan je od glavnih krivaca za novi slom CSKA u polufinalu F4 protiv Olimpijakosa, uz naravno još jednu briljantnu partiju Tea mađije. Još jedan igrač koji je uznapredovao, doduše ne tako ispraćeno kao Gober, je Evan Furnije, dvojka iz Orlanda.

Dok su Gober i Furnije nova lica koja bi mogla da budu opasna, tu su i stari znanci Batum, Želabal i Pjetrus. Batum izlazi iz jedne od svojih najslabijih NBA sezona u karijeri, ali to je slaba sezona samo jer je čovek uspostavio kriterijume NBA zvezde. Još jedna standardna njuška će biti Diao, koji će verujem biti opasan kao i uvek. Mislim da će finu meru minuta imati i Lovernj. Lovernj je jedan od većih poklonika Dulo sekte, i u tom kontekstu stvarno mislim da je mega debil, ali mislim da je odličan igrač i ako dobije minute, spreman sam da se kladim da će ih valjano iskoristiti.

Ni Francuzi nisu ostali imuni na NBA banove što se tiče pojedinih igrača, Nju Orleans Pelikani su rekli Ažinsi no pasaran zbog određenih zdravstvenih rizika. Ažinsa je trebalo da bude drugi teški centar ekipe, a zamenjen je sa Mohamadu Džaitehom, likom koji izgleda kao da je pre 20 minuta došao u kontakt sa britanskim istraživačima džungle, ali zaista ne znam ništa o njemu, osim da je još prilično mlad i u francuskoj ligi. On bi trebao da, barem ovo prvenstvo, igra ulogu Štimca. Tu su još dva lika, izvesni Kahudi iz Asvela dvojka trojka, i Antoan Dio, malo rudarskiji tip pleja, treći belac ove ekipe. Zbog njega, tj. ne zbog njega nego zbog kapiram nekih taktičkih pretumbavanja ovakve ekipe, je izduvao Tomas Ertel.

Oko prognoze šta mogu Francuzi nema puno filozofije, mogu do najviših dometa. Međutim, ne mislim da su nešto posebno nepobedivi, tako da ako ostanu kratkih rukava, za naslov, medalju, pa čak i za polufinale, neću baš pasti sa stolice.

francuska.jpg

Finska

Finska nema problem sa strancima, imaće ih četiri na ovom prvenstvu. Doduše, dvojica nisu stranci, rođeni su u Finskoj od očeva crnaca koji su igrali basket u FInskoj i koliko sam shvatio tu su proveli i određeni deo detinjstva. Jedan jeste sigurno, Džerald Li, lik koga se možda sećate iz Budućnosti od pre neke godine, on je i počeo karijeru u Finskoj. Ali imaju i dva klasična stranca. Glavni igrač je ipak Finac, Petri Koponen, plej, igra u Himkiju. Čuli ste možda i za Sasu Salina, iz Olimpije. Pred ovo prvenstvo su se povukla dva veterana, Temu Raniko, takođe nekada igrač Olimpije, i Hano Motola.

Finci su iznenadili pristojnim plasmanom na Euru 11, devetim mestom. To su ponovili i dve godine kasnije. Imaju nadimak „čopor vukova“ a poznati su i entuzijastični finski navijači koji ih prate. Sere mi se od ovakvih timova. Unose u basket neki pederaški lakros koledž bojs vajb, svi se oduševljavaju sa njima kao sa nekom viralnom pederskom zanimljivošću, na tom talasu su dobili vajld kard za Mundobasket 2014 (doduše opravdali su ga jer su zamalo prošli grupu, izgubivši par tesnih tekmi, pogotovu onu u produžetku od Turske) a koliko sam skapirao, vajld kardom za Mundobasket su dobili i automatski plasman na Euro.

Nisu naivni, i realno će tražiti svoju šansu za prolaz iz ove grupe. Ja bih voleo da ispadnu, da vidim slomljena srca što finskih putujućih fanova sa cirkusantskim šeširima i ostalim sranjima, što naših pederčina kojima će Finci biti „simpatični“ i sa kojima će se iskeženih faca slikati ispred hala i kačiti na instagram.

finska.jpg

Istok Pavlović: Upravo sam naleteo na jednu totalno otkačenu grupu Finaca, ja im rekao Can i take a photo of you, oni rekli JEA GRUARGH, kakva opuštenost, kakav sjajan narod.

Poljska

Za razliku od viralnih Finaca i njihove Wolfpack družine, budite uvereni da poljskim Gortat facama i putujućoj fan podršci u vidu ULTRAS KRAKOW niko neće dati nikakav vajld kard ni za šta. Iako zapravo Poljska ima izvesnu košarkašku tradiciju, o kojoj iskreno nisam znao ništa. Imaju tri bronze sa evropskih prvenstava i jedno srebro, a pogotovu su bili jaki šezdesetih. I kasnije su sve do polovine devedesetih redovno bili pristojni, niz sedmih mesta npr. Otada im kreće crn period iz kojeg se polako izvlače poslednjih godina, tako što uspevaju za početak da izbore plasman na završni turnir.

Glavni igrač je Marćin Gortat, koji je izrastao u vrlo respektabilnog NBA centra. Zelena Gora daje dosta reprezentativaca, recimo Kožarek, Ponitka tu su i  Vaščinski, Kulig, Čžiz. Ulogu crnca obavlja Ej Džej Sloter, koji je prošle godine igrao u Panatinaikosu. On je ekstreman primer naturalizacije, pošto u Poljsku nije kročio pre državljanstva, osim možda ako su njegovi timovi gostovali u Poljskoj. Igra dvojku i klasičan je generični crnac bek koji igra u Evropi. Ali Poljaci nisu stali tu sa naturalizovanim igračima pošto su uspeli da naturalizuju i ...a, Dardana Berišu, lika iz Peći koji je igrao par sezona u Poljskoj i očigledno toliko opčinio domaćine da su mu ponudili državljanstvo. Dardan je inače prošlosezonski MVP BIBL lige, mnogo manje poznate regionalne balkanske lige, u kojoj igraju timovi sa Kosova, igrao je OKK Beograd, Mornar Bar, Lukoil, Rabotnički, Kozanji iz Grčke itd.

Pošto smo već zaključili da ova gortatsko – ...ska družina nema šanse da dobije specijalnu pozivnicu i za šta osim za krivično suđenje, Poljaci su morali da prolaze kvalifikacije. Bili su u grupi sa Nemačkom, Austrijom i Luksembrugom i ostvarili su pet pobeda uz jedan poraz. Mislim da se legitimno mogu pošibati za prolaz iz grupe sa Bosnom i Finskom, generalno mislim da će ovo biti veoma zanimljiva grupa  jer su samo Francuzi sigurica, i sa Rusijom i Izraelom može biti svašta iako su jači od ovog tria.

gortat.jpg

Istok Pavlović: Evo prijatelji ja u Varšavi, i kupio neke krem patike za kišu u lokalnoj sportskoj prodavnici. Slučajno ih potopio u farbu posle par dana i otišao u prodavnicu da ih zamenim a prodavac mi reko ŠUPIZDUMATERINU, eto stoka slovenska.

Izrael

Izrael je dugi niz prvenstava imao ulogu pristojnog tima koji ne može da napravi nešto više, ali pristojan tim sa kojim se ne možeš zezati, osmina finala, druga runda grupa, zavisi kakav je bio sistem. Međutim poslednja tri prvenstva su loši, i ne prolaze prvu rundu. Ovo prvenstvo imaju opet taj fazon, pristojan tim, i mislim da je red da se vrate u svoju zonu, te da će proći ovu grupu.

Nosilac igre je Omri Kaspi, fin NBA igrač, krilo, odigrao je jednu pristojnu sezonu za Sakramento, 9 poena u proseku uz po koji skok i asistenciju za nekih 20 minuta na parketu. Zalegao je pošteno u kvalifikacijama i nosio tim, dakle kapiram da mu se cima za repku. Izrael je inače bio u grupi sa Holanđanima, Bugarima i Crnogorcima i za razliku od Crnogoraca nisu dozvolili nikakva iznenađenja.

Pored Kaspija mislim da će vrlo dobro prvenstvo imati i Gal Mekel, novo pojačanje Crvene Zvezde. Dečko igra pleja i takođe ima malo NBA iskustva. Ove sezone je igrao za Njižni i gledao sam ga dva, tri puta. Kreativan je i pametan, i voli da da pas, a ima i pristojan šut. Za 20 minuta po utakmici, imao je 4.7 asistencija po meču u Evroligi prošle sezone, što je vrlo pristojno. I on je igrao veliku ulogu u kvalifikacijama. Izrael takođe ima i odličnog crnca, D’ora Fišera , četvorku peticu sa vrlo visokim procentom šuta i dobrim brojkama u svim statističkim kolonama. Tu je i nekoliko domaćih Izraelaca, za koje verujem da znate iz Makabija, Ohajon, Pnini, Elijahu itd. To su pristojni igrači, ne neki šou, ali pristojni. Kao što sam rekao, prilično sam uveren da Izrael ide dalje, i to možda čak i sa druge pozicije.

gal.jpg

Dobrodošao Gal, jadnu foru sa prenk autobusom punim navijača smo već ispucali na Sofoa hehe, za tebe samo ljep poster.



#7 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 01 September 2015 - 11:58

EUROBASKET A
Posted by Gee_Spot

Krećemo u pregled po skupinama s grupom u kojoj su Francuzi, jer na ovom Eurobasketu s njima sve počinje i završava (ne samo da su prvi favoriti na parketu, već su face i izvan njega - ova ideja da završni dio turnira odigraju na nogometnom stadionu i naprave spektakl kakvog se ne bi posramili ni Ameri ogroman je iskorak za Eurobasket). Domaćini (uvjetno rečeno, ipak će odraditi najveći dio posla u organizaciji) su si složili finu skupinu, bez iznadprosječnog protivnika, taman za uigrati se bez previše napora, a jedino što ih spašava od prezira zbog takvog rasporeda je činjenica da će do četvrtfinala morati preko daleko najtežeg protivnika od svih osvjača skupina jer se križaju s grupom B.

Dakle, oni su prvi, a dalje je sve otvoreno (koliki su favoriti najbolje govori činjenica da bi njihova druga petorka ovdje vjerojatno ušla među 4). S tim da pitanje nije tko je bolji u ovoj hrpi mediokriteta, već koga su manje osakatili izostanci - Poljska je samim time što je došla sa svim najboljim što ima favorit za drugu poziciju, dok su Bosna i Rusija zbog izostanka praktički 60% projiciranih startera (ili ako hoćete udarnih opcija) od nominalno druge i treće najbolje momčadi ovdje, došli u situaciju da mogu biti sretni ako uopće uđu među 4. Našli su se tako u klasi s Finskom i Izraelom koji dolaze manje-više u idealnim sastavima (Finci su kompletni, dok Izraelcima nedostaje par bitnih igrača, ali barem imaju svoju NBA zvijezdu na raspolaganju) i ovdje je stvarno sve otvoreno - ako ćemo biti iskreni, koliko god da je ova skupina očajna na vrhu, nema baš ni jednu katastrofalnu repku u rangu Islanda i rasplet na dnu će ako ništa drugo biti neizvjestan (da, ovo bi trebao biti kompliment).

Jasno, obzirom da u široj slici nitko osim Francuske nije bitan, s ovim ne treba pretjerano razbijati glavu. Ostajem pri jučer napisanom, Francuzi i Poljaci su sigurni, Rusija bi trebala imati dovoljno za proći dalje, kao i Izrael, a Bosna i Finska se mogu nadati - prvi ipak imaju gomilu veterana i trenera koji će znati iz njih izvući maksimum, drugi imaju sistem i identitet što u sudarima s jednako slabima može dati onu ključnu prevagu.

New_rudy-gobert-marcin-gortat-nba-washin

A1 FRANCUSKA

Ne znam kakav je bio plan prije nego što je Ukrajina otkazala organizaciju turnira, ali sada je više nego jasan - iskoristiti priliku za obraniti zlato pred svojim navijačima i istovremeno napraviti potpunu tranziciju sa zlatne generacije Diawa i Parkera na nove nositelje Batuma i Goberta koji su već lani na WC-u pokazali da mogu preuzeti taj teret. Tako da će osim očekivanog rezultatskog uspjeha ovo biti i prava filmska priča jer ćemo nakon ovoga Parkera teško gledati ponovno na Eurobasketu. S tim da je on svoje napravio prije dvije godine, način na koji je nosio Francuze do zlata je nezaboravan.

U međuvremenu smo ga pak vidjeli i nikad ranjivijeg, lani je imao očajnu sezonu u Spursima za svoje standarde i pitanje je hoće li se ikada opet približiti nivou na kojem je igrao još do prije dvije sezone. Ovdje je i dalje bitan dio napada, međutim ova momčad je dokazala lanjskom broncom da nije ovisna o njegovom učinku i bit će interesantno vidjeti koliko će se Parker prilagoditi novonastaloj situaciji. A ta je da nazad stižu zaslužni za spomenutu broncu i da je Parker dodatni bonus, desert, nikako glavno jelo. Glavno jelo Francuske sada je obrana koja počinje s perimetrom gdje vlada Batum i završava sa zaključanim obručem gdje caruje Gobert.

S tim da nije Parker jedini bitan povratnik - iako je u zadnji tren zbog ozljede otpao Ajinca, u akciji je nakon pauze od repke i De Colo, izuzetni glue guy u napadu koji često odrađuje organizatorski dio posla dok Parker traži kako napasti obranu. Njegov dodatak nije ništa manje bitan od Parkerovog čisto iz razloga što su i bez Parkera mogli računati na gomilu dobrih playeva (tipa, ovdje su došli bez lani itekako bitnog Huertela jer za njega jednostavno nije bilo mjesta, iako bi čovjek u svakoj drugoj repki bio minimalno član rotacije), dok im De Colo daje širinu na boku koju baš i nisu imali lani u Španjolskoj, odnosno daje im šutersku kvalitetu nužno potrebnu kad ti je unutarnja linija najvećim dijelom sastavljena od atleta. Ono, čim ne moraš posezati za Gelabaleom i Pietrusom da popuniš rotaciju, u puno boljoj si poziciji da ostvariš dobar napadački učinak, a tu opet treba spomenuti Goberta koji sa svojim krakovima u obrani omogućuje treneru da na perimetru drži šutera umjesto stopera.

Uglavnom, ovo izdanje Francuske tako je nekakav mutant između zlatne repke iz Slovenije s ovom uber-ratničkom verzijom od prošlog ljeta i kao takvo je vjerojatno možda i najbolja momčad koju su imali. Mislim, od kud god da kreneš teško im je naći slabost, osim što su možda malo šuterski previše slabašni kad je na parketu rezervna garnitura (što se lako riješi pametnim rotiranjem, jednostavno paziš da je Diaw na parketu uvijek kad je u igri Gelabale ili Pietrus i to je to). U biti Diaw je ključan za ravnotežu, bilo koji drugi igrač osim njega i Batuma uz Goberta previše će zaštopati reket, ali, obzirom na to koliko su učinkoviti defanzivno, prema naprijed i ne trebaju biti Phoenix Sunsi iz doba Nasha.

Dakle, obrana je ubojita, s Gobertom na parketu gotovo vam je garantirano da ćete protivnika u prosjeku držati ispod poena po posjedu, Batum uvijek može uštopati koga god treba od 1 do 3, a bekovi su dovoljno brzi za smetati presingom na protivničkoj polovici ako zatreba. Napad ima dovoljno šutera, slashera i post znalaca da mogu igrati kakvim god požele sistemom, a uz to mogu kombinirati postave kakve zatreba, od ultra visokih (s Diotom ili De Colom na playu) do ultra niskih (Batum i Diaw kao centarski par).

Kao što sam spomenuo, njihova druga petorka je odlična, a koliko trenutno talenta na raspolaganju imaju najbolje govori to da nisu imali mjesta na rosteru za lani sjajnog Heurtela koji je odlično zamijenio Parkera, odnosno da nitko više ne spominje izostanak Noaha kao problem jer Gobert je jednostavno toliko dobar. Ono što Joakim nikada nije uspio, preskočiti Španjolce, Gobert je napravio iz prve prošlo ljeto, razbivši dominaciju braće Gasol pod koševima na nezaboravan način uhvativši u 23 minute skoro više skokova od svih Španjolaca zajedno u 40 minuta.

Doduše, treba biti iskren i priznati da je isto pošlo za rukom i godinu ranije Diawu i Ajinci, mada samo protiv Marca jer je Pau bio odsutan u Sloveniji, ali očito je da u Gobertu ova košarkaška sila ima novi oslonac koji će im omogućiti da nastave to biti još dugo vremena. Kad smo već kod Ajince, njegova statura bi dobro došla, s njim u roli back-up petice bili bi 40 minuta dominantni u zaštiti reketa, ali ni njegova ozljeda ih ozbiljnije ne ometa u planovima jer mladi Jaiteh je s razlogom bio i ostao NBA potencijal, dakle on šljakerski dio posla može odraditi, a usput ovo će mu biti fenomenalno iskustvo i škola za ubuduće. Tu Francuzima također treba skinuti kapu na načinu kako vode savez, mogli su pozvati solidne veterane poput Seraphina ili Mahinmia od kojih bi dobili ono što im treba i koji su itekako dobro upoznati s ovom jezgrom, ali radije su dali šansu klincu koji će za 5-6 godina biti jedan od nositelja (s druge strane, ako se nešto dogodi Gobertu u Ajinci bi imali čovjeka sposobnog odraditi 25 kvalitetnih minuta na petici, to ni Jaiteh ni Lauvergne ipak ne mogu, ali ako se nešto dogodi Gobertu onda prestaju biti favoriti tako da uopće nema potrebe takav scenarij previše analizirati).

Za kraj osvrnimo se samo na evaluaciju talenta koja će potvrditi da su Francuzi ovdje favoriti. Kad smo podijelili minute i lopte, došli smo do zaključka da u Gobertu imaju potencijalnog MVP-a turnira (46 EIOR), a u Parkeru, Diawu, De Colu i Batumu još četiri iznadprosječna igrača koji u ovoj konkurenciji mogu odraditi role udarnih opcija (kako nema dovoljno lopti za sve, malo sam im smanjio učinak, ali u stvarnosti će vjerojatno Diaw i Batum najviše žrtvovati u napadu). Jaiteh, Fournier, Diot i Lauvergne redom odgovaraju zahtjevima igrača zadatka, a jedini nebitni igrač u rotaciji bit će Gelabale, s tim da ni on nije negativan već podnošljiv, posebice kad ga okružiš s ovakvim suigračima.

Ništa, sad se ostaje samo nadati da će polufinale i finale biti zanimljivi, odnosno da će Srbi, Grci ili Španjolci biti spremni uputiti izazov.

A2 POLJSKA

Ne znam što bih rekao, gledao sam Poljake uživo prije dvije godine i skoro plakao zbog nevjerojatne nesposobnosti njihovih bekova da proigraju Gortata u bazičnoj pick & roll akciji (evo, i sad mi je muka kad se sjetim kako su igrali, a još više kad pomislim da su se navijači Hrvatske iskreno radovali pobjedi protiv takvog protivnika). I danas im je to najveći problem, u vanjskoj liniji nemaju čovjeka na kojega se mogu osloniti iz večeri u večer, ali za razliku od Slovenije u kojoj se se osramotili, ovdje bi ipak trebali napraviti iskorak.

Dva su glavna razloga. Prvi je taj što u Damianu Kuligu danas imaju respekta vrijednog partnera za Gortata pod košem, pravog stretch visokog za razliku od kilavog Lampea kojega ovaj put nisu ni pozvali na pripreme jer ga trener Taylor nije vidio u svojoj viziji (inače, Taylor je Amerikanac koji se nakon godina rada u Europi našao svojevremeno i na platnim listama Celticsa i Rocketsa, što dovoljno govori). Kulig igra košarku života, zaradio je ugovor u Trabzonsporu i ovdje je po brojkama koje su kombinacija Eurolige i Eurocupa, a zatim i po nastupima tijekom priprema, legitimna druga opcija na rosteru.

Drugi razlog je što su pak i oni doveli Amera, Slaughtera, klasičnog combo-beka koji je nakon fenomenalne NCAA karijere, umjesto da se smuca po rubovima NBA, za što je definitivno bio sposoban, odlučio sreću tražiti po Europi (lani igrao u Panathanaikosu, dogodine će i on u Tursku, a već ima iskustva i u Italiji i u Francuskoj). Slaughter je od onih koji prvenstveno gledaju svoj šut nakon bloka, ali i to je bolje od gledanje lopte kako se odbija beku od noge na što su Poljaci do sada navikli u 2 na 2 igri s Gortatom.

Kao netko sposoban gađati tricu iznad 40%, Kulig bi trebao širiti reket za Gortata u pick & rollu i tu bi Poljaci mogli profitirati i od viška prostora, ali i od više opcija sposobnih napasti obranu s loptom koje donosi Slaughter. Iako se nominalno vodi kao bek-šuter, poznavajući domete standardnih playeva poput Kožareka (koji je prije dvije godine bio praktički drugi igrač repke) i prastarog Skibniewskog (kojega su u zadnji tren poveli kao osiguranje umjesto novog Ciboninog šutera Berishe jer jednostavno nemaju izbora, praktički uz Kožareka i Slaughtera ne rosteru nisu imali igrača koji zna driblati i prenijeti loptu), Amerikanac će s loptom u rukama sigurno provesti dovoljno vremena.

Ova trojka je udarna i ako budu na razini Poljaci će imati kičmu, a sve što dobiju od ostatka rostera bit će bonus. Spomenuti playevi će uglavnom jesti minute i truditi se ne smetati, pod košem imaju solidnu rezervu u mrcini Karnowskom s Gonzage (ostaje mu još jedna NCAA sezona za odraditi), a minute na boku pokriti će dva swingmana, mladi Pontika koji je u Sloveniji imao premijeru kao jedan od najvećih mladih talenata nacije (i nije se baš iskazao, kao ni u klupskoj karijeri koju provodi u Belgiji) i iskusni Waczynski iza kojega je više nego solidna sezona u ACB ligi.

Ovaj potonji je više šuter, ovaj prvi slasher i atleta, tako da bi u najboljem slučaju sasvim fino popunili potrebe momčadi u vrhu rotacije. Koja nije duboka, što je problem, ali u idealnom sastavu ova momčad može odigrati na dosta visokoj razini i tako dobrim dijelom maskirati manjak korisnih tijela. U napadu je ključno svesti neforsirane izgubljene lopte na minimum, dok u obrani definitivno imaju dovoljno fizikalija da iskontroliraju i perimetar i reket i skok.

Jasno, sve skupa im to neće biti dovoljno za ozbiljnije rezultate, njihova skupina se križa s ekipama iz B grupe i tu im ni druga pozicija odmah iza Francuza neće previše značiti obzirom da ne mogu dobiti Tursku, Srbiju, Italiju ili tko god već bude treći (eventualno bi neke realne šanse imali protiv Njemačke, ali tu bi se prvo trebalo dogoditi da Njemačka dobije dvije od tri spomenute reprezentacije, što baš i nije izgledno).

A3 IZRAEL

Poput Poljaka i oni su bili ogromno razočaranje u Sloveniji, ali ovdje dolaze valjda željni ostaviti bolji dojam, što im oslabljeni rosteri konkurencije možda i omoguće. Obzirom da nema Halperina, glavni adut je Casspi koji je u životnoj formi, s 27 godina na vrhuncu je igračke moći i ako on bude pravi imat će ne samo legitimnu opciju u napadu, već i sposobnost da zaigraju s ubojitim stretch postavama koje će otvoriti prostor za ulaze solidnih combo-bekova Mekela (nedavno potpisao za Crvenu Zvijezdu nakon neuspjeha u potrazi za novim NBA poslodavcem) i Ohayona, kao i za šuteve centra Fischera kroz pick & pop akciju.

Ni Mekel ni Ohayon nisu idealni tricaši, ali obojica su u stanju nabiti tempo, napasti s loptom i baciti pravovremenu povratnu, kao i odigrati presing. Obzirom na manjak opcija na vanjskim pozicijama vidjet ćemo ih često zajedno u akciji, tako da će Casspi i Fischer dosta trebati spremati iz spot-up situacija (jasno, Casspi će definitivno dobiti i svoju kvotu izolacija, lani je izuzetno kvalitetno napadao obruč u dresu Kingsa).

Udarnu rotaciju zatvaraju mladi Dawson, swingman koji se spominjao i u draft kombinacijama ove godine, te veteran Eliyahu, jedan od onih vječnih reprezentativaca kojega ćemo vjerojatno u dresu Izraela gledati još deset godina (meni još nije jasno da na popisu nema Halperina i Pninija, ali njih su ozljede ovaj put izbacile iz igre, što me čudi obzirom da sam vjerovao da ih u savezu čuvaju zaleđene u posebnim komorama i da ih odlede svake dvije godine za potrebe Eurobasketa). Dawson je još jedan tamnoputi Izraelac, ali za razliku od Fischera nije naturalizirani Amer, već je stvarno rođen u Izraelu gdje mu je otac svojedobno igrao. Što je nevažno, važnije je što mogu od njega dobiti u ovom trenutku, a odgovor je vjerojatno ne previše, sigurno ne dovoljno da nadoknadi Halperinov učinak.

Eliyahu pak nikada nije opravdao talent koji ga je prije 5-6 godina doveo do Španjolske lige i pred vrata NBA pokušaja, zadovoljio se lagodnim košarkaškim životom u Izraelu, a sada je već ušao u 30-e i najbolji dani su definitivno iza njega. U ovom kontekstu teško da može ozbiljnije odraditi i rolu igrača zadatka, tako da i s te strane eventualni pomak od centarskog para Fischer-Eliyahu prema više Casspia u roli stretch četvorke ima smisla. Praktički, Eliyahu bi u tom slučaju preuzeo Pninievu ulogu povremenog podizača energije pod koševima, ali pitanje je čak može li i to odraditi obzirom na blijeda izdanja i u reprezentaciji i Eurocupu zadnjih godina.

Uglavnom, tanki su, to je itekako očito bilo u pripremnom razdoblju, ali u turniru će koristiti užu rotaciju i tako imaju šanse dobiti dovoljno u napadu. Šuterski nisu sjajni (ako ne računamo stare kante Limonada i Nissima koji su zamjene za udarni bekovski dvojac i kao takvi teško će dobiti previše minuta), to će biti problem kad ostanu bez poena iz ulaza i tranzicije, a i obrana ovisi isključivo o Fischerovoj sposobnosti da čuva reket kao bloker te spretnosti Casspia i dvojice bekova u napadanju linija dodavanja (što je često riskantna taktika, zbog čega njihov centar i ima toliko šansi nabijati statistiku u kategoriji blokada).

Da su kojim slučajem ovdje Rusija i Bosna s boljim sastavima, nema šanse da bih im uopće dao prolaz, ovako idem čisto za logikom da su manje osakaćeni od konkurenata i da je lakše maskirati manjak Halperina i Pninia nego Teletovića i Đedovića, odnosno Shveda i Mozgova.

A4 RUSIJA

Do prije nekoliko dana bili su u totalnom kaosu i, iako su skupili "pristojnu" reprezentaciju usprkos gomili otkaza (zbog ozljeda i "ozljeda" ostali su bez Mozgova, Shveda i Karaševa, svog NBA trojca, a nema ni Kauna, što je manji problem iako ga je Blatt evo dovukao u Cleveland, a ni Khryape, što je u biti dobra vijest pa to ne bih ni trebao spominjati u ovom kontekstu), kad gubiš po 20 i više razlike svaku ozbiljniju pripremnu utakmicu, jasno je da sama imena nisu bila garancija ničega te sam ih veći dio pisanja ove najave držao na A6 poziciji.

A onda je na čelo saveza stigao Kirilenko, valjda da se spasi što se spasiti da, pa je već u sljedećim utakmicama pristup bio znatno drugačiji - dobili su Gruziju i pružili otpor protiv Italije. Jasno, čak ni ovi Rusi odjednom željni dokazivanja u dresu reprezentacije nisu dobri koliko su mogli biti da su kompletni, ali neće biti ni kanta za napucavanje.

Dapače, po svoj logici jedno od četiri mjesta za ulazak među 16 trebalo bi biti njihovo. U šuteru Fridzonu i krilnom centru Voronševiću imaju dva solidna temelja, iskusne igrače CSKA koji su još uvijek u dobrim košarkaškim godinama te su u stanju pružiti potrebnu razinu igre da odrade ozbiljnije role.

Ostatak poznatih nam imena, poput Ponkrašova i Monje, nešto slabije se nosi s godinama, ali i oni su u stanju pomoći u manjim rolama, prvi kao all-round zakrpa na vanjskim pozicijama, drugi kao dežurni spot-up šuter koji pod stare dane može odigrati i poneku minutu kao stretch četvorka.

Iako nemaju top talente na raspolaganju, ovdje je još niz solidnih igrača koji znaju kako odraditi svoju rolu, posebice pod koševima. Mladi Pateev trebao bi biti klasični zaštitnik obruča, teška petica koja će na 15-ak minuta zatvoriti reket, iskusni Kurbanov donosi energiju i skok u roli smetlara koji može potegnuti i tricu, a i nešto mlađi Antonov je već provjerene zakrpa - i u Sloveniji je dijelio minute s Karaševom i Monjom i sasvim solidno se snašao u roli stretch četvorke ili čiste trojke, ovisno o potrebi. Tu je i mladi Zubkov kojega definitivno mogu promovirati u sličnog igrača ovim spomenutima ako se nađe među 12.

Problemi za Ruse tako isključivo leže u vanjskoj liniji gdje bez Shveda jednostavno nemaju pravog playmakera koji bi olakšao život suigračima, prije svega Fridzonu. Ponkrašov je dobar za povremenu promjenu ritma sa svojim old school spuštanjima leđima prema košu, ali nitko nije dovoljno pouzdan slasher koji će veći dio utakmice raditi pritisak na obranu ulazom i driblingom. Vyaltsev je klinac koji jednostavno nema iskustvo za igrati odgovornu ulogu koja ga čeka, a prilike će zasigurno imati jer je udarni Ruski bek trenutno Khvostov, do sada Shvedova zamjena i blago rečeno igrač ne baš sjajnog pedigrea. Donosi debelo negativan učinak gledajući napredne statse i bit će interesantno vidjeti kakvu će vanjsku liniju složiti s igračima koji su prvenstveno idealni za kratke, sporedne role (poput dodavanja ručnika dok Shved ide na klupu tijekom time-outa).

Kako god, u ovoj gomili nebitnih, legendarni Ruski bek Pashutin, danas trener koji je pekao zanat kao pomoćnik Blattu u reprezentaciji i Messini u CSKA, nema dovoljno materijala da u kup sistemu napravi iznenađenje. Čak i da dobiju niz sjajnih utakmica od Fridzona te da energijom i brojnošću opcija u reketu nekako izbore drugu poziciju u skupini, nemaju dovoljno za skinuti nikoga iz grupe B s kojom se križaju.

Utjeha je eto barem da će završiti bolje od protagonista "Levijatana". Ako je s dolaskom Kirilenka stvarno počelo neko mirnije razdoblje i ako će u dogledno vrijeme savez stati na noge, onda će valjda i reprezentacija dobiti veći smisao oko parketa, a samim time i na parketu.

A5 BOSNA

Za njih vrijedi slična priča kao i za Ruse što se tiče izostanka udarnih igrača - Teletović se još oporavlja, oko Nurkićeva koljena je Denver toliko oprezan da će možda propustiti i trening kamp (obzirom da se NBA igrači uglavnom povlače s ovakvih okupljanja čim dobiju žulj zbog stiskanja joysticka na playstationu, njihov dvojac barem ima dobre razloge za ne odazvati se), a Đedović je izgubio pravo nastupa onog trena kada je prihvatio Njemačko državljanstvo. Dakle, to znači da igraju bez tri uvjerljivo najveća talenta koja imaju, a ovo što ostaje jednostavno ne ulijeva povjerenje.

U rukama trenera koji zna izvući maksimum iz momčadi u kratkom roku poput Ivanovića (jebote, njegove epizode na klupi su postale kraće od onih Scotta Skilesa), postoji šansa da pruže dovoljno za proći među 16 gdje bi poslužili kao topovsko meso nekom od pravih favorita. Ali, ni te šanse nisu prevelike jer ova repka jedva da ima 5-6 igrača na koje može računati, s tim da nitko od njih nije ništa više od igrača zadatka na nekom ozbiljnijem rosteru.

Amerikanac Renfroe njihov je combo-bek (ili bi ovo bolje bilo pisati njihov Amerikanac je taj i taj), igrač bez velikog pedigrea (u NCAA je proigrao tek kao senior na Belmontu) koji se uglavnom smuca po Europi (ima čak i epizodu u Zagrebu, a lani je bio član Albe) i ima više nego solidne brojke, ali prvenstveno igru bazira na razigravanju i učinkovitosti dok bi ovoj momčadi puno bolje legao klasični revolveraš koji može potrošiti gomilu posjeda.

Udarni šuter ima prikladno ime, Šutalo, ali teško da ima i prikladnu igru, treći bek Gordić nije uspio ostaviti neki poseban dojam ni u Cedeviti i to je manje-više to što imaju na bekovskim pozicijama (minute će dobiti i Pašalić, combo-bek sličan Gordiću, njih dvojica će sigurno trošiti gomilu napada i to ne previše efikasno). Na trojci će kako stvari stoje većinu minuta pokrpati još jedan veteran, Milošević, iza kojega je solidna sezona u AEK-u, ali kao i svi ovdje navedeni igrači on nije netko tko će odjednom moći nositi teret udarne opcije. Ako ništa drugo, izostanak Đedovića barem bi trebao otvoriti minute za mladog Buzu koji se spominjao u kontekstu ovogodišnjeg drafta i koji je uz Nurkića i Vrabca bio nositelj njihove mlade repke (potonji bi također mogao naći mjesto među 12, jasno ako Ivanović ima namjeru gledati ovaj projekt vizionarski, a ne samo kao priliku da se dokaže kao car).

Pod košem su i bez Nurkića solidni i to im je definitivno jači dio momčadi zbog tri veterana koja donose kvalitetu u skoku i zaštiti reketa uopće (mada to obzirom na bekove ne znači ništa, kao da kažeš da je bolji sifilis kojega ti prenese papiga od onog sifilisa kojega dobiješ od posjete kurvi). Todić, vjerojatna startna četvorka, igra u Turskoj, kao i klasični balvan/centar Stipanović, a pored ove dvojice šljakera najvažniji je ipak Kikanović koji ima barem nekakav domet na šutu i nešto talenta u postu da odigra obje pozicije pod košem i uklopi se pored jednog ili drugog. On je ujedno i daleko najbolja opcija koju imaju u napadu ako žele igrati nešto nalik na organizirane napade, barem sudeći po prošloj sezoni koju je proveo u Rusiji i Francuskoj - u oba kluba konačno je dobio minute ozbiljnog startera i trošio je gomilu lopti na prilično učinkovit način.

Uglavnom, obzirom na skupinu u kojoj se nalaze, čak i ovako oslabljeni Bosanci imaju šanse ako im se sve posloži - dobiju li od bekova šutersku stabilnost i dovoljno lopti u rukama centara umjesto na vrhu table, odnosno odrade li visoki posao u oba smjera, mogu među 16. Međutim, nemaju fleksibilnost s postavama kao konkurencija, nemaju baš ni previše izbora što se tiče tipa igrača jer uglavnom su to ili streaky strijelci ili šljakeri koji igraju tek jedan tip igre, što bi na kraju trebalo presuditi protiv njih.

A6 FINSKA

Koje je njihovo pravo lice, ono prikazano u Sloveniji gdje su prije dvije godine bili ugodno iznenađenje, ili ono lani u Španjolskoj gdje su bili apsolutna katastrofa? Istina je vjerojatno negdje u sredini, a to bi moglo biti dovoljno za izboriti jednu od 4 pozivnice za dobiti po nosu u sljedećem krugu. Ipak, kako se osloniti na momčad koja nema previše dimenzija u svojoj igri i koja na kraju krajeva nema ni neki poseban talent na raspolaganju? Koponen je dokazano solidan Euro bek, ali ponekad kad slušaš o njemu imaš osjećaj da je u najmanju ruku ravnopravan s najboljim europskim playmakerima što jednostavno nije istina. On je solidan igrač, daleko od toga, međutim za dobre igre u reprezentaciji osim individualne kvalitete itekako je zaslužan i sistem kojega forsira trener Dettmann.

Finci naime isključivo igraju sa stretch postavom, bilo s jednim visokim i četiri beka ili stretch četvorkom uz centra, a jedina alternativa ovim receptima je igra s 5 šutera bez klasične petice. Dakle, reket je uvijek dovoljno otvoren da Koponen kroz pick & roll može zabiti, dodati ili ići na ulaz. I to je cijela mudrost njihovog napada, a razlog zašto je ova formula funkcionirala u Sloveniji, a nije u Španjolskoj, vezan je isključivo uz obranu, odnosno manjak iste. Uz to što su nalazili načina zabiti zbog raširenog parketa, Finci su prije dvije godine kontrolirali skok i uspješno branili perimetar, što je bilo dovoljno da budu solidni u oba smjera. Lani je pak, uz to što su momčadi postale svjesne njihovog postojanja te su bile spremne na to kako braniti Koponena, postalo uočljivo da ne stižu zatvarati istovremeno i šutere na perimetru i višak igrača koje su protivnici slali na skok.

Ovdje će ih čekati isti problemi i uz to opet imaju protivnike s nezgodnim unutarnjim linijama koje neće biti lako držati dalje od odbijanaca i osvajanja gomile dodatnih napada. Rusi imaju gomilu skakača, Bosna ih ima manje, ali su u stanju dominirati u skoku, a čak i Poljaci na tankoj klupi imaju back-up centra koji ih može razbiti (Izrael izgleda kao jedini protivnik s rosterom po njihovoj mjeri). Dovoljno je da ove momčadi dobiju nešto nalik podršci iz vana i Finska je u startu u rupi iz koje je može izvući samo vrhunska šuterska partija. Kao što smo rekli, to s ovim talentom kojega imaju na raspolaganju nije lako izvesti.

Kako bi olakšali život Koponenu, Finci su pokušali dodati i nešto motion elemenata u napad (Murphy je definitivno sposoban igrati licem košu i razigravati), ali ovisnost o šutu za tri i trpanju zicera dok obrane nisu postavljene time ne nestaje. S tim da nije lako ni trčati kad imaš rotaciju duboku 5 igrača uz eventualno još dvije rezerve koje te neće pokopati kad uđu na parket. Uz Koponena u vanjskoj liniji tako i dalje glavnu rolu igra tamnoputi Finac američkog porijekla Huff, koji u 31-oj godini više nije onako hitar defanzivno i u kontrama. Stoga su ovom prilikom i oni nabavili svog combo-beka iz Amerike. Jamar Wilson, koji uz iskustvo igranja u Finskoj ligi ima i ženu Finkinju te zna i jezik, dakle nije totalni oportunistički plaćenik, preuzet će rolu drugog slashera i tako povremeno odmoriti Koponena (taj posao do sada je odrađivao Salin koji seli na dno klupe). Čovjek je također s krive strane karijere, nikada i nije bio ništa posebno, tako da se ne radi o nekom specijalnom pomaku unaprijed već više sitnom udarcu nogom u guzicu.

Uz ovu trojku u vanjskoj liniji glavne uloge imat će još Murphy kao spot-up šuter u roli stretch visokog i žilavi Gerald Lee, također poput Huffa tamnoputi Finac američkog porijekla, koji će manjku centimetara usprkos uglavnom biti prisiljen glumiti klasičnog centra. Jedina dva čovjeka na klupi koji koliko-toliko pomoći kroz rotiranje su Koivisto i Kotti, obojica školovani u Americi s gomilom NCAA iskustva, ali i bez nekih posebnih vrlina osim što između sebe mogu pokriti svih 5 pozicija (Koivisto je šuter na boku, Kotti šljaker u reketu).

Budu li u idealnom izdanju i uspiju li kroz dodatak Wilsona i veću rolu Murphya dobiti dovoljno u napadu, odnosno uspiju li nekako svesti slabosti u kontroli reketa na razumnu mjeru, svakako imaju šanse ući među 16. Margina pogreške im nije velika, ali, ako ništa drugo, trude se igrati lijepu, modernu košarku s puno prostora i puno kretanja, te uz to imaju i navijače koji su ludi za repkom - Francuzi su od svih ekipa koje su mogli birati kao protivnike u skupini izabrali upravo njih jer su znali da će im ovi napuniti dvoranu i usput potrošiti gomilu ojra. Stoga bi šteta bila da ih ne vidimo i u Lilleu, s čime će se vjerojatno složiti i FIBA sudci.



#8 lorne malvo

lorne malvo
  • Members
  • 370 posts

Posted 01 September 2015 - 15:09

De si ti lebtijebem nema te 100 godina :D


Malo slabije čitam, iz prikrajka pratim ovaj prelazni rok :D

#9 Kosjan Willavić

Kosjan Willavić
  • Members
  • 4,451 posts

Posted 01 September 2015 - 21:45

Stavite ovde mogućnost za glasanje,zanimljiva grupa za prognoziranje prolaska,iako je slabija.Francuzi će se prošetati,Ostali će se klati za ova tri mesta,tipa Rusi i Izraelci za drugo a ove tri ekipe za četvrto.Šteta što Poljacima fali Lampe a Bosancima ova tri glavna igrača,ovako mi se ič ne dopadaju.



#10 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 02 September 2015 - 08:23

Ja mislim da će Poljaci biti drugi. Imaju najboljeg igrača u grupi ne računajući Francuze (Gortat) i solidan balans sa Kuligom, kao stretch opcijom, Slaughterom i Koszarekom koji su korektni EL igrači.



#11 Kosjan Willavić

Kosjan Willavić
  • Members
  • 4,451 posts

Posted 02 September 2015 - 18:32

Dio ne može, menja ga Ertel

Francuska zbog povrede bez Antoana Dioa, ali je tu sada Tomas Ertel.

02.09.2015. | 19:15  >  19:180
A- A A+

 

Ertel.jpgFoto: euroleague.net



Samo tri dana uoči prve utakmice na Evropskom prvenstvu protiv Finske, Francuska je ostala bez Antoana Dioa. Plejmejker "trikolora" je u utorak na treningu u Monpeljeu povredio mišić butine desne noge.

Snimak magnetne rezonance, koji je obavljen u sredu, pokazao je da oporavak košarkaša Velencije iziskuje više vremena i da Dio ne može tokom takmičenja da pruži 100 odsto.

Na njegovo mesto "upao" je sjajni Tomas Ertel.

Košarkaš Anadolu Efesa bio član Francuske koja je na Evropskom prvenstvu u Sloveniji pre dve godine osvojila zlato, a prošle godine poražen je u polufinalu Svetskog prvenstva od Srbije.

Ertel je na Mundobasketu u Španiji, ipak, osvojio bronzu.

Povreda Dioa nije prva u francuskom timu tokom priprema za Evropsko prvenstvo. Prvi je sa spiska iz istog razloga precrtan Aleksi Ažansa, košarkaš Nju Orleansa.

 
 


#12 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 02 September 2015 - 18:49

Usralo ih

#13 Sle

Sle
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 03 September 2015 - 14:48

:ajme:  Nije moglo gore, Ertel je vrhunski lik...



#14 odupri se ludilu

odupri se ludilu
  • Members
  • 1,840 posts

Posted 03 September 2015 - 19:12

Usralo ih

Da su Daloa zvali pa i da kazemo usralo.....:)

#15 MrTwister

MrTwister
  • Members
  • 7,594 posts

Posted 04 September 2015 - 08:57

Na kraju nece ni Ertel vec Westermann upada na mjesto Diota  :lol+: