Jump to content


Photo
- - - - -

Whisk(e)y


  • Please log in to reply
902 replies to this topic

#1 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 12:08

The difference between whiskey and whisky is simple but important: whisky usually denotes Scotch whisky and Scotch-inspired liquors, and whiskey denotes the Irish and American liquors.
 
The word itself (both spellings) is of Celtic origin, and modern whisky/whiskey distillation practices originated in Ireland and Scotland. Using whiskey to refer to Scotch whisky can get you in trouble in Scotland.

 

Volio bih da se na ovom topiku nadju ljubitelji ovog pica. Da razmijenimo utiske i iskustva raznih brendova, predlozimo neki dobar viski, naravno iz licnog iskustva, mozemo malo i da se natezemo koji je bolji, blended ili single malt i da li je whiskey or whisky.

 

Evo za pocetak cu reci da sam pocetnik u degustiranju i iskustvu sa ovim picem. Prvo da kazem da nije prvi put da pijem viski, ali mjesanje viskija sa kolom i cuganje u nekoj diskoteci nije dozivljavanje ovog pica. Sad kad krstenica pocinje da zuti, viski se pije tako da se golicaju receptori za ukus,  a ne rokanje do zore pa da boli glava.

 

Za vikend sam otvorio flasu Highland Queen Majesty 16yr. Ovo mi je prva flasa Highland viskija. Slijedi vise o ovom viskiju i naravno drugima, ako topik krene  i bude interesovanja za isti. 

 

20150328_131543.jpg


  • 1

#2 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 March 2015 - 13:56

blend_edi2.jpg

Odlican. :D


  • 0

#3 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 13:58

:+1:

 

whiskeyinfo.jpg


  • 0

#4 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 14:02

blend_edi2.jpg

Odlican. :D

 

Jeli ovo prodaju turistima koji posjecuju tvrdjavu?


  • 0

#5 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 March 2015 - 15:30

Jeli ovo prodaju turistima koji posjecuju tvrdjavu?

Izmedju ostalog :D

Inace, odlican viski, moze povremeno da se nadje u bolje opremljenim radnjama  ;)


  • 0

#6 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 15:54

Pokusavam da nadjem ko ga puni, ali bez uspjeha  :(


  • 0

#7 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 30 March 2015 - 16:16

nisam poznavaoc,

no,prvi uiski sam probala iz soljice za kafu u zemlji gde je alkohol zabranjen pa je iz solje neprimetan

i bese mi odvratan

 

 

drugi sam probala kasnije u zivotu iz normalne case i rekla da je bolji od skotskog,

to bese bourbon - mislim da ima lepsi ukus

 

(ali neki eksperti za alkoholna pica i njihov uticaj, kazu da za zene nije dobro da piju tamna zuckasta pica,

vec, ako bas hoce nesto, onda neka to budu bela i svetla, povodljivo se toga drzim i odbijem cak i dzek denijelsa kad mi pridje)


  • 0

#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 March 2015 - 19:17

...

 

UISGE BEATHA

:thumbs:

 

Nista blended.

 

Samo 'pure malt'.

 

 

Afterburner.

 

...


  • 0

#9 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 19:26

Ovo je jos jako za moj ukus. Ostrvski whiskies imaju jak ukus tresetine. To jos treba da dodje na red. Kad porastem malo. Za sada mi se najvise svidjaju Speyside whiskies. Glenlivet 12yr i Glenfiddich 12yr. Imam jos nekoliko viskija iz ove regije koje moram da probam. glenlivet-12-jaar-40-1-liter.jpgglenfiddich-12-jaar-40-1-liter.jpg

I naravo single malts.

 

Od blenda prolazi Chivas Regal. chivas12__70263__82704.1407757370.1280.1


Edited by Trn, 30 March 2015 - 19:51.

  • 0

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 March 2015 - 20:01

...

 

Evo ti nesto za prvu pomoc.

 

 

 

Pls, samo nemoj izvikani seljoberski Chivas!

 

Uvek je bolje kupiti malo poznati single malt, nego izvikani 'blended', pogotovo od ovih lopina koji hvataju na 'label' i skupo prodaju 'blended'.

 

No sta bi nekome znacilo neko cudno ime, tim pre kad nikada nije u prilici da proba taj vrhunski proizvod?

 

Zato se i hvale raznorazni smuckani 'blended' proizvodi.

 

...


  • 0

#11 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 30 March 2015 - 20:47

uvek sam radije pio konjak, ali ovaj mi se dopao:

 

10o4cna.jpg

 

 

 


  • 1

#12 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 March 2015 - 22:19

Zasto je Chivas seljoberski? Za blend je jako ukusan. Blag i ne ostavlja puno za razmisljanje. Mozda jedan od najboljih blendova u zemlji punoj single malt proizvodjaca. Licno i ja vise volim i istrazujem single malt.
  • 0

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 March 2015 - 23:18

...

 

Zato sto se ovde pretvorio u brend vukojebinskih seljoberskih skorojevica, Eno ga i u turbo-folk narodnjaku.

 

Odbojan mi je, koliko, da prostis, i 'merdza'.

Bljak!

 

Moj father kad je trosio neki 'blended' onda je gledao da ima veci procenat malta, a ne da ima zvucniju marku ili navalantni marketing.

 

Samo se pitam - ovi novokomponovani likovi kod nas koliko su popili fake bugarskog / turskog / blended djubreta.

 

A da ne govorim o nekim sumanutim nepostojecim markama sa buvljaka.

Gde se alkohol od kukuruza / krompira dodaje u neki tecni 'koncentrat' sa aromom viskija.

 

Uostalom, ima puno likova i njihovih review-a koje mozes naci na Net-u, pa ti to moze posluziti kao neki mali privatni vodic.

Ili da potvrde tvoj ukus.

 

...


  • 2

#14 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 30 March 2015 - 23:54

Thomas H. Handy Kentucky Straight Rye Whiskey. Je l' probao ko ovaj? Daju mu najbolje ocene.
  • 0

#15 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 31 March 2015 - 06:16

Jbg kinik, zivimo u razlicitim dimenzijama. Mene ovaj blend ne asocira na asocijalni sloj ljudi koji su tebi zgadili neka pica. Takodje ni ljude oko mene koji samnom sjednu da popiju nemaju pojma o tome. Nego idemo dalje stazom dobrih single maltova. ;)
  • 0