Jump to content


Photo
- - - - -

Emigracija u Kanadu


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 LjiljanaDenis

LjiljanaDenis
  • Members
  • 3 posts

Posted 15 April 2015 - 11:36

Nigde nisam nasla nesto konkretno o iseljenje u kanadu, a i ono sto sam procitala je vec zastarelo. Videla sam da je od ove godine Kanada uvodi rekordan broj emigranata, pa me zanima da li je neko upucen vise u to i u sam proces iseljenja. Moj muz i ja sa klincem bismo se iselili u Kanadu. Iskustva vec iseljenih ( ukoliko ih ima) su pozeljna.


Edited by DJ_Vasa, 15 April 2015 - 21:05.
smanjen font

  • 0

#2 Toronto7

Toronto7
  • Members
  • 4 posts

Posted 25 April 2015 - 13:35

Pozdrav Ljiljana,

zivim u Kanadi preko 20 godina. Ono sto sam naucila je da su obrazovanje i znanje engleskog najbitnije za aplikaciju za iseljenicku vizu. Druga stvar su pare. Razumem da je to oksimoron, ali kanadska vlada trazi one koji mogu da se izdrzavaju sami, a zivot ovde je dosta skup. Ne znam dali smem da ostavim puno ime advokata koji se dugo bavi Kanadom ili moju kontaktnu infirmaciju, ali ako bas zelite pomoc, Zoran je taj. Ako zelite sami da aplicirate (sasvim uredu), onda je znanje engleskog neophodno.


  • 0

#3 LjiljanaDenis

LjiljanaDenis
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 April 2015 - 18:27

Sto se tice jezika to mi nije nikakav problem, mozda je veci problem moje obrazovanje, ali trenutno sam na prekvalifikaciji za med.sestru i neznam da li oni priznaju nase diplome...
  • 0

#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 May 2015 - 21:45

Nigde nisam nasla nesto konkretno o iseljenje u kanadu, .

Ako neko ima opisano, do u sitna crevca, i postupak i zahteve, ima Kanada: http://www.cic.gc.ca/ 


  • 0

#5 LjiljanaDenis

LjiljanaDenis
  • Members
  • 3 posts

Posted 29 October 2015 - 15:54

Nisam dugo ulazila, malo sam i prekinula sa trazenju odgovora oko emigracije u kanadu ali sam sad krenula opet. Interesuje me da li moramo prvo da polazemo test engleskog pa onda da apliciramo za emigraciju ili to ide posle?
  • 0

#6 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 29 October 2015 - 17:55

Nisam dugo ulazila, malo sam i prekinula sa trazenju odgovora oko emigracije u kanadu ali sam sad krenula opet. Interesuje me da li moramo prvo da polazemo test engleskog pa onda da apliciramo za emigraciju ili to ide posle?

Opet - do u sitna crevca, sa sve korak po korak instrukcijama na zvanicnom sajtu. I da, prvo morate da polazete jer deo paketa koji saljete mora da sadrzi rezultate testova. 


  • 0

#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 October 2015 - 22:02

...

Ne znam dali smem da ostavim puno ime advokata koji se dugo bavi Kanadom ili moju kontaktnu infirmaciju...

...

Razmenite privatne poruke, ima gore opcija, pa ne bi trebalo da bude problema.

Za svaki slucaj, u slicnoj situaciji, ja sam prvo kontaktirao jednu stranu i pitao je li OK da drugoj prenesem email adresu - da se nikome ne zamerim...

 

 

... trenutno sam na prekvalifikaciji za med.sestru i neznam da li oni priznaju nase diplome...

Prvo, disclaimer: ne znam nista o Kanadi, moje iskustvo (par decenija u zdravstvu) je u USA. Jedini razlog sto se mesam u diskusiju je sto su neke bolnice u kojima sam radio zaposlile med. sestre iz Kanade po kratkom postupku, pa pretpostavljam da su norme iste ili slicne.

 

Iz posta nije jasno radi li se o srednjoj ili visoj skoli. Ako je visa, onda mozda postoji nacin za nostrifikaciju diplome i polaganje strucnog ispita. Srednja je bezvredna (znanje vredi, ali svedodzba ne).

Minimalni zahtev za zvanje med. sestre je associate degree (to se, davno kad sam ja studirao, zvalo "prvi stepen visokog obrazovanja" - dakle, cetiri ili pet semestara). Tendencija je da sve vise sestara ima BSN - "bachelor of science in nursing" - a to je cetverogodisnji fakultet.

Mnoge sestre se zaposle nakon dve godine studiranja, pa nastave studije uz posao.

 

Zavrsena srednja skola u Srbiji bi svakako pomogla (znanjem, ne papirima) da zavrsis ubrzani kurs za CNA - "certified nurse's aide." To mu dodje kao "pomocnica." Medjutim, to je tezak i prljav posao, a relativno lose placen. CNA moze pacijenta hraniti ili ga prati, ali mu ne moze davati terapiju, pa cak ni raditi venipunkturu.

 

U svakom slucaju, srecno!


  • 1

#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 30 October 2015 - 07:13

 Tendencija je da sve vise sestara ima BSN - "bachelor of science in nursing" - a to je cetverogodisnji fakultet.

 

Ovo vazi za ceo razvijeni sveti, i izvor je cestih zabluda za ljude u ex-yu, koji cuju da se u tom svetu traze medicinske sestre, pa misle da se to odnosi i na one sa srednjom skolom. Svojevremeno su se i na ovom pdf lomila koplja oko toga. Nece ljudima u glavu da svedocanstvo srednje skole nije nikakva referenca u razvijenom svetu. Taj papir ima vise status potvrde o zavrsenoj osnovnoj skoli, dokaz da je covek do punoletstva isao u neku skolu, a nije hvatao zjale.

 

Doslovno ne postoji nijedna srednja skola koja ce impresionirati potencijalnog poslodavca, osim ako nije potvrdjena visegodisnjim radnim iskustvom. Pa i to samo u slucaju nekih zanata, a ne i odgovornijih zanimanja, gde se moze ugroziti zivot ili bezbednost ljudi.

 

Poslovi koji se mogu dobiti sa srednjom skolom su uglavnom oni koji se mogu dobiti i bez ikakvog specificnog obrazovanja. No u tom slucaju treba imati dobre kontakte i/ili jako mnogo srece. U tom slucaju valja na drugi nacin dokazati da to nesto umes da radis. Recimo ucestvovanjem u nekim projektima, zavrsenim usko strucnim kursevima, stecenim medjunarodnim certifikatima i slicno. Svedocanstvo bilo koje srednje skole ne znaci bas nista, ali ljudi vole da se zavaravaju dok ne budu prinudjeni da se suoce s istinom.


  • 1

#9 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 06 January 2016 - 17:56

Javio mi se prijatelj cija cerka je zainteresovana za Kanadu. Ja o tome ne znam nista, poslao sam im link koji je okacio Nimrod.

 

Devojka radi kao novinar, ima zavrsen fakultet i odlicno zna engleski. Francuski ne zna. Neudata, sredina 20-ih godina. Ima EU pasos.

 

Zvanicne informacije joj verovatno nece pomoci, ima toga na netu i ona ume da se snadje.

Ovde pitam samo da li neko ima preporuku za neku agenciju ili advokata koji se bavi imigracijom, kao sto je pomenula Toronto7 u ranijem postu.

Odgovor moze ovde ili na PM, svejedno.


Edited by zoran59, 06 January 2016 - 17:58.

  • 0

#10 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 06 January 2016 - 19:51

Javio mi se prijatelj cija cerka je zainteresovana za Kanadu. Ja o tome ne znam nista, poslao sam im link koji je okacio Nimrod.

 

Devojka radi kao novinar, ima zavrsen fakultet i odlicno zna engleski. Francuski ne zna. Neudata, sredina 20-ih godina. Ima EU pasos.

 

Zvanicne informacije joj verovatno nece pomoci, ima toga na netu i ona ume da se snadje.

Ovde pitam samo da li neko ima preporuku za neku agenciju ili advokata koji se bavi imigracijom, kao sto je pomenula Toronto7 u ranijem postu.

Odgovor moze ovde ili na PM, svejedno.

Zorane, najozbiljnije - svako ko ima jednostavan slucaj (kvalifikaciju/iskustvo kakvo traze, ciste akademske kvalifikacije, polozen jezik (jedan, ne mora oba)) moze da obavi posao potpuno sam. Poslacu na PM kontakt kancelarije koju igrom slucaja znam, a ona nek proceni jel joj potrebna usluga. 


  • 0

#11 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 06 January 2016 - 22:05

U pravu je Nimrod, bacanje para i vremena ici preko advokata.

Ako postoji zanimanje na listi i ako ispunjava uslove, najnormalnije sama aplicira.

Ako nema, advokat ne moze pomoci.


  • 0

#12 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 06 January 2016 - 23:48

upravo tako. kanada ima odlicno uradjen imigracioni sajt, vrlo lak za navigaciju, sve potrebne informacije su dostupne I jasne. kod jednostavnih slucajeva se advokat svodi na "drzanje za ruku".

jedino ako neko nema vremena da se time bavi, pa bi da plati nekog da mu zavrsi posao.


  • 0

#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 January 2016 - 00:19

Hvala vam, forumski kolege i koleginice!

Kao sto sam napisao, pismena je i zna jezik, moze sama do zvanicnih informacija u konzulatu ili ambasadi.
Ali dete je izbirljivo, pa bas hoce Kanadu, mada se radi o cerki mojeg bliskog prijatelja i ja bih joj pomogao da dodje u USA...

A ovde sam pitao zato jer se jedan od lokalnih imigracionih advokata hvalise da moze i crnom djavolu isposlovati greeen card ako zatreba.

Edited by zoran59, 07 January 2016 - 00:19.

  • 0

#14 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 07 January 2016 - 17:44

imigracija u US je znacajno drugacije iskustvo I tu dobar advokat verovatno moze biti dosta od pomoci, od faze podnosenja da spreci da se ne napravi neki kritican propust koji kasnije moze da kreira znacajan problem, pa do resavanja problema ako se pojave.

mi smo kanadski process prosli potpuno samostalno, I imigraciju I drzavljanstvo, u US smo osim za Tn-1 (za to smo koristili neki web-tutorial) sve radili uz pomoc  advokata (H1B I GC), I iskreno receno tu je bilo toliko nekakvih sitnica ovakvih I onakvih - ne problema, ali svasta nesto sto na pocetku price pojma nemas da ce naici, da je advokat bio vrlo pozeljan a u nekim situacijama definitivno neophodan.

 

tako da ako zeli bas u kanadu ( :)) - moze da proba I sama (cic.gc.ca), ima nekih fees ali cini mi se da je process za pojedine kategorije danas jeftiniji nego sto je bio ranije (tu pre svega mislim na express entry program), za US pretpostavljam da I sam znas kako stvari stoje, I sto ce tice government fees I advokata.

 

da joj pozelimo srecu u svakom slucaju :)


Edited by kiti, 07 January 2016 - 17:44.

  • 0

#15 Becca

Becca
  • Members
  • 1 posts

Posted 11 January 2016 - 16:16

Zamolila bih za savet, imam dilemu da li cu sve sa dokumentima odraditi kako treba a vidim da je tema imigracja u Canadu.Naime planiram vencanje sa buducim suprugom koji je rodjen u Republici Srpskoj ali je drzavljanin Canade vec 15 godina,nema drugo drzavljanstvo sem canadskog, a ja sam drzavljanka RSrbije i vencali bi se u Beogradu.On planira da posle vencanja veci deo vremena provede samnom u Bg dok cekamo odgovor za spajanje supruznika. Da li je pametnije vencanje u Bg ili u Canadi zbog kraces cekanja i da li neko ovde ima iskustva sa apliciranjem. Mi imamo opciju da se vencamo u Bg i da suprug nosi dokumenta u Canadu i ovlasti advokata koji ima bogato iskustvo sa imigrantima da u nase ime vodi postupak pred imigracionim vlastima Canade. U dilemi sam citajuci razne forume da li je to duzi i tezi put ? Bila bih zahvalna za svaku pravu informaciju.Pozdrav svima


  • 0