Jump to content


Photo
- - - - -

Gljive - pecurke


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#16 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 12:23

FatZadde - dobrodoso na temu :D


  • 0

#17 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 12:36

Poenta je: ukoliko niste sigurni - ne berite gljive nikako.  Vise se ljudi otrovalo zbog toga sto su "ïzgledale iste kao u knjizi" nego sto su ih kupili na sigurnoj trznici.

Par pravila oko pecuraka-gljiva:

 

1.Nauci dobro da ih prepoznas, ne iz knjiga - nego od iskusnog mikologa

2. Ukoliko imas i trunku sumnje - ne beri ih

3. Pecurke spremaj onako kako treba: nisu mesu, anisu ni bilje :D

4. NIKAKO NA SVOJU RUKU


  • 0

#18 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 April 2015 - 12:58

...

 

Opet samo kronostajmski trc-prc!

 

A kako je 'iskusni mikolog' naucio znanje?

 

Doslo mu u snu / kupovao po pijacama ili, ipak, iz knjiga?

;)

 

...


  • 0

#19 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 13:19

...

 

Opet samo kronostajmski trc-prc!

 

A kako je 'iskusni mikolog' naucio znanje?

 

Doslo mu u snu / kupovao po pijacama ili, ipak, iz knjiga?

;)

 

...

Iskusni mikolog je naucio znanje od drugog iskusnog mikologa, a ti si laik koji, svojim savetima, moze da dovede drugog  u opasnost od trovanja. Sam beri sta god ti je volja, ali, ukoliko ti se znanje o pecurkama svodi na procitano iz par populistickih brosura - zadrzi to "znanje"  za sebe, jer ce neko da nastrada vodeci se tvojim savetima.

Majku mu, da neka gospodja pocne pricu o porodjaju - ti bi napisao nesto "iz svog iskustva".  ;)


  • 0

#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 April 2015 - 13:53

...

 

... iskusni mikolog je naucio znanje od drugog iskusnog mikologa ... populistickih brosura ... 

 

 

Ne lupetaj, bRe!

 

Vidim kako seljacki zamisljas mikologiju, gde se znanje prenosi sa kolena na koleno, kao u crkvi!

Pa, jesi li ti zdrav!?

 

Popularizatorska, a ne 'populisticka' knjiga :ajme:  je izasla odavno i imala svoje recenzente.

U njoj postoji i 'centralni kjuc'.

 

 

 

 

A pijacarsko pametovanje slobodno ostavi za sebe.

 

Ja sam raskupusao dve ovakve knjige, pojeo gomilu pecuraka, tako da mi saveti nadobudnih laprdavih pakosnih likova ne trebaju!

:P

 

...


  • 0

#21 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 14:12

...

 

 

 

Ne lupetaj, bRe!

 

Vidim kako seljacki zamisljas mikologiju, gde se znanje prenosi sa kolena na koleno, kao u crkvi!

Pa, jesi li ti zdrav!?

 

Popularizatorska, a ne 'populisticka' knjiga :ajme:  je izasla odavno i imala svoje recenzente.

U njoj postoji i 'centralni kjuc'.

 

attachicon.gifNaslovna strana .jpg

 

attachicon.gifRecenzenti .jpg

 

attachicon.gifcentralni kljuc .pdf

 

A pijacarsko pametovanje slobodno ostavi za sebe.

 

Ja sam raskupusao dve ovakve knjige, pojeo gomilu pecuraka, tako da mi saveti nadobudnih laprdavih pakosnih likova ne trebaju!

:P

 

...

Ivan Focht je jedan od mikologa, a povremeno se odrzavaju predavanja u Prirodnjackom muzeju na Kalemegdanu na istu temu, tako da bih ti predlozio da se prvo upoznas sa temom o kojoj bi zeleo da pises, da nesto naucis o tome - pa, tek kad to sto moze biti pogubno isprobas na sebi, preporucis drugima.  Niti si Ivan Focht, niti se razumes u pecurke sem copy/scan/paste iz brosura i internet sajtova - kada to naucis na svom primeru, rad sam da procaskamo o jestivom bilju na terenu.

Moje znanje je iz prakse nije jednako tvojem wannabee, capisch?    :lol+:


Edited by kronostime, 28 April 2015 - 14:16.

  • 0

#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 April 2015 - 14:30

...

 

... 

 

 

Ti ne znas sta ja znam.

 

A tvoje znjanje, ostavi sebi, taman posla da bih sa tobom 'caskao'.

To kao kad bi pripremao tvoje corbuljake.

:yucky:

Doduse, koliko vidim, ti si samo dosao na tred da ga zatrpavas glupostima.

 

PS.

No vidi samo kako se brzo 'populisticka' brosura odjednom pretvorila u knjigu mikologa i predavanja!

;)

 

...


Edited by Kinik, 28 April 2015 - 14:35.

  • 0

#23 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 16:47

...

 

 

 

Ti ne znas sta ja znam.

 

A tvoje znjanje, ostavi sebi, taman posla da bih sa tobom 'caskao'.

To kao kad bi pripremao tvoje corbuljake.

:yucky:

Doduse, koliko vidim, ti si samo dosao na tred da ga zatrpavas glupostima.

 

PS.

No vidi samo kako se brzo 'populisticka' brosura odjednom pretvorila u knjigu mikologa i predavanja!

;)

 

...

Znanje ti izvire iz svakog reda koji napises - cisto foliranje i zelja za paznjom. Da je tema o porodjaju - pricao bi iz "svog iskustva", Medjutim, tema je o pecurkama/gljivama, gde moze neko da se povede za tvojim "znanjem" i otruje se. Zato, drzi se onoga sto znas, a ozbiljne teme o kuvanju i namirnicama prepusti onima koji se u to razumeju i koji ne jure zacine po tudjim podrumima kad se ciste. ;)


  • 0

#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2015 - 18:11

Sad sam se setila mog legendarnog profesora botanike Ive Trinajstica, koji nas je na prvoj godini vodio na kurs o prezivljavanju u prirodi. Nadje on neke pecurke i natera nas da svi pojedemo po komadic. Ma nije morao ni da nas tera. Otimali smo se da pokazemo kako smo neustrasivi i spremni za zivot u prirodi :) . Onda nas je postrojio i rekao "da ovo nikad vise niste uradili; odakle znate da se ja razumem u gljive?".

Naravno da se razumeo, kao i u mnogo toga jos. Ali sumnjam da je iko od nas petnaestak, koliko nas je bilo u grupi, zaboravio tu lekciju :D .


  • 0

#25 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 28 April 2015 - 18:17

Sad sam se setila mog legendarnog profesora botanike Ive Trinajstica, koji nas je na prvoj godini vodio na kurs o prezivljavanju u prirodi. Nadje on neke pecurke i natera nas da svi pojedemo po komadic. Ma nije morao ni da nas tera. Otimali smo se da pokazemo kako smo neustrasivi i spremni za zivot u prirodi  .

:)

 Onda nas je postrojio i rekao "da ovo nikad vise niste uradili; odakle znate da se ja razumem u gljive?".

Naravno da se razumeo, kao i u mnogo toga jos. Ali sumnjam da je iko od nas petnaestak, koliko nas je bilo u grupi, zaboravio tu lekciju :D .

Upravo to  :thumbs:


  • 0

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 April 2015 - 19:54

...

 

... 

 

 
Ne sudi po sebi.
To si ti dao svoj maksimalni 4umski doprinos na podrumskoj 'razbibrigi', a na ostalim delovima se samo neuko foliras.
;)  
 
Za razliku od tebe, ja imam povece zivotno iskustvo i bio sam tamo gde ti nikada nisi.
Pa, ja se petljam po instranstvima od '57g. Uvek se setim kako su, kao klinca, hteli da me predju, pa kazu - hoces li da probas malo ove torte? (a ona neke neodredjene zelene boje, pa slana ... na kraju ispalo da je sa zabljim mesom. A onda me gledali iz potaje, a ja sam seo i lepo viljuskicom potrosio sve. Dopada ti se? Aha! Hoces jos? Ako moze manje parce!
Da, tu tortu niko nije hteo, samo jedan matori diplomatski lik.
 
I onda na nekom 4umchetu da mi se lik izdaje za 'znalca', a do pre 10 godina jedini zacin mu je bila vegeta, a hrana iz 'restorana drustvene ishrane / kuvara_JNA'!
 
I da nemusto zvace oko 'trovanja gljivama'! 
Pa takve, neprilagodjene, moze da pregazi i auto na pesackom prelazu!
 
Kacis neke slicke nekih mlecnica, a da pojma nemas o mlecnicama - da se naprimer, u rusiji i Poljskoj smatraju za apsolutni delikates. Ali, silirane.
 
 
I de je kod rusa 'mlecnica' / 'груздь' oduvek smatrana za 'cara medju pecurkama'.
Recimo u Kargopoljskoj oblasti (SPb / Novgorod) nekada su godisnje skupljali 150 hiljada puda pecuraka (pud ~ 16kg.) i prodavali u S. Peterburgu.
Radja obilno, lako se silira - doduse, sada se koristi malo drugaciji metod: obare se u 1-2 osoljene vode, da brze izgubi gorcinu, a onda se siliraju i dodaju zacini - biber, kardamon, karanfilic, lovorov list, suvi list crne ribizle, ren, ljuta slacica (gorcica) i suva mirodjija.
 
 
Na Zapadu se mnoge pecurke iz roda 'Lactarius', posebno ljutkaste, smatraju za 'nejestive', 'uslovno jestive', pa cak i 'otrovne', mada njihova upotreba moze prouzrociti (posle neodgovarajuce pripreme), kako kaze I. Focht - samo 'neugodu'.
 
Kao dete sam obozavao kad baka sveze nabrane 'mlecnice' samo ljesne na 'smederevac; i posoli krupnom solju!
Mmmm!
 
U suvim 'mlecnicama' ima 32% belancevina. U Skandinaviji, Poljskoj i Sibiru 'mlecnice' sole zajedno sa 'rujnicama'. 
 
A evo, recimo nekoliko jela na banketu kod ruskog patrijarha Adrijana, 17.03.1699.g. - "tri duga piroga sa pecurkama, dva manja sa gruzdima, hladne pecurke sa sosom od rena, hladni gruzdi sa uljem, gruzdi przeni u sopstvenom soku sa uljem ... " Sto svedoci da je za vreme posta gruzd bio osnovna namirnice.
Normalno, uvek soljen i normalno sa maslinovim uljem (posto je to bila bogata trpeza. U manastirima se koristilo makovo ili orahovo ulje).
 
 
 
Evo ruskog recepta za pripremu mlecnica.
(20-45 dana)
 
 
 
Normalno, da je za mene rujnica / mlecnica #1 pecurka, pa i pre svih ostalih
 
...

  • 1

#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 01 May 2015 - 15:08

Medjutim, tema je o pecurkama/gljivama, gde moze neko da se povede za tvojim "znanjem" i otruje se. 

 

Da, tema je o pecurkama. Jako lepa  tema. 

 

Pretpostavljam da temu citaju odrasli koji znaju da vode racuna o sebi.

 

 

 

Info za sve:

 

Obrisala sam gomilu postova a trebalo bi jos. Uvek isti pattern, uvek isti nickovi, uvek iste prozivke. 

 

Molicu, nikakva vise pepucavanja. Ni ovde a ni na drugim topicima. 


  • 2

#28 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 01 May 2015 - 15:54

Secam se knjige koju sam citao odavno - A. Puharich; Sveta gljiva - o toboznjim psihotropnim dejstvima gljive Amanita muscaria. Znam da je bilo dosta bullshit delova (xenolalia itd) ali je sve u svemu bila veoma zabavno stivo za jednog tinejdzera.  0:)

 

 

Attached File  300px-Amanita_muscaria_3_vliegenzwammen_op_rij.jpg   23.3KB   1 downloads

                                            Amanita muscaria 


  • 0

#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 May 2015 - 17:57

...
 
Jedne godine, neki kasni, jesenji GO u planinskoj vikendici.
A jesen neka cudno topla.
 
Pa sam isao kod nekog daljeg rodjaka da njegovom klincu pomognem oko skole.
 
Kaze on - ostani, ako ti se ne ide, gde ces sumom po mraku?
Odbijem ja i podjem. Razgrnem trnje i predjem preko nekog kamenog 'prelaza', pa vratim trnje.
 
Idem niz livadu i saram povecom baterijskom lampom da vidim ima li negde zekonja da pase (svetle mu oci).
Nista.
 
Kad pogledam svuda neke bele loptice. Pridjem da vidim.
Pecurke!
 
Odmah ukapiram, pa samo uzmem par komada i u dzep jakne.
Dodjem kuci, kad ce Darling #2 - vec sam se spremala da legnem, mislila ostaces kod rodbine?
 
Pokazem joj ja pecurke, i probe radi - reci sta je ovo?
Ona skoro podskoci - poljski sampinjoni - a gde si ih nasao? Pa na nekoj livadi, sutra ih beremo.
Ne, kaze ona - sada! Samo sam se nasmejao.
(ona je glijvarska frikinja!)
 
Odemo sa korpetinom i bacimo se na kolena. Toga je bilo u kolicinama, nismo ni cetvrt livade obradili.
Kaze ona - ove cu sutra da skupim!
 
Vratimo se kuci, kad ce - ajde da napravimo juhu od gljiva! Sada? Sada!
I ocas posla pripremi.
 
Mislim, tog mirisa i ukusa - kutlaca je u loncetu stajala uspravno, koliko je bilo gusto (bez brasna)!
Drugi deo na gril podmetac, pa sa kajmakom!
Njam!
 
Iduceg dana kaze moj rodjo video sam kako neko sara lampama po livadi - znao sam da ste vi.
 
A onda je Darling imala malu vedzbu sa ovcicama koje su se plasile njene drecave jakne, pa kako naidje, one pobegnu na drugi kraj livadice. Tek treceg dana (kad je zamenila jaknu) malo ih odobrovoljila komadima hleba (ovce i druge zivuljke vole hleb jer je slan!)
 
Deo je susila, deo bacili u zamrzivac, deo marinirali.
Super!
 
 
 
 
================================================
obratiti paznju!
===============================================
 

OPASNOSTI BRKANJA

 

Ako se gljive ne gledaju iz svih aspekata i ako se prenebregnu neke karakteristike istaknute u podrobnijim opi­sima vrsta, može doći do fatalnih zabuna, osobito kad je ri­ječ o ovom rodu. Tako je mnoge stajalo života što su se oslanjali uglavnom samo na boju šešira odozgo, a zanema­rivali i boju lamela i osobine drška.

 

Opasnost je naročito velika kad je riječ o šampinjonima, jer se pri površnom gledanju mogu pobrkati s najgorim otrovnicama, »pupavkama«. Pupavke, tj. grupa oko Amanitae phalloides Fr. (vidi poseban odjeljak pod naslovom »Anđeo razaranja«), nose na sebi odgovornost za ogromnu većinu trovanja sa smrtnim ishodom (oko 95%). Ako skupljač u žurbi otkine gljivu na pola drška i ne izvuče je cijelu na vidjelo, može se desiti da ne primjeti bijelu opnastu ovojnicu, koja kao debela na­vlaka obavija dno drška i koja lako ostaje neopažena u ma­hovini i zemlji. Osobito bijele forme pupavke su opasne jer više nalikuju bijelim primjercima iz grupe anis-šampinjona. Volva, ovojnica kod pupavki može se pogrešno shvatiti kao bulba, zadebljanje kod šampinjona. O pupavkama treba po­sebno govoriti, no sada upozorimo da se pazi na dva bitna momenta:

 

1. na tu ovojnicu kod pupavki — nju nemaju šampinjoni i dno drška im nije zakriljeno nikakvom op­nom, i

2. pupavka ima čisto bijele lamele čak i u starosti — dok jestivi šampinjoni imaju bjeličaste samo u najranijoj mladosti, a kod razvijenih su im svijetloružičaste, sivka­ste, sivoružičaste do tamnosmede lamele.

 

Dakle, ako su šam­pinjoni vrlo mladi, i njima lamele mogu izgledati bijele, jer su jako svijetloružičaste. Zato je prvi moment još odlučniji: paziti na dno drška!

 

Ima još niz razlika između pupavki i pečuraka. One će postati uočljivije kad pupavke detaljnije izložimo.

 

Bijela forma zelene pupavke (Amanita phalloides, f. alba), kao i bijele pupavke Amanita verna i Amanita virosa, sve tri pod­jednako smrtonosne, dosta su rijetke, ali kad imamo u vidu pretežno bijelu boju šampinjona, one su i najopasnije za brkanje. Inače, prva je u svojoj zelenoj formi najčešća i vrlo rasprostranjena u mnogim našim krajevima, a može biti i smeđa, žuta, siva, te smeđezelena, žutozelena i sivoze-lena, kao i sivkastosmeđa i boje kartona. Tada je ona više opasna za brkanje sa gljivama iz drugih skupina, no bila nijanse kakve mu drago, ona uvijek ima i urasle tamnije dlačice u kožici na šeširu koje teku radijalno. Druga i treća to nemaju, pa još i više mogu naličiti pečurkama. Zato prisutnost volve ostaje najvažniji negativni znak.

 


  • 2

#30 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 01 May 2015 - 19:37

Bio neki interesantan lik na ostrvcu koji je voleo da strpne malko od ove dole sa slike pre zarona i koji iz razumljivih razloga nije ronio u drustvu. Jednom se mi tako vratimo na brod i udarimo u tipicnu ronilacku patkometriju o tome ko je video vecu ribu tokom zarona. Te murine od pet metara, te sive grebenske ajkule od sedamsto metara, te manta raze od tri i po kilometra, i sve tako strogo objektivno i bez preterivanja. Setimo se da je pomenuti lik proveo ceo zaron na jednom mestu izmedju dva grebena lezeci potrbuske na pesku, sto je imao obicaj da radi u slucaju DUI (Diving Under Influence). Pitamo ga iz zajebancije da li je mozda video nesto od gigantskih morskih nemani o kojima tako junacki pripovedamo. Nista posebno, kaze, samo jednu Ostracion cubicus, ali zato primerak od svega pet milimetara. Pokopao nas je nacisto.  :lol+:

 

 

Attached File  Psilocybe cubensis.jpg   16.28KB   6 downloads


  • 1