Jump to content

Photo
* - - - - 1 votes

Veronauka u skoli?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
355 replies to this topic

#31 angelia

angelia
  • Members
  • 13,697 posts

Posted 14 February 2015 - 01:36

Ma veronauke ima i na Zapadu ... recimo katolicka skola, pa baptisticka, pa prezbiterijanska, anglikanska .... ako dete ide u katolicku skolu ima da slusa katolicku veronauku bez obzira sto je pravoslavac ili nesto drugo. U Srbiji jos postoji i mogucnost izbora: moze da pohadja gradjansko, ako nece veronauku.

Zasto bi roditelj druge vere upisao dete u katolicku skolu? To nije javna skola vec privatna, imas i pravoslavne. Neko organizuje skolu, roditelji plate ili ne da dete ide.

#32 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 February 2015 - 04:05

moja deca su u drzavnoj skoli imali redovan predmet religija,par godina. nic specijalno. I isli na bozicne I uskrsnje mise I jos kojekakve akcije po crkvenom im kalendaru.i sve to po drzavnoskolskom protokolu.

najverovatnije sam mogla da izdejstvujem da ne idu u crkvu / na sluzbe/ ali me nije zanimalo.kazem najverovatnije jer ne znam nikoga ko je to uradio al cenim da ako bi digla frku da bi mozda rekli ok.  na casove su morali ici,kao sto rekoh redovan predmet.

meni nije smetalo,njima nije smetalo, svi zadovoljni. deca svasta nesto naucila o religijama / naravno najvise jednoj,lokalnoj / drugih ljudi. od vise informacija samo korist moze da bude.

#33 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 February 2015 - 04:11

dodatak

govorim o drzavnoj lokalnoj skoli na zapadu. stvarno nikada nisam o tome razmisljala kao o necemu jaaakooo vaznom,predmet ko predmet, dete usvojilo neke informacije,religioznost se bas I zapatila nije,ali cenim da za to treba vise od casova u skoli. da se bar malo kod kuce  pogura. kako mi nismo u datom fazonu/ al ni malo/ deca izucavala otprilike kao I svaki drugi predmet.

#34 mrd

mrd
  • Members
  • 16,245 posts

Posted 14 February 2015 - 04:15

dodatak

govorim o drzavnoj lokalnoj skoli na zapadu. stvarno nikada nisam o tome razmisljala kao o necemu jaaakooo vaznom,predmet ko predmet, dete usvojilo neke informacije,religioznost se bas I zapatila nije,ali cenim da za to treba vise od casova u skoli. da se bar malo kod kuce  pogura. kako mi nismo u datom fazonu/ al ni malo/ deca izucavala otprilike kao I svaki drugi predmet.

Da li govoris o US, ili o nekoj drugoj zemlji?

Edited by mrd, 14 February 2015 - 04:16.

#35 angelia

angelia
  • Members
  • 13,697 posts

Posted 14 February 2015 - 04:33

dodatak

Cini mi se da ne pricas o USA. Ja sam tu situaciju imala u UK, pobunila se i onu su to elegantno ispravili. Bili smo u okruzenju gde smo mi bili retka zver, ali su odmah prihvatili kritiku - napravili neke sekularne casove i priredbe u kojima je moje dete moglo da ucestvuje bez religijske price.

#36 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 February 2015 - 04:55

norveska za skolu . obicna ,najobicnija skola  u vise no dobrom kraju sa pristojno mnogo stranaca /jerbo je I kraj bio takav a u skolu se ide po lokacijskoj pripadnosti,slicno kao ovde/

isto je vazilo I za vrtic u rimu......kao I zaone jaslice u tripoliju,samo je to bio nivo priredbi,pesmice...ma decija zabava...ucestvovali u svemu.....ajd ti objasni detetu da kad svi imaju priredbu I dobiju poklone,on ne moze ...pa ma koji  praznik bio. prvenac bio jovan krstitelj par puta....ma smesan ko bioskop bio. al njemu to tada bilo vazno.danas se slatko nasmejemo kad gledamo fotke.

sve ovo je bilo deo redovnog programa skole, obdanista.... nisu moji bili jedini stranci,ali niko nije bio da ne ide na casove.sad da su bas svi roditelji bili potpuno ok sa tim,ko sto smo mi bili...moz biti,moze biti I da je bilo I onih koji su bili protiv,al deca su na casove isla. za mise,I slicne akcije ne znam.....

jos jednom  stvarno no big deal u nasim zivotima, ni decijim ni roditeljskim. pokloni / za sve lokalne I polulokalne I nase I njiove I svacije praznike/ su tu bili najbitniji....naravski....deca.

#37 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,898 posts

Posted 14 February 2015 - 08:34

Zasto bi roditelj druge vere upisao dete u katolicku skolu? To nije javna skola vec privatna, imas i pravoslavne. Neko organizuje skolu, roditelji plate ili ne da dete ide.

Zbog  blizine. Znam neke nase koji su decu upisali u Grcku skolu i trazili smestaj u blizini te skole iako je bio skuplji, tj. imali su jeftinije opcije ali njima je bilo vazno zbog skole. Nije mi bas jasno , jer nemam dece, ali meni to ne bi bilo mnogo bitno, imali bi jedan predmet veronauku a ostalo bi bilo isto kao i u svim skolama!? Jer matematike, fizika, hemija , itd. su svuda iste ! Jeli tako Schrodi?

#38 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 14 February 2015 - 10:12

Ako je predmet izboran onda ne možemo pričati u ugroženosti sekularne države. Interesantnije je da većina roditelja bira veronauku za svoju decu a tek 5% vernika ide redovno u crkvu.

#39 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,310 posts

Posted 14 February 2015 - 14:28

Ako je predmet izboran onda ne možemo pričati u ugroženosti sekularne države. Interesantnije je da većina roditelja bira veronauku za svoju decu a tek 5% vernika ide redovno u crkvu.

Bojim se da mozemo pricati o ugrozenosti sekularne drzave posto religijskoj propagandi (veronauka nije nekakva "nauka o veri" vec cista  verska propaganda) nije mesto u javno finansiranim skolama, cak ni u formi "izbornog predmeta". Predmet inace nijje izborni u smislu da se moze izabrati ili ne izabrati vec se mora izabrati ili veronauka ili gradjansko vaspitanje. Prvih godinu ili dve posle uvodjenja veronauke (i gradjanskog vaspitanja) ti predmeti su bili stvarno izborni (fakultatitvni) i odziv je bio vrlo slab (sa tacke gledista SPC i drugih religijskih propagandista), vecina dece (odnosno njihovih roditelja) je izabrala da ne slusa nista, ni gradjansko ni veronauku. Onda je, posle velikog pritiska verskih zajednica, odluceno da postane "obavezni izborni" u smislu da se mora birati jedan od ta dva predmeta.

#40 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 14 February 2015 - 14:51

Tomas nailed it. U pitanju je vuk u ovcijoj kozi - ili mozda bolje obrnuto: ovca u vucjoj, buduci da predstavlja ucenje dece da bleje kao ovce u verskom stadu pod maskom toboznje naucne emancipacije njihovog individualnog uma. 

#41 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,898 posts

Posted 14 February 2015 - 15:20

Prvo, preko 90 % covecanstva je religiozno. Drugo, religija je egzistirala kroz ljudsku istoriju od pamtiveka pa do danas. Pocevsi od starih Egipcana ( pa i jos ranije) , Grka , Rimljana ...pa nadalje.

#42 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 14 February 2015 - 15:27

Prvo, preko 90 % covecanstva je religiozno. Drugo, religija je egzistirala kroz ljudsku istoriju od pamtiveka pa do danas. Pocevsi od starih Egipcana ( pa i jos ranije) , Grka , Rimljana ...pa nadalje.

Tolika je otprilike i prevalenca herpesa u opstoj populaciji, i to ide u proslost jos dalje od religije. 

#43 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,898 posts

Posted 14 February 2015 - 15:48

Kada se vi budete pitali onda ukidajte religiju i veronauku. Za sada  se , medjutim, vi ne pitate. To su pokusali i komunisti pa su oni propali a religija je ostala.

#44 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 14 February 2015 - 15:57

To su pokusali i komunisti pa su oni propali a religija je ostala.

Ostao i herpes. 

#45 angelia

angelia
  • Members
  • 13,697 posts

Posted 14 February 2015 - 16:40

Zbog  blizine. Znam neke nase koji su decu upisali u Grcku skolu i trazili smestaj u blizini te skole iako je bio skuplji, tj. imali su jeftinije opcije ali njima je bilo vazno zbog skole. Nije mi bas jasno , jer nemam dece, ali meni to ne bi bilo mnogo bitno, imali bi jedan predmet veronauku a ostalo bi bilo isto kao i u svim skolama!? Jer matematike, fizika, hemija , itd. su svuda iste ! Jeli tako Schrodi?

Nece biti da je zbog blizine, gde god da zivis pripadas nekom skolskom okrugu, autobus kupi decu. Pre ce biti da su u tom kraju javne skole bile losije nego privatne. Ali to je sistem, ako hoces bolje skole preselis se u bolji skolski okrug