Jump to content

Photo
- - - - -

Pitanje za sve

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Mogli_iz_dzungle

Mogli_iz_dzungle
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 June 2015 - 01:09

Znam osnovnu definiciju građanskog društva i njihovih političkih opredeljenja, ali to je to.
Može li ovde neko da mi pomogne i definiše građansko društvo u celini:
-Koje filmove gledaju?
-Koje pozorišne predstave gledaju?
-Koje knjige čitaju?
-Kakav im je način života?
-Koje novine čitaju?
-Kako se oblače?
-Kojim se poslom bave?
Ukratko sve što nisam mogao da nađem na forumima

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 26 June 2015 - 08:40

Cekaj sinak ti si malo nesto pobrkao. Da li ti zaista mislis da "predstavnici gradjanskog drustva" svi gledaju iste filmove, imaju isti nacin zivota, isto se oblace, rade iste poslove i citaju istu stampu?

Pa poenta gradjanskog drustva je bas u slobodi izbora, odnosno da izbori nisu predodredjeni ili uslovljeni npr. etnickim poreklom ili veroispovescu ili tradicijom.

#3 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 2,904 posts

Posted 26 June 2015 - 11:08

-Kako se oblače?

,,Uglavnom sportski i brzo...''

http://youtu.be/rU_mQjyBWuA

#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,361 posts

Posted 26 June 2015 - 12:30

Znam osnovnu definiciju građanskog društva i njihovih političkih opredeljenja, ali to je to.
-Koje filmove gledaju?
-Koje knjige čitaju?
-Koje novine čitaju?
-Kako se oblače?
-Kojim se poslom bave?

Ako nije shala - sto podozrevam da jeste - pitanje je vrlo indikativno za anti-gradjansko ispiranje mozga kakvo je na delu u Srbiji vec duze vreme (sa manjim prekidima negde od aprila 1941.).

#5 Mogli_iz_dzungle

Mogli_iz_dzungle
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 June 2015 - 14:20

Cekaj sinak ti si malo nesto pobrkao. Da li ti zaista mislis da "predstavnici gradjanskog drustva" svi gledaju iste filmove, imaju isti nacin zivota, isto se oblace, rade iste poslove i citaju istu stampu?

Pa poenta gradjanskog drustva je bas u slobodi izbora, odnosno da izbori nisu predodredjeni ili uslovljeni npr. etnickim poreklom ili veroispovescu ili tradicijom.

Sloboda izbora može biti i ta da ja gledam,,Mrak film'', čitam,,Alo'', slušam Seku Aleksić i nosim UGG čizme, ali to ne spada nimalo u varijante,,građanskog'' društva. Nismo se razumeli najbolje, nema veze

#6 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,533 posts

Posted 26 June 2015 - 14:35

Sloboda izbora može biti i ta da ja gledam,,Mrak film'', čitam,,Alo'', slušam Seku Aleksić i nosim UGG čizme, ali to ne spada nimalo u varijante,,građanskog'' društva.

spada i to

...i onda ako vec znas po nesto, onda znas i za uskladjivanje individualnih `ukusa` i  delovanja

pronadji sta kaze Zoran Djindic o tome

#7 Mogli_iz_dzungle

Mogli_iz_dzungle
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 June 2015 - 15:26

spada i to

...i onda ako vec znas po nesto, onda znas i za uskladjivanje individualnih `ukusa` i  delovanja

pronadji sta kaze Zoran Djindic o tome

Može li nečije drugo mišljenje. Nisam baš za Đinđića. Ne bih da slušam političare, već nezavisne intelektualce

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 26 June 2015 - 15:33

Sloboda izbora može biti i ta da ja gledam,,Mrak film'', čitam,,Alo'', slušam Seku Aleksić i nosim UGG čizme, ali to ne spada nimalo u varijante,,građanskog'' društva. Nismo se razumeli najbolje, nema veze

Bojim se da ti ne kapiras sta je to gradjansko drustvo. Ne postoje norme sta "pripadnik gradjanskog drustva" mora ili ne sme da radi. "Pripadnik gradjanskog drustva" je slobodan gradjanin koji sam bira i donosi svoje  indivdualne  odluke, a ne odluke na osnovu pripadnosti grupi. Daklem deo  gradjanskog drustva moze da bude i neko ko uziva da ide da se opije na festivalu na Guci.

#9 ironside

ironside
  • Members
  • 3,162 posts

Posted 26 June 2015 - 15:34

-Koje filmove gledaju?
-Koje knjige čitaju?
-Koje novine čitaju?
-Kako se oblače?
-Kojim se poslom bave?

Bojim se da ne znaš. Građansko društvo je jedan od tri osnovna stupa (uz javni i privatni sektor) na kojima počiva svaka demokracija. Dakle 'građansko društvo' je politička kategorija - njemu se ne može pripisati jedinstveno političko opredjeljenje, štoviše karakterizira ga pluralizam političkih opredjeljenja i interesa.

Građanskom društvu je svojstveno da djeluje izvan institucija sistema (države), ali djeluje kao njihov korektiv. Realizira se kroz brojne forme samoorganizacije raznih interesnih grupa, kao što su NVO, lobističke i grupe za pritisak itd.

Ono, na što si ti mislio odnosi se vjerojatno na kulturne i supkulturne pojavnosti među urbanim stanovništvom, koje su opet toliko brojne i heterogene, da se ne mogu podvesti pod nekakav zajednički nazivnik.

#10 Mogli_iz_dzungle

Mogli_iz_dzungle
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 June 2015 - 15:51

Bojim se da ti ne kapiras sta je to gradjansko drustvo. Ne postoje norme sta "pripadnik gradjanskog drustva" mora ili ne sme da radi. "Pripadnik gradjanskog drustva" je slobodan gradjanin koji sam bira i donosi svoje  indivdualne  odluke, a ne odluke na osnovu pripadnosti grupi. Daklem deo  gradjanskog drustva moze da bude i neko ko uziva da ide da se opije na festivalu na Guci.

To sam želeo da znam

Bojim se da ne znaš. Građansko društvo je jedan od tri osnovna stupa (uz javni i privatni sektor) na kojima počiva svaka demokracija. Dakle 'građansko društvo' je politička kategorija - njemu se ne može pripisati jedinstveno političko opredjeljenje, štoviše karakterizira ga pluralizam političkih opredjeljenja i interesa.

Građanskom društvu je svojstveno da djeluje izvan institucija sistema (države), ali djeluje kao njihov korektiv. Realizira se kroz brojne forme samoorganizacije raznih interesnih grupa, kao što su NVO, lobističke i grupe za pritisak itd.

Ono, na što si ti mislio odnosi se vjerojatno na kulturne i supkulturne pojavnosti među urbanim stanovništvom, koje su opet toliko brojne i heterogene, da se ne mogu podvesti pod nekakav zajednički nazivnik.

Znam da se građansko društvo većinom odnosi na političku kategoriju, ali sam prečesto nailazio na kvalifikacije,,On nije pripadnik građanskog društva, jer nema razvijen ukus za umetnost'' ili tako nešto, pa me je to izrazito začudilo

#11 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,533 posts

Posted 26 June 2015 - 15:56

Može li nečije drugo mišljenje. Nisam baš za Đinđića. Ne bih da slušam političare, već nezavisne intelektualce

cim si postavio pitanje sa temom bilo je jasno da nisi, iako je djindjic u ovom kontekstu filozof a ne politicar

To sam želeo da znam

Znam da se građansko društvo većinom odnosi na političku kategoriju, ali sam prečesto nailazio na kvalifikacije,,On nije pripadnik građanskog društva, jer nema razvijen ukus za umetnost'' ili tako nešto, pa me je to izrazito začudilo

i ne zaboravi:

... uskladjivanje individualnih `ukusa` i  delovanja

#12 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,702 posts

Posted 27 June 2015 - 11:36

Ne postoji politicko opredeljenje gradjanskog drustva, jer to nije grupa ljudi vec sektor politickog delovanja, kao sto je Ironside vec rekao.

Ne moze se ocekivati da drzava/vlast resava sve probleme na svim nivoima. Za neke  probleme ni ne zna, a neke mozda i nece da resi jer je mozda  u sprezi sa biznisom - ili jednostavno, ne vidi direktnu dobit u vidu glasova na izborima.

Zato gradjani treba da se sami angazuju i organizuju, da bi ili konkretno nesto uradili ili putem pritiska ili strajkova / demontracija promenili stvari u drustvu.

Primer su radnicki sindikati, udruzenja za zastitu prirode, udruzenja za zastitu potrosaca, udruzenja putnika u javnom saobracaju, dobrotvorna drustva...

Njihovo clanstvo nema veze sa politickim opredeljenjem. Nemaju veze sa drzavom ili partijama, njihova delatnost ne donosi profit ili zaradu (iako moze poboljsati ekonomsko stanje mnogih na duge staze).

Na primer, u akciji ciscenja zagadnjene reke ili u demonstracijama da se lokalni zagadjivac natera da  prestane sa zagadjivanjem  mogu da ucestvuju svi kojima je stalo do reke - i glasaci levice, i glasaci desnice, oni koji nikada ne glasaju, vernici i ateisti, ljubitelji klasicne muzike i ljubitelji turbo folka - to je nebitnio, udruzili su se zbog reke (ili poboljsanja gradskog prevoza, zabrane opasnih pesticida, itd).

U zapadnom svetu se smatra da demokratija ima tri stuba: drzava sa vlascu koja je izabrana na slobodnim izborima i koja donosi zakone (i sprovodi ih), drugi stub je ekonomija/ slobodno trziste, a treci stub je gradjansko drustvo, koje izrazava interese svih mogucih grupa i segmenata u necemu tako slojevitom i komplikovanom kao sto je ljudsko drustvo u nekom gradu / selu/ drzavi.  

#13 Pcelica97

Pcelica97
  • Members
  • 2 posts

Posted 11 July 2015 - 14:09

Sustina je u tome da individua govori jezikom svoje grupe,tj. misli i samim tim dozivljava na nacin na koji misli i dozivljava njegova grupa. A nacin na koji misli grupa je tesno povezan sa materijalnom delatnoscu i materijalnim odnosima ljudi. Ako neko i pokusa da se izdvaja,grupa ga vuce ka dole i ne da mu da strci,jer drustvu je korisna proizvodnja laznih potreba,gde ce svi da prate nametnute norme ponasanja,oblacenja i sl.

#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,311 posts

Posted 11 July 2015 - 17:13

Sustina je u tome da individua govori jezikom svoje grupe,tj. misli i samim tim dozivljava na nacin na koji misli i dozivljava njegova grupa. A nacin na koji misli grupa je tesno povezan sa materijalnom delatnoscu i materijalnim odnosima ljudi. Ako neko i pokusa da se izdvaja,grupa ga vuce ka dole i ne da mu da strci,jer drustvu je korisna proizvodnja laznih potreba,gde ce svi da prate nametnute norme ponasanja,oblacenja i sl.

Sto sve zajedno nema nikakve veze sa pojmom gradjanskog drustva.

#15 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 2,766 posts

Posted 07 October 2015 - 20:04

Nedavno sam otkrio postojanje Tviter poslova tj. zarađivanje putem objavljivanja specifičnih tvit poruka s reklamom,nabijanjem pratilaca i slično.Da li neko od vas ima iskustva s time i kakvi su vam utisci?