Jump to content


Photo
- - - - -

uloga medija u medjunacionalnim sukobima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#31 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 May 2015 - 08:21

...


Edited by Kinik, 26 May 2015 - 08:23.


#32 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 26 May 2015 - 09:56

...

Ovo ti je defintivno najbolji post od svih 23.771 :lol+:


Edited by Pristevac, 26 May 2015 - 11:29.


#33 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 26 May 2015 - 13:01

hahaha kakvo pitanje

 

pa ako mediji nisu nezavisni, nisu ni odgovorni

...ili bar nisu odgovorni nista vise od drzave koja im pise tekstove...znaci pitanje nije na mestu, odgovornost medija lezi iskljucivo u tome da li su podlegli pritiscima ili nisu, tj. da li su nezavisni ili nisu, a tek onda moze da se prica o odgovornosti za nacin informisanja rasplamsavackog tipa...

 

 

evo sada ovo, ista stvar.

 

pa da li su mediji odgovorni za ratove i zlocine ili su odgovorni tvorci uredjivacke politike a to je drzava...

 

drzava koja je organizovala ratove, pravda ih preko medija tako sto postavlja ljude koji se nece drznuti da rade mimo naloga

 

tako je radio, recimo rts i neki pametnjakovic (ne ti, vec taj inicijator o kome pises) trazi da se istrazi i utvrdi odgovornost ...mozes misliti koliko ima genijalnosti u toj inicijativi

 

i da zakljucimo, kada radis po nalogu stiti te nalogodovac...onda imamo i odgovornost medija za ubistvo djindjica, hajde da istrazimo i utvrdimo nalogodavce...a medije bih odmah abolirala mislim nema potrebe da se utvrdjuje da sve sto medijski dise opstaje samo ako je blisko vlasti ili ako radi kako mu se nalozi, to je jednostavno ostavis u igri samo one koji zatvore oci, zapuse nos i slusaju, pitas ih posle pa zasto si tako radio, nemas li sam svoj mozak ili stav?mozda i ima, ali tako se cuva posao... naravno uslovno, necu da nabrajam izuzetke...

 

nisi mi bas najjasnija. cini mi se da brkas krivicu i odgovornost, a i da preveliku (fakat apsolutnu) ulogu dajes drzavi, bez da smo prethodno, za potrebe ove diskusije, kristalno jasno utvrdili sto je to uopce drzava. sto cemo sa situacijama u kojima drzava uopce ne postoji? ne moramo ici u daleku proslost (prije francuske revolucije), pogledajmo nedavnu. recimo, po misljenju Medjunarodnog suda u Hagu drzava Srbija uopce nije postojala 1991. godine, dakle u vrijeme kada je ova prica o ulozi medija u medjunacionalnim sukobima nosila najvecu tezinu. nije to misljenje samo Medjunarodnog suda, to je i misljenje velikog broja forumasa na ovom boardu. pa ako drzava Srbija nije postojala, onda ne postoji ni njena odgovornost za medije u tom vremenu, zar ne?

 

danas je 2015. godina, drzava Srbija, ako pitamo UN, ili Medjunarodni sud u Hagu, definitivno postoji, a nezavisna medijska kuca B92 tvrdi, danas, godine 2015. (prije neki dan), da u Hrvatskoj postoji zakon po kojem se isplacuju penzije ustasama iz NDH. i kaj sad? da li je takvu laz, za koju ne mozemo bas reci da doprinosi boljim nacionalnim odnosima u regiji, smislio premijer Vucic / neki ministar u Vladi / drzava Srbija? sto cemo sa cinjenicom da svako totalitaristicko drustvo, pa tako i ono monoetnicko, postoji / egzistira mimo drzave? 

 

uzgred, kako je na koncu zavrsila ta inicijativa za utvrdjivanje odgovornosti medija u Srbiji za ratne zlocine? koliko je meni poznato, nista slicno nije pokrenuto u Hrvatskoj (ako izuzmem Inicijativu za REKOM), a ja bih volio da jeste. 



#34 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 May 2015 - 16:47

nisi mi bas najjasnija. cini mi se da brkas krivicu i odgovornost, a i da preveliku (fakat apsolutnu) ulogu dajes drzavi, bez da smo prethodno, za potrebe ove diskusije, kristalno jasno utvrdili sto je to uopce drzava. sto cemo sa situacijama u kojima drzava uopce ne postoji?

 

krivicu i odgovornost? mislis brkam kao grofs and mothgranders...ili poistovecujem?

 

a za potrebe jedne precizne i sasvim ogranicene diskusije, potrebno je utvrditi da li su mediji nezavisni ili nisu, ako nisu,

  da vidimo ciji su...

... kao sto sam vec napisala...

 

ako drzava ne postoji, postoji paradrzava...ili neko tko o takvom necem vodi racuna, npr imali smo milosevicdrzavu, tadicdrzavu, vucicdrzavu...pa sta cemo sada kad se to tako brzo menja u drzavnom imenu...mi utvrdjujemo ovom temom, kako se brzo menjaju medijski prioriteti i zasto :lol+:

 

ps.

bold: ako ces da mi verujes na rec, ja uopste nemam toliku nadleznost kakvu ti verujes da imam



#35 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 31 May 2015 - 19:01

Mediji sluze samo za ispiranje mozga ljudima...  Oni svakako nisu "nezavisni"

 

 

Najocigledniji je kod nas primer "informer"a....  koliko mi je poznato , Informer je od novina najeftiniji - a posto je nacin pisanja tih novina poznat , kao i kome pripada, ne treba mnogo zakljucivati zasto su te "novine" najeftinije...

 

Ljudi sa kojima se susrecem na poslu, uglavnom stav zasto kupuju Informer je da su najeftinije novine ...  Naravno, odusevljenje tih ljudi AV-om i Beogradom na vodi - pa cak iako ga ni njihovi unuci nece docekati, i svemu sto nas dragi vodja " cini " je ocigledna... Cak su i smanjenje penzija " preboleli  u hodu".



#36 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 27 June 2015 - 23:00

Ako pogledas istoriju - videces da nikada do napretka nije doslo podilazenjem masi. Samo suprotstavljanjem. Inace, mi bi i dan-danas spaljivali vestice i ne bi se kupali.

Jedno je idejom se suprostavljati  ideji a drugo je uvredama,diskreditovanjem,namestenim aferama , lazima...

U danasnje vreme je upravo ovo drugo mainstream.

Zapravo, ideja je postala dogma.Svako ko se suprostavlja dogmi biva izlozen orkestriranom medijskom lincu.Neka suptilna verzija dark edge, reklo bi se



#37 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 June 2015 - 23:19

Jedno je idejom se suprostavljati  ideji a drugo je uvredama,diskreditovanjem,namestenim aferama , lazima...

U danasnje vreme je upravo ovo drugo mainstream.

Zapravo, ideja je postala dogma.Svako ko se suprostavlja dogmi biva izlozen orkestriranom medijskom lincu.Neka suptilna verzija dark edge, reklo bi se

Za svako suprotstavljanje mainstreamu se mora pazljivo pripremati i comunicirati ono sto se zastupa. Kao sto zoran rece, ne podilaziti masi vec je gurati i izbacivati iz mrtvila.



#38 dr.pop

dr.pop
  • Members
  • 90 posts

Posted 13 July 2015 - 17:33

bravo za temu. bosnjak.info 100 000 lajkova na f-booku svaka vest je pristrasna. Ovo ne da nije tema za arhive, nego je po meni kljucni korak u resenju medjunacionalnih sukoba na nasim prostorima.

 

Svako ko ima slobodu, ima i odgovornost. Tako je i sa medijima. nacin na koji je pojedini koriste je zabrinjavajuc.


Edited by dr.pop, 13 July 2015 - 17:34.