Jump to content


Photo
- - - - -

Kako otici?


  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#46 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 February 2015 - 22:23

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Svaka cast! Samo tako nastavi i jednom ces sigurno uspeti. Drugacije ne moze da bude.

:furious:

Jos jednom si uspela da od jedne pristojne teme, napravis smetliste promovisuci svoje neznanje i nezadovoljstvo. Bilo bi krajnje vreme da shvatis nije dovoljnu u skoli dobiti diplomu, to je najlaksi posao, vec steci znanje koje ce ti sluziti u razvoju karijere. Prestani da ljudima pricas bajke, za tim nema potrebe. Dovoljno je da kazes da ti se cini da je ovo, ili ono nemoguce, posto u sustini niko ne zna koliko moze da postigne dok ne proba.


  • 0

#47 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 11 February 2015 - 22:37

Svaka cast! Samo tako nastavi i jednom ces sigurno uspeti. Drugacije ne moze da bude.

 

Nasuprot tvojim uveravanjima ja sam jako puno uradio na profesionalnom planu.

Godine koje su predamnom nude nadu da ću ostvariti svoje snove.

Vidiš kako je bitno da čovek veruje u sebe i da neprestano radi na sebi a ne da stalno kuka i sluša tuđa trućkanja.


Edited by melankolic, 11 February 2015 - 22:41.

  • 0

#48 muzicarka

muzicarka
  • Members
  • 1 posts

Posted 12 February 2015 - 00:22

Cao svima, interesuje me traze li se negde prosvetni radnici? Po struci sam diplomirani muzicki pedagog, bez posla.


  • 0

#49 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 February 2015 - 00:29

Cao svima, interesuje me traze li se negde prosvetni radnici? Po struci sam diplomirani muzicki pedagog, bez posla.

Za nastavnike mora da se polaze licenca i da se uradi nostrifikacija diplome. Moguce je, ali prvo moras da sredis diplomu. Pogledaj WES.


  • 0

#50 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 February 2015 - 07:27

Nasuprot tvojim uveravanjima ja sam jako puno uradio na profesionalnom planu.

Godine koje su predamnom nude nadu da ću ostvariti svoje snove.

Vidiš kako je bitno da čovek veruje u sebe i da neprestano radi na sebi a ne da stalno kuka i sluša tuđa trućkanja.

 

Zanimljiv si ti lik. U jednom istom postu ustravljujes ljude kako je potpuno nemoguce otici bez diplome bar medicinskog fakulteta, prethodno nostrifikovane za skupe pare i obezbedjenog posla na neodredjeno vreme u obimu bar 80% radnog vremena, uz obavezno solidno poznavanja lokalnog jezika; i u tom istom postu ubedjujes ljude da se sve moze trudom i verom u sebe, pa makar trajalo pola zivota, kao u tvom slucaju, dok istovremeno meni predbacujes da im ubijam volju.

Ipak, mnogo vise ljudi ode po raznim drugim osnovima i pocne s jednostavnijim poslovima. Neki se na njima i zadrze, jer imaju druge zivotne prioritete. Neki drugi zavrse lokalne skole. Treci iskombinuju novo i staro obrazovanje i radno iskustvo. Cetvrtima se posreci da dobiju odmah posao u struci, bez ikakvih dodatnih skolovanja i nostrifikacija... Mnogo nacina da se ode, ostane i stvori novi zivot. Tvoj primer je samo jedan jedini i pri tome iz mnogo razloga niti je tipican, niti si taj dugogodisnji projekat doveo do kraja, pa da mozes da poducavas druge.

Nekima sigurno mogu da koriste i tvoje informacije, ali mogu i one druge. Ispricaj svoje i pusti druge da i oni to ucine. Nisi jedini koji je ikad otisao u emigraciju. Zasto je to toliki problem?


  • 0

#51 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 February 2015 - 09:51

Zanimljiv si ti lik. U jednom istom postu ustravljujes ljude kako je potpuno nemoguce otici bez diplome bar medicinskog fakulteta, prethodno nostrifikovane za skupe pare i obezbedjenog posla na neodredjeno vreme u obimu bar 80% radnog vremena, uz obavezno solidno poznavanja lokalnog jezika; i u tom istom postu ubedjujes ljude da se sve moze trudom i verom u sebe, pa makar trajalo pola zivota, kao u tvom slucaju, dok istovremeno meni predbacujes da im ubijam volju.

 

Po običaju, ti ništa ne čitaš a i to malo što pročitaš na preskoke slabo razumeš.

Nisam rekao da je nemoguće otići bez diplome med. fak. Rekao sam da ljudi šalju diplome završene srednje škole i fakulteta da bi im bile autorizovane (med. struku sam naveo kao meni najbliži primer).

Nostrifikacija je neka druga priča.

Dakle, autorizacija u tom prvom kontaktu stranca sa nekom njemu stranom zemljom košta. Ti si lupila da to plaćaju poreski obveznici a ne stranac koji bi da autorizuje svoju diplomu.

Dalje, ovde u NOR traže minimum 80 % stilling što ne mora da bude fast (ugovor na neodređeno) da bi dobio radnu / boravišnu dozvolu. Ukoliko se na radnom mestu koristi engleski jezik, naravno da znanje jezika sredine neće biti obavezno pogotovo ne na nekom srednjem/ višem nivou. Rekao sam da ima dosta ljudi koji žive i rade u NOR a da nemaju veze sa norveškim. Naravno da se posao daleko lakše nalazi ako znaš jezik.

 

Samo da te obavestim da borba za život traje celog života a ne pola.

Taj neko ko odlazi u svakom slučaju menja život u potpunosti. Drugo okruženje, drugi ljudi, mnogo svakodnevnih izazova.

To samo neko kome je lakše da kuka i druge odgovara od rada i napora može da deli takve savete koje ti daješ.     

 

Ipak, mnogo vise ljudi ode po raznim drugim osnovima i pocne s jednostavnijim poslovima. Neki se na njima i zadrze, jer imaju druge zivotne prioritete. Neki drugi zavrse lokalne skole. Treci iskombinuju novo i staro obrazovanje i radno iskustvo. Cetvrtima se posreci da dobiju odmah posao u struci, bez ikakvih dodatnih skolovanja i nostrifikacija... Mnogo nacina da se ode, ostane i stvori novi zivot. Tvoj primer je samo jedan jedini i pri tome iz mnogo razloga niti je tipican, niti si taj dugogodisnji projekat doveo do kraja, pa da mozes da poducavas druge.

 

A nekima pomogne... brak sa strancem / strankinjom.

Ne filozofiraj previše.

 

Iz moje struke to je tipičan primer.

Ja sam prošao kroz sito i rešeto jer nisam imao nikoga da me gura (kako to već vi balkanjerosi zamišljate odlazak) nego sam se godinama unapred spremao da odem. 

 

Nekima sigurno mogu da koriste i tvoje informacije, ali mogu i one druge. Ispricaj svoje i pusti druge da i oni to ucine. Nisi jedini koji je ikad otisao u emigraciju. Zasto je to toliki problem?

 

Nisam znao da si moderator razgovora pa ćeš prekinuti nekoga kada misliš da je dosta rekao.

Neće moći.


Edited by melankolic, 12 February 2015 - 10:26.

  • 1

#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 February 2015 - 19:36


Dakle, autorizacija u tom prvom kontaktu stranca sa nekom njemu stranom zemljom košta. Ti si lupila da to plaćaju poreski obveznici a ne stranac koji bi da autorizuje svoju diplomu.

 

Aman, to o cemu pricas se odnosi iskljucivo na Norvesku i ogranicen broj struka, te na zaposljavanje u drzavnom sektoru. Ljude zanimaju i druge situacije, pa bi stvarno mogao da o´ladis sa sopstvenim slucajem, jer uopste nije relevantan.

Uz sve to, upadas u potpuno blesave kontradikcije i onda nastavljas dalje, kao da se nista nije desilo. Da covek ne poveruje.

A kad se dohvatis mene, tu vec gubis svaku vezu s logikom. Kako se mozes jednoj te istoj osobi izrugivati sto je radila fizicke poslove, usput naucila jezik i zavrsava svoj drugi fakultet, pritom sama podizuci decu, a istovremeno joj objasnjavati da je zivot borba i da drugima nije tako "lako" kao njoj? Da li je moguce da ne promicejes koliko ta prica nema veze s mozgom :lol+: ?

Cuj, jadan ti, kostalo te mnogo da emigriras. Sta bi tek pisao da nisi imao te novce i da si morao da ih zaradis radeci fizicke poslove, a pri tome izdrzavas nekoliko clanova porodice? Ne smem ni da pomislim....

 

Svako od nas ima svoj put, i zato su nam iskustva i znanja koja smo na tom putu pokupili, razlicita. Sjajno je sto ovde mozemo da ih podelimo s drugima, jer ce bar deo moci da iskoriste i lakse ostvare ono sto su naumili. Tvoje besomucno skakanje na svaku rec koju ovde napisem, sigurno nikom ne koristi. Ponajmanje momku koji je u pocetnom postu jasno napisao da ima zavrsenu neku srednju skolu i spreman je da radi bilo sta, a ti mu objasnjavas da treba prvo da zavrsi fakultet, nostrifikuje diplomu i dobije stalni posao u drzavnoj sluzbi u obimu od najmanje 80%, pa tek onda da razmislja o emigraciji. Ako neko ovde kukumavce i plasi ljude, to si ti.

 

Ljudima kao sto je on nista od tvojih informacija ne treba, vec im treba EU pasos, pare za mesec-dva boravka i trazenja posla, i spremnost da zasucu rukave. Ti na to nisi spreman, pa placaj autorizacije i cekaj posao drzavni posao. Ako ce ti od toga biti lakse, nastavi da se izrugujes onima koji rade fizicke poslove, ali nemoj druge optuzivati da nekog odbijaju i plase, jer to sam radis.

Moj bilans za poslednjih deset godina je zavidan i nemam cega da se stidim, a tvoj se sastoji u praznoj prici i 20 hiljada postova. Prosla sam sito i reseto, za koje ti ocigledno nemas petlju. Bice ipak da posle svega bolje od tebe znam sta i kako se moze.


  • 0

#53 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 February 2015 - 21:40

Aman, to o cemu pricas se odnosi iskljucivo na Norvesku i ogranicen broj struka, te na zaposljavanje u drzavnom sektoru. Ljude zanimaju i druge situacije, pa bi stvarno mogao da o´ladis sa sopstvenim slucajem, jer uopste nije relevantan.

 

Tema glasi "Kako otići" i ne odnosi se samo na EU niti na neku određenu profesiju.

On ako ima volje i mogućnosti neka menja struku.

Od čekanja i potrage za poslom koji je teško naći na zapadu ništa se ne postiže.  

 

Uz sve to, upadas u potpuno blesave kontradikcije i onda nastavljas dalje, kao da se nista nije desilo. Da covek ne poveruje.

A kad se dohvatis mene, tu vec gubis svaku vezu s logikom. Kako se mozes jednoj te istoj osobi izrugivati sto je radila fizicke poslove, usput naucila jezik i zavrsava svoj drugi fakultet, pritom sama podizuci decu, a istovremeno joj objasnjavati da je zivot borba i da drugima nije tako "lako" kao njoj? Da li je moguce da ne promicejes koliko ta prica nema veze s mozgom :lol+: ?

 

Naučiti jezik nije nikakva nauka. To je sasvim normalna stvar za svakoga ko odlazi da živi u drugoj državi.

Na to treba i on da se pripremi jer ako ode u neku zemlju kao što je Norveška sa gomilom dijalekata može da ga samo zaboli glava, kao što je mene u početku.

Vremenom će steći samopouzdanje i krenuti odlučno ka svom cilju.

Fizičke poslove ne bih nikome preporučio.

Niko tebe nije terao da fizikališeš u Sverige i istovremeno pljuješ po njima kao da su najgori rasisti. Onda si mogla i ostati tamo gde realno po mentalitetu i radnim navikama pripadaš.

Druga stvar, trebala si napraviti bolji plan i raditi na tome da nađeš bolji posao tamo a ne da kukaš ovde na forumu kako si bačena u neku divljinu ili kako su ti dobacivali iz kola.

 

Cuj, jadan ti, kostalo te mnogo da emigriras. Sta bi tek pisao da nisi imao te novce i da si morao da ih zaradis radeci fizicke poslove, a pri tome izdrzavas nekoliko clanova porodice? Ne smem ni da pomislim....

 

Nije samo mene koštalo cele ušteđevine od prethodnih poslova koje sam obavljao u Srbiji nego i mojih roditelja a i poprilično sam se zadužio.

Kada sam došao do tog stanja da sam svima dužan povratka nije bilo.

Opet kažem, niko te nije terao da ideš u Sverige a ti najbolje znaš na koji si način uopšte zakoračila u tu zemlju.

 

 

Svako od nas ima svoj put, i zato su nam iskustva i znanja koja smo na tom putu pokupili, razlicita. Sjajno je sto ovde mozemo da ih podelimo s drugima, jer ce bar deo moci da iskoriste i lakse ostvare ono sto su naumili. Tvoje besomucno skakanje na svaku rec koju ovde napisem, sigurno nikom ne koristi. Ponajmanje momku koji je u pocetnom postu jasno napisao da ima zavrsenu neku srednju skolu i spreman je da radi bilo sta, a ti mu objasnjavas da treba prvo da zavrsi fakultet, nostrifikuje diplomu i dobije stalni posao u drzavnoj sluzbi u obimu od najmanje 80%, pa tek onda da razmislja o emigraciji. Ako neko ovde kukumavce i plasi ljude, to si ti.

 

Ja samo reagujem na tvoje budalaštine o tome kako poreski obveznici plaćaju moju autorizaciju.

Siguran sam da se i u Sverige podnosi molba za autorizaciju. U svakoj zemlji imaš takvu neku državnu agenciju koja se bavi tim poslom tako da to nije norveška ekskluziva. Negde se ona npr. za jednog lekara može dobiti lakše a negde se traži da sve ili parcijalno polažeš po njihovom obrazovnom sistemu.

Meni je samo neverovatno da ti nisi upoznata s tim.

 

Što se tiče držanog posla on je najsigurniji. U Norge ga nije tako teško dobiti kao u privatnom sektoru i radnici su zaštićeniji od otkaza.

Neko ko dobije 100 % fast (na neodređeno) teško da će biti otpušten tako da je i samim Norvežanima to krajnji cilj.

 

Ja ne kukumavčim i ne plašim čoveka samo odgovaram na temu koja njega i njemu slične zanima.

Ne bih da se pokaje zbog nečega što nije znao kada već ode tamo negde napolje.

Upravo suprotno, navijam da uspe a preduslov za to je da se dobro raspita u kojoj zemlji ima najveće šanse da nađe posao u svojoj struci i da na osnovu posla sredi papire.

 

 

Ljudima kao sto je on nista od tvojih informacija ne treba, vec im treba EU pasos, pare za mesec-dva boravka i trazenja posla, i spremnost da zasucu rukave. Ti na to nisi spreman, pa placaj autorizacije i cekaj posao drzavni posao. Ako ce ti od toga biti lakse, nastavi da se izrugujes onima koji rade fizicke poslove, ali nemoj druge optuzivati da nekog odbijaju i plase, jer to sam radis.

 

Čovek već ima EU pasoš tako da to samo pokazuje koliko pratiš ovu temu.

On misli da ga to spašava od ograničavanja boravka u nekoj zemlji a ja želim da mu poručim da to nije tako.

Od nečega mora da živi (od pasoša ne može sigurno), da se seli sa jednog na drugo gradilište nije rešenje, da poteže balkanjeroske kombinacije (zemljake ili da se ženi) takođe nije rešenje.

Treba da se osloni samo na sebe i da detaljno prouči sve zakone zemlje u koju planira da se doseli vezane za emigriranje na osnovu posla.

 

Moj bilans za poslednjih deset godina je zavidan i nemam cega da se stidim, a tvoj se sastoji u praznoj prici i 20 hiljada postova. Prosla sam sito i reseto, za koje ti ocigledno nemas petlju. Bice ipak da posle svega bolje od tebe znam sta i kako se moze.

 

Sve je to OK ali ti nisi relevatna da nekome daješ informacije s obzirom da znamo kako si ušla u Sverige.

Pre će to biti neko kao ja ko je em otišao u zemlje van EU, em je jedna od zemalja u top 3 u Srbiji gde odlaze građani Srbije, em sam sve sam radio i pripremao se.

Biće da mu preporučuješ da se uhvati četke i studira a ne da proba da kao kvalifikovana / priznata radna snaga na gotovo ode u neku zemlju.


  • 0

#54 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 12 February 2015 - 23:14

al se vas dvoje dohvatiste.....ko I obicno.

 

a covek ima prostu situaciju ,posrecilo mu se  sa EU pasosem pa bi da iskoristi maximalno. nit ima kakvu strukovnu skolu/ kako ja protumacih/ nit ima neka posebna znanja tj zanate. jedan prosecan covek sa nekom potpuno nekorisnom diplomom neke srednje skole.

 

tako da to pripremanje, autorizovanje...slabo ce da pije vodu. ako sam dobro shvatila uvodni post I status postavljaca teme. jedino da ponovo krene u srednju medicinsku I onda autorizuje u norveskoj za bolnicara. al nesto mi se cini da to coveku nije cilj.

 

kako izgleda/ a moze biti nisam u pravu ,naravno/  ovo lici na ono jezik, pasos u ruke,pare za 3 meseca zivota, prvi autobus I pravac.....bec ....recimo. a onda od restorana do restorana,hotela,gradilista..... I kad zaradi sebi za hleb I krov nad glavom,onda pocinje borba za vise tj bolje,kursevi ,skola....poznanstva. da ima bilo koga da ga saceka u tom becu na stanici bilo bi mnogo lakse,ali ako nema ...nema.. te puno srece I puno hrabrosti pa moze I da uspe. nije idealno ali opet ima I losijih startnih pozicija pa se izvuku ljudi na kraju.

 

a prepisku drzavni vs privatni poslovi uopste shvatila nisam. ali definitivno nije ni bitno, bar postavljacu teme.

 

kako mel zvucis ispada ko da si zavrsio ponovo medicinu dok si zavrsavao tu srednju I norveski na xy nivou.  doctor dao ispite za  srednju skolu I naucio pristojno jezik I poslao papire I SAFH. znam da je svakom svoj put najtezi al ispade ko doktorat na Harvardu u najmanju ruku. a izgleda I da treba I para ko za Harvard. 

 

ti sam potrosio svoju I ustedjevinu roditelja,odgovaran samo sebi I duzan u parama.

ili, sam sa dvoje dece od x I y godina, koji MORAJU da imaju I dorucak I rucak I veceru I jaknu I krevet. I prijatelje I mamu da ih tesi i....odgovoran emotivno,odgovoran vise no prema sebi million puta.... 

takva poredjenja moze da napravi samo neko ko .....nema dobru nameru. kad postanes roditelj zelim ti da ti odlazak u novesku ostane kao najveci I najtezi izazov/ dao bog da ti u roditeljstvu neima vecih briga od ove koju si imao ,emigracija/

 

ja sam sigurna da ces ti uspeti ,bila sam sigurna od samog pocetka. ali to prepricavanje o zrtvovanju zna da bude pa....neugodno posle xy puta. tebi bilo tesko, meni bilo OK,posli iz iste zemlje sa istom diplomom, znaci prosek je negde izmedju.


  • 2

#55 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 February 2015 - 23:22

Tebi se nisam obraćao, niti se upoređivao sa tvojim teškoćama u odlasku iz Srbije.

Šta sad treba, svako ko ode s mukom iz ex- yu na zapad da obavezno pre toga napravi decu da bi mogao sa vas dve da polemiše?


Edited by melankolic, 12 February 2015 - 23:22.

  • 0

#56 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 February 2015 - 23:39

Tebi se nisam obraćao, niti se upoređivao sa tvojim teškoćama u odlasku iz Srbije.

Šta sad treba, svako ko ode s mukom iz ex- yu na zapad da obavezno pre toga napravi decu da bi mogao sa vas dve da polemiše?

Mozda neko i nije hteo da pravi decu pre nego se sredi.


  • 2

#57 001

001
  • Members
  • 14 posts

Posted 12 February 2015 - 23:49

kako izgleda/ a moze biti nisam u pravu ,naravno/  ovo lici na ono jezik, pasos u ruke,pare za 3 meseca zivota, prvi autobus I pravac.....bec ....recimo. a onda od restorana do restorana,hotela,gradilista..... I kad zaradi sebi za hleb I krov nad glavom,onda pocinje borba za vise tj bolje,kursevi ,skola....poznanstva. da ima bilo koga da ga saceka u tom becu na stanici bilo bi mnogo lakse,ali ako nema ...nema.. te puno srece I puno hrabrosti pa moze I da uspe. nije idealno ali opet ima I losijih startnih pozicija pa se izvuku ljudi na kraju.

 

Tako je otislo 95% ljudi pa ni njemu nista nece faliti. Posebno tu u Austriju, Nemacku, Italiju odakle moze i stopom da se vrati ako zagusti. A ako ne moze da nadje neki obican posao (sa A2 znanjem) za mesec dana i ako bi sve na gotovo (da mu sve obezbedi agencija ili poslodavac), onda bolje da nigde i ne ide, vec kupi neki posao u javnom sektoru i sve 4 uvis


Edited by 001, 12 February 2015 - 23:49.

  • 0

#58 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 12 February 2015 - 23:59

Nisi se obraćao ni meni ali ne mogu da ne primetim sledeće:

 

 

On ako ima volje i mogućnosti neka menja struku.

 

Ovde si vrlo selektivan i nedosledan. predlažeš promenu struke, dok nekom drugom promenu struke ne uvažavaš i upućuješ na povratak četkarenju.

 

 

Fizičke poslove ne bih nikome preporučio.

Niko tebe nije terao da fizikališeš u Sverige i istovremeno pljuješ po njima kao da su najgori rasisti. Onda si mogla i ostati tamo gde realno po mentalitetu i radnim navikama pripadaš.

 

 Odakle ti znaš ko i kakve radne navike ima? Šta tebe kvalifikuje da daješ ovakve ocene o nekome?

 

 

 

Nije samo mene koštalo cele ušteđevine od prethodnih poslova koje sam obavljao u Srbiji nego i mojih roditelja a i poprilično sam se zadužio.

Kada sam došao do tog stanja da sam svima dužan povratka nije bilo.

 

 

Misliš da ovde nekog zanima da sluša tvoju tužnu priču imigranta u pokušaju?

 

Bilo bi pametnije da ne puštaš ovakve informacije u javnost. Već smo imali priliku da se sretnemo sa tvojim paranoičnim ispadima.

 

 

...a ne da kukaš ovde na forumu kako si bačena u neku divljinu ili kako su ti dobacivali iz kola.

 

Da si žensko kojim slučajem, ne verujem da bi ti bilo prijatno. Svaka ti čast.

 

 

Sve je to OK ali ti nisi relevatna da nekome daješ informacije s obzirom da znamo kako si ušla u Sverige.

Pre će to biti neko kao ja ko je em otišao u zemlje van EU, em je jedna od zemalja u top 3 u Srbiji gde odlaze građani Srbije, em sam sve sam radio i pripremao se.

Biće da mu preporučuješ da se uhvati četke i studira a ne da proba da kao kvalifikovana / priznata radna snaga na gotovo ode u neku zemlju.

 

Ovaj drugi bolld suštinski objašnjava ovoliku tvoju histeriju .Moglo bi se još svašta napisati ali mislim da nema potrebe, dovoljno si pokazao. Lepo je što imaš ovako visoko mišljenje o sebi ali ipak ti fali koja godina iskustva.


Edited by ravnicar, 13 February 2015 - 00:00.

  • 0

#59 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 13 February 2015 - 00:01

Stvar je jednostavna - umesto razmišljanja i nećkanja, novac i pasoš u ruke i - borba! Koliko je naših bez te privilegije sa pasošem krenulo, turistički, na crno, kakogod, pa su se snašli. Dakle, čovek sve što treba je da raščisti sa sobom, i ako je rešio - prepreke ne postoje. Nigde ne čeka posao "na tacni", muka je, teško je, ali gde ima volje, ima i načina, pričam iz ličnog i nimalo lakog iskustva..ali vredi :)

i ja bi da idem...imam baš debele razloge ali ne bih da pišem o tome...ko uostalom to nema...al nemam taj pasoš EU mada mislim da može i bez njega...dakle, kako? Moja stručna sprema mi je uglavnom prepreka pa i ne mislim tražiti posao u struci, vidim mnogo bolje prolaze tehničari raznih tipova i inženjeri, lekari itd... Onako par saveta ako može...

 

p.s. imam i neku vezu tamo preko ali kako sve to pogoditi?(ako nekog zanimaju detalji može u p.m)


Edited by Janne240, 13 February 2015 - 00:03.

  • 0

#60 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 13 February 2015 - 00:11

ma mrd, naravno ali neko pravio decu I mislio da se sredio a onda nekako zivot namestio da ...puj pike ne vazi.

 

ja sam tu uporedna sa vili ko nebo I zemlja....ali ne mogu da ne cenim da se neko bori tako I toliko za svoju decu, a jos manje da kazem da je to nista,lose,bezveze,neodgovorno,neuspesno......sa sve onim sto si pravio decu pre no sto si emigrirao. pa otisla mi koleginica pre 2 godine u tu istu norvesku , sa skoro 50 godina. da nije trebala I ona da prvo emigrira pa da pravi decu,ili je mislila da je sredila zivot time sto je postala nacelnica necega bitnog u toj medicini. mislila al eto ne ispade kako je ona mislila....

 

izvini mel sto sam ti se obratila.  tebi se nisam obracao .... je ton koji ne pristaje intelektualcu I kolegi. izvini sto sam ti se obratila I naravno vodicu racuna da se to ne ponovi.


  • 0