Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se zove beogradski aerodrom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
233 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2015 - 14:02

Beogradski aerodrom nazvan je aerodrom "Nikola Tesla" pre izvesnog broja godina, na brzinu i bez ikakve javne diskusije, da bi se zaustavila i prevenirala ideja koja je u tom trenutku postojala da se aerodrom nazove po Zoranu Djindjicu, prvom demokratskom premijeru Srbije nakon rusenja Miloseviceve diktature. Otpor tom nazivu pruzile su nacionalisticke i sovinisticke promilosevicevske snage, koje su i tada, kao i sada, bile vrlo snazne. To je rezultiralo davenjem ovog potpuno besmislenog naziva aerodromu u Beogradu.

Nikola Tesla je bio, bez ikakve sumnje, jedan od onih genijalnih naucnika koji su bitno obelezeli razvoj i istoriju svetske nauke, ali sa Srbijom nema bas nikakve veze.

Taj genije rodjen je na teritoriji tadasnje Austro-Ugarske monarhije, a danasnje Hrvatske, a otac mu je bio pravoslavni pop.

Svoje celo skolovanje zavrsio je u Austro-Ugarskoj monarhiji i u Srbiju nije nikada ni krocio nogom. 

Potom je emigrirao u SAD gde je proveo ceo svoj radni vek. Sva njegova genijalna resenja u elektrotehnici omogucena su i vezana iskljucivo za SAD.

Licno, nikada se nije izrazavao kao pravoslavac, a u Beogradu je bio vrlo kratko samo jedan put u svom zivotu i to je bio jedini njegov kontakt sa Srbijom. Umro je u SAD.

Jednako kao po Tesli, aerodrom se mogao nazvati i po Volti, Franklinu, Edisonu, Vatu ili bilo kom drugom svetskom naucniku, koji se na ovaj ili onaj nacin bavio tom granom nauke. Srbija ima citav niz vlastitih znacajnih istorijskih licnosti, po kojima je taj aerodrom mogao da dobije ime; bilo bi mnogo opravdanije da se aerodrom zove "Knjaz Milan Obrenovic" (otac moderne srpske drzave), nego ovako, kako se sada zove.

Danasnje besmisleno ime aerodroma govori jedino o nasilnoj nacional-sovinistickoj atmosferi, koja i dalje vlada Srbijom.


Edited by vladan, 04 May 2015 - 14:04.


#2 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 04 May 2015 - 14:11

Kakvo god ime da nosi aerodrom, izazvao bi reakcije kod odredjene grupe ljudi. Meni licno je Nikola Tesla kao licnost mnogo simpaticniji nego Knjaz Milos Obrenovic. Osim toga, Nikola Tesla ima internacionalni prizvuk i stvara utisak o Beogradu kao gradu koji je otvoren prema svijetu. Dakle, tako bi se moglo interpretirati zasto je donijeta odluka da aerodrom nosi svoje sadasnje ime.



#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2015 - 14:14

Teoretski si u pravu, ali u praksi, ime je doneto na brzinu, da bi se izbeglo da se aerodrom nazove "Zoran Djindjic".

Knjaz Milos je samo jedna istorijska i vrlo znacajna srpska licnost, a ima i mnostvo drugih - zasto, recimo ne "Ivo Andric" koji je najveci deo svog knjizevnog opusa stvorio u Beogradu.

Samo kao primer: aerodrom u New Orleansu zove se "Louis Armstrong".


Edited by vladan, 04 May 2015 - 14:17.


#4 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 04 May 2015 - 14:15

Nasim ljudima je potpuno isto, moze da se zove i "Patka".

 

Preko 90% Beogradjana, narocito mladja populacija misli da je "Bulevar Kralja Aleksandra" vezan za Aleksandra Karadjordjevica, a svi ga zovu samo Bulevar.

Toliko o znacaju bilo kakvih imena kod nas.



Teoretski si u pravu, ali u praksi, ime je doneto na brzinu, da bi se izbeglo da se aerodrom nazove "Zoran Djindjic".

 

Pa doneto na brzinu, da se opet ne bi desilo da se da ime Zoran Djindjic na brzinu.



#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2015 - 14:21

Nasim ljudima je potpuno isto, moze da se zove i "Patka".

 

Preko 90% Beogradjana, narocito mladja populacija misli da je "Bulevar Kralja Aleksandra" vezan za Aleksandra Karadjordjevica, a svi ga zovu samo Bulevar.

Toliko o znacaju bilo kakvih imena kod nas.



 

Pa doneto na brzinu, da se opet ne bi desilo da se da ime Zoran Djindjic na brzinu.

Ima jedna razlika: Bulevar kralja Aleksandra (Obrenovica) je staro i tradicionalno ime te ulice.

Ukoliko se ne radi bas o istorijskim zlocincima (a Aleksandar Obrenovic to nije bio), ulice treba da se zovu onako kakvo je bilo njihovo ime kad su nastajale. Zato i mislim da je sasvim opravdano da se glavna ulica u Beogradu zove ulica Kralja Milana (opet Obrenovica).



#6 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 04 May 2015 - 14:24

Ima jedna razlika: Bulevar kralja Aleksandra (Obrenovica) je staro i tradicionalno ime te ulice.

 

Ja sam ti samo primerom pokazao koliko je to recimo samim Beogradjanima uopste bitno. Vecina pojma nema cija je to ulica.

Kako vreme dolazi, imena treba da su sto kraca i jednostavnija, Ulica Cece, Jece i sl.



#7 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 04 May 2015 - 14:26

Ja smatram da se poglavito zene kod nas na Balkanu drze na marginama, u svakom mogucem smislu. Zasto se Beogradski aerodrom bas mora zvati po muskarcu? Zasto ne po jednoj znacajnoj Beogradjanki?



#8 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 04 May 2015 - 14:33

Ja sam mislio da su ime dali da nebi 'rvati negdje iskoristili. Pa ga okacili da cijeli svijet vidi....tako nesto...



#9 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 04 May 2015 - 15:17

... Jednako kao po Tesli, aerodrom se mogao nazvati i po Volti, Franklinu, Edisonu, Vatu ili bilo kom drugom svetskom naucniku, koji se na ovaj ili onaj nacin bavio tom granom nauke...

 

Attached File  Grana 2.JPG   50.74KB   19 downloads

 

Poslednja dva patenta dobijena u SAD:

 

111. Tesla, Patent: No. 1655113 METOD VAZDUŠNOG TRANSPORTA: Reg. 3. januar 1928. Prij.   9.septembar Prij. 9. Septembar 1921.

 

112. Tesla, Patent: No. 1655114 UREDJAJ ZA VAZDUŠNI TRANSPORT: Reg. 3. januar 1928. Prij. 4. oktobar 1927.

 

http://www.tesla-mus...esla/t&opc=sub1



#10 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 04 May 2015 - 15:29

Ja sam mislio da su ime dali da nebi 'rvati negdje iskoristili. Pa ga okacili da cijeli svijet vidi....tako nesto...

 

meni ovo zvuci najblize stvarnosti,

 

medjutim ne bi mi smetao ni jedan

 naslov aerodroma upravo zbog ovoga ispod:

 

Kakvo god ime da nosi aerodrom, izazvao bi reakcije kod odredjene grupe ljudi.

 

Ali,

 

sto se tice imena ZDj, to sam vec rekla na nekoj drugoj temi da ne bih volela da se ista zove po njemu,

jer je jos uvek toliko ziv, pa ne bih da deluje kao da je umro, posebno ne bih volela da sa svakom smenom vlasti smenjuje i njegovo ime.

 

Kada postanemo drustvo koje zasluzuje da mu Zoran Djindjic bude naslov, tada je taj naslov ok.



#11 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 04 May 2015 - 15:38

Beogradski aerodrom nazvan je aerodrom "Nikola Tesla" pre izvesnog broja godina, na brzinu i bez ikakve javne diskusije, da bi se zaustavila i prevenirala ideja koja je u tom trenutku postojala da se aerodrom nazove po Zoranu Djindjicu, prvom demokratskom premijeru Srbije nakon rusenja Miloseviceve diktature. Otpor tom nazivu pruzile su nacionalisticke i sovinisticke promilosevicevske snage, koje su i tada, kao i sada, bile vrlo snazne. To je rezultiralo davenjem ovog potpuno besmislenog naziva aerodromu u Beogradu.

Nikola Tesla je bio, bez ikakve sumnje, jedan od onih genijalnih naucnika koji su bitno obelezeli razvoj i istoriju svetske nauke, ali sa Srbijom nema bas nikakve veze.

Taj genije rodjen je na teritoriji tadasnje Austro-Ugarske monarhije, a danasnje Hrvatske, a otac mu je bio pravoslavni pop.

Svoje celo skolovanje zavrsio je u Austro-Ugarskoj monarhiji i u Srbiju nije nikada ni krocio nogom. 

Potom je emigrirao u SAD gde je proveo ceo svoj radni vek. Sva njegova genijalna resenja u elektrotehnici omogucena su i vezana iskljucivo za SAD.

Licno, nikada se nije izrazavao kao pravoslavac, a u Beogradu je bio vrlo kratko samo jedan put u svom zivotu i to je bio jedini njegov kontakt sa Srbijom. Umro je u SAD.

Jednako kao po Tesli, aerodrom se mogao nazvati i po Volti, Franklinu, Edisonu, Vatu ili bilo kom drugom svetskom naucniku, koji se na ovaj ili onaj nacin bavio tom granom nauke. Srbija ima citav niz vlastitih znacajnih istorijskih licnosti, po kojima je taj aerodrom mogao da dobije ime; bilo bi mnogo opravdanije da se aerodrom zove "Knjaz Milan Obrenovic" (otac moderne srpske drzave), nego ovako, kako se sada zove.

Danasnje besmisleno ime aerodroma govori jedino o nasilnoj nacional-sovinistickoj atmosferi, koja i dalje vlada Srbijom.

;)

 

Teslin jedan dan u Beogradu

Put ga je iz Amerike doveo u Evropu da bi održao predavanja i posetio Smiljan posle majčine smrti

TESLA.jpg

Kustos Bratislav Stojiljković je poput nekog strpljivog policijskog inspektora slagao kockicu po kockicu mozaika koji se zove „Tesla u Beogradu”. Dugo je razvrstavao mnogobrojna pisma, pozivnice, listao stare novine poput „Branika” (u zaglavlju piše organa Srpske narodne slobodoumne stranke), proučavao čak i red vožnje železničkih vozova iz 1892. godine. Uglavnom, višegodišnjim istraživanjem dokumenata do kojih je mogao da dođe, Stojiljković je rekonstruisao svaki minut od oko tridesetak sati koje je tada već slavni naučnik proveo u srpskoj prestonici.

– Profesor Velike škole i rektor Beogradskog univerziteta Đorđe Stanojević pozvao je Teslu u Beograd, a pet-šest godina kasnije na našim prostorima su sagrađene prve hidrocentrale koje su radile na njegovim patentima, poput Nijagare – podseća Vladimir Jelenković, direktor Muzeja Nikola Tesle.

Ako je među 13 patenata ugrađenih u centralu na čuvenim vodopadima devet bilo Teslinih, ne samo onih vezanih za naizmeničnu struju, već i prenos električne energije na daljinu, jasno je koliki je doprinos Tesle bio u svemu tome.

– Boraveći u Beogradu Tesla je na predavanjima i u različitim susretima zaneseno govorio o svom radu, a rezultat je bilo pet-šest elektrana, podizanih od 1901. godine, pri čemu ne zaboravimo da one poput centrale na Đetinji, kod Užica, prvenca naše elektrifikacije, potom ona kod Gamzigrada i danas rade – podseća naš sagovornik.

Evropa se u to doba gasifikovala, a Beograd je zaslugom Tesle zasvetleo. Uglavnom, domaćinima je bilo drago što vide čuvenog Nikolu Teslu, ali i naučniku svetskog glasa je zaigralo srce.

„Ja osjećam mnogo više nošto mogu da kažem. Stoga Vas molim da jačinu mojih osjećanja ne merite po slabosti mojih riječi. Istrgnut sam iz poslova da amo dođem i još ne mogu da se oslobodim misli i ideja, koje me evo i ovde prate. U meni ima nešto, što može biti i obmana, kao što češće biva kod mladih, oduševljenih ljudi, ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od mojih ideala – to će biti dobročinstvo za cijelo čovječanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta: da je to djelo jednog Srbima. Živilo srpstvo!”
Ovo je izgovorio Nikola Tesla, kada je izašao iz vagona brzog voza na beogradskoj železničkoj stanici, pred više hiljada razdraganih sunarodnika u sredu 20. maja (po starom kalendaru), odnosno 1. juna 1892. godine.Tesla je posle veoma uspešnih predavanja po najvećim evropskim gradovima i posle smrti i sahrane majke i svoje kraće bolesti otišao u Budimpeštu. U glavnom gradu Mađarske ga je čekao poziv grada Beograda, Velike škole i Srpskog inženjerskog društva da dođe u, prvu, posetu srpskoj prestonici i da održi predavanje velikoškolskoj omladini.Tesla je ovaj poziv rado prihvatio.

Ugledni gost je odseo u hotelu „Imperijal”, koji se tada nalazio na prostoru između nove zgrade Filozofskog fakulteta i Kapetan-Mišinog zdanja. U hotelskoj knjizi prispelih gostiju 20. maja/1. juna 1892. godine skromno je upisao: Nikola Tesla, elektrotehničar iz Pešte.

U četvrtak 21. maja/2. juna 1892. godine Tesla je pre podne u pratnji Andre Nikolića, ministra prosvete i crkvenih poslova, primljen kod mladog kralja Aleksandra Obrenovića, Poseta je, mimo uobičajenog protokola, trajala čak ceo jedan čas. Posle podne Tesla je obišao Narodni muzej i kabinete Velike škole. Tačno u 16 časova pojavio se u prepunoj sali Velike škole, gde ga je dočekala velikoškolska omladina burnim uzvicima: „Živeo! Dobro nam došao.”

Tesla je bio oduševljen prijemom, pa je između ostalog rekao: „Ali gospodo, nemojte misliti da sam ja, otišavši sa svog ognjišta, zaboravio na svoj rod i pleme, ne, ja sam ostao Srbin i tamo daleko preko debeloga mora, usled ispitivanja, kojima se bavim.”

I tako predavanje, prijem, predavanje, pa banket uveče u Smutekovcu, kraj Beograda gde se nalazila „Vajfertova pivara” na Topčiderskom brdu, danas zgrada Beogradske industrije piva. Na toj gala večeri bili su prisutni svi viđeniji Srbi i Beograđani, njih oko stotinu.

Ali, veče je dostiglo vrhunac tek kada je ustao lekar i pesnik, tada već poprilično star, Jovan Jovanović Zmaj. On je pozdravio milog gosta pesmom „Pozdrav NikoliTesli pre dolaska mu u Beograd”, koju je sam izrecitovao. Ganut do suza Tesla mu je, još dok je Zmaj čitao pesmu, prišao i poljubio mu ruku.

Veselje je trajalo do pola jedan posle ponoći, kada je Nikola Tesla ustao i oprostivši se od prisutnih otišao ispraćen burnim „živeo” i „srećan put”. Sutradan 22. maja/3. juna 1892 godine Tesla je brzim vozom, u 5.22 časova, iz Beograda otišao u Budimpeštu, a odatle opet u Severnu Ameriku. Tako je prošao prvi i jedini dan boravka Nikole Tesle u prestonici Srbije.

Jeste obećao da će doći još koji put, ali…



#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2015 - 18:24

Da, i...

Gospodin je mogao da dodje i iz Tunguzije, bilo bi isto...

Kakve to veze ima sa Srbijom, Beogradom, i nazivom aerodroma?


Edited by vladan, 04 May 2015 - 18:26.


#13 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 04 May 2015 - 18:31

Aerodrom treba da se zove Dr Vladan sa foruma B 92, po uvazenom hirurgu i geneticaru.



#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2015 - 19:00

Aerodrom treba da se zove Dr Vladan sa foruma B 92, po uvazenom hirurgu i geneticaru.

Ni govora; ali ti si previse glup i neobrazovan, da bi shvatio u cemu se sastoji problem s imenom aeorodroma.



#15 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 04 May 2015 - 19:08

Jednostavno ,izabrano je ime oko koga ce biti najmanje polemike i rasprave medju politickim partijama. Kao sto je MM napisala , jednostavno ,ovo drustvo ne zasluzuje da aerodrom nosi ime ZDj i da on jos uvek 'zivi' . Po meni ,mozda i najbolji izbor za ime aerodroma (ako se u razmatranje uzmu 'istorijske licnosti ' )