Jump to content


Photo

geneticko inzenjerstvo i bioterorizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 Georgia

Georgia
  • Members
  • 475 posts

Posted 01 August 2015 - 00:27

Evo i žena da se uključi :)
 .. Stoga bitna je tema, a posebno je bitno da se vidi koliko građani znaju da bi se nešto i radilo na polju edukacije



U srpskom ne postoji rec edukacija, vec obrazovanje. Mislim ako vec pisete magistarski rad u Srbiji i zelite da vam ljudi to poveruju i popune anketu.
Hocu reci meni topik mirisiii na provokaciju :)

#17 nikolan83

nikolan83
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 August 2015 - 00:42

U srpskom ne postoji rec edukacija, vec obrazovanje. Mislim ako vec pisete magistarski rad u Srbiji i zelite da vam ljudi to poveruju i popune anketu. Hocu reci meni topik mirisiii na provokaciju :)

Pišem master rad u Srbiji, u kojoj me sa svih strana "edukuju", ustalilo se :)

Nemam način da dokažem da nije provokacija, dok ne završim master rad, do tad mogu samo da kažem da imam volju i želju da uradim nešto novo i drugačije, nešto što će nam potencijalno u nekoj budućnosti biti od značaja.

Ukoliko neko ima volju da mi pomogne u tome, biću mu neizmerno zahvalna, ukoliko nema - ima pravo na to i nema ljutnje :)



#18 nikolan83

nikolan83
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 August 2015 - 01:47

Pozdrav :)

 

Reših da se i ja uključim, ipak je tema moj master rad i istraživanje koje se realizuje u tu svrhu(zbog nedostatka vremena za ovaj vid aktivnosti muž mi pomaže ali vidim da se zakomplikovalo)  :)

 

Zovem se Una Radovanović Nenadić i studentkinja sam master akademskih studija na Kriminalističko-policijskoj akademiji - Forenzičko inženjerstvo. Po zanimanju sam diplomirani defektolog, odnosno nepostojeći specijalni pedagog (Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju - smer Prevencija i tretman poremećaja ponašanja (u slobodnoj interpretaciji oni koji treba da rade po zatvorima, centrima za socijalni rad, školama, i sl. kako bi postojala prevencija poremećaja ponašanja, delinkvencije, kriminala i bolesti zavisnosti, kao i rad sa osobama koje već ispoljavaju takva ponašanja). Nakon osnovnih, upisah master studije na matičnom fakultetu, na KPA i na Univerzitetu u Beogradu - Terorizam, organizovani kriminal i bezbednost. 

 

Sam bioterorizam me veoma zanima, kao fenomen sa kojim nisam bila preterano upoznata, a što više čitam i učim o njemu postaje mi sve interesantniji. Kako sa aspekta osobe koja je naučena da traži uzrok problemu, tako i sa aspekta svih onih nauka koje sam tokom studija "dotakla" (realno, neke manje, a neke više). Dakle, zanimaju me povodi za takav vid ratovanja, kakve su te osobe koje na taj način žele da ostvaruju svoje ciljeve, koji su to ciljevi (kako manji, tako i oni globalni), na šta su sve spremni i u kojoj meri, preko bezbednosnih rizika, tehnika i oružja koje se primenjuju i usavršavaju, do savremenog oružja za masovnu destrukciju (pored biološkog imamo hemijsko i nuklearno kao mnogo poznatije).

 

Imala sam priliku da na Akademiji "zađem" u genetičko inženjerstvo (zađem zato što smatram da ma koliko učila ja o tome, ne mogu imati podjednako znanje kao neko ko se školovao godinama) i fascinirale su me mogućnosti korišćenja ove predivne nauke u svrhu bioterorizma, te se i odlučih za takvu temu rada. 

Uvidevši da su zarazne bolesti korišćene i pre mnogo vekova prilikom ratovanja i da SAD, Rusija, Iran, Irak, Sirija i mnoge druge zemlje decenijama imaju laboratorije u kojima skladište biološke agense (količine se mere tonama, a grami mogu dovesti do epidemija), shvatila sam da je neophodno raditi na širenju svesti javnosti o potencijalnim rizicima.

I to, svakako, ne sa namerom kreiranja masovne panike, već kako bi se ona sprečila. Naime, ukoliko smo upoznati sa tim kako možemo da prepoznamo bioteroristički napad (jer, budimo realni, njih je malo teže predvideti zbog prirode oružja koje se koristi i prirode napada - terorizam), moćićemo i da adekvatno reagujemo. Masovna panika i izazivanje straha je jedan od glavnih ciljeva terorizma (strahom naroda se vlade stavljaju u položaj u kome moraju da udovolje zahtevima terorista), neki autori navode i da je strah i cilj, svrha ali i sredstvo terorista, te predupređivanjem tog straha možemo ih donekle i osujetiti, zar ne?

 

Takođe, ukoliko znamo, kao narod, koje bolesti se mogu koristiti i na koji način, znaćemo da se, u makar nekoj meri, zaštitimo od epidemije (znate ono, pranje ruku, jesti sa čistih površina i ostalo, što nam uvek govore, a retko ko od nas je to ispoštovao baš svaki put).

Uostalom, zašto bi bilo loše da se počne "pre vremena" baviti nečim što postoji u svetu? 

 

Bez podataka o znanju građana ne mogu da navedem u master radu da je potrebno edukovati (obrazovati, školovati, informisati...) ih o ovoj temi. Plus, ko sam ja da navedem tako nešto samo zato što ja tako smatram.

 

Stoga, radim istraživanje da vidim šta građani znaju o bioterorizmu i korišćenju genetskog inženjerstva u njegovu svrhu. Oni koji su ikada sastavljali anketu (meni ovo nije prva, što me nije posebno pripremilo, jer je sastavljanje svake ankete postupak sam za sebe - neko je već komentarisao o načinu validiranja) pri čemu im je ciljna populacija građanstvo, znaju da je veoma nezahvalno sročiti je tako da svima sve bude jasno i da svi budu zadovoljni formulacijom. Tako je bilo i meni, naročito što su i bioterorizam i genetičko inženjerstvo ne tako dobro poznati široj javnosti. 

 

Sam upitnik treba da obuhvati mnogo više aspekata ovog fenomena, međutim, veliki broj ljudi ne želi da popuni anketu, preduge su im, ne razumeju, nemaju vremena, ne zanima ih. Kako ću jedan deo istraživanja raditi na ulicama Beograda, a zbog materijalnog aspekta (sama finansiram, nije ničiji projekat) ne mogu priuštiti da putujem po Srbiji i danima "tražim" osobe voljne da popune upitnik od 50 pitanja, morala sam da se zadovoljim jednostavnijim upitnikom, skromnim brojem ispitanika koje ćemo anketirati i korišćenjem interneta (koliko pozitivnih, toliko ima i negativnih strana ovakvog vida istraživanja) kao medija za sticanje što većeg uzorka. Logično je, što je veći broj ispitanika, to je realnija i slika koju ću dobiti...

 

Ovo radim iz ljubavi prema nauci i želje da na neki način doprinesem našem društvu. 

 

Neki od vas će ga smatrati besmislenim i preksočiti postove. Ima i onih koji će me napadati (dobronamerne komentare i konstruktivne predloge ne podrazumevam pod napadanjem). Ima i onih koji relevantnijom temom smatraju novi par silikona poznate starlete ili ko je sa kim i šta radio u "Parovima", pa će se time baviti i raspredati po društvenim mrežama. Neki od vas će prepoznati moju želju i ceniti uloženi rad, te će mi pomoći popunjavanjem upitnika i deljenjem istog po društvenim mrežama. 

 

Svi smo mi različiti, ali da nije tako, meni ne bi ni trebalo istraživanje :)

 

Srdačan pozdrav dobri ljudi :)

 

P.S. Za zainteresovane, link ankete je : https://docs.google...._g5YPk/viewform


Edited by nikolan83, 01 August 2015 - 02:01.


#19 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 August 2015 - 05:35

....

Pre svega, anketa se i radi zbog ljudi koji razmišljaju kao ti... Dosta ispitanika nije uopšte zainteresovano za tematiku...

....

Pa, da je bilo ovako objasnjeno u uvodnom postu, verovatno bi moja reakcija bila manje negativna.

 

Ne znam kakvim me zamisljas, "razmisljaju kao ti" i "nedostatak interesa." Zdravstveni sam radnik (subspecijalnost mi je CT i MRI), a bolnica u kojoj sam radio do pre par godina - u sastavu hitne ambulante ima i stanicu za dekontaminaciju. I tu se par puta godisnje odrzavaju drilovi... (BTW, zivim u USA)

 

Svejedno, izrazio bih skepsu prema rezultatima ankete i subsekventnim konkluzijama. Evo zasto:

Odgovorice ti ljudi koji imaju pristup internetu. Takvih, prema raspolozivim podacima, u Srbiji ima oko 50%. Pitanje je i kako je dobijen i taj podatak - da li to ukljucuje sve clanove domacinstva koje ima vezu, ili stvarne korisnike...

 

Dakle, dobices povratne informacije od natprosecno informisanih ljudi - a njima dodatna edukacija treba manje nego drugima.

Mada, bilo kakva informacija je bolja nego nikakva. Jasno je da nemas resurse da posaljes hiljadu anketara da obijaju vrata i ispituju svakoga.

 

U svakom slucaju, srecno! - i javi se sa rezultatima kad bude gotovo.



#20 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 01 August 2015 - 09:27

Ne znam koliko ce se ovde prikupiti materijala za temu "geneticko inzinjerstvo...", ali za nesto kao "sklonost balkanaca masovnoj paranoji..." sigurno hoce :) .

Dakle ljudi, pomozite zeni da zavrsi taj rad, ili nemojte. Svako ko je ikada radio nesto slicno zna da validnost rezultata ne moze da bude ista kod jednog diplomskog rada i kod nacionalnog istrazivanja, gde nadlezne sluzbe uloze gomilu para i angazuju armiju ljudi za prikupljanje podataka. Ona ce sve to navesti kad bude pisala konacan izvestaj, i problem resen. Za neka istrazivanja se cak na kraju pokaze da nisu odgovorila na ona pitanja na koja se htelo, ali jesu na neka druga. I to je sasvim u redu, nista neobicno.

Ono sto ovde stvarno upada u oci je ta sumnjicavost u startu, te provokacija, te hoce da nam uzmu licne podatke, pa da ih nekako zloupotrebe... Ili imaju neke nepostene namere, ili su budale, pa cemo mi da im objasnimo kako se radi rad na njihovu temu, jer mi sve o svemu znamo bolje.... I na kraju, ono tipicno - ma sta ti imas tu mene nesto da propitujes, ko si bre ti da ti ja odgovaram? Falilo je jos samo ono - plati, pa mozemo da razgovaramo. Uglavnom, prilicno tipicna slika odnosa prema naucnim istrazivanjima u Srbiji. Ako trazis lek za rak, to moze. Sve drugo je potpuno bezvredno, a moze da bude i opasno.

Ovde gde ja zivim nas sa svih strana spopadaju nekim anketama, od srednjoskolaca do doktoranata, a sve to preko raznih firmi za prodaju magle i ostalog. Pa nikom nista. Dok god ne traze zadnje cetiri cifre iz licnog broja, s kojima mogu da opeljese coveku racun, dobro je.  Neki odgovore, neki ne, ali niko ne soli pamet onima koji sprovode anketu, niti komentarise nacin na koji to rade.



#21 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 August 2015 - 20:43

...

 

'Anketa' se nasla tamo gde pripada.

 

To je samo primitivno zbirovsko 'ministarstvo misli'.

:ph34r:

 

PS.

Samo jos fali 'neokortikalni rat & yogi letaci'!

 

...


Edited by Kinik, 01 August 2015 - 20:47.