Jump to content


Photo
- - - - -

Masovna nezaposlenost u Srbiji kao konstanta


  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#31 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 17 August 2015 - 15:28

Ali, vratimo se sa IT-a " masovnoj nezaposlenosti " u Srbiji. Mislim da kad bi se uzela u obzir i siva ekonomija onda istuacija i ne bi bila tako losa , tj. nezaposlenost bi pala na nekih 10-15 % .

 

Pa sudeci po naslovima u novinama, rat protiv sive ekonomije je u toku. Unajmljuju se armije inspektora koji cesljaju sve zivo. To ce dati nekakav efekat, ali nema sanse da se nezaposlenost smanji za 10%. Jer i u sivoj ekonomiji imas dosta njih koji su na ivici, em ce dobiti kaznu veliku, em da sve legalizuju bili bi na nuli pa bi odma i zatvorili. Plus toga ovde ti je veliki prblem slaba kupovna moc, zbog malih plata. BDP po glavi ti je ovde 6100$ godisnje. U proseku ko ce da kupi kola, stan, digne kredit sa takvim iznosom GDP per capita

https://www.google.r...ROM&hl=en&dl=en

 

zato je nama jedan od izlaza IT, jer je u pitanju izvoz napolje. Plate nadprosecne, pa bi se tokom vremena GDP per capta povecao po stanovniku, sto bi verovatno uticalo na ostatak ekonomije i rast.

 

Znači pišeš o stvarima o kojima malo znaš. Ja jesam u tom svetu. Profesionalno se bavim razvojem softvera već 20 godina i tvrdim da nije moguće obučiti dobrog početnika za 6 meseci.

 

kakve ti softwere radis? Imam utisak za su aplikacije za windows ili tako nesto, da nije vezano za web.

 

za 6-meseci neko moze da savlada npr. kreiranje wordpress thema i lepo da zivi od toga. Znaci vrlo specifino usmerenje. Ili ako je kreativac da crta samo logo-e. Ili da radi slicing za Android. Dovoljno je samo jedno precizno usmeravanje, za kojim postoji poslova na trzistu.


  • 0

#32 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 17 August 2015 - 15:33

Daj ovo je stvarno neozbiljno. To je kao da kažeš vidi koliko ljudi vozi automobile, sigurno mogu za 6 meseci da se obuče za mašinske inženjere u autoindustriji ili barem za automehaničare.
To što klinci koriste mobilne, surfuju ili fejsuju ih ne kvalifikuje za razvoj softvera. Klinci gledaju i TV pa niko nije pomislio da ih to kvalifikuje za TV mehaničare ili inženjere telekomunikacija.

 

ajde necemo bukvalno, sigurno ima klinaca koji se zanimaju npr. kako se prave igrice, ili hakuju nesto. Da nisu samo puki korisnici. Na takve sam klince mislio, da su vec zainteresovani kako nesto radi, kako se pravi...

 

Fenomenalno kako ljudi izvan IT-a, zahvaljujući upravo svom enormnom nepoznavanju stvarnog procesa razvoja softvera, zamišljaju razvoj softvera kao nešto što mogu i treba da rade priučeni polukvalifikovani radnici. Možeš ti za 3 meseca kasapina da naučiš da ušiva rane i otvori grudni koš ali ga nećeš proglasiti za hirurga.

 

ja radim u ITu. Radio sam i kao front-end-developer i kao dizajner itd. na vecim i manjim projektima. Ovo sto tebe golica jeste verovatno to sto se ti osecas posebnim kao expert u svom poslu, i smetalo bi ti da to postane main stream. Da odjenom svi nesto kodiraju, prave. Ti ako si u vrhu nekome i extra strucnjak onda tebi jos bolje zbog poredjenja.


  • 0

#33 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 August 2015 - 15:53


za 6-meseci neko moze da savlada npr. kreiranje wordpress thema i lepo da zivi od toga. Znaci vrlo specifino usmerenje. Ili ako je kreativac da crta samo logo-e. Ili da radi slicing za Android. Dovoljno je samo jedno precizno usmeravanje, za kojim postoji poslova na trzistu.

Ako te baš zanima razvijam aplikacije za real-time upravljanje EES koje se izvršavaju pod Linuxom (ali imaju GUI i na Windowsu).

 

Crtanje logoa ili kreiranje stranica u Wordpress-u nije programiranje, niti ozbiljan IT, pa ne treba mešati babe i žabe. Drugo i za web dizajn je potrebno ozbiljno obrazovanje da bi to ličilo na nešto. Ne sam tehničko u smislu alata, već i "umetničko". Svako može da se priuči da generiše web stranicu, web je zaista pun odvratnih i neupotrebljivih amaterskih radova, ali ga to ne čini web dizajnerom.


Edited by tomas.hokenberi, 17 August 2015 - 15:55.

  • 0

#34 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 August 2015 - 15:55

ja radim u ITu. Radio sam i kao front-end-developer i kao dizajner itd. na vecim i manjim projektima. Ovo sto tebe golica jeste verovatno to sto se ti osecas posebnim kao expert u svom poslu, i smetalo bi ti da to postane main stream. Da odjenom svi nesto kodiraju, prave. Ti ako si u vrhu nekome i extra strucnjak onda tebi jos bolje zbog poredjenja.

Izvini ali ne deluješ mi kao neko ko ima ozbiljna IT znanja, bez obzira na to što tvrdiš da si radio kao "front end developer" i "dizajner".


  • 0

#35 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 17 August 2015 - 16:06

Ja sam mogu da podizem wordpress i "nateram" ga da izgleda priblizno kako hocu pa ne mislim da sam programer. Zato sto je sve vec kodirano i samo treba da nadjes pravi plugin. I da, ako bas bas treba, umetnes neki delic koda koji treba da znas gde da nadjes i gde da ga iskopiras da bi se nesto na samom sajtu promenilo. Toliko znam i toliko mi je sasvim dovoljno za ono sto radim.


Edited by McLeod, 17 August 2015 - 16:07.

  • 0

#36 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 17 August 2015 - 16:08

radio i radim ja svasta :), no ovo nije thread o meni a ni tebi vec o nezaposlenosti u Srbiji. Ja sam temu pokusao skrenuti u pravcu 'kako sistemski smanjiti nezaposlenost'.

 

Ok ti mislis da treba 5god fakultetskog obrazovanja i 10 god rada da bi dosao na neki visok nivo, ja se slazem i svaka tebi cast ako si na tom nivou. Nadam se da umes to i da naplatis posteno. Ali to nema veze sa tezom: da za 4.god jedan srednjoskolac ne moze postati junior developer ili designer. Ja mislim da to moze, i da bi to bilo veoma dobro za Srbiju i smanjenje nezaposlenosti. Posebno armija takvih ljudi, iz cijeg kvantiteta ce se roditi i super kvalitet.

 

Ili mislis da je bolje da imamo npr. 50.000 gimnazijalaca ili 25.000 junior developera i 25.000 junior designera.

 

Ako te baš zanima razvijam aplikacije za real-time upravljanje EES koje se izvršavaju pod Linuxom (ali imaju GUI i na Windowsu).

 

Crtanje logoa ili kreiranje stranica u Wordpress-u nije programiranje, niti ozbiljan IT, pa ne treba mešati babe i žabe. Drugo i za web dizajn je potrebno ozbiljno obrazovanje da bi to ličilo na nešto. Ne sam tehničko u smislu alata, već i "umetničko". Svako može da se priuči da generiše web stranicu, web je zaista pun odvratnih i neupotrebljivih amaterskih radova, ali ga to ne čini web dizajnerom.

 

Super :)

 

Crtanje logoa moze da bude zanimanje jednom coveku. Pa jedan profi logo kosta $200-$300. Profi logo dizajner moze da ga napravi za par dana. Ja pricam da to moze biti 1 radno mesto i jedan manje nezaposleni.

 

Kreiranje THEMA -> pravljenje THEMA za Wordpress (premium) a ne novih postova, (citas li ti?) zahteva mnogo vise znanja nego sto ti mislis. PHP, html, css, js, ui/ux design. 


Edited by equlibrium, 17 August 2015 - 16:10.

  • 0

#37 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 August 2015 - 21:27


Kreiranje THEMA -> pravljenje THEMA za Wordpress (premium) a ne novih postova, (citas li ti?) zahteva mnogo vise znanja nego sto ti mislis. PHP, html, css, js, ui/ux design.

Daj, ne zajebavaj. To je posao za "script kiddies". Sve navedene tehnologije, uopste nisu nesto posebno. Ni PHP (u kontekstu wordpressa), ni javascript ni CSS ni html. I tu imas pravo to moze svako da nauci za 4 razreda srednje skole. Moze i za krace vreme. Poenta je da samo znanje programskog jezika nije neko znanje samo po sebi. Neko ko zna da principe programiranja i C-olike jezike moze da savlada javascript (i pratece "biblioteke" kao sto je jQuery i slicne) za 2-3 nedelje. Medjitim za "pravo" programiranje je potrebno puno više znanja (znanja već kod početnika, ne iskusnog programera), pre svega inženjerskih i matematičkih.
Ako posmatraš sve iz perspektive web-dizajna i web-programiranja sve ti se čini lakšim nego što jeste. No o tome i govori ovaj dijagram ispod:
compass_programmers_chart-1024x496.jpg


Edited by tomas.hokenberi, 17 August 2015 - 21:35.

  • 0

#38 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 August 2015 - 21:32


Crtanje logoa moze da bude zanimanje jednom coveku. Pa jedan profi logo kosta $200-$300. Profi logo dizajner moze da ga napravi za par dana. Ja pricam da to moze biti 1 radno mesto i jedan manje nezaposleni.

 

 

Da ali to NIJE IT zanimanje u smislu softverskog inženjerstva. Neko ko koristi (neki) softver da dizajnira logo nije ništa više IT stručnjak, nego što je to sekretarica koja koristi Microsoft Word (ili Open Office) da napiše poslovno pismo, ili biznismen koji pravi poslovnu prezentaciju u Power Pointu.


  • 0

#39 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 18 August 2015 - 00:53

Daj, ne zajebavaj. 

 

Moze ovo kulturnije....


  • 1

#40 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 August 2015 - 05:20

Daj, ne zajebavaj. To je posao za "script kiddies". Sve navedene tehnologije, uopste nisu nesto posebno. Ni PHP (u kontekstu wordpressa), ni javascript ni CSS ni html. I tu imas pravo to moze svako da nauci za 4 razreda srednje skole. Moze i za krace vreme. Poenta je da samo znanje programskog jezika nije neko znanje samo po sebi. Neko ko zna da principe programiranja i C-olike jezike moze da savlada javascript (i pratece "biblioteke" kao sto je jQuery i slicne) za 2-3 nedelje. Medjitim za "pravo" programiranje je potrebno puno više znanja (znanja već kod početnika, ne iskusnog programera), pre svega inženjerskih i matematičkih.
Ako posmatraš sve iz perspektive web-dizajna i web-programiranja sve ti se čini lakšim nego što jeste. No o tome i govori ovaj dijagram ispod:
compass_programmers_chart-1024x496.jpg

Auuuu, pa nije trebalo da navodis ovaj dijagram. Sad ce jedna nepatvorena forumska velicina koja se svojevremeno proslavila konjukcijom tvrdnji da je (1) programer po profesiji, i (2) "C++ je sranje", izgubiti miran san  :lol+:


  • 0

#41 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 August 2015 - 05:44

Velika je razlika između inženjera i kodera. Međutim, čovek koji je video exell macro, će lako izjaviti da je codding inženjerinstvo. ;) Šta je to dvelopment kad jedan, gimnazjalac napiše code za android. :P Za neupućene 70/20/10%.

Edited by mrd, 18 August 2015 - 05:45.

  • 0

#42 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 18 August 2015 - 06:22

Prvo si spustio programiranje na koriscenje aplikacija, a sad si i profesionalni marketinski dizajn nazvao crtanjem. Profi logo moze da se radi za par dana, ali se to ne uci za 3-6 meseci, to su amateri.

 

 

Crtanje logoa moze da bude zanimanje jednom coveku. Pa jedan profi logo kosta $200-$300. Profi logo dizajner moze da ga napravi za par dana. Ja pricam da to moze biti 1 radno mesto i jedan manje nezaposleni.

 


  • 0

#43 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 18 August 2015 - 07:54

Ajde da napravim dozu apstrakcije :) Nevezano za industriju da li je IT ili Masinstvo ili Proizvodnja garantujem da u 98% zanimanja je dovoljno 6 meseci (40 sati nedeljno) DOBROG obrazovanja osobe sa motivacijom.

 

P.S. Tomase igrom slucaja sam napravio par desktop programa u Javi pa znam kako ide ucenje programiranja tako da istina malo znam :)


  • 0

#44 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 18 August 2015 - 08:00

Pa sudeci po naslovima u novinama, rat protiv sive ekonomije je u toku. Unajmljuju se armije inspektora koji cesljaju sve zivo. To ce dati nekakav efekat, ali nema sanse da se nezaposlenost smanji za 10%. Jer i u sivoj ekonomiji imas dosta njih koji su na ivici, em ce dobiti kaznu veliku, em da sve legalizuju bili bi na nuli pa bi odma i zatvorili. Plus toga ovde ti je veliki prblem slaba kupovna moc, zbog malih plata. BDP po glavi ti je ovde 6100$ godisnje. U proseku ko ce da kupi kola, stan, digne kredit sa takvim iznosom GDP per capita

https://www.google.r...ROM&hl=en&dl=en

 

zato je nama jedan od izlaza IT, jer je u pitanju izvoz napolje. Plate nadprosecne, pa bi se tokom vremena GDP per capta povecao po stanovniku, sto bi verovatno uticalo na ostatak ekonomije i rast.

 

 

kakve ti softwere radis? Imam utisak za su aplikacije za windows ili tako nesto, da nije vezano za web.

 

za 6-meseci neko moze da savlada npr. kreiranje wordpress thema i lepo da zivi od toga. Znaci vrlo specifino usmerenje. Ili ako je kreativac da crta samo logo-e. Ili da radi slicing za Android. Dovoljno je samo jedno precizno usmeravanje, za kojim postoji poslova na trzistu.

 

pa bas to je pogresno! Siva ekonomija je neka vrsta socijalnog ventila. Nisi me dobro razumeo, ja sam naveo da od 30 % nezaposlenih dobar deo radi u toj sivoj ekonomiji te da je uzimajuci i to u obzir, situacija nesto bolja.

Drugo, ne  slazem se da je IT resenje za Srbiju.

Prvo, to vec rade mnogi u svetu.

Drugo, ko ce da obucava tu armiju novih strucnjaka. Verujem da u Srbiji ima dobrih strucnjaka u toj oblasti

(poput Tomasa , na primer) ali njih nema mnogo, njih je samo sacica. ispravi me , Tomase, ako gresim.

Prava sansa Srbije bi bila poljoprivreda, te proizvodnja i izvoz hrane.

A najbolji kupci bi mogli biti nasi susedi - kad bi izgladili odnose sa njima.

Srbija treba umesto regionalnog parije da postane  " food bowl" za ceo region.


  • 0

#45 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 18 August 2015 - 09:32

Daj, ne zajebavaj. To je posao za "script kiddies". Sve navedene tehnologije, uopste nisu nesto posebno. Ni PHP (u kontekstu wordpressa), ni javascript ni CSS ni html.

Evo, probaj da napravis PREMIUM WP themu i da je submitujes na themeforest.net marketplace. Ima da dobijes odbijanje samo tako, i to vise puta. Jer nije sve u poznavanju tehnologija.

I tu imas pravo to moze svako da nauci za 4 razreda srednje skole. Moze i za krace vreme.

E vidis o tome ja pricam. Ti si zapeo o nekom senior visokom nivou, polako.. pa vise ce znati covek koji u srednjoj skoli koji 4 god uci programiranje nego neko ko nije ni jedan dan. A dosta njih ce moci vec da rade i stvaraju neku novu vrednost. Pa imam prijatelja koji su samouki i danas dobijaju inzinjersku platu, a imaju samo srednju skolu. Moze sve da se nauci danas ko hoce, ali to ovde uopste nije tema. Po meni je tema kako nezaposlenost 30% anketnu, ili iz zavoda za stats. 20% da spustimo na 15%,10%,5%. Poprilicno sam uveren da proizvodnja juniora u drzavnim srednjim skolama od 4 god moze da obori nezaposlenost za koji % i da poveca BDP po glavi.

Poenta je da samo znanje programskog jezika nije neko znanje samo po sebi. Neko ko zna da principe programiranja i C-olike jezike moze da savlada javascript (i pratece "biblioteke" kao sto je jQuery i slicne) za 2-3 nedelje. Medjitim za "pravo" programiranje je potrebno puno više znanja (znanja već kod početnika, ne iskusnog programera), pre svega inženjerskih i matematičkih. Ako posmatraš sve iz perspektive web-dizajna i web-programiranja sve ti se čini lakšim nego što jeste. No o tome i govori ovaj dijagram ispod: compass_programmers_chart-1024x496.jpg

Eto vidis hipoteticki neko ko bi kreirao buduci program bi mogao da napravi deo skolovanja sa identicnim predmetima a onda bi ucenik mogao da bira hoce li da bude front-end, ili back-end developer. Pa u odnosu na to da se vise forsira npr. php ili python za back end-a, a js za front-end-a ..., angular js.. node.js .. Mogao bi jedan razred sa pojacanom edukacijom za razvoj mobilnih aplikacija, pa opet podela na ios ili android. itd itd. Verujem da bi ti mogao bolje da sastavis neki program. Evo direkt sa 'trzista' remote pozicije na koje mogu da konkurisu ljudi odavde. Plate 1-5000$. Ko analizira moze da vidi koje se 'profesije' tu traze i nivoi znanja: https://angel.co/job...{"remote":true}

Prvo si spustio programiranje na koriscenje aplikacija, a sad si i profesionalni marketinski dizajn nazvao crtanjem. Profi logo moze da se radi za par dana, ali se to ne uci za 3-6 meseci, to su amateri.

pricu o 6-meseci i kursevima je ubacio dzordzo, ja pricam o 4-god.

Drugo, ne slazem se da je IT resenje za Srbiju. Prvo, to vec rade mnogi u svetu. Drugo, ko ce da obucava tu armiju novih strucnjaka. Verujem da u Srbiji ima dobrih strucnjaka u toj oblasti (poput Tomasa , na primer) ali njih nema mnogo, njih je samo sacica. ispravi me , Tomase, ako gresim. Prava sansa Srbije bi bila poljoprivreda, te proizvodnja i izvoz hrane. A najbolji kupci bi mogli biti nasi susedi - kad bi izgladili odnose sa njima. Srbija treba umesto regionalnog parije da postane " food bowl" za ceo region.

Nema resenja za Srbiju. Postoje samo delovi resenja, jer je ono mozaik ili mix raznih stvari. Ako mene pitas IT je itekako grana i pravac koji pod hitno mora da se pojacava ako zelimo neki napredak. I 100% sam ubedjen da moze da doprineses razvoju cele drzave, drustva i zasigurno smanji nezposlenost za odredjeni %. Ko ce da obucava ... pa imamo FTN, FON i jos par univerziteta koji proizvode inzinjere. Medju njima sigurno ima kandidata koji bi mogli da predaju. Verovatno bi 500-1000 ljudi moglo pokriti celu drzavu (120 opstina). Poljoprivreda jeste sansa nasa, i ? o 2 zetve zita se pricalo jos pre 50god pa se ne desava. Evo ti imas vesti, opet susa, pasce nam BDP zbog suse. Vec vidjeno mnogo puta, pa je bila aktivna prica o navodnjavanju, i pomoci Arapa itd. Proslo par godina i sta se desilo? Za koliko % vise se navodnjava povrsina. Zaharije je imao nacrt strategije o razvoju poljoprivrede za narednih 20god sa sve zadrugarstvom i stoji u fioci, zna se kod koga. Ova ministarka se ne cuje. Subvencije su manje nego u ostalim zemljama. Uvozi se luk iz Kine itd. Jeftinije ti da preprodajes nego da proizvodis. Tako da tu ima mnooogo raznih problema, i nazalost samo politicka volja ih moze resiti. Ja ne vidim da ce se to desiti, jer mnogima odgovara ovako kako jeste danas. Zemlja nam isti kvalitet kao u Holandiji a prinosi 5-10x manje. Tu postoji veliki potencijal ali i veliki posao. Kod Sivca u Vojvodini su Arapi pokupovali dosta zemlje, sad cemo videti kako ce je oni obradjivati i kolike ce oni prinose imati, jer kapitala imaju da uloze, a know-how ne znam. Videcemo...


Edited by equlibrium, 18 August 2015 - 09:42.

  • 0