Jump to content

Photo
- - - - -

Tuziti skolu?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 Just_Maybe

Just_Maybe
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 July 2015 - 08:30

Što se tiče samo kraja posta, bez uvrede, ali ja bih se uplašio da mi predaje neko ko nije probao da radi u nastavi, a misli da bi to dobro radio bez dana iskustva i ima veoma lošu pismenost. Razumem da neka baba koja jedva ume da uključi kompjuter koristi 'ošišanu' latinicu, ali od nekoga kome je struka IT bih očekivao da ume da koristi latiničnu tastaturu.

Posto sam master profesor tehnike i informatike imao sam mnogo praksi u skoli (cak sam jednom i radio kao zamena). Tako da mi predavanje ne bi bilo strano. Pretpostavljam i ja da deca vise vole sto on radi umesto mene posto prethodni posao nije dobio zato sto nije mogao poloziti drzavni ispit pa mu je mama nasla posao u skoli. Jednostavno latinicnu tastaturu sam prestao da koristim (mozda sto proteklih godinu dana vise kucam engleski). Inace je u pitanju siromasna opstina i tu se ne zna izgleda ko sta predaje. To sad vise nije ni bitno, kao sto sam napisao u prethodnom postu :-)

P.S. CV mi je napisan cirilicom a ne "osisanom" latinicom.

#32 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 6,948 posts

Posted 17 July 2015 - 09:36

Onda se izvinjavam, nisam dobro protumačio da si već predavao u školi.

E sad, što se tiče latinične tastature, pošto sam prevodilac korisim engleski praktično svaki dan, ali mi uopšte ne predstavlja napor da jednim klikom promenim tastaturu, a domaći raspored dozvoljava da se koriste obe verzije latinice.

Pretpostavio sam i da je neka siromašna opština, jer čak i u onima koje se ne ubrajaju među takve je teško naći nastavnike za pojedine predmete.

#33 MilutinPetrovic

MilutinPetrovic
  • Members
  • 27 posts

Posted 03 August 2015 - 07:36

Realno, vecina ljudi ovde moze samo misljenje da izrazi, ukoliko je to nesto sto bas zelis, konsultuj se sa pravnikom, konsultacija se ne placa koliko ja znam. Oni ce ti barem reci sigurno na cemu si, da li postoji osnov za tuzbu.

Inace, poznajem par slucajeva slicne vrste, niko nije uspeo da istera svoje, nazalost. Koja god da je struka u pitanju uvek se isto desava. Na kraju svih krajeva, da li neko zeli da radi na poziciji u kolektivu gde je dospeo tuzbom. :/ Ceo nas sistem vise nema smisla...Srecno.

#34 netto

netto
  • Members
  • 17 posts

Posted 03 August 2015 - 19:23

Sve, sve, ali prvi put vidim da neko u kontekst nepismenosti stavlja "osisanu latinicu". Razumeo bih nekog clana pokreta "Obraz" ili slicnog, ali nisu se valjda i oni poluevropeizovali, pa ne insistiraju iskljucivo na cirilici!?

Mislim, mogu da zamislim da ce mi to u nekom trenutku napraviti problem, jer sam stekao naviku koju cu jako tesko promeniti kada budem morao da kucam neke "formalnije tekstove", ali navoditi tako nesto na forumu kao argument da se ne dobije neki posao mi je potpuno smesan. Ostatak zamerki ne komentarisem, vec samo tu.

A ljudi koji koriste racunare jos od vremena DOS, preko win 95/98 kada nije ni bilo domacih tastatura, retko i koriste domace karaktere, narocito sto mnogi nemaju lokalizovane tastature ni dan danas i ne bi ni zagradu znali da ubodu kada im se promeni set karaktera.

A bez obzira na bulaznjenje u zakonu o tome sta sme da se prodaje, a sta ne - sve se prodaje. Licno sam kupio qwerty tastaturu pre par meseci u najvecem lancu racunarske opreme ovde.

#35 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 03 August 2015 - 19:58

A bez obzira na bulaznjenje u zakonu o tome sta sme da se prodaje, a sta ne - sve se prodaje. Licno sam kupio qwerty tastaturu pre par meseci u najvecem lancu racunarske opreme ovde.

A gde to piše da nije dozvoljena prodaja qwerty tastatura?

Ja npr. nikada ne kupujem lokalizovane qwertz tastature, pošto 80% teksta koji unesem na računaru predstavlja programski kod, a od preostalih 20% barem trećinu čine tekstovi na engleskom jeziku.

#36 netto

netto
  • Members
  • 17 posts

Posted 03 August 2015 - 20:36

Ni ne znam sa sigurnoscu da pise, ali se secam da su mi, kada sam trazio laptop sa qwerty tastaturom pre oko dve godine, govorili da to vise ne moze legalno da se prodaje, i da po zakonu svi moraju biti "lokalizovani". U sustini, uzeo sam to zdravo za gotovo, ali vrlo moguce da je izmisljotina.

Doduse, istine radi, za same tastature za desktop racunare mi niko nista nije ni rekao.

Edited by netto, 03 August 2015 - 20:37.

#37 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 03 August 2015 - 21:56

Ni ne znam sa sigurnoscu da pise, ali se secam da su mi, kada sam trazio laptop sa qwerty tastaturom pre oko dve godine, govorili da to vise ne moze legalno da se prodaje, i da po zakonu svi moraju biti "lokalizovani". U sustini, uzeo sam to zdravo za gotovo, ali vrlo moguce da je izmisljotina.

Doduse, istine radi, za same tastature za desktop racunare mi niko nista nije ni rekao.

Ja mislim da su te malo lagali u želji da ti uvale ono što imaju na lageru. Evo meni stoji na stolu, pored desktopa, Dell Inspiron 15R sa QWERTY tastaturom sasvim legalno kupljen  pre jedno 18 meseci, mozda malo više.

Edited by tomas.hokenberi, 03 August 2015 - 21:59.

#38 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 6,948 posts

Posted 03 August 2015 - 22:48

Sve, sve, ali prvi put vidim da neko u kontekst nepismenosti stavlja "osisanu latinicu". Razumeo bih nekog clana pokreta "Obraz" ili slicnog, ali nisu se valjda i oni poluevropeizovali, pa ne insistiraju iskljucivo na cirilici!?

Mislim, mogu da zamislim da ce mi to u nekom trenutku napraviti problem, jer sam stekao naviku koju cu jako tesko promeniti kada budem morao da kucam neke "formalnije tekstove", ali navoditi tako nesto na forumu kao argument da se ne dobije neki posao mi je potpuno smesan. Ostatak zamerki ne komentarisem, vec samo tu.

A ljudi koji koriste racunare jos od vremena DOS, preko win 95/98 kada nije ni bilo domacih tastatura, retko i koriste domace karaktere, narocito sto mnogi nemaju lokalizovane tastature ni dan danas i ne bi ni zagradu znali da ubodu kada im se promeni set karaktera.

Pa vidi, ako neko hoće da bude nastavnik, treba da bude pismen. Meni su predavali pismeni ljudi, premda znam da danas svako može da dobije master na lepe oči i da piše neznam i ne ću, a da dobije dozvolu da nekome predaje. Da se ja pitam, nastavnik bi morao da pokaže da je obrazovan i pismen, a o poznavanju struke i da ne govorimo. E sad, što se tiče korisnika DOS-a, imam za tebe jedno otkrovenje - normalna latinica se mogla koristiti i na ZX Spectrumu od celih 48 kilobajta memorije, a sećam se i jedne domaće avanture pod naslovom Velika akcija, premda je bilo i nekih igrica sa normalnom latinicom u izdanju zagrebačkog Suzy Softa. Ukoliko informatičar ne ume da prebaci tastatru na srpsku latiničnu, onda i nije za taj posao. Uostalom, pogledaj hrvatske forume, gde piše svako, pa vidi koliko njih je već naučilo da obavi težak posao prebacivanja tastature. Ne bih ulazio u ćirilicu, pošto je apsolutno ne koristim, mada sam video na ruskim, bugarskim i makedonskim forumima da ni to nije težak zadatak, iako je profil korisnika često isti kao i ovde.

Što se tiče formalnog pisanja, mogu da ti navedem i slučaj iz svoje branše, tj. kada sam bio angažovan pri izboru kandidata za posao prevodioca. Osim nekih drugih stavki, svaki CV koji je napisan 'ošišanom' latinicom je prema zahtevu poslodavca automatski završavao u kanti.

Kamo sreće da se donese takav zakon. Imao sam prilike da pre nekoliko godina vidim bugarske tastature u prodaji, što mi je bilo u najmanju ruku čudno, iako je bio u pitanju famozni Tehnomarket, a ukoliko izuzmemo bugarsku manjinu kod nas, zaista ne znam ko bi to kupio. Isto tako, imao sam davno prilike da u nekoj od zemalja nemačkog govornog područja vidim i tastature koje su bile na popustu, pošto nisu imale nemački slovni raspored, već američki. Ipak, kod nas se uvozi svakojako đubre, pa me ne bi začudilo da vidim i kinesku tastaturu.

#39 netto

netto
  • Members
  • 17 posts

Posted 04 August 2015 - 00:46

Siguran sam da ume da prebaci, i objasnio sam odakle ljudima ta navika da kucaju "osisanom latinicom". Stvar je u stvorenoj navici, a ne u nepismenosti, bar kada se o tom delu radi. A ni tim babama koje pominjes nikada ne bih to zamerio. Inace, ako pogledas neki kompjuterski forum, videces da vise ljudi koristi nasa slova na b92 nego tamo, a tesko da bas ne znaju da promene jezik u l. baru, ili ga dodaju, ako ne postoji.

I nije vazno da li se na Spectrumu ili u office 95 moglo kucati i cirilicom i nasom latinicom, kada su ljudi prakticno iskljucivo imali qwerty tastature u to vreme. Promenom na sr lat, ili yu lat dobijali su citavu zbrku sa rasporedom karaktera, znakovima interpunkcije, zagradama i ostalim cudima na ko zna kom mestu, i sve to nisu mogli fizicki da vide na svojoj tastaturi.
Pa, covek mora da bude ili puritanac ili mazohista da bi to ucio, ako nije neophodno. A danas, kada su se mogucnosti promenile, lakse je kupovati qwerty nego menjati takvu naviku. Kada budem morao, promenicu je, zajedno sa tastaturom, ali za forum i neformalno caskanje svakako ne. Prosto, previse truda ni oko cega. Ili jos gore, previse truda da bi se udovoljilo puritancima.

Edited by netto, 04 August 2015 - 00:48.

#40 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 04 August 2015 - 10:25

Kamo sreće da se donese takav zakon. Imao sam prilike da pre nekoliko godina vidim bugarske tastature u prodaji, što mi je bilo u najmanju ruku čudno, iako je bio u pitanju famozni Tehnomarket, a ukoliko izuzmemo bugarsku manjinu kod nas, zaista ne znam ko bi to kupio. Isto tako, imao sam davno prilike da u nekoj od zemalja nemačkog govornog područja vidim i tastature koje su bile na popustu, pošto nisu imale nemački slovni raspored, već američki. Ipak, kod nas se uvozi svakojako đubre, pa me ne bi začudilo da vidim i kinesku tastaturu.

To bi bio izuzetno loš zakon. Ima nas kojima je qwerty mnogo pogodnija za rad od qwertz latinične tastature. Sami natpisi na tastaturi ne sprečavaju nikoga da koristi "neošišanu" latinicu ili ćirilicu, što se vidi iz mog primera pošto sve ovo pišem sa qwerty tastature po US-ASCII standardu.  Ako bih mogao da kupim isključivo lokalizovane tastature i lokalizovane laptopove prosto bih prestao da ih kupujem u našim radnjama. Jedina veća grozota bi bila kada bih bio primoran da koristim potpuno lokalizovani operativni sistem (nema veće grozote za mene od rada na "prevedenom" Windows-u ili Linuxu).

#41 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 6,948 posts

Posted 05 August 2015 - 11:43

To bi bio izuzetno loš zakon. Ima nas kojima je qwerty mnogo pogodnija za rad od qwertz latinične tastature. Sami natpisi na tastaturi ne sprečavaju nikoga da koristi "neošišanu" latinicu ili ćirilicu, što se vidi iz mog primera pošto sve ovo pišem sa qwerty tastature po US-ASCII standardu.  Ako bih mogao da kupim isključivo lokalizovane tastature i lokalizovane laptopove prosto bih prestao da ih kupujem u našim radnjama. Jedina veća grozota bi bila kada bih bio primoran da koristim potpuno lokalizovani operativni sistem (nema veće grozote za mene od rada na "prevedenom" Windows-u ili Linuxu).

Mislim da se nismo razumeli, jer sam u navedenom postu govorio o nekritičkom uvozu svega i svačega, bar kada je u pitanju tehnička roba. Dok je kod nas postojao Tehnomarket, viđao sam  tastature i laptope sa bugarskom tastaturom, a kada sam ih pitao da li imaju lokalizovane modele, odgovorili su da nemaju. Nemam ništa protiv da se bugarskoj manjini omogući da kupuje tastature koje im olakšavaju da pišu na svom jeziku, ali ove pomenute sam video u Beogradu. Razumeo bih da sam to video u Dimitrovgradu i ne bih imao ništa protiv, ali uvaljivanje bugarske tastature ili laptopa sa istom usred Beograda je krajnji bezobrazluk i nepoštovanje tržišta. Jeste da bismo obojica mogli da se snađemo sa bugarskom tastaturom za pisanje engleskog ili srpskog (mogu da slepo kucam), ali ovde je bitno da kao kupac u Srbiji hoću da imam ista prava kao kupac u Bugarskoj ili Nemačkoj.

Mislim da i sa nemačkim zakonom ne bi imao problema da kupiš tastaturu sa američkim slovnim rasporedom, budući da se to tamo može kupiti, ali mislim da njihov zakon obavezuje prodavca da robu ponudi tako da omogući da bude funkcionalna i na domicilnom jeziku. Npr. ako hoćeš da kupiš neki lapotop, trgovac je dužan da ti obezbedi verziju sa nemačkom tastaturom, ako hoćeš televizor, onda mora da poseduje i nemačke menije i slično.

#42 Kinik

Kinik
  • Members
  • 37,481 posts

Posted 24 August 2015 - 14:47

...

Nema gore tastature od nemacke, a posebno na laptopu. To je cisti uzas!

Ja sam uvek, pri kupovini tastature naglasavao - samo qwerty, bez 'nasih znakova'.

Inace koristim Parawin, pa i prepravljam raspored za sebe - sto sam uradio i sa latinicnom i cirilicnom.

Rusku, koju ponekad koristim, sam napravio sebi od qwerty, sa nekim ruskim slovima, po fonetskom principu, a ne 'slikovnom', jer to vodi u haos. Znaci 'r' mi je cirilicno 'р', a latinicno 'p' mi je cirilicno 'п'.

Da neko vidi originalnu rusku tastaturu - zanesvestio bi se.

Btw, 'qwerty' raspored na tastaturama vuce poreklo od starih pisacih masina, gde su samoglasnici (toliko frekventni u engleskom jeziku) bili 'razbacani' po tastaturi da se usled ondasnje mehanicke nesavrsenosti, oni 'cekicici' ne bi upetljavali. Pa je to kasnije nasledjeno.

Ima i boljih i kvalitetnijih rasporeda, no sto se jednom pokvari - vise se ne ispravi.

Vrsenja su i neka merenja, pa ispada da sa 'qwerty' rasporedom neko ko kuca, prstima napravi 3-4 puta duzi put, nego neko sa bilo kojim drugim rasporedom

Druga stvar je sto se kod nas uduvek kupovala bofl roba, da bi trgovac maksimalno zaradio. Secam se drame oko kucista - nisam hteo kinesko djubre, kao i tastatura / misa, ili cak - ventilatora. Pa me lik pita a stace vam jos 2 ventilatora? Pa mu kazem - a jel to ne zelite da mi prodate (cena smesna)? I skoro da ga jedva ubedim. Na kucistu (skupom), kao i tastaturi / misu zaradi malo, a na jeftinim komponentama koje stizu sleperima ima zaradu.

No, to nije za ovaj tred.

...