Jump to content


Photo
- - - - -

Botovi.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
68 replies to this topic

#1 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 13:32

Verujem da su vecini ljudi botovi obesmislili citanje komentara na raznim medijskim portalima pa cak i na Facebooku. Rat izmedju politickih partija, napadi, spinovi i vestacko fabrikovanje javnog mnjenja su barem meni licno ogadili i polako banalizovali svaku mogucu vest.

 

Botove su poceli da koriste DS a sad sa velikim ucinkom ih koristi SNS. Ovo je manje vise poznato, trenutno su postali i predmet sprdnje na drustvenim mrezama. Jer obicno rade za platu, ali je tu i nezaobilazni sendvic i sokovi. Citali smo da i u drugim zemljama postoji ova pojava.

 

Ono sto mene zanima, jeste koji je zvanicni stav npr. B92 ili BLIC medijskih kuca. Oni mudro cute na pojavu botova, admini pustaju takve poruke u etar iako znaju da su botovske, narucene i sluze za manipulaciju. Da li te kuce, zapravo vide interes u broju komentara, jer on oslikava veliku posecenost tih portala pa samim tim imaju argument vise prilikom prodaje oglasnog prostora.

 

Sledece pitanje je sta ovi portali mogu da urade da se na neki nacin izvrsi filtriranje botova? Sta bi se desilo kad bi uveli dugme 'bot' i onda npr. drugi korisnici mogu da prijave da je komentar botovski. Takodje tu ostaje prostor za zloupotrebe jer ce botovi takodje da klikcu na protivnicke komentare.

 

Svako plus, minus glasanje za komentare nije dovoljan da se komenteri lepo izfiltriraju. Kontam da ima ljudi kojima je cilj da cita sta drugi ljudi misle o raznim temama ali bez besmislenih stotine i stotine spam bot komentara.

 

Bilo bi zanimljivo da se jave programeri koji bi predlozili resenje za ovu negativnu pojavu!



#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 April 2015 - 13:39

Nije losa tema. Medjutim...

 

Verujem da su vecini ljudi botovi obesmislili citanje komentara na raznim medijskim portalima pa cak i na Facebooku. Rat izmedju politickih partija, napadi, spinovi i vestacko fabrikovanje javnog mnjenja su barem meni licno ogadili i polako banalizovali svaku mogucu vest.

Ovo nije tacno. Nazalost. Komentari na medijskim portalima su oduvek bili besmisleni. Pametni ljudi, kod nas Teofil Pancic, u svetu recimo Steve Wozniak, su na to ukazivali odavno. Zato su cak i jako ozbiljni sajtovi, tipa National Geographic i slicno, vec pre izvesno vreme i pre pojave domacih i putinistickih botova, jednostavno ukinuli opciju komentarisanja. 

 

A "cak i na facebooku" je posebno za smeh, jer to Zuckerbergovo njesra nikad nije ni imalo drugu funkciju nego da obesmisli svaku ozbiljnu diskusiju (to i nabavka privatnih podataka za odredjene sluzbe). Dakle, ne "cak i na facebooku", nego "PRVO na facebooku". 

 

 

Botove su poceli da koriste DS a sad sa velikim ucinkom ih koristi SNS. Ovo je manje vise poznato, trenutno su postali i predmet sprdnje na drustvenim mrezama. Jer obicno rade za platu, ali je tu i nezaobilazni sendvic i sokovi. Citali smo da i u drugim zemljama postoji ova pojava.

Ne u svim drugim zemljama - nego onima koje se odlikuju posebno autoritarnom vlascu, sa zeljom da bude totalitarna. To je prilicno bitna razlika. 

 

 

 

Ono sto mene zanima, jeste koji je zvanicni stav npr. B92 ili BLIC medijskih kuca. Oni mudro cute na pojavu botova, admini pustaju takve poruke u etar iako znaju da su botovske, narucene i sluze za manipulaciju. Da li te kuce, zapravo vide interes u broju komentara, jer on oslikava veliku posecenost tih portala pa samim tim imaju argument vise prilikom prodaje oglasnog prostora.

 

Sledece pitanje je sta ovi portali mogu da urade da se na neki nacin izvrsi filtriranje botova? Sta bi se desilo kad bi uveli dugme 'bot' i onda npr. drugi korisnici mogu da prijave da je komentar botovski. Takodje tu ostaje prostor za zloupotrebe jer ce botovi takodje da klikcu na protivnicke komentare.

 

Svako plus, minus glasanje za komentare nije dovoljan da se komenteri lepo izfiltriraju. Kontam da ima ljudi kojima je cilj da cita sta drugi ljudi misle o raznim temama ali bez besmislenih stotine i stotine spam bot komentara.

 

Bilo bi zanimljivo da se jave programeri koji bi predlozili resenje za ovu negativnu pojavu!

Ne postoji nikakvo "programersko" ili "tehnolosko" resenje za ovu pojavu, sem ako neko ne bi razvio vestacku inteligenciju. (cf. serija "Person of Interest") Jedino resenje - za koje medijske kuce ocigledno nisu zainteresovane iz ociglednih razloga - jeste dobro obucena i prosvecena i dobro placena ekipa moderatora...

 

Ima i jos bolje resenje, kao sto rekoh gore: ukinuti anonimne komentare. Zacas bi ne samo botovi, nego palanacki idioti (koji su kod nas brojni kao i botovi) dobro razmislili kad bi im se objavljivalo ime, prezime i ip broj skupa sa komentarom. 



#3 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 14:05

Mozda omoguciti komentarisanje jedino preko 'Facebook Connect' logina. To se verovatno nece desiti jer ce se broj komentara drasticno smanjiti, jer lakse je pod pseudonimom nesto pisati, napadati nego stati Imenom i Prezimenom.

 

A za fejsbuk je Kustirica isto rekao, sto se meni dopalo... u fazonu..

 

Sad je svaka budala dobila ogroman megafon da pise sta hoce i kako hoce, a cesto ni nema pojma o tome o cemu pise.

 

Sa druge strane je sloboda govora. Mozda smo mi botovsko drustvo pa su nam i takvi komentari, sobzirom da nam predsednik ni ne kapira koncept drustvenih mreza.


Edited by equlibrium, 15 April 2015 - 14:22.


#4 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 April 2015 - 14:26

Kao neko ko je vise od dve godine izmedju ostalog overavao komentare mogu da dam prilicno jednostavan odgovor - prvo, bar koliko ja znam, nijedan sajt kod nas nema ljude koji su zaduzeni iskljucivo za moderaciju komentara, kao ni lektore, koji bi bili zaduzeni da love gramaticke greske ili typo kod vesti.

 

Zasto? Zato sto se tako stedi jos jedna, dve, tri ili pedeset plata.

 

Oni koji pisu vesti uglavnom i overavaju komentare. Sad tu postoji nekoliko problema - oni koji pisu vesti su u konstantnoj jurnjavi da izbace nesto pre konkurencije, fokusirani da to izgleda smisleno, a komentari su tu kao propratna pojava. Pisanje vesti na nacin na koji to rade nasi portali uopste nije lak posao zbog te konstantne jurnjave i oni koji su zaista pismeni, imaju sirok vokabular i dobro vladaju gramatikom srpskog jezika mogu zbog manjka koncentracije i zbog malo vremena da naprave neke greske zbog kojih vesti i u krajnjoj liniji portal izgledaju neozbiljno.

 

Drugo, zbog jurnjave i zahteva da se ne kasni za konkurencijom dolazi do nedovoljne provere informacija, sto se najbolje oslikava o vesti o padu helikoptera, i tako dalje.

 

Da se vratim na komentare - dok sam overavao komentare, u pocetku sam zeleo da brisem bukvalno sve sto iole ne doprinosi diskusiji ili gramaticki nije korektno. Tu postoji veliki problem jer onda 90% komentara ne bi proslo. Vesti bez komentara privlace manju paznju i u globalu tako sajt gubi posetu, sto je najvaznija stvar.

 

Druga, i jos vaznija stvar je, da ako ne pustim odredjeni komentar iz bilo kojih razloga, taj ciji komentar sam obrisao ce mi se nakaciti i najcesce vredjati, za sta me iskreno zabole, problem je sto ce ostaviti bar 5 novih komentara u kojima ce pitati zasto mu brisemo, malo nam po zenskoj familiji i tako mi praviti dodatni posao da brisem jos.

 

Ako nekog banujes, posto ne mozes da mu banujes IP jer neko drugi mozda nece moci da pristupi sajtu ako dele provajdera, ako se kaci iz skole/sa faksa/iz kafica itd. banujes mu nickname i mail, a on taj problem resi za 15 minuta.

 

Imali smo jednu budalu koja je za mesec dana banovana preko 40 puta i on se ne krije, napravi novi nick uz BAN 40 recimo u nicku i tako broji koliko puta je banovan i ostavi nam 50 komentara i samo cistis za njim i cistis i cistis.

 

Onima koji overavaju komentare je to sekundarni posao i najcesce ih zabole dupe za njih. Mogu da kazem da mene zabole dupe za njih zato sto ako na nekoga moze da utice neki anonimni nik svojom sturom porukom jednostavno je glup i ne vredi gubiti vreme na takve ljude.

 

Sto se tice komentara koje citas u globalu, mozes da bacis pogled na neke komentare na fejsu koji tamo prolaze jer niko ne moderise i videces kakve sve fekalije moderatori brisu.

 

Sto se tice tvog predloga, to bi moglo da se odredi ako bi redakcija zaposlila lektore sa poprilicnim opstim obrazovanjem i programere da rade u paru kako bi mogli da otkrivaju duple naloge i da provaljuju da li to pisu botovi ili pravi korisnici. A u sustini tu ti i nema razlike, botovi su bar u najvecem broju slucajeva pismeni, i tako ih provaljujes naspram nepismene bagre koja je samo njihovo nalicje.

 

A bottom line, vrati se na pocetak, portalima odgovara da imaju vise komentara.

 

Sto se tice facebooka, valjda vidis koliko ima laznih naloga tamo, isto je prelako napraviti nalog, isto kao i preko maila.


Edited by McLeod, 15 April 2015 - 14:29.


#5 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 14:43

Detaljan odgovor, cenim.

 

Kontam da nije problem jel neki komentar pismen ili nepismen, vec je problem u paternu. Jer ti botovi npr. b92 izbaci neku vest, tamo u bot centrali dobiju instrukciju, e ajde sada utovar na ovu vest. I za koji minut tamo 100 komentara, bezlicnih ali svi imaju nekakav patern, jer pisu u istom kontekstu i sa istim ciljem. Ili da uzdizu nekoga ili nekoga da kinje.

 

Verovatno treba neka naprednija tehnologija, kao npr. sto Google koristi za rankiranje sajtova. Neko je spomenuo vestacku intiligenciju

http://en.wikipedia....uage_processing



#6 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 April 2015 - 15:09

Moze prilicno lagano da se provali ko je bot, pogotovo posto se ti komentari stancuju prilicno brzo, dok je vest jos sveza. Ali vec rekoh, od brisanja takvih komentara ce portal imati samo stetu, ne i korist i pritom ne mislim da ce Vucic da ih zove telefonom ili neko da im preti. Vec ce im botovi svaki sledeci put napraviti vise posla. A vec sam ti naveo primere budala koje cak nisu ni placene za to, zamisli sta moze da ti napravi 100 njih koji su placeni, potpuno paralisanje sajta.


Edited by McLeod, 15 April 2015 - 15:09.


#7 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 15 April 2015 - 15:17


Ima i jos bolje resenje, kao sto rekoh gore: ukinuti anonimne komentare. Zacas bi ne samo botovi, nego palanacki idioti (koji su kod nas brojni kao i botovi) dobro razmislili kad bi im se objavljivalo ime, prezime i ip broj skupa sa komentarom. 

 

Hm, taj predlog iznosiš na forumu gde postuješ upravo pod pseudonimom.



#8 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 16:20

Sta mislis jesam li pomislio da ce se u roku od ODMA javiti neko sa upravo tom izjavom. Samo sto ja nisam niciji bot, niti nekoga uzdizem niti unizavam, vec ovde diskutujemo o odredjenoj temi.



#9 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 15 April 2015 - 18:00


A za fejsbuk je Kustirica isto rekao, sto se meni dopalo... u fazonu..

 

Sad je svaka budala dobila ogroman megafon da pise sta hoce i kako hoce, a cesto ni nema pojma o tome o cemu pise.

 

 

dopalo ti se sto kusturica naziva ljude koji koriste internet budalama?

 

stvarno je straaaasno pisati sta hoces i kako hoces, brrrrr jezivo

kao u onom starom hororu sa dz.nikolsonom, the shining :lol+:

 

ne verujem da budala koja piskara o necemu o cemu nema pojma - moze bilo kome da naudi ili da pomogne



#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 April 2015 - 18:26

...

 

Kada se govori o tzv. 'botovima' poteze se nesto primenjeno ovom trenutku, pa se govori, kao da se raspolaze tacnim istrazivanjima / statistickim podacima. Dok se, u glavnom, radi o nagadjanjima / spekulacijama i sve vezuje za politicke opcije.

 

Kao, kad 'oni' komentarisu i govore jedno isto - onda su 'botovi', a kad 'mi' komentarisemo i govorimo drugo isto - onda nismo 'botovi'.

;)

 

Pri cemu su i na jednoj i na drugoj strani zaista retki oni koji imaju da kazu nesto smisleno i razlozno. 

 

Setih se da sam negde procitao, kako je u Pompeji posle iskopavanja, na zidu bio otkriven naptis sa pozivom da se glasa za ovog / onog odbornika.

A ispod natpisa na zidu nekog bordela, gde lokalni lik reklamira usluge neke zhemske, neko drugi je dodao - cuvaj se bolesti!

 

Nisu u pravu Wozniak i Pancic.

Danas, u vremena novih tehnologija - svako moze da kupi kamkoder i snimi svoj sopstveni film (pa i mobilnim), ili muzicki disk, ili okaci svoju knjigu na blog i sl. Pa i da ih deli drugima.

 

Drugo je pitanje - hoce li to neko gledati / slusati / citati.

Zar to nije svaciji licni izbor?

 

A ovako ispada - najveci je problem sto neko dobija besplatno sok / sendvic!

:lol+:

 

...



#11 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 18:29

Ne. Kusta je definisao jednu krajnost, npr. da neko koga u svom privatnom zivotu ne biste slusali da ste u istoj sobi jer smatrate da lupa budalastine, sad moze da se dere u megafon koji ne da cujete samo vi vec i hiljade drugih ljudi. Nije crno belo. To kao da sad svi u isto vreme krenu svirati gitaru, a nemaju pojma. Niko im ne uskracuje to pravo ali opet nije bas prijatno slusati. Ili npr. ja nemam pojma o medicini ali mogu da se pravim pametan o tome.

 

No to je druga tema, ovde je tema -> botovi. Oni su grupa ljudi koji se dirigovano deru u megafon. Ne izrazavaju svoj lican stav, vec manipulisu javnim mnjenjem. Posao im je da se deru u megafon.

 

Slazem se da je slozeno otkriti razliku izmedju bota i obicnog gradjanina, ali fakat da postoji kao pojava, koju opet zloupotrebljava i druga strana, optuzujuci da su svi botovi.



#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 April 2015 - 18:37

...

 

 

Pa ta neprana konjina je poveci bot!

I jos se dernja u mikrofon.

 

...


Edited by Kinik, 15 April 2015 - 18:37.


#13 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 15 April 2015 - 19:00

Bot je zanimanje, bot je neko ko je placen da laprda po portalima i fejsu. Botovanje kompezuje za sendvice. Kusta laprda iz licnih uverenja kao i mi ovde, nas niko ne placa da sad ovde pisemo.



#14 Zonpi

Zonpi
  • Members
  • 304 posts

Posted 15 April 2015 - 19:22

Nije problem sto ce botina dobiti sendvic, sok, besplatno klistiranje ili sta se vec dobija, vec sto ce  sutra taj isti bot zbog svoje poslusnosti dobiti posao, postace ministar, postace direktor neke firme. 



#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 April 2015 - 19:36

...

 

... nije problem sto ce botina dobiti sendvic, sok, besplatno klistiranje ili sta se vec dobija, vec sto ce  sutra taj isti bot zbog svoje poslusnosti dobiti posao, postace ministar, postace direktor neke firme ...

 

 

Pa jel ti neko brani?

 

...