Jump to content

Photo
- - - - -

Ramazan mubarak

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 ras kass

ras kass
  • Members
  • 6,973 posts

Posted 19 June 2015 - 22:50

Pa kako da ima tu slobodu i kako da sama odluči kada neko u ime nje već odavno reši da bude muslimanka (name it) pa da posle još prihvati posledice odluke da bude muslimanka a koja uopšte nije njena?!

Good point

#17 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,600 posts

Posted 20 June 2015 - 00:36

Pa kako da ima tu slobodu i kako da sama odluči kada neko u ime nje već odavno reši da bude muslimanka (name it) pa da posle još prihvati posledice odluke da bude muslimanka a koja uopšte nije njena?!

pa jesi li video ove genijalne Kinikove istorijske fotke, kad lepo pise "voljeni drug Tito", "mudri i veliki Staljin"... :rotflmao: Dakle, zna se, metafizicki bog na nebu, metafizicki vodja na zemlji, sto ko ima da donosi bilo kakve odluke, sta ko ima da trazi (i da ispoljava) bilo kakvu "slobodu"...

#18 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 20 June 2015 - 06:58

Zaista?

A od koje godine?

Ja sam mislila negde '56, u ovom tekstu se kaže '50.

http://www.oslobodje...i-u-jugoslaviji

#19 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 20 June 2015 - 08:19

50. u BIH i CG a 51. u SRB i MKD . Interesantno je da po nekima ti zakoni i dalje važe iako ih niko ne primenjuje :)

#20 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 437 posts

Posted 22 June 2015 - 19:09

Postoje dijelovi ovoga svijeta u kojima se zena, nazalost, ne moze oduprijeti nasilju muskarca. Postoje subkulture u takozvanom slobodnom svijetu, nazvat cu ga "zapadna hemisfera", u kojima svaka individua ima pravo na slobodu. Po zakonu. Ali te zene su u nekim slucajevima zarobljene u subkulturi u kojoj zive pa moraju trpiti nasilje. Ja, nazalost, te stvari ne mogu promijeniti. Nazalost, nemam ni recept, kojeg bih inace, da ga posjedujem, vrlo rado dao u eter. Iz tog razloga, ja sa stajalista svoje vjere, onako kako je ja shvatam i recipiram, mogu samo izraziti duboko zaljenje za sve ono za sto se zloupotrebljava islam.

Ovdje zelim naglasiti, da nisu samo muslimanke izlozene nasilju muskarca. Ima i drugih zena koje z drugih razloga trpe maltretiranja od strane muskaraca. No, to nije tema.

#21 dhx

dhx
  • Members
  • 6,995 posts

Posted 23 June 2015 - 13:58

Ovdje zelim naglasiti, da nisu samo muslimanke izlozene nasilju muskarca. Ima i drugih zena koje z drugih razloga trpe maltretiranja od strane muskaraca. No, to nije tema.

Pogrešno si shvatio moj post. Pričao sam uopćenito o religiji, stoga sam stavio i 'name it' u zagradu, mišljeno takodjer na ostale religije.

Suština mog posta odnosila se na drugu protivrečnost - slobode izbora i posledice zbog toga što većina ljudi ne izabere religiju pa posledično i kulturu (institucionalnu) kao svestan čovek, već to učine njegovi roditelji (okolina), dok je još mala beba pa mu odrede sudbinu 'životnog projekta' - kulturno političkog cilja.

Gde tu onda ima bilo kakva sloboda izbora?

Tzv. institucionalna religiozna kultura, svojevrsna kulturno - politička organizacija, ili klasična 'džamahirija' ili 'm'oralna vertikala' sekularnog društva, je najveće zlo koje je ikada doletelo čovečanstvo.

Uzeti nesvesno dete iz kolevke i već ga podrediti dugoročnom širem kulturnom političkom smislu i cilju - bljak! Burka na glavi te odnos prema ženama je tu sasvim sekundarnog karaktera, mada nije da ne ubada oči. Ali ne kritičarima institucionalizirane religije per se već onima sa konzervativne linije filozofije religije.

Tim samozvanim 'jahačima apokalipse' je iste nikada dosta.

Edited by dhx, 23 June 2015 - 14:01.

#22 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 23 June 2015 - 14:17

Islam kao jedna od najmladjih religija sasvim sigurno ne drzi patent na tu bogougodnu disciplinu, ali svakako zasluzuje priznanje za podizanje institucije nasilja prema zenama na industrijski nivo.  :wicked:

#23 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 437 posts

Posted 23 June 2015 - 14:43

Pogrešno si shvatio moj post. Pričao sam uopćenito o religiji, stoga sam stavio i 'name it' u zagradu, mišljeno takodjer na ostale religije.

Suština mog posta odnosila se na drugu protivrečnost - slobode izbora i posledice zbog toga što većina ljudi ne izabere religiju pa posledično i kulturu (institucionalnu) kao svestan čovek, već to učine njegovi roditelji (okolina), dok je još mala beba pa mu odrede sudbinu 'životnog projekta' - kulturno političkog cilja.

Gde tu onda ima bilo kakva sloboda izbora?

Tzv. institucionalna religiozna kultura, svojevrsna kulturno - politička organizacija, ili klasična 'džamahirija' ili 'm'oralna vertikala' sekularnog društva, je najveće zlo koje je ikada doletelo čovečanstvo.

Uzeti nesvesno dete iz kolevke i već ga podrediti dugoročnom širem kulturnom političkom smislu i cilju - bljak! Burka na glavi te odnos prema ženama je tu sasvim sekundarnog karaktera, mada nije da ne ubada oči. Ali ne kritičarima institucionalizirane religije per se već onima sa konzervativne linije filozofije religije.

Tim samozvanim 'jahačima apokalipse' je iste nikada dosta.

Cuj, to se moze odnositi na sve vrijednosti koje roditelji prenose na djecu. Roditelj u svakom pogledu ima uticaj na svoje dijete. Neko ce opcenito na religiju gledati u jednoj odredjenoj mjeri negativno, neko na neki drugi "zivotni dizajn". Smatram da je tesko odrediti sta bi mogao biti taj neki opceprihvaceni "srednji put" ili "ispravan put", upravo radi razlicitih stajalista ljudi. Odrastao covjek ce uvijek, ili bi barem trebao, imati mogucnost slobodnog odabira na koji nacin da zivi svoj zivot. Ali i tu se uvijek moze kritizirati da nosi ruksak sa vrijednostima okoline iz koje potice, u kojoj je rastao i koja je ostavila traga na njemu. Po mom licnom poimanju je u procesu odgoja bitno covjeku dati svijest o tome da sam odlucuje sta je najbolje za njega. Nekada ce to biti moguce kroz razum, a nekada kroz cisto iskustvo.

#24 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,566 posts

Posted 23 June 2015 - 15:06

naravno da nije tema jer si prvo napisao ovo:

Svako ima pravo na svoje misljenje. Pa ako neko misli da je religija za idiote, onda se i to misljenje treba akceptirati.

Sto se tice djevojcica koje nose mahrame ili nikabe, ja licno spram toga imam kriticno drzanje. Moj je stav da svaka muslimanka sama treba odluciti da li ona zeli nositi mahramu ili nikab. Ako ona to ne zeli nositi, onda je to njezino puno pravo. Bilo kakva prisila ili izvrsavanje pritiska na djevojcice odnosno zene u tom (ili bilo kom drugom) pravcu/obliku su po mom poimanju islama totalno pogresne. Covjek treba imati slobodu da sam donosi svoje odluke, a drugi to trebaju respektirati i akceptirati.

a ja ti odgovorila ovako:

potpuno se slazem! takoreci akceptiram ;)

ama, neka svako nosi sve sto mu se svidja,

jedino je malo problematicno kad si devojcica, dete,  moras ipak da slusas starije u cemu ces da izadjes

...da mene nisu sprecili nosila bih mamine stikle i haltere sa 5 godina (oprosti mi boze)

znaci oblacis se kako ti kazu da moras, nema tu hocu ovo-necu ono

...drugim recima, kako se to zalazes ili se drzis stava da dete samo odluci sta ce da radi

ako sam ti dala ovaj vrlo jednostavan primer uticaja na izbor u detinjstvu?

i dhx te zato pita:

#25 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 437 posts

Posted 23 June 2015 - 15:43

naravno da nije tema jer si prvo napisao ovo:

a ja ti odgovorila ovako:

...drugim recima, kako se to zalazes ili se drzis stava da dete samo odluci sta ce da radi

ako sam ti dala ovaj vrlo jednostavan primer uticaja na izbor u detinjstvu?

i dhx te zato pita:

Iz tog razloga sam dao sljedeci odgovor:

Cuj, to se moze odnositi na sve vrijednosti koje roditelji prenose na djecu. Roditelj u svakom pogledu ima uticaj na svoje dijete. Neko ce opcenito na religiju gledati u jednoj odredjenoj mjeri negativno, neko na neki drugi "zivotni dizajn". Smatram da je tesko odrediti sta bi mogao biti taj neki opceprihvaceni "srednji put" ili "ispravan put", upravo radi razlicitih stajalista ljudi. Odrastao covjek ce uvijek, ili bi barem trebao, imati mogucnost slobodnog odabira na koji nacin da zivi svoj zivot. Ali i tu se uvijek moze kritizirati da nosi ruksak sa vrijednostima okoline iz koje potice, u kojoj je rastao i koja je ostavila traga na njemu. Po mom licnom poimanju je u procesu odgoja bitno covjeku dati svijest o tome da sam odlucuje sta je najbolje za njega. Nekada ce to biti moguce kroz razum, a nekada kroz cisto iskustvo.

#26 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 17 July 2015 - 05:15

Bajram Šerif Mubarek Olsun

#27 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 437 posts

Posted 20 July 2015 - 17:01

Bajram Šerif Mubarek Olsun

Hvala. Bujrum na baklavu ;)

#28 Dangar

Dangar
  • Members
  • 2,512 posts

Posted 14 August 2015 - 04:18

Svim muslimankama i muslimana diljem svijeta zelim Ramazan mubarak!

Neka vam Allah primi post, spusti svoju milost na vas i ukaze na pravi put.

Primite najsrdacnije sellame.

Bez obzira da li se radi o turbo pravoslavlju ili islamu koji ja ne znam sa prostora exeseferjot (npr. 15godišnje Bosanke u Beču sa crnim kornetom na glavi), nemam drugačijeg komentara osim ovog.

Koga vredja, njegov problem.

FunnyTshirt_ReligionWithGraphic_AshGrey_

kakva pobeda moderatora fb92, forumaš upućuje čestitke pripadnicim njegove vere a na to se među prvima pojavljuje moderator sa svojim domišljatim i originalnim odgovorom