Jump to content


Photo
- - - - -

Stednja u dinarima na kraci rok


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 rookie28

rookie28
  • Members
  • 10 posts

Posted 27 May 2015 - 22:29

Da li se u ovom trenutku isplati stednja u dinarima na kraci rok (do godinu ili dve)?

Recimo da imam 500.000 RSD i trenutno nemam nikakvih posebnih potreba da ih trosim ali sa te gomile cu u narednih godinu do dve da uzimam po potrebi za razne zivotne troskove i dopune rupa u licnom budzetu.

 

E sad zanima me kako da smanjim gubitak vrednosti te gomile para pa razmisljam o nekoj stednji po vidjenju ili nekoj orocenoj na kraci rok (do 6 meseci mozda). Naravno postoji opcija kupovine deviza koje bi cuvale vrednost u odnosu na dinar ali s obzirom da cu te devize opet u skorijoj buducnosti morati da prodajem za dinare pitanje da li mi se to isplati. 

Secam se skoro da se telenor banka reklamirala sa nekih 7% kamate za stednju po vidjenju u dinarima ali telenor je telekomunikaciona kompanija i nekako mi je cudno da sad nude bankarske usluge. Ima ostalih banaka koje nude tu oko 6% pa cu i njih da razmotrim. 

Prednosti stednje u dinarima je veca kamata nego za stednjue u EUR i to sto nema poreza na dobit od kamate. Mana je naravno gubitak vrednosti usled inflacije ali u zadnjih 6 meseci dinar mi deluje relativno "stabilno" na oko 120RSD za 1 EUR tako da to ne bi trebalo da bude problem s obzirom da se radi o kratkorocnom planu. (Inace nisam ekonomista i moje znanje je prilicno povrsno)

 

Dakle neke opcije su:

- drzati celu sumu kao sto je sada i trositi po potrebi

- prebaciti sve u EUR i prodavati za RSD po potrebi

- staviti na stednju po vidjenju u dinarima i podizati po potrebi

- staviti deo na orocenu stednju u dinarima a deo na stednju po vidjenju

 

Sta predlazete?

 



#2 netto

netto
  • Members
  • 17 posts

Posted 29 May 2015 - 04:40

Pa vecinu stvari si sam sebi odgovorio. Vise kamate, nema poreza, to su prednosti.

 

Sto se tice Telenor banke, to svakako najbolje zvuci, ali nisam ulazio u to da li ima neka zvrcka ili je tih 7%, stvarno 7%.

 

A sto se kursa tice, tesko da neko ovde zna sta ce ispasti isplativije na kraju. Ukoliko ce ti trebati ti isti dinari za godinu dana, verovatno da vise smisla ima dinarska stednja, ali to ne znaci da ce ta varijanta uvek pobediti u smislu isplativosti, na kraju. A uvek mozes i da konvertujes polovinu, a polovinu ostavis u dinarima, ako ti je tako lakse.


Edited by netto, 29 May 2015 - 04:41.


#3 Saša73

Saša73
  • Members
  • 47 posts

Posted 30 May 2015 - 06:24

500 000 dinara nije velika suma. Bilo kakav gubitak zbog kursa dinara prema evru na ovoliku sumu dinara ne bi bio prevelik. Problem bi bio veći da imaš evre koje bi da menjaš u dinare da bi ih oročio. Ti već imaš dinare i mislim da bi bilo dobro da ih oročiš. 

 

Početkom marta oročio sam 450 000 dinara u Vojvođanskoj banci na 3 meseca. Dobit od kamate na tu sumu je oko 7 000 dinara. Vojvođanska banka nudi najveću kamatu na oročenje od tri meseca. Što se tiče oročenja na godinu dana, najbolju ponudu ima Oportjuniti banka. Oni nude 8,5 % i to je najviše što se može dobiti kada je u pitanju dinarska štednja.

 

Telenor banka nudi štednju po viđenju i kamatu od 7% godišnje. Novac je uvek dostupan, ali. . . Ova banka uvodi elektronsko bankarstvo i raznorazne novotarije za mlađe i starije. ;) Ima samo jednu poslovnicu u Beogradu gde se novac može oročiti na klasičan način.Uz to je potrebno naprezati mozak i čitati između redova. . . Meni je bilo komplikovano da se cimam i proučavam za naše prilike neobične uslove poslovanje Telenor banke. 



#4 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 30 May 2015 - 12:36

Elektronsko bankarstvo nije nikakva novotarija u Srbiji. Prakticno svaka banka u Srbiji ima u ponudi tu uslugu. Svratio sam na njihov sajt zaintrigiran tvojim postom, medjutim nisam video nijedan bankarski proizvod koji se moze nazvati novinom na srpskom trzistu. Na sta si konkretno mislio?



#5 Saša73

Saša73
  • Members
  • 47 posts

Posted 30 May 2015 - 22:07

Ponuda Telenor banke je komplikovana za većinu prosečnih korisnika.

 

Čini mi se da Telenor banka svoju štednu ponudu vezuju za otvaranje tekućeg računa prenos primanja. Nije mi namera da ističem loše strane ove ponude, ali moram da istaknem da se ovde sve svodi na nepotrebno cimanje za male pare. Telenor banka ne postoji na svakom ćošku, kao npr. Intesa, Alpha ili Poštanska štedionica. I sad zamilsite nekog ko je oročio novac u ovoj banci, a ima neke nedoumice oko prebacivanja novca sa tekućeg na štedni račun ili ima problema sa aplikacijom . . . Ne gine mu žestoko cimanje i nerviranje + put u jedinu beogradsku filijalu ove banke.

 

Nikada se ne bih zezao sa svojim novcem, pre nego što se dobro informišem o uslovima štednje i onim sitnim, sitnijim i najsitnijim slovima iz ugovora. Možda sam staromodan, možda me je vreme pregazilo, ali . . . jednostavno me ne zanimaju transakcije sa računa na račun preko interneta i bilo kakva štednja uz tzv. elektronsko bankarstvo. 



#6 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 30 May 2015 - 22:48

Sto se tice el. bankarstva, tu mozes samo ti da budes na gubitku ukoliko ga ne koristis. Kao sto rekoh, i druge banke ( koje imaju razgranate filijale po celoj Srbiji ) ga imaju u ponudi tako da broj filijala ne bi trebalo da predstavlja problem u slucaju da ti bas ztreba filijala. El. bankarstvo je jedno izuzetno elegantno i prakticno resenje, pre svega u smislu ustede licnog vremena. Na zapadu je to najnormalnija stvar. U Srbiji je to, nazalost, jos uvek svojevrsni tabu, sto uostalom nije ni cudno ako se uzme u obzir da nam je pola naroda funkcionalno nepismeno.



#7 alehandro

alehandro
  • Members
  • 2 posts

Posted 01 June 2015 - 16:05

Kako radim u blizini te jedine poslovnice Telenor banke, tamo sam i prebacio račun. Kako dobijem platu - sve prebacim na štednju po viđenju, i kako mi zatreba tako pomalo povlačim na tekući. Konkretno meni je odlično rešenje - ionako odvajam za renovaciju stana, a pokoja hiljadarka nije za bacanje. I sve elektronski, uglavnom aplikacijom na telefonu.



#8 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 10 July 2015 - 13:27

Moram da priznam da mi nije jasan bas ovaj pad potraznje za evrima s obzirom da se ide na letovanja gde agencije sve uplate moraju da prevode u evro zbog trasfera novca u inostranstvo. Takodje i gradjani koji letuju pretvaraju svoje plate u evro radi placanja na moru.

 

NARODNA banka Srbije je u poslednjih deset dana intenzivno intervenisala i kupila više od 40 miliona evra, kako bi sprečila prekomerno pomeranje deviznog kursa, ovoga puta - jačanje dinara. Mali promet na međubankarskom deviznom tržištu, odnosno pad potražnje za evrima, uticao je na to da naša valuta ojača. Da ne bi evro klizao ispod 120 dinara, centralna banka je odlučila da kupuje devize. Neki ekonomisti procenjuju da bi kurs mogao da padne na 115 dinara, ukoliko NBS ne bi intervenisala.

 

http://www.novosti.r...bude-115-dinara


Edited by Gant, 10 July 2015 - 13:37.


#9 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 10 July 2015 - 13:50

Moram da priznam da mi nije jasan bas ovaj pad potraznje za evrima s obzirom da se ide na letovanja gde agencije sve uplate moraju da prevode u evro zbog trasfera novca u inostranstvo. Takodje i gradjani koji letuju pretvaraju svoje plate u evro radi placanja na moru.

 

NARODNA banka Srbije je u poslednjih deset dana intenzivno intervenisala i kupila više od 40 miliona evra, kako bi sprečila prekomerno pomeranje deviznog kursa, ovoga puta - jačanje dinara. Mali promet na međubankarskom deviznom tržištu, odnosno pad potražnje za evrima, uticao je na to da naša valuta ojača. Da ne bi evro klizao ispod 120 dinara, centralna banka je odlučila da kupuje devize. Neki ekonomisti procenjuju da bi kurs mogao da padne na 115 dinara, ukoliko NBS ne bi intervenisala.

 

http://www.novosti.r...bude-115-dinara

 

To se desava zbog prevelike likvidnosti evra na svetskom nivou (zbog QE ECB), a sa druge strane NBS i dalje drzi visoko referentnu kamatnu stopu.

NBS drzi je zadrzala stopu na 6%, jer se plase grcke krize i izvlacenja kapitala iz Srbije u svakom smislu. Onda bi dinar lako mogao da devalvira 10 do 20%.

 

Naravno da je stednja u dinarima sada isplativa i sam sam par puta stedeo u dinarima, ali bih ti to preporucio samo ako cuvas dinare za konkretnu namenu. Recimo, skupljas pare za ucesce u kupovini automobila ili nesto slicno. U toj varijanti je bolje stedeti u dinarima. Dobijes vecu kamatu, a izbegnes kursne razlike zbog kupovine i prodaje evra.

 

Medjutim, ako pricamo o stednji na godinu ili dve, mislim da od toga nema nista. Rizik je preveliki. Moze se desiti da sve bude super, ali moze se desiti neki poremecaj gde ces izgubiti 20 ili 30% na kratak rok.

 

Sigurno da i stabilan kurs i visoke kamate na stednju u dinarima uticu da kurs bude jos stabilniji u ovom trenutku. Ali sve je to kratkog daha. Cim ECB ukine QE, stvari ce poceti da se menjaju. Uticaj ce imati i odluke FED-a.