Jump to content


Photo

Bankrot Srbije-deo neokolonijalne agende?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 31 March 2015 - 22:59

        Pokušaću u nekoliko postova da izložim i pokušam da odbranim hipotezu, da je i pored svih naših slabosti kao nacije, naroda itd. za neveselu ekonomsku situaciju u kojoj se Srbija nalazi odgovoran plan tzv "Zapadnih sila" za dovođenje Srbije u red zemalja koje su pod potpunom kontrolom Zapadne oligarhije i za koju, u dogledno vreme, nije rezervisan ekonomski boljitak.

 

        Odlučio sam da otvorim novi topic da ne bih gušio postojeći topic "Bankrot Srbije" sa nedokazanom hipotezom, ali i zbog jedne još bitnije stvari.

 

 

         Mislim da oni koji se bave ozbiljnom analizom kako će se situacija u Srbiji razvijati na topic-u "Bankrot Srbije" iskreno žele da daju neka rešenja kako da prevaziđemo krizu u kojoj se nalazimo. Naravno, ukoliko zaista postoji skrivena agenda moćnika da se Srbija drži u siromaštvu, onda ovi pokušaji ne mogu biti ostvarivi na način na koji su predloženi ili ne mogu biti ostvarivi uopšte.

 

Pitanje zašto.

 

Zašto bi neko to radio? Pa, ako uzmemo u obzir da države i njihove vladajuće elite imaju određene geopolitičke interese razumljivo je da imaju i skrivene planove za ostvarenje tih interesa, koje uključuju i držanje drugih slabijih (trenutno) država u podređenom položaju. Na ovaj način u sukobu svojih i interesa podređenih država i naroda, mogu lakše da ostvare svoje interese, koje se svode i na merljivu ekonomsku dobit.

 

Ne treba smetnuti s uma da postoje i razni klasni i etnički interesi (koji se mogu sukobljavati ili poklapati) unutar istih država, pa da ne možemo gledati države kao politički kompaktne celine, što naš zadatak otežava.

 

Pošto ova hipoteza deluje kao "teorija zavere" trebalo bi dokazati i da li zavere postoje.

 

U istoriji su poznate mnoge zavere, od one da se ubije Cezar do raznih savremenijih kao što je, od strane SAD, isceniran napad na američku flotu , navodno od strane snaga Severnog Vijetnama, kako bi se dobilo opravdanje za politiku dubljeg mešanja SAD u rat u Vijetnamu.

 

Pošto se danas izraz "teoretičar zavere" koristi u pežorativnom značenju i lepi se za ljude koji iznose zaista neverovatne konstrukcije, ali i za one koji imaju veoma dobro potkrepljene argumente, pokušaću da branim "teoriju zavere" o tome da je napad na STC 11. 09. 2001, bio deo loše iscenirane false flag operacije i da je zvanična verzija lažna, kako bih pokazao koliko je lako većinu ljudi držati u zabludi jer neko ko u 2015. misli da je napad delo terorista zaista je neobavešten.

 

 

Možda će se i "teorija zavere" o tome da Zapadne oligarhije namerno ekonomski uništavaju Srbiju pokazati neverovatnom samo za neobaveštene? Ko zna?

 

Moram još da naglasim da sam politički bliži klasičnom liberalizmu i savremenom libertarijanizmu, nego nekim levičarskim ideologijama, a to čisto da ne dođe do zabune jer neomarksisti vole da koriste izraz neokolonijalizam, itd.

 

 

 



#2 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 31 March 2015 - 23:17

Ja nisam protiv te teorije, naprotiv prihvatam je kao realnost.

 

Nemackoj treba energija i dobice je od nas, sve sto cemo mi raditi u buducnosti je proizvodnja energije u svim mogucim oblicima, bicemo najveci izvoznici u Evropi, pa dok ima uglja.

 

Sve ostalo bice usputne sitnice, dace nam toliko fabrika i investicija tek da prezivljavamo, a bili smo i jadni kroz citavu istoriju.

Ja sam samo za to da se neke stvari prihvate pre da bi prosle bezbolnije.

 

Dzaba je boriti se protiv nekih stvari kada nemas nikakve sanse.



#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 31 March 2015 - 23:39

Necu se mnogo mesati u ovu temu, imam samo dve stvari da kazem:

1) Za sve lose sto se nekome (ili drzavi) desava - pre svega je kriv on sam, a tek onda drugi 

2) Ako tema ode u politiku, Rusija vs USA, Srbi vs Univerzum i slicno - bice zakljucana



#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 April 2015 - 02:13

...

ako uzmemo u obzir da države i njihove vladajuće elite imaju određene geopolitičke interese razumljivo je da imaju i skrivene planove za ostvarenje tih interesa, koje uključuju i držanje drugih slabijih (trenutno) država u podređenom položaju. Na ovaj način u sukobu svojih i interesa podređenih država i naroda, mogu lakše da ostvare svoje interese, koje se svode i na merljivu ekonomsku dobit ...

 

...

1) Za sve lose sto se nekome (ili drzavi) desava - pre svega je kriv on sam, a tek onda drugi 

...

Alex, :+1:

 

U vezi teme - tema nema smisla.

 

Mozda se ljudi bolje osecaju ako misle da su predmet necijih "geostrateskih interesa," pa ih to cini vaznima.

 

Ovo sto cu napisati je pogled sa Zapada, iz USA i EU.

 

Za USA, Srbija je totalno nezanimljiva - sve dok ne izvozi izbeglice u clanice NATO. Zanimljiv je Egipat jer ima Suez, zanimljiv je Bliski istok jer ima naftu. Srbija nema nista sto bi se iz nje moglo "izvuci" sem pametnih i obrazovanih mladih ljudi, a oni odlaze i bez nekog napora i mesanja sa strane.

 

Za EU, Hrvatska je zanimljiva zbog Jadrana - oni vole da se bucnu u toplom moru - a ekvivalente Kopaonika, kao i obalu Dunava, imaju i kod kuce. Sa boljom uslugom.

 

"Raskrsnica Istoka i Zapada" je nesto znacilo u vreme volovskih i konjskih zaprega. Danas, kad obicni komercijalni turisticki avion preleti tu "raskrsnicu" u 20 minuta, nikome nije bitna.

 

Posto sam vec dugo u USA, mogu da ti kazem ovo: za Srbiju mogo ljudi nije culo. Od onih koji jesu, pre 15-ak godina, prva asocijacija je bila "Milosevic, war criminal" ili "etnicko ciscenje." Danas, srecom, to je "Djokovic i Ivanovic."

 

Kakvi "geostrateski interesi?" Kakva "ekonomska dobit?" Od stranih investitora, Srbija ima Kineze na buvljim pijacama. Zasto bi Rolls-Royce otvarao predstavnistvo? Da proda jedan-koma-jedan komad godisnje?

 

Pazi, nije ovo "pljuvanje" po Srbiji, nego surova realnost. Cinjenica je da ceo svet nije jednako razvijen.

 

Da napravimo jednu paralelu izmedju drzava i pojedinaca.

Balkanac, Kinez, Afrikanac (svejedno) treba da se vise potrudi, kao imigrant u tzv. "zapadnom svetu," da dosegne isti status kao i kolege/komsije koji su domaci i sve im je omoguceno "na tanjiru."

Na isti nacin, Srbija treba da se potrudi kao "imigrant" u svetsku zajednicu modernih drzava.

A ne da izmislja "geostrateske interese" i "zavere" kao razlog sto ne uspeva.



#5 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 01 April 2015 - 02:30

 

 

Nemackoj treba energija i dobice je od nas, sve sto cemo mi raditi u buducnosti je proizvodnja energije u svim mogucim oblicima, bicemo najveci izvoznici u Evropi, pa dok ima uglja.

 

 

 

Bi li malo detaljnije objasnio sta podrazumevas pod ovim?



#6 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 01 April 2015 - 07:40

Aleks, stvarno nisam u fazonu USA vs Russia. U vreme SSSR-a navijao sam za USA jer sam smatrao da je manje zlo, danas mislim obrnuto. Neka ravnoteža sila je najbolja za male zemlje.

 

Mogu i da prebacim na politiku ako misliš da to više odgovara.

 

Gant je u pravu za Evropu generalno, da je izuzetno energetski zavisna.

 

Zato se puno ulaže u alternativne izvore energije, ali oni imaju svoja ograničenja.

 

McLeod je pomenuo kako Asad smeta da Saudijci izvoze plin u Evropu. To je delimično tačno. U smislu da oni hoće da ga sklone da bi napravili plinovod.

 

Međutim, Asad je već sklopio dogovor sa Iranom (najveće svetske rezerve plina), Irakom i Rusijom da grade plinovod od Irana preko Iraka i Sirije do Sredozemnog mora.

 

Međutim to ne odgovara S. Arabiji i Kataru jer dobijaju konkurenciju i to od Šita (Iran i delimično Irak) a sve zavisi od tradicionalnog neprijatelja SAD i njenih saveznika Asada i Rusije.

 

Sirija je primer kako jedna sama po sebi siromašna i globalno nebitna zemlja u određenom kontekstu postaje veoma značajna.

 

Ne treba zaboraviti i iracionalni momenat starih računa sa Asadom.



#7 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 01 April 2015 - 08:08

Sama po sebi Srbija nije toliko bitna, ali u kontekstu većih planova ima svoje mesto.

 

Pošto je EU gladna energijom, a plinovodi preko Ukrajine su nesigurni zbog tradicionalne nestabilnosti ove zemlje Rusija se odlučila da napravi Severni i Južni tok. Na taj način bi Ukrajina izgubila mogućnost ucenjivanja i krađe plina koju je do sada praktikovala.

 

Severni tok je pušten u pogon pre nekoliko godina i izgradnja je išla glatko jer su cevi položene po dnu Baltičkog mora između Nemačke i Rusije. Severni tok je predviđen da se vremenom proširi u smislu kapaciteta.

 

Južni tok je zamišljen kao plinovod koji kao glavno tržište ima Italiju, Austriju i druge manje zemlje koje sada zavise od transporta preko Ukrajine. Postoje dva problema sa Južnim tokom.

 

Prvi je da prelazi preko više malih zemalja da bi došao do glavnog tržišta.

 

Drugi je da već par decenija postoji pokušaj da Zapadne zemlje izgrade svoj plinovod od Azerbejdžana i Irana preko Turske do Južne Evrope koji je konkurencija Južnom toku.

 

Iz raznih razloga, vezanih za veoma skupu gradnju i nesigurnost nabavke plina iz zemalja pod manjim ili većim uticajem Rusije ovaj projekat je neizvestan.

 

Sa druge strane, u slučaju pada Asada Saudijski i Katarski  plin postaju nova alternativa, a time se može i ucenjivati Iran.

 

Novi igrač, zbog tehnologije bušenja plina iz škriljca su postale i same SAD.

 

Plin iz škriljca je sam po sebi skuplji od ruskog plina i ostalih koji se vade prirodnim putem, ali u slučaju da se nešto desi konkurenciji (sankcije, promena vlasti, blokada trase Južnog toka itd) postaje konkurentan. Takođe, za sada je i transport brodovima preko Atlantika skup, i treba posebnu lučku infrastrukturu (prilika za novi biznis).

 

U celom tom kontekstu Srbija ima svoje mesto. Po meni Bugarska je važnija za Južni tok, pa je Bugarska, suprotno svojim ekonomskim  interesima prva blokirala izgradnju na svojoj teritoriji (takođe kolonija).

 

U novoj trasi preko Turske, Grčke i Makedonije, Srbija opet postaje značajna.



#8 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 01 April 2015 - 08:09

A Gant je u pravu za naš ugalj i struju, koji nisu globalno značajni ali za energijom gladnu Nemačku imaju svoje mesto.



#9 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 01 April 2015 - 10:52

Bi li malo detaljnije objasnio sta podrazumevas pod ovim?

 

Kao sto vidis i trenutno, najveci ratovi, sto ekonomski, sto ovako, vode se za energiju i rudna bogatstva.

Ko bude imao sto vise i sto jeftinije energije bice prosperitetniji.

 

Ako su resursi relativno ograniceni, ako imamo nesto da ne moramo da gradimo nuklearke, ako sada sa ovakvom proizvodnjom i potrosnjom nemamo toliko velike potrebe za sirenjem kapaciteta vec samo da obnavljamo trenutne, zasto se u Srbiji ovoliko ulaze u energetske sektore i zasto nam je to jedino sto nas moze gurati u rast?

Pa zato sto nemamo sta drugo da radimo osim da krenemo u ogromnu eksploataciju uglja i prodajemo struju.

Zar nije logika da se rezerve cuvaju sto duze?

Kostolac se duplira, sigurno ce i Obrenovac, sad kad vidim da su kopovi stigli do Ibarske i kojom brzinom se ona polja sire, deluje jezivo.

 

I jos kad nam neko od stranaca uzme EPS prekopace nas za manje od 20 godina.

 

Ja trenutno ne vidim nikakvu alternativu samo kontatujem ovo kao nesto sto mi deluje ocigledno i neizbezno.

Potpuno isto se desava na Kosovu. Dosli su ovde po sirovine i to je to.

 

http://www.vesti-onl...dnike-na-Kosovu


Edited by Gant, 01 April 2015 - 10:52.


#10 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 April 2015 - 13:44

Kopali smo mi to zbog nas, jer nam je energetski sistem uzasan. Mi i dalje kupujemo struju, a imamo neiskoriscen na prvom mestu hidro potencijal da bi mogli da je izvozimo. Da bi izvozili struju prvo treba da se remontuje postojeca mreza, ekonomicnije iskoristi ovo sto imas, smanjis gubitke, pa tek onda da pricamo o nekoj kolonijalnoj cizmi. Neko ovde da dolazi da bi nas eksploatisao, to je ljudi moji smesno da smesnije ne moze da bude zato sto da bi mi bili isplativi za eksploataciju prvo treba da se modernizujemo za sta treba bruka para.

 

A reci cu vam kako funkcionise energetski sektor kod nas.

 

Kragujevacka Energetika treba da uvodi kalorimetre i brojace a oni to izbegavaju. Iako to naizgled uopste nije logicno, to rade zbog toga sto nemaju pojma koliki je zapravo njihov daljinski gubitak toplote, pa hoce korisnicima da ga naplate, umesto da stave merace u sistem kako bi na svakih 500 metara (ovo lupam, nemam pojma na koliko bi trebalo, ali svakako da treba da ide sto cesce) u cevovodu mogli da vide kolika kolicina energije "nestaje", tako da bi mogli pametnije i bolje da remontuju mrezu, ali ne, lakse je ovako.

 

Ne sumnjam da je slicno i kada pricamo o struji.



#11 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 01 April 2015 - 15:00

McLeod, delimično si u pravu. Kod nas je mreža u lošem stanju, i ne ulaže se.

 

Međutim EPS ima i (pogrešnu) socijalnu funkciju.

 

Tačno je da situacija u kojoj ima puno neplatiša i struja je jeftina ne odgovara budućem vlasniku EPS-a, međutim to drastično obara cenu EPS-a.

 

Kada eventualno Nemci (tipujem na njih) kupe EPS, sve to će se preokrenuti. Naplata će da se pojača, u tome će da asistira država znatno bolje nego sada, a cene struje idu gore. To znači da će Srbi morati drastično da štede, a struja će se izvoziti u Nemačku i Italiju.

 

Treba imati u vidu da postoji ugovor koji obavezuje zemlje da jedan deo struje bude iz ekoloških izvora. Mi imamo 30% iz hidroenergije. S tim što tok Drine ima ogromne kapacitete da se proizvodi ekološka struja i da se izvozi. Planovi postoje, ali nikako da se to uradi, a dajemo neke besmislene subvencije i zadužujemo se za to.

 

Verujem da kada Nemci uzmu EPS da će se sve to ubrzati.

 

Naravno, moramo prvo da se dovoljno zadužimo, da bi "morali" da prodamo EPS.

 

Što se tiče teorija zavere. Da li znaš da je Mihajlovićka bila član Bilderberg grupe za Srbiju pre nego što je postala ministarka energije (sabotaža Južnog toka? razvoja EPS-a?).



#12 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 April 2015 - 15:17

Ne znam :) No, to stvarno nije ni bitno. Iskreno verujem da neko stvarno ima interes da drzi uzde ovim nasima i da se uvede sistem kao u Nemackoj, pa da imamo jos manje plate, bar ne bi drzava reketirala privatnike kao sto sad radi, ili bi policija bila dovoljno efikasna da pronalazi krivce za teske povrede zakona, da ne pricam o tome sto su recimo moju babu pljackali dva puta u poslednjih pola godine, na dan kad uzima penziju.

 

Sto se tice ovog gore, ne verujem u to iz prostog razloga sto treba ogromne pare da se uloze da bi to postalo profitabilno. Ne vidim interes stranaca tu, mi imamo veliki potencijal da budemo izvoznik struje, ali to se meri nasim potrebama, mi smo mala drzava. Taj visak koji bi izvozili sigurno ne bi pokrio ni 10% potreba drzave kakva je Nemacka tako da ne vidim njihov veliki interes tu.



#13 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 01 April 2015 - 15:26

http://www.vesti-onl...a-vlada-u-senci

 

 

http://ewb.rs/member.aspx?id=40 Zorana je i javno članica EAST-WEST grupe, mada joj je sada status zamrznut, paraorganizacije trilateralne komisije.

 

Eh, da, da se razumemo. Ne mislim da je samo u Srbiji taj slučaj. To je univerzalni sistem. Kao Mcdonalds što ima restorane širom sveta, tako i oni svugde rade. Nema suviše malih tržišta/kolonija.



#14 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 02 April 2015 - 07:38

Zorane 59,

 

To što znaju obični Amerikanci o svetu, nije mnogo ni bitno. Realno, obični Amerikanci nisu ništa znali ni o Vijetnamu pa su ih poslali tamo da ginu. Ono što misli vladajuća oligarhija je bitno.

 

Kažeš, kako smo nebitni?

 

Kako to da smo jedina zemlja koju je Nato u svojoj istoriji bombardovao? Kako to da smo bili toliko prisutni u medijima devedesetih na tom istom Zapadu?

 

Da smo nebitni ne bi nam pridavali toliki značaj kao što ne pridaju ratovima u Africi gde gine mnogo više ljudi.



#15 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 02 April 2015 - 10:07

Zorane 59,

 

To što znaju obični Amerikanci o svetu, nije mnogo ni bitno. Realno, obični Amerikanci nisu ništa znali ni o Vijetnamu pa su ih poslali tamo da ginu. Ono što misli vladajuća oligarhija je bitno.

 

Kažeš, kako smo nebitni?

 

Kako to da smo jedina zemlja koju je Nato u svojoj istoriji bombardovao? Kako to da smo bili toliko prisutni u medijima devedesetih na tom istom Zapadu?

 

Da smo nebitni ne bi nam pridavali toliki značaj kao što ne pridaju ratovima u Africi gde gine mnogo više ljudi.

 

Sto bi obican Amerikanac znao ista o Srbiji? Pretenciozno je misliti, za ovakvu zemlju za koju je Bugarska ekonomski gigant, da bi neko trebao nesto da zna o Srbiji. 

 

Ne vidim kakve veze bombardovanje ima sa ekonomijom (prvo upozorenje pred zakljucavanje teme), ali da smo uvek u istoriji pogresno birali strane - jesmo. Da zapad boli ona stvar za Srbiju, sprecila bi da se NIS pokloni Rusima, da se uspostavi Srbijagas sa onim poluretardom na celu istog itd. Ako trazis razlog za bombardovanje, eto ti ga - mi smo Ruska sfera interesovanja u obracunu sa USA i bitni smo iskljucivo i samo zbog toga. Ekonomski smo ekstremno nebitna tacka - Hrvatska ima more, a nasa pozicija kao "centar za tranzit roba, gde se seku putevi" i ostale baljezgarije je pala u vodu kada su jos za vreme sankcija svi nasli alternativne puteve ka Turskoj itd.