Jump to content

Photo
* - - - - 1 votes

Veronauka u skoli?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
355 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 16,245 posts

Posted 12 February 2015 - 01:37

Kako bi bilo da se taj predmet ukine i umesto njega uvede filozofija?

#17 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 12 February 2015 - 01:43

Hahahah kralju

#18 mrd

mrd
  • Members
  • 16,245 posts

Posted 12 February 2015 - 01:48

Hahahah kralju

:wub:

Hvala ti na tolerantnim recima.

Znao sam da ces se sloziti.

#19 cmix909

cmix909
  • Members
  • 743 posts

Posted 12 February 2015 - 10:34

http://www.cetrnaest...s/predmeti.html

Filozofije jos i ima, ali:

nema nacrtne geometrije,

nema astronomije (!?*#) i,

logicno, nema ni logike.

(Normalno, na listi poznatih licnosti koje su zalazile u doticnu skolu nema niti jedne iz sveta nauke i tehnike. Normalno je onda da ne mogu da budu poznate barem koliko i treceligaski fudbaleri. http://www.cetrnaest.../istorijat.html)

#20 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 2,887 posts

Posted 12 February 2015 - 11:06

U mojoj gimnaziji, a zavrsio sam je 2011. je bila astronomija, kao sjedinjeni predmet sa fizikom, tj imali smo jedan cas fizike vise nedeljno, dok nismo zavrsili gradivo i onda smo za preostali fond imali astronomiju. Cak smo i gledali kroz teleskop dva puta. :D

A sto se tice nacrtne geometrije, svake godine se birao po jedan profesor matematike koji ce je drzati zainteresovanim ucenicima u nekom vanrednom terminu.
Nije to bas to, ali sto se kaze: Vajdica.

A imali smo i logiku u trecoj godini, dva casa nedeljno.

#21 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 February 2015 - 19:57

Izgubio si se + ne znas sta pricas,ali si stariji pa si sebi dao pravo da mozes

ehm....neka si ti otvorio temu da bi o necemu razgovarao. Ne znam sta je u programu gradjanskog vaspitanja, ali u slucaju da su negde osnove komunikacije i debate, mozda ne bi bilo lose da ga odslusas. 

#22 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,135 posts

Posted 12 February 2015 - 20:30

http://www.cetrnaest...s/predmeti.html

Filozofije jos i ima, ali:

nema nacrtne geometrije,

nema astronomije (!?*#) i,

logicno, nema ni logike.

(Normalno, na listi poznatih licnosti koje su zalazile u doticnu skolu nema niti jedne iz sveta nauke i tehnike. Normalno je onda da ne mogu da budu poznate barem koliko i treceligaski fudbaleri. http://www.cetrnaest.../istorijat.html)

Filozofije ima u tragovima, a ona bi trebalo - sa logikom u nju ukljucenom - da bude vaznija i od maternjeg jezika, pa i od matematike, da budem iskren. Tako da treba da postoji od prvog do poslednjeg razreda opsteg skolovanja. 

Plus sto u Srbiji, za razliku od ogromne vecine naprednih zemalja, srednja skola jos uvek nije obavezna...mozda zato sto se broj ljudi bez iste opasno primikao 50%. 

#23 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 12 February 2015 - 20:47

ehm....neka si ti otvorio temu da bi o necemu razgovarao. Ne znam sta je u programu gradjanskog vaspitanja, ali u slucaju da su negde osnove komunikacije i debate, mozda ne bi bilo lose da ga odslusas. 

Procitaj ostali deo,ne samo to sto si isekao
Proveri jos 1 sta se radi na gradjanskom i ne izmisljaj

Edited by Masteryi, 12 February 2015 - 20:53.

#24 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,201 posts

Posted 12 February 2015 - 21:15

Evo reci cu i ja nesto... Veronauka je nesto sto nije lose pohadjati i znati. Slazem se da treba imati i neke opste informacije o drugim verama, ali  treba omoguciti da i pripadnici druge vere imaju svoje "casove"..  mada mislim da tome nije mesto u skoli nego u crkvama...

Ja sam pohadjao veronauku u vremenu kada je ona jos uvek bila pomalo tabu tema , u crkvi posto su moji rodjaci crkveni ljudi (  rimo-katolici)

E sad zasto je to dobro znati , obrazlozicu...  Elem  u ovim teskim i smutnim vremenima , svedoci smo poplave raznih novih "vera i religija" koje u narodu zovemo sekte.. I pripadnici tih sekti lako , manipulacijama , dodju do novih svojih " vernika"...

Imao sam priliku da polemisem sa pripadnicima "Jehovinih svedoka" . JS jesu priznati kao religija ali se po svim svojim obicajima i ponasanjima mogu bez problema svrstati u sektu... 

U toj polemici smo pricali o njihovom pravilu da ne smeju primiti krv ( transfuziju )...  Pa su pokazivali u bibliji gde to bog od svojih podanika trazi.  Naravno rec je o njihovom izdanju biblije. Pa kad sam nasao da to u onoj pravoj ( i katolicka i pravoslavna , kao i vecina protestanskih religija koriste standardnu bibliju ) takve stvari koje pisu u njihovoj bibliji ne postoje, nastala opsta prepirka..  Na kraju sam pozajmio njihovu bibliju i utvrdio da je drasticno izmenjena. Pocev od samo pomeranja zareza u recenici kojim se samoj recenici da' sasvim drugi smisao, do kompletno izmenjenih strofa....

Na taj nacin oni pomalo zastrasuju potencijalne kandidate, a najcesce love slabije osobe ili one koje su u tom trenutku slabije ( kriza, smrt u porodici i slicno)...

poznavanjem veronauke se poprilicno stice imunitet na takve prevare zvane sekte

#25 Janne240

Janne240
  • Members
  • 5,165 posts

Posted 12 February 2015 - 21:57

Ja predajem Gradjansko vec desetak+godina u sva cetiri razreda srednje skole /prema programskom sadrzaju za svaki razred naravno, Filozofiju, Sociologiju i Ustav.

U skoli u kojoj radim postoji i Nacrtna geometrija kao obavezni strucni predmet.

Gradjansko i Veronauka zavisno od predavaca i njihove saradnje mogu biti vrlo intenzivno poseceni i slusani komplementarno, a naravno teme se daju diskutovati i debatovati sa sekularnih ili verskih pozicija zavisno od nivoa znanja i zainteresovanosti ucenika.

Edited by Janne240, 12 February 2015 - 21:58.

#26 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 12 February 2015 - 22:11

Gradjansko i Veronauka zavisno od predavaca i njihove saradnje mogu biti vrlo intenzivno poseceni i slusani komplementarno, a naravno teme se daju diskutovati i debatovati sa sekularnih ili verskih pozicija zavisno od nivoa znanja i zainteresovanosti ucenika.

Slazem se
+ gradjansko i veronauka  se ne ocenjuju pa bi to stvarno bio predmet na kom bi deca mogla da kazu stvarno sta misle i da nauce nesto korisno koliko od profe toliko i jedni od drugih
ali takvih casova nema 5%

Edited by Masteryi, 12 February 2015 - 22:11.

#27 Janne240

Janne240
  • Members
  • 5,165 posts

Posted 12 February 2015 - 22:35

hm..pa ima ima,..ima zapravo svakakvih časova, od nemogućih za podneti do krajnje finih derivata pažnje i rasprava...informativnih, edukativnih i pravih radioničarskih...individualnih, grupnih oblika...zapravo potrebno je pogoditi frekvenciju, imati strpljenja i iskulirati sve vidove učeničkih besova i nezrelosti da se naposletku prozbori koja razumna i utešna reč...

Mogu biti neskroman i reći da mi uspevaju časovi, verovatno zahvaljujući pozitivnom autoritetu i imidžu koji sam stekao godinama trpljenja na tim časovima koji su stvarno "prava teretana" u odnosu na klasične časove gde su teme zadate i gde su ocene i disciplina učenika u pretpostavci samog časa.

Edited by Janne240, 12 February 2015 - 22:36.

#28 mrd

mrd
  • Members
  • 16,245 posts

Posted 13 February 2015 - 03:46

hm..pa ima ima,..ima zapravo svakakvih časova, od nemogućih za podneti do krajnje finih derivata pažnje i rasprava...informativnih, edukativnih i pravih radioničarskih...individualnih, grupnih oblika...zapravo potrebno je pogoditi frekvenciju, imati strpljenja i iskulirati sve vidove učeničkih besova i nezrelosti da se naposletku prozbori koja razumna i utešna reč...

Mogu biti neskroman i reći da mi uspevaju časovi, verovatno zahvaljujući pozitivnom autoritetu i imidžu koji sam stekao godinama trpljenja na tim časovima koji su stvarno "prava teretana" u odnosu na klasične časove gde su teme zadate i gde su ocene i disciplina učenika u pretpostavci samog časa.

:+1: Za tebe i hrabrost za raditi nesto sto razvija kriticko misljenje u sredini u kojoj ono ima 0 prodju.

#29 darth bane

darth bane
  • Members
  • 5,898 posts

Posted 13 February 2015 - 23:59

Ma veronauke ima i na Zapadu ... recimo katolicka skola, pa baptisticka, pa prezbiterijanska, anglikanska .... ako dete ide u katolicku skolu ima da slusa katolicku veronauku bez obzira sto je pravoslavac ili nesto drugo. U Srbiji jos postoji i mogucnost izbora: moze da pohadja gradjansko, ako nece veronauku.

#30 mrd

mrd
  • Members
  • 16,245 posts

Posted 14 February 2015 - 00:57

Ma veronauke ima i na Zapadu ... recimo katolicka skola, pa baptisticka, pa prezbiterijanska, anglikanska .... ako dete ide u katolicku skolu ima da slusa katolicku veronauku bez obzira sto je pravoslavac ili nesto drugo. U Srbiji jos postoji i mogucnost izbora: moze da pohadja gradjansko, ako nece veronauku.

U javnim skolama nema prisile, prema tome ovo što ti pišeš nije tačno. Samo ako roditelji odluče da dete upišu u takvu školu dete ima veronauku.

Edited by mrd, 14 February 2015 - 00:58.