Jump to content


Photo
- - - - -

Kupovina lokal/stan za izdavanje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 aleksandar1984

aleksandar1984
  • Members
  • 7 posts

Posted 13 May 2015 - 22:45

Treba mi savet,slicnu temu sam otvorio i na drugom forumu,malo sam pokusao da se informisem i preko google-a koji me je doveo do ovog podforuma. Po komentarima iz par temi koja sam iscitavao vidim da ovde imam kompetentnih ljudi.

 

Dakle prodajemo kucu koja je dobijena u nasledstvo od pokojne bake.

Kuca je prodata za 40.000e.

U sta uloziti taj novac da mi mogao da se izvuce neki maksimum iz kirije?

Nije neka velika cifra,logicno opcija je neki mali lokal ili mali stancic koje ce da se iznajmljuje.

Da li moze neki konretan savet kako izvuci maksimum iz cele price?

Hvala.



#2 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 13 May 2015 - 23:50

Mislim da lokala sada ima previse i kako ide kriza mnogi od njih su propali.

Previse ih ima iz razloga sto sada u svakoj novogradnji imas lokale sto ranije nije bio slucaj.

Najbolji primer je Stepa gde skoro citavo naselje ima lokale, a koji se jako slabo i prodaju i izdaju.

Lokal je bas lutrija, mozes da ubodes neku lokaciju gde ce neki frizer ili apotekar da razradi posao i da ti upadne kasika u med, a mozes da napravis totalni promasaj.

 

Sto se tice stanova, po meni bolje uzeti neki blizu fakulteta, obavezno bez grejanja. Studenti vise ne zele stan sa grejanjem, ako su u pitanju manji stanovi.

Primer: http://www.nekretnin...jube-vuckovica/

Ovo je 4/4, ali verovatno mogu da se nadju slicni. Dao sam samo okvirni primer super studentske lokacije jer je blizu Saobracajnog, 4.aprila, FON-a, Politicke nauke, malo nize i Singidunum.

Ovde je kirija prakticno sigurica, 150 evra odmah.  Recimo da je kupljen za 35.000 i izdavanje 150 evra, povrat 20 godina. Doduse na sta ce zgrada liciti za 20 godina nemam pojma. Ali kad se drzi do sada, valjda ce i tada. Sama lokacija za izdavanje dobra.

 

Ti za iste pare mozda mozes da kupis 10m2 novog stana vise u Rakovici ili Mirijevu, ali da li ces ga izdati, pitanje je.

Hoces, ali koliko ces cekati nove stanare ako jedni odu, kolika ce biti kirija - to su jako diskutabilne stvari.



#3 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 May 2015 - 00:36

Inace, ako ces lokal u Stepi mozes dobiti bez ikakovg kredita na tvojih 40.000 jos 40.000 na rate kod njih bez bilo kakve kamate, 10 godina.

I to nije losa opcija za nekog ko mozda ulaze u posao, ili ima nekog sigurnog zakupca koji bi mu pokrivao bar taj deo koji je pozajmljen od GDS-a.

 

Recimo kupis lokal od 80.000, to je oko 40m2 najskupljeg prostora, hajde da racunamo da je na dobrom mestu.

Ako za to moze da se uzme 333 evra mesecno zakupa onda si onih 40.000, odnosno pola lokala vratio za 10 godina.

I kad bi dobijao toliko za drugu polovinu doslo bi kao onaj stan, povrat 20 godina.

 

Pokusavam da nadjem opciju da se stvarno moze ostvariti povrat od bar 20 godina jer je to postalo prakticno nemoguce sa ovim cenama.

Ali pojma nemam koliko idu lokali. Ovo za Stepu sam isao sa nekom pretpostavkom, racunam ako je lokal dobar da moze da prodje za ove pare.



#4 aleksandar1984

aleksandar1984
  • Members
  • 7 posts

Posted 14 May 2015 - 08:48

A da li ja imam neke olaksice posto ce mi to biti prva nekretnina?

I sta mislis o ovom oglasu http://www.nekretnin...242/lokal-hram/



#5 aleksandar1984

aleksandar1984
  • Members
  • 7 posts

Posted 16 May 2015 - 18:48

Ako jos neko ima neki predlog molim da napise.



#6 sebastiansebastian

sebastiansebastian
  • Members
  • 47 posts

Posted 26 May 2015 - 07:04

Upravo to što kaže Gant,

kupi mali stan u centru, bez grejanja jer niko više neće da plaća visok Infostan, stavi norveške radijatore (ja sam prezadovoljan i kvalitetom i troškovima)

 

Moja iskustva su da imaš tri varijante:

a) izdaješ na mesec, u princpu te nije briga kako je opremljen

b) izdaješ preko agencije, plaćaju te 250-300e fiksno, ali nemaš uvid u to ko je unutra niti te briga, sve agencija preuzima na sebe. Mana je da moraš da napucaš gajbu i bar jednom godišnje da je sređuješ. Lokacija je najbitnija

c) možda i najunosnije: napucaš gajbu i izdaješ preko AirBnB. Možeš ostvariti 20-40e po noći. Ukoliko imaš stalni posao i nemaš vremena da dočekuješ/ispraćaš/kontrolišeš goste, ima čovek koji će to da radi za tebe - (za 50-150e) ide skuterom, menja posteljinu, obilazi itd. Ovde čak lokacija i nije toliko presudna, ide i Mirijevo ako je jeftino



#7 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 26 May 2015 - 09:35

Ja bih za taj novac pravio hladnjacu pa izdavao, ali posto je stan u pitanju, ostsvicu to iskusnijima.

Moj savet ti je: NE ZURI.

#8 aleksandar1984

aleksandar1984
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 June 2015 - 02:47

Ja bih za taj novac pravio hladnjacu pa izdavao, ali posto je stan u pitanju, ostsvicu to iskusnijima.

Moj savet ti je: NE ZURI.

Obrazlozi malo ovo detaljnije.



#9 netto

netto
  • Members
  • 17 posts

Posted 01 June 2015 - 14:39

Misli da ce cena nekretnina padati narednih godina. Mnogo ljudi to tvrdi, a nije da nema logike u tome.

#10 Niko jaci od zakona

Niko jaci od zakona
  • Banned
  • 125 posts

Posted 02 June 2015 - 13:10

Ne misli da ce cene padati, to cinjenica! Samo u zadnjih 12 meseci cene su pale za vise od 10% (nezvanicne procene su da su cene su pale i preko 20%) .

Koja je racunica ulagati u nesto na cemu ces uz rad zaradjivati 5% a gubiti vise od 10% godisnje, i to ne racunajuci poreze na prenos (lokalne samouprave napumpale cene, tako da je sad porez na prenos umesto 3% realno iznosi i preko 6%!!!) agencije, notare i ostale krpelje. Uz to, ni godisnji porez i troskovi vode, struje, grejanja nisu vise zanemarljiva stavka i duplo su veci za lokal nego za stan (ne znam po kom osnovu je to moguce) . Za buducnost, svi su izgledi da ce biti jos gore. Nazalost, to je surova realnost.



#11 aleksandar1984

aleksandar1984
  • Members
  • 7 posts

Posted 03 June 2015 - 10:59

Ako sam dobro shvatio,poenta je da odustanem od lokala/stana,gde onda usmeriti pare?



#12 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 03 June 2015 - 11:47

Mozes da kupis web sajt koji ima mesecne prihode. Formula ti je uglavnom ako zaradjuje mesecno $1000 .. kosta 10x ili $10.000. Otrilike se tako racuna, da povratis investiciju za 10 meseci ili godinu dana, sto po meni zvuci sjajno u odnosu na 20 godina sa nekretninama, osim ovaj AirBNB primer sto je neko naveo.



#13 pera lanac

pera lanac
  • Members
  • 5 posts

Posted 08 June 2015 - 16:04

Nisam ekspert sto se ekonomije tice, ali bih izneo neko svoje vidjenje.

Odavno se vec automobili prodaju na 5 godina bez kamate, a evo sada se pojavila i vest o kreditima za stanove (doduse u CG, ali i nije toliko bitno) na 10 godina bez kamate. Nije tesko iz toga zakljuciti da je ipak novac ta roba koja ima najsvetliju buducnost. Znaci, po meni, lokal, stan, novac, zlato ili nesto peto, novac je ipak najbolji izbor.

 

Voleo bih da me neko strucniji ispravi ako gresim ili da prokomentarise ovo moje misljenje. Hvala.



#14 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 11 June 2015 - 17:43

@equilibrium

Postoji jako dobar razlog zasto je 10-12 meseci mesecne zarade cena web sajta, prodao sam ih svojevremeno 3. :)

 

@aleksandar1984

Sta ti je prioritet sa investicijom? Cuvanje vrednost ili mozda redovan priliv para za pokrivanje mesecnog minusa u budzetu ili nesto trece?



#15 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 12 June 2015 - 09:39

cool ...

 

moze li informacije sta, kako, posto :)

 

ako ne zelis javno moze i na private mess