Jump to content

Photo
- - - - -

Masovna nezaposlenost u Srbiji kao konstanta

• Please log in to reply
149 replies to this topic

#136 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,016 posts

Posted 28 November 2016 - 09:51

Ne mozes ti uporedjivati Srbiju i Kanadu. Mani se.

• 1

#137 nonick

nonick
  • Members
  • 1,621 posts

Posted 28 November 2016 - 16:04

Ljudi ovde gledaju neto platu, odnosno ono što nose kući. Na to ide ovih šesdestinešto posto koje u suštini plaća poslodavac. Od toga što nose kući mogu i ne moraju da uplaćuju dodatno penziono privatno, ali to mali procenat radi. Sa ovih šesdeset i nešto procenata su pokriveni zdravstveno i penziono i platili su porez na zaradu državi skoro svi zaposleni.

Moje pitanje je sledeće:

Koliko u Kanadi zaposleni plaća od svoje neto zarade da bi imao penziono i zdravstveno osiguranje pokriveno?

Onda bi morali da oduzmemo to od neto zarade i saberemo sa ovim što plaća poslodavac u Kanadi da bi realno uporedili sa Srbijom.

U tih šesdeset i nešto posto u Srbiji je zajedno što plaćaju zaposleni i poslodavac pod obavezno, ali ljudi ovde percipiraju da to plaća poslodavac a da oni ne plaćaju ništa.

Na primer, ako pitaš nekog "Kolika ti je plata?" on će ti reći 30.000 din. ali on u stvari košta poslodavca 50.000 din sa obaveznim osiguranjem, penzionim i td. Ljudi ovde uopšte ne računaju bruto platu kao platu iako po zakonu se deo tog troška računa kao da plaća radnik a deo poslodavac.

Verovatno zato što ne moraju oni lično da idu da uplate to što zakon propisuje da je deo koji plaća zaposleni, jer sve operativno uradi poslodavac. Ako ne uradiš kazne te.

Ja sam ne nadovezao na clanak gde pise da preduzetnik placa 65 dinara na zardjenih 100. Sada mi vise nije jasno o cemu prica clanak a ni sta ti pitas.

Ovde kod nas su firma I radnik totalno odvojeni, radniku se gleda brutto zarada a firmi net profit.

Sto se procenata za radnike - to zavisi od velicine zarade.

Evo ti  jedan primer iz moje firme:

radnik

Gross $49 073

Net     $36 964

EI            $921  - osig - nezaposlenost

CPP     $2 269 - penzija

Tax       $8 882 - porez drzavi (provincial and federal combined)

p.s par dolara ne stima ako saberes ali to je zbog nekih visih "accounting" akrobacija u koje se ne razumem - ovo je direkto iz programa.

• 0

#138 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 28 November 2016 - 18:58

Ja sam ne nadovezao na clanak gde pise da preduzetnik placa 65 dinara na zardjenih 100. Sada mi vise nije jasno o cemu prica clanak a ni sta ti pitas.

Ovde kod nas su firma I radnik totalno odvojeni, radniku se gleda brutto zarada a firmi net profit.

Sto se procenata za radnike - to zavisi od velicine zarade.

Evo ti  jedan primer iz moje firme:

radnik

Gross $49 073

Net     $36 964

EI            $921  - osig - nezaposlenost

CPP     $2 269 - penzija

Tax       $8 882 - porez drzavi (provincial and federal combined)

p.s par dolara ne stima ako saberes ali to je zbog nekih visih "accounting" akrobacija u koje se ne razumem - ovo je direkto iz programa.

U članku se misli na ono što sam pokušao da ti objasnim, na 100 dinara neto zarade radnika poslodavac operativno, a radnik i poslodavac zajedno (formalno) uplaćuju 64-65 dinara. U TEKSTU SE NE MISLI NA ZARADU POSLODAVCA ILI DOBIT FIRME. To je posebna priča gde su porezi još luđi na svoj način.

Zato da bi se opterećenja ravnopravno uporedila sa Kanadom mora da se računa ono što u Kanadi plaćaju poslodavac i radnik za istu stvar.

Dakle ti kao poslodavac plaćaš penziono i osiguranje od nezaposlenosti 7,5 % na neto zaradu radnika, ako sam dobro razumeo. 5%+ 2,5%.

Radnik u Kanadi, prema tvom primeru, plaća osiguranje od nezaposlenosti, penziono i porez državi 32% na neto zaradu. Kada se na to doda tvojih 7,5% dolazimo do 39,5% koje uzima država za penziono, osiguranje od nezaposlenosti i porez.

Koliko vidim nedostaje zdravstveno osiguranje. Sad je pitanje da li se to finansira iz ovog poreza, (prividno besplatno) ili radnik mora od ostatka neto zarade sam da uplaćuje zdravstveno.

Ako je zdravstveno "besplatno" onda su opterećenja na neto zaradu u Kanadi značajno manja, a ako od svoje neto zarade radnik mora dodatno da uplaćuje zdravstveno onda razlika u opterećenju na neto zarade nije velika između Srbije i Kanade.

• 0

#139 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 28 November 2016 - 19:06

Ne mozes ti uporedjivati Srbiju i Kanadu. Mani se.

U ovom smislu itekako mogu. To je jedini ispravan način. U mnogim zemljama u bruto zaradu ulaze različite stvari. Da bi dobili pravu sliku o stvarnim zaradama moramo sve da uzmemo u obzir.

Naravno, u smislu kvaliteta zdravstva, rada na crno itd. Kanada je daleko ispred Srbije, ali i tu se neke stvari mogu porediti.

Ali ako gledamo troškove poslodavca i stvarne zarade, ako ne uzmemo sve ono što sam nabrojao u obzir, dobićemo lažnu sliku.

• 0

#140 nonick

nonick
  • Members
  • 1,621 posts

Posted 28 November 2016 - 21:23

U članku se misli na ono što sam pokušao da ti objasnim, na 100 dinara neto zarade radnika poslodavac operativno, a radnik i poslodavac zajedno (formalno) uplaćuju 64-65 dinara. U TEKSTU SE NE MISLI NA ZARADU POSLODAVCA ILI DOBIT FIRME. To je posebna priča gde su porezi još luđi na svoj način.

Zato da bi se opterećenja ravnopravno uporedila sa Kanadom mora da se računa ono što u Kanadi plaćaju poslodavac i radnik za istu stvar.

Dakle ti kao poslodavac plaćaš penziono i osiguranje od nezaposlenosti 7,5 % na neto zaradu radnika, ako sam dobro razumeo. 5%+ 2,5%.

Radnik u Kanadi, prema tvom primeru, plaća osiguranje od nezaposlenosti, penziono i porez državi 32% na neto zaradu. Kada se na to doda tvojih 7,5% dolazimo do 39,5% koje uzima država za penziono, osiguranje od nezaposlenosti i porez.

Koliko vidim nedostaje zdravstveno osiguranje. Sad je pitanje da li se to finansira iz ovog poreza, (prividno besplatno) ili radnik mora od ostatka neto zarade sam da uplaćuje zdravstveno.

Ako je zdravstveno "besplatno" onda su opterećenja na neto zaradu u Kanadi značajno manja, a ako od svoje neto zarade radnik mora dodatno da uplaćuje zdravstveno onda razlika u opterećenju na neto zarade nije velika između Srbije i Kanade.

Porez, osiguranje za nezaposlenost i penzija je 12K a to je 25% od 49K, ti si omasio malo procenat - nje 32%. I jos korekcije, ja kao poslodavac ne placam nezposlenost i penziju na neto od radnika nego na bruto. Sve je na bruto samo porez na profit korporaciji - to je na net profit.

Iz mog primera se vidi da radnik placa 25% sve ukupno za nezp.osiguranje, penziju I porez (u porez je ukljucen zdravstvo). A iz mog prethodnog posta se vidi da poslodavac na to josh dodaje 5% za penziju (izjednacava sta radnik placa) I josh 2.5% za nezp. osiguranje. Znaci psolodavac posledi ono sto radnik placa I malo uplati sve ukupno oko 32.5% drzavi - to je tacno duplo manje nego u Srbiji.

edit+ malo je bizarno da  porez koji radnik placa se vodi kao da to placa poslodavac u Srbiji, ako ne i formalno ali ipak ja imam takav utisak, zato i nisam razumeo taj clanak najbolje na prvi pogled. A sa druge strane opet zachudjujuce da se gleda neto zarada radnika. To je izgleda ostalo od komunizma/socijalizma - ne zna se ko pije a ko placa.

Edited by nonick, 28 November 2016 - 21:33.

• 0

#141 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 5,985 posts

Posted 28 November 2016 - 21:25

B92: Država se odriče kolača: Manji porezi dižu zarade http://www.b92.net/b...&nav_id=1204316

Postavio sam vest na drugoj temi.
Mozda je ova ipak prikladnija.
  • 0

#142 angelia

angelia
  • Members
  • 13,953 posts

Posted 29 November 2016 - 00:40

Onda bi morali da oduzmemo to od neto zarade i saberemo sa ovim što plaća poslodavac u Kanadi da bi realno uporedili sa Srbijom.

Ne mozes to da radis, sve kalkulacije se u Kanadi kao i u US rade na bruto platu a u SR na neto. Zato sto u Kanadi i US, pa i UK i vecini razvijenih zemalja, porez na prihod zavisi na skali od bruto prihoda.

Dok u Srbiji neto 100 dinara kosta poslodavca X, u Kanadi moze da kosta X/2 a moze i 2X, zato sto je neto nepostojeca kategorija. To samo znaci radniku sta je na kraju dobio.

Recimo ako radnik u US ima platu bruto 150$, poslodavca ce da kosta jos 10% na to bez beneficija, beneficije su vec stvar plana. Koliko ce radniku ostati neto zavisi opet od beneficija pa i privatne situacije radnika, i skale poreza.

Znaci pokusavas da poredis babe i zabe.

Kako mozes da poredis je ako uzmes recimo da jedan radnik firmu u Srbiji kosta $100k i u Kanadi, pa da kazes koliko svakom ostane neto. Za US recimo ces morati da odgovoris na neka konkretna pitanja o radniku (tipa jel ima decu, koliko, da li ima supruznika, koliko supruznik zaradjuje, ko ima zdravstveno, koliko firma pokriva zdravstveno, da li ima kucu u vlasnistvu, koliko poreza i kamate placa na nekretninu itd). Ne znam za Kanadu ali treba da je dosta stvari slicno.

• 0

#143 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 29 November 2016 - 08:28

Porez, osiguranje za nezaposlenost i penzija je 12K a to je 25% od 49K, ti si omasio malo procenat - nje 32%

Ali da bih lepo uporedio nisam računao porez od nego sam preračunao da bi bio porez na, jer je ovih 65% na 100 din. Ako bih računao od onda bih računao 165 din pa odbio ovih 65 din a to je skoro 40 %.

Dakle ako računamo na neto zaradu procenat je 32% plus tih tvojih 7,5% procenata na 132 što je oko 42% prema 65%. Što znači da je u Srbiji opterećenje skoro 50% veće nego u Kanadi.

Ti si malo pogrešio u preračunavanju neto bruto jer nije isto 7,5% na bruto i 7,5% od bruto ali nije važno.

Ostalo smo se razumeli.

Suština je da kada bi u Srbiji bilo isto kao u Kanadi opterećenja na neto zaradu, kako kod nas ljudi gledaju, bi bila oko 42% a ne oko 65% što jeste veliika razlika.

• 0

#144 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 29 November 2016 - 08:55

Ne mozes to da radis, sve kalkulacije se u Kanadi kao i u US rade na bruto platu a u SR na neto. Zato sto u Kanadi i US, pa i UK i vecini razvijenih zemalja, porez na prihod zavisi na skali od bruto prihoda.

Dok u Srbiji neto 100 dinara kosta poslodavca X, u Kanadi moze da kosta X/2 a moze i 2X, zato sto je neto nepostojeca kategorija. To samo znaci radniku sta je na kraju dobio.

Naravno da mogu. Kada polazim od neto plate dodajem procente, kada polazim od bruto oduzimam i to se kod nas u knjigovodstvu zove preračunata stopa.

Ovde se porez na prihod još dodatno obračunava po određenoj skali (ali nije reč o tom porezu) ako pređe određenu granicu ali 99% ljudi je ne pređe. Verovatno i u Kanadi većina radnika koji rade obične poslove nikada ne dođu u situaciju da plate neki drastično veliki porez na prihod.

To što je radnik na kraju dobio je suština kako kod nas ljudi gledaju na zaradu.

A to da u bilo kojoj  kapitalističkoj zemlji poslodavac plaća za isti rad drastično više jednog u odnosu na drugog radnika je prilično neverovatno. Ko bi normalan to radio, osim u slučaju da ne dobije neku kompenzaciju od države za to, ali opet u suštini poslodavca će to isto da košta.

Evo, nađi mi primer da neka firma u Kanadi ili Americi plaća 50% veću bruto zaradu za isto radno mesto u istom gradu i to za neki prosečan posao (dakle da nije u pitanju neki ultra poznati advokat u odnosu na početnika) i dokazala si da Amerika nije kapitalistička zemlja.

Na primer, da u Mekdonaldsu u Teksasu ili Otavi plaćaju nekog što čisti i radi na kasi, a početnik je, više za 50% zato što mu supružnik ne radi i još dobije 30% zato što ima više od dvoje dece. Možda u Kanadi to postoji ali država refundira poslodavcu inače ne postoji nikakav ekonomski kriterijum da poslodavac zaposli skupljeg radnika za isti rad koji će mu drugi uraditi za znatno manje novca.

Pogledaj moj poslednji post. Lepo sam sve sveo na 42% i 65%, mada mislim da tačno ispadne 63, nešto % u Srbiji.

I kod nas postoje dodaci i odbici tipa minuli rad, markica za prevoz itd.

Edited by Marti 2000, 29 November 2016 - 08:58.

• 0

#145 nonick

nonick
  • Members
  • 1,621 posts

Posted 29 November 2016 - 15:46

Ali da bih lepo uporedio nisam računao porez od nego sam preračunao da bi bio porez na, jer je ovih 65% na 100 din. Ako bih računao od onda bih računao 165 din pa odbio ovih 65 din a to je skoro 40 %.

Dakle ako računamo na neto zaradu procenat je 32% plus tih tvojih 7,5% procenata na 132 što je oko 42% prema 65%. Što znači da je u Srbiji opterećenje skoro 50% veće nego u Kanadi.

Ti si malo pogrešio u preračunavanju neto bruto jer nije isto 7,5% na bruto i 7,5% od bruto ali nije važno.

Ostalo smo se razumeli.

Suština je da kada bi u Srbiji bilo isto kao u Kanadi opterećenja na neto zaradu, kako kod nas ljudi gledaju, bi bila oko 42% a ne oko 65% što jeste veliika razlika.

ok, my bad. Ipak meni je jos uvek bizarno da se gleda neto plata radniku, pa jbg radnik zaradi te pare pa posle daje drzavi. Kod bruto plate bar vidis koji harach placas drzavi pa da razmislis dali dobijas i dovoljno usluge za to.

Edited by nonick, 29 November 2016 - 15:48.

• 1

#146 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 29 November 2016 - 17:24

ok, my bad. Ipak meni je jos uvek bizarno da se gleda neto plata radniku, pa jbg radnik zaradi te pare pa posle daje drzavi. Kod bruto plate bar vidis koji harach placas drzavi pa da razmislis dali dobijas i dovoljno usluge za to.

Slažem se sa tobom. Da stvar bude gora, ako uplaćuješ privatno osiguranje ili ti firma uplaćuje privatno osiguranje, nemaš nikakvo umanjenje na procenat koji daješ državi.

U suštini imaš obavezno državno osiguranje, a državno zdravstvo u Srbiji je jako loše i često moraš da sam plaćaš razne analize kod privatnika itd., jer se kod državnog toliko dugo čeka na neke stvari da postaje besmisleno da čekaš. 

Definitivno se ne dobija dovoljno od državnog osiguranja. Na žalost, državno zdravstvo služi i za uhlebljenje raznih kadrova pored lečenja ljudi.

Ruku na srce postoje i stvarno dobri stručnjaci, ali opet sa druge strane, često nema para za specijalizaciju nekih profila.

Ima najava da će biti velikih promena u zdravstvu, ali videćemo. Za sada smo među najgorima u Evropi, postoji svake godine neko upoređivanje i mi smo dve godine za redom najgori. :(   Informaciju sam saznao iz novina, ne znam originalni izvor, ali ima smisla da je tačna.

• 0

#147 Kant

Kant
  • Members
  • 33 posts

Posted 09 December 2016 - 18:24

http://www.politika....aja-2017-godine

Fenomen bez presedana! Zabrana zapošljavanja do kraja 2017. godine. Da li bilo gde na zemljinoj kugli, osim u Srbiji, postoji zakon o zabrani zapošljavanja??? Hm. 

• 0

#148 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,361 posts

Posted 19 December 2016 - 15:21

http://www.politika....aja-2017-godine

Fenomen bez presedana! Zabrana zapošljavanja do kraja 2017. godine. Da li bilo gde na zemljinoj kugli, osim u Srbiji, postoji zakon o zabrani zapošljavanja??? Hm. 

Ne brini, ne postuje se...partijski i kumovski kadrovi se zaposljavaju bez problema, evo bas cujem jutros za jednu gusketinu koju su zaposlili na drzavnom fakultetu bez ikakvog konkursa ili cak i objave bilo gde.

• 1

#149 Kant

Kant
  • Members
  • 33 posts

Posted 14 September 2017 - 22:31

Da nastavimo s ovom temom ili odustajemo?

Edited by Kant, 14 September 2017 - 22:31.

• 0

#150 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 452 posts

Posted 15 September 2017 - 19:58

Pa sad se pojavljuju novi momenti, sve jaca emigracija i demografski procesi dovode do toga da se kuka kako nema radnika:

http://www.b92.net/b...&nav_id=1287386

http://novaekonomija...cinskog-osoblja

Za 10-20 godina ce demografija i emigracija izgleda da popegla ovu masovnu konstantu...

• 0