Jump to content


Photo
- - - - -

Migranti ili izbeglice


  • Please log in to reply
3698 replies to this topic

#31 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 August 2015 - 11:53

Kurde si u priču uveo ti sa klasičnim spinovanjem ne bi li sebi nabacio volej za jedinu temu koju ti mozak percepira - drvljenje o Sadamu i ljuCkim pravima - ja sam te pitao čemu bežanija sad kad su se oslobodili a ti nastavio da lupetaš gluposti o situaciji od pre 10 (i slovima deset) godina. 

 

Kurdsko pitanje je problem koji bi na nekom ozbiljnom forumu imao svoj topić koliko je kompleksan. On seže i u politiku i u istoriju mnogo dublje od tvog površnog "ua sadame i Chemical Ali, živila autonomija Kurdistana" pisanja. 

Ma sta kazes, setio si se da je kurdsko pitanje kompleksno onda kad si se nalupao o temi o kojoj pojma nemas? How nice.

Da nacrtam: Kurde sam pomenuo samo kao ilustraciju selektivne humanosti koju je jedan komentator pokazao, a ne da bih time razvodnjavao temu. Ali za razumevanje toga neophodno je savladati citanje i pisanje srpskog jezika, tako da si ti, u startu, uskracen, inace, mi ne bi prebacivao da pisem iskljucivo o situaciji od pre deset godina. 

Sine, kako se uvek nadju likovi koji to najmanje zasluzuju, da me prozivaju za povrsnost?


  • 0

#32 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 August 2015 - 12:31

Ma sta kazes, setio si se da je kurdsko pitanje kompleksno onda kad si se nalupao o temi o kojoj pojma nemas? How nice.

Da nacrtam: Kurde sam pomenuo samo kao ilustraciju selektivne humanosti koju je jedan komentator pokazao, a ne da bih time razvodnjavao temu. Ali za razumevanje toga neophodno je savladati citanje i pisanje srpskog jezika, tako da si ti, u startu, uskracen, inace, mi ne bi prebacivao da pisem iskljucivo o situaciji od pre deset godina. 

Sine, kako se uvek nadju likovi koji to najmanje zasluzuju, da me prozivaju za povrsnost?

 

kakogod - evo pitam te kao experta - otkud ovolike izbeglice ? Gadafi - mrtav, Sadam - mrtav, Asad - tu negde. I odakle sad ovoliki talasi izbeglica? Kako to da nisu zabeleženi do pre recimo 2 godine? Ili pre 5 godina? Ili pre 10 godina? 


  • 0

#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 August 2015 - 12:42

...

 

A sto si se ti toliko zagledao u daleki, prijateljski Irak i Dzamahiriju?

 

Jel citas da nemci vracaju skoro 100 tisuca izbeglica - 'trazitelja boravka' sa Balkana.

 

Francek - mrtav, zlobimir - mrtav, Alija - mrtav.

 

Otkud tolike izbeglice iz pobednickih zemalja?

 

...


  • 0

#34 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 10 August 2015 - 12:59

...

 

A sto si se ti toliko zagledao u daleki, prijateljski Irak i Dzamahiriju?

 

Jel citas da nemci vracaju skoro 100 tisuca izbeglica - 'trazitelja boravka' sa Balkana.

 

Francek - mrtav, zlobimir - mrtav, Alija - mrtav.

 

Otkud tolike izbeglice iz pobednickih zemalja?

 

...

 

Od tih 100k ogromna većina je sa Kosova, poznatog bastiona demokratije i ljudskih prava.

 

edit- građani Hrvatske mogu slobodno da putuju i rade po EU, ne znam zašto bi tražili azil?


Edited by denzil, 10 August 2015 - 13:00.

  • 1

#35 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 August 2015 - 13:50

...

 

A sto si se ti toliko zagledao u daleki, prijateljski Irak i Dzamahiriju?

 

Jel citas da nemci vracaju skoro 100 tisuca izbeglica - 'trazitelja boravka' sa Balkana.

 

Francek - mrtav, zlobimir - mrtav, Alija - mrtav.

 

Otkud tolike izbeglice iz pobednickih zemalja?

 

...

 

najveći deo albanaca. 

 

stvarno - otkud tolike izbeglice iz pobedničkih zemalja? Šta ti misliš Kiniče? 


  • 1

#36 shelll

shelll
  • Members
  • 105 posts

Posted 10 August 2015 - 14:53

wtf? ALARMANTNO Evropska unija nema rešenje za 400.000 migranata, pa sabirni centar traži u Srbiji!

 

bas me zanima kako av av ovo misli da progura - verovatno ce isti pokusaj rezultovati tuznim krajem njegove politicke epopeje.


  • 0

#37 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 August 2015 - 15:01

kakogod - evo pitam te kao experta - otkud ovolike izbeglice ? Gadafi - mrtav, Sadam - mrtav, Asad - tu negde. I odakle sad ovoliki talasi izbeglica? Kako to da nisu zabeleženi do pre recimo 2 godine? Ili pre 5 godina? Ili pre 10 godina? 

A sta se to drasticno promenilo u Somaliji ili Pakistanu, odakle dolaze dosta tih migranata trenutno?

 

Stvarno sto pokusavaju da dodju do UK kroz tunel - zato sto u Francuskoj besni rat? Eto recimo sto ne ostanu u Grckoj ili na balkanu kad su se dokopali mira? 

 

Ima dobar broj ocajnih koji su pobegli od ratova, ali ima i dosta onih koji su videli sansu za ekonomsku emigraciju pod pokricem azila, nista novo. 

 

i broj se povecava zato sto EU nije imala formulisano resenje, iako se problem mogao ocekivati.


  • 0

#38 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 August 2015 - 15:57

kakogod - evo pitam te kao experta - otkud ovolike izbeglice ? Gadafi - mrtav, Sadam - mrtav, Asad - tu negde. I odakle sad ovoliki talasi izbeglica? Kako to da nisu zabeleženi do pre recimo 2 godine? Ili pre 5 godina? Ili pre 10 godina? 

A, posle silnog brukanja, ti bi kras kurs iz kurdskog pitanja? Ne moze instant znanje, brale, mora se nesto procitati… pa kad bi shvatio da je od 2005. do pre par godina Kurdistan bio najbezbedniji deo Iraka sto je rezultiralo u privlacenju stranih investicija kao ni u jedan drugi deo Iraka i zaposljavanem par desetina hiljada nekurda, onda ne bi glupavo pitao zasto Kurdi nisu pre bezali kao sada. Je l' tebi mali Djokica neka familija?


  • 0

#39 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 August 2015 - 18:08

A, posle silnog brukanja, ti bi kras kurs iz kurdskog pitanja? Ne moze instant znanje, brale, mora se nesto procitati… pa kad bi shvatio da je od 2005. do pre par godina Kurdistan bio najbezbedniji deo Iraka sto je rezultiralo u privlacenju stranih investicija kao ni u jedan drugi deo Iraka i zaposljavanem par desetina hiljada nekurda, onda ne bi glupavo pitao zasto Kurdi nisu pre bezali kao sada. Je l' tebi mali Djokica neka familija?

 

ma ja bi baš voleo da mi ti, kao expert, objasniš taj fenomen izbeglica  eto na kurdskom primeru koji je izgleda tvoja subspecijalnost - otkud ta masovna bežanija i evropsko krajputašenje danas kad imaju svoju autonomiju i veliki uticaj u samom Bagdadu, imaju svoju regularnu armiju koju je opremio i obučio Stejt Department, imaju gomilu para po računima - rečju, imaju sve ono što kod Sadama nisu imali? 


  • 0

#40 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 10 August 2015 - 20:02

A sta se to drasticno promenilo u Somaliji ili Pakistanu, odakle dolaze dosta tih migranata trenutno?

 

Stvarno sto pokusavaju da dodju do UK kroz tunel - zato sto u Francuskoj besni rat? Eto recimo sto ne ostanu u Grckoj ili na balkanu kad su se dokopali mira? 

 

Ima dobar broj ocajnih koji su pobegli od ratova, ali ima i dosta onih koji su videli sansu za ekonomsku emigraciju pod pokricem azila, nista novo. 

 

i broj se povecava zato sto EU nije imala formulisano resenje, iako se problem mogao ocekivati.

Nemam utisak da ti koji žele u UK beže iz Francuske, nemaju oni rešen status u FR, verovatno očekuju deportacijupa žele dalje, misle da su im šanse za azil veće u UK. Da ostanu u Grčkoj? daje li im Grčka azil, ima li uslova da ostanu, šta tek reći za Makedoniju i Srbiju.

Naravno da nisu svima neposredno ugroženi životi, mada ne verujem da je ikome baš bezbedan, da ima ekonomskih motiva, ali ne bih rekao da traže hleba preko pogače, siromaštvo ili nedostatak perspektive, se ne razlikuje mnogo od fizičke ugroženosti.

Neki dan, na Al Jazeeri, reportaža o momku iz avganistana, neki reality, kako pokušava da se domogne vize, spreman da plati 25000$, da dvadesetpethiljada, porodica mu drži apoteku, on radi za UN, nije siromašan, želi na zapad jer se boji talibana, povratka njihovog na vlast, kao službenik UN bio bi među prvima na meti. Priča dalje pokazuje kako ga neki poznanik laže za vizu, ostaje mu samo ilegalni put.

Pojedinačne sudbine se razlikuju, strah i neizvesnost je zajednički imenitelj.

i, kao što kžeš, EU nije spremna da reši problem, nema pravih ideja, aktivnosti, dosad, sve što sam čuo svodi se na traženje načina da se spreči ulazak u EU, to nije nikakvo rešenje, to je samo pomeranje lokacije. Tu nema smisla pričati o Sadamima i Moaremima, oni su prošlost,, sadašnjost su ti ljudi po parkovima, poljanama, napuštenim halama. Šta očekivati kad dođe zima, mrazevi?

Bojim se da će u Evropi rasti odbojnost prema pridošlicama, da će se kriza zaoštravati.


  • 0

#41 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 August 2015 - 20:47

 kad zakleti ateista i anarhista krene da se poziva na Boga to znači da je stvarno ostao bez argumenata.....

Izvini, ako ti se vrsi nuzda, potrazi odgovarajuci mokri cvor, nema potrebe za istovarivanjem ovde. Ja se nikada nisam deklarisao kao ateista, tako da je ovo tvoje potpuno budalasto istovarivanje na forumu (a cak nije ni tema o Rusiji, gde bi to moglo da ima neki smisao i moralno opravdanje, obzirom na sve zlo koje nam dolazi odatle) Moras da naucis vise o znacenju reci, pre nego sto krenes ozbiljnije da polemises. Sto se tice anarhizma, pominjao sam samo jednu vrlo specifičnu vrstu, tako da odbijam i drugu kvalifikaciju, obzirom na njenu paušalnost i bezobalnost. 

 

Ili, da citiram jednog Milisavljevica:

 

jebote ne mogu da prestanem da se smejem! Kakva spektakularno budalasta izjava!

 

Vaistinu, i ja se tako nekako osecam. 


Edited by Schrodinger, 10 August 2015 - 20:50.

  • 1

#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 August 2015 - 20:54

wtf? ALARMANTNO Evropska unija nema rešenje za 400.000 migranata, pa sabirni centar traži u Srbiji!

 

bas me zanima kako av av ovo misli da progura - verovatno ce isti pokusaj rezultovati tuznim krajem njegove politicke epopeje.

I dolaskom na vlast otvorenih nacista, u liku Dveri, smradikala, Nasih, 123451389, SrBske akcije, Zavetnika, dSS, Nacionalnog stroja, Trece Srbije? Jer, ja to jedino mogu da vidim kao ishod, kad nesrecni migranti omoguce da se rasplamsa sav latentni fashizam koji se neprekidno medijski pumpa u ovoj primitivnoj konstantinovicevskoj palanci. 

 

Mada, tome se mnogi "opozicionari" ovde na forumu raduju, vise doduse prikriveno, ali ocekujem da u narednim mesecima mnogo vise njih "izadje iz klozeta" i out-uje  se, treba zauzimati pozicije za naredni rezim...


  • 2

#43 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2015 - 21:42

A sta se to drasticno promenilo u Somaliji ili Pakistanu, odakle dolaze dosta tih migranata trenutno?

 

Stvarno sto pokusavaju da dodju do UK kroz tunel - zato sto u Francuskoj besni rat? Eto recimo sto ne ostanu u Grckoj ili na balkanu kad su se dokopali mira? 

 

Ima dobar broj ocajnih koji su pobegli od ratova, ali ima i dosta onih koji su videli sansu za ekonomsku emigraciju pod pokricem azila, nista novo. 

 

i broj se povecava zato sto EU nije imala formulisano resenje, iako se problem mogao ocekivati.

 

Prica o tome kako je "sada tamo mir" je cest argumet da se trazioci azila u EU odbijaju. No tu pricu moze da isprica samo onaj ko nikad nije omirisao rat.

Dok rat traje, dok bombe padaju i glava moze da se izgubi u redu za hleb ili vodu, ljudi se kriju po sklonistima ili izbeglickim kampovima. Beze do prvog coska i tamo traze zaklon. To nije vreme kad se razmislja dalje od sutrasnjeg dana.

Kad rat kao prestane, i mir kao dodje, onda se covek okrene oko sebe i svuda vidi samo pustos i beznadje. Tek onda se krece u pravo izbeglistvo. Vade se pare usivene u savove odece, pokusava da se kontaktira daleka rodbina, traze se krijumcari ljudima, trazi se nacin da se ode negde gde zivot nije stao onda kad se pripucalo.

Samo prosecno glup Evropljanin u takvom miru vidi nadu za buducnost, cvece i leptirice, decicu kako veselo hrle u skole, entuzijazam i polet... Ko god je prosao rat zna da posle njega dolazi jos gore. Dolazi porusena infrastruktura, spaljene kuce, unistena privreda, srusene skole i bolnice, kriminal i nasilje. Ljudi koji su to preziveli imaju svako pravo da sebi i svojim porodicama pokusaju da obezbede bolje uslove za zivot. EU ce kad-tad morati da ih pogleda u lice i kaze im "ne mozete da ostanete kod nas, mars nazad odakle ste dosli". Formulisali konacno to resenje, ili ga ne formulisali (sta god da si pod tim podrazumevala).

 

I jedna slicica iz zivota. Moja deca se na proputovanju kroz Srbiju zatekla u Dimitrovgradu jedne letnje noci, vracali se sa zurke. Bilo je oko tri ujutro. Vide kako iz pravca granice nailazi malo veca porodica, desetak osoba, od toga troje ili cetvoro dece. Sretnu se i ovi im se obrate ne engleskom. Pitaju da li je to Nis, jer im je tip u Bugarskoj, koji im je uzeo grdne pare, rekao da samo treba peske da predju granicu, i eto ih. Kad su im ovi moji rekli da do Nisa ima jos 85 kilometara, jedna zena iz grupe je pocela da place. Ostali su samo pitali gde je autobuska stanica i cutke nastavili da pesace. Tuzno, pretuzno.

Posle su ovi moji trazili neki hostel u Beogradu da prespavaju, i pomogli su im bas ti azilanti. U poverenju su im prisapnuli gde moze da se boravi, a da se ne prijavljuje. Njima to nije bilo bitno, ali im je ostavilo utisak. Setili se kako su u Srbiji ljudi bili solidarni kad je bilo bombardovanje, a sad se po toj istoj Srbiji nocu smucaju neki drugi ljudi, i traze spas kojeg nema.

 

Stvarno zalosno, i zaista treba nisko pasti, pa u tu pricu udrobiti ekonomske emigrante, koji kao traze preko hleba pogace. Njih je uvek bilo i bice, ali zamagljivanje izbeglicke katastrofe koja se dogadja usred Evrope ovakvim komentarima, je najblaze receno neprimereno.


  • 0

#44 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2015 - 21:49

I dolaskom na vlast otvorenih nacista, u liku Dveri, smradikala, Nasih, 123451389, SrBske akcije, Zavetnika, dSS, Nacionalnog stroja, Trece Srbije? Jer, ja to jedino mogu da vidim kao ishod, kad nesrecni migranti omoguce da se rasplamsa sav latentni fashizam koji se neprekidno medijski pumpa u ovoj primitivnoj konstantinovicevskoj palanci.

 

Za sada u toj konstantinovicevoj palanci, nesrecni migrant moze da napuni bateriju na mobilnom u bilo kom kafancetu oko zeleznicke stanice i usput ostavi flasu obicne vode da mu se ohladi. Ljudi pomazu koliko mogu i kako znaju. Ne racunaju da su plativsi porez obavili svoju gradjansku duznost.

A ti, jesi li nesto uradio da im se nadjes i usput se ostro suprostavis rasplamsavanju latentnog fasizma? Da im pokazes kako se radi?


  • 0

#45 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 10 August 2015 - 21:56

....

I odakle sad ovoliki talasi izbeglica? Kako to da nisu zabeleženi do pre recimo 2 godine? Ili pre 5 godina? Ili pre 10 godina? 

Nije neka nauka.

 

Politicke/ratne/drustvene prilike, tehnologija. I sve se odvija sve brze.

 

Mogao si da upitas - kako je tek Kolumbo otkrio Ameriku, a naselili je Englezi? Zasto je nisu otkrili stari Rimljani ili Grci, a naselili Iliri? Pojednostavljujem...

 

Houston, Texas ima izmedju 15 i 20 hiljada Bosanaca. Pre 30 godina, mozda je bilo "par komada." Hvala USA sto prima izbeglice, jer ovo poslednjih par decenija nije bio "uvoz" iskljucivo viskoobrazovanih profesionalaca, nego i invalida, dece i staraca koji su svi dobili socijalnu pomoc, skolovanje, zdravstvenu negu i sta im je vec trebalo.

 

Stanje u svetu nije savrseno, nije cak ni dobro. Ali je bolje nego da smo se (njih?) ogradili zidovima i pustili svakom poglavici da tamani svoje podanike.


  • 0