Jump to content

Photo
- - - - -

Kako otici?

• Please log in to reply
377 replies to this topic

#31 McLeod

McLeod
  • Members
  • 51,368 posts

Posted 11 February 2015 - 16:52

Ama ljudi poslao je. Ali je stvar u tome da nije imao nekog epskog radnog iskustva, niti da je imao neku diplomu, visa skola. Dobio je posao zbog onoga sto je rekao na intervjuu, odnosno probu, a dokazao se svojim radom. Zato sam rekao da je CV/diploma nebitna u tom smislu. Moze neko da ima ETF, pa da ne zadovolji, i sta mu to vredi sto je zavrsio ETF, a ovaj dobio posao sa visom skolom. Bar koliko ja znam, takve stvari su mandatorne samo ako pricamo o medicini.

• 0

#32 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,016 posts

Posted 11 February 2015 - 16:55

Ama ljudi poslao je. Ali je stvar u tome da nije imao nekog epskog radnog iskustva, niti da je imao neku diplomu, visa skola. Dobio je posao zbog onoga sto je rekao na intervjuu, odnosno probu, a dokazao se svojim radom. Zato sam rekao da je CV/diploma nebitna u tom smislu. Moze neko da ima ETF, pa da ne zadovolji, i sta mu to vredi sto je zavrsio ETF, a ovaj dobio posao sa visom skolom. Bar koliko ja znam, takve stvari su mandatorne samo ako pricamo o medicini.

Gresis! Oni su dobro prostudirali CV pre nego sto su ga pozvali na razgovor. Tako je on stekao tisak da su oni mozda samo bacili pogled na Cv ali verujem da nije bilo tako. Detaljno su ga oni prostudirali.

• 0

#33 McLeod

McLeod
  • Members
  • 51,368 posts

Posted 11 February 2015 - 17:01

Neka bude da jesu. I da su ga zvali zbog toga sto je pokretao startape iz njihove vizure, i treba im takav kreativan radnik/dizajner/programer. Ali to opet znaci da je diploma manje bitna. Kad dodjes do toga da te pozovu na intervju, bitno je kako ces da se pokazes, nista ti ne vredi da imas 10,00 sa najcenjenijeg fakulteta u Srbiji ako tu zabrljas.

• 0

#34 melankolic

melankolic
  • Members
  • 24,310 posts

Posted 11 February 2015 - 17:03

Da bi neko bio pozvan na interview ovde u NOR mora da postavi (u vidu attachmenta) svoj CV i propratno pismo na web stranici oglasa.

Iz onoga što si naveo, on je išao tim putem (nebitno da li putem finn.no, nav.no ili sa sajta neke od kommuna).

Prosto, nije mogao biti pozvan na interview da se prethodno nije prijavio.

Postoji i druga mogućnost a to je da je on sam posetio firmu ali s obzirom da govoriš o nekoj od kompanija do njihovih ledera odnosno HR sektora je nemoguće doći ako prethodno nisi zakazao sastanak ili su te pozvali kao kandidata za oglašenu poziciju. 

• 0

#35 melankolic

melankolic
  • Members
  • 24,310 posts

Posted 11 February 2015 - 17:06

Neka bude da jesu. I da su ga zvali zbog toga sto je pokretao startape iz njihove vizure, i treba im takav kreativan radnik/dizajner/programer. Ali to opet znaci da je diploma manje bitna. Kad dodjes do toga da te pozovu na intervju, bitno je kako ces da se pokazes, nista ti ne vredi da imas 10,00 sa najcenjenijeg fakulteta u Srbiji ako tu zabrljas.

Diploma je nešto što je preduslov da bi te bilo ko pozvao na razgovor. Jednako bitno kao i preporuke poslodavaca iz zemlje porekla kandidata.

Ono što vidim da je najmanje bitno u toj branši jeste znanje jezika.

Mnogi ovde i dan- danas rade a da nemaju blage veze sa norveškim jezikom.

To ne važi za sve ostale koji traže posao u ovoj zemlji. 

• 0

#36 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,825 posts

Posted 11 February 2015 - 17:07

Ne postoje državne organizacije čiji je posao da se bave autorizacijom stranih diploma i svedočanstava?

Da li ti shvataš šta si sada rekla?

U Norveškoj ih imaš 2 koje se bave time. Jedna se bavi zdravstvom a druga svim ostalim delatnostima.

U liberalnim ekonomijama o kojima jako malo znaš kako funkcionišu sistem tako funkcioniše da oni procenjuju šta je u tvom obrazovanju kompatibilno sa njihovim.

Imam gomilu primera gde su ljudi slali svoje diplome (ne samo kao zdravstveni radnici) tim nadležnim organizacijama od kojih su dobili konkretne odgovore šta im je priznato a šta još moraju da ispolažu. Recimo, ima ljudi koji su završavali privatne fakultete u Srbiji i priznato im je zvanje a lekarima, recimo, nije nego moraju da osim jezika (Bergens test) polažu i u sažetoj formi medicinske predmete. Nekima su čak i priznavali diplome medicinskog fakulteta jer imaju dugogodišnje iskustvo rada u specijalizovanim oblastima i dobre preporuke (naravno, krenuli su od probnog rada). U nekim zemljama, poput Nemačke, politika zapošljavanja zdravstvenih radnika je toliko liberalna da se zadovoljavaju samo položenim srednjim nivoom znanja nemačkog jezika.

Uglavnom nemaš pojma o čemu pričaš ali ti to ne predstavlja problem da tvrdiš nešto što ti nije najbolje poznato.

Recimo, da li znaš da li je priznato zvanje inženjera petrohemije iz Srbije u Norveškoj?

Procena poslodavca se zasniva upravo na tome kakvo je iskustvo i obrazovanje kandidata. Neko ko je radio u naftnoj industriji kao inženjer ili u proizvodnom procesu naravno da ima velike šanse da nađe posao bez dodatnog uslovljavanja.

Da li se ti to pravis da ne razumes, ili stvarno ne razumes?

Znas li ti sta je razlicitih diploma u celom svetu? Radi se svakako o desetinama hiljada i to samo univerzitetskih, a gde su one srednjoskolske.

I stvarno tvrdis da se u Norveskoj neko bavi njihovom detaljnom procenom za racun stranih drzavljana, kad ko pozeli i padne mu na pamet, a sve o trosku soptvenih poreskih obveznika? Koliko covek treba da bude naivan da bi u to poverovao?

Ne funkcionise to bas tako. Prvo treba doci do boravisne dozvole, da bi se neko uopste baktao tvojom diplomom. Drugo je pitanje sta ti to donosi. Prema mom iskustvu, uglavnom nista. Za posao mozes konkurisati i bez te procene, s originalnom diplomom, a poslodavac ce se vec sam pobrinuti da se uveri u njenu verodostojnost i vrednost, ukoliko je uopste zainteresovan. Misljenje nekog drzavnog birokrate ce mu znaciti malo ili nista.

Btw, i moja diploma je procenjena. Upravo na nacin koji si opisao u boldu, ali tu opisnu procenu dobije svako i ona ni slucajno ne znaci da je ta diploma priznata, a neka druga nije. Tako nesto postoji samo kad drzava dodeljuje licence za obavljanje odredjenih poslova, i to tamo gde se sama pojavljuje kao poslodavac. U svim drugim slucajevima dobijas jedan prilicno bezvredan papir, kojem poslodavac veruje manje nego sopstvenoj proceni.

Tvoj problem je sto ne razlikujes pojmove "procena" i "priznavanje" diplome. Ustvari, to je samo jedan od tvojih problema u razumevanju funkcionisanja ovdasnjih drustava. Ali ima vremena, naucices.

• 0

#37 McLeod

McLeod
  • Members
  • 51,368 posts

Posted 11 February 2015 - 17:16

Diploma je nešto što je preduslov da bi te bilo ko pozvao na razgovor. Jednako bitno kao i preporuke poslodavaca iz zemlje porekla kandidata.

Ono što vidim da je najmanje bitno u toj branši jeste znanje jezika.

Mnogi ovde i dan- danas rade a da nemaju blage veze sa norveškim jezikom.

To ne važi za sve ostale koji traže posao u ovoj zemlji. 

Sve je tacno, on ne zna jos norveski, mada je naucio neke najosnovnije stvari. Komuniciraju na engleskom, ali kako sam shvatio, i ta firma uglavnom saradjuje sa klijentima sa engleskog govornog podrucja.

Jos jednom, nisam nigde rekao da je moguce doci sa ulice i reci e ja ocu da pravim igrice, bez icega da dokazes ko si i sta si, nego da je najbitnije to kako se pokazes, da je onaj koji ovde ima diplomu cenjenog fakulteta, nema neku veliku prednost nad onim ko je zavrsio visu skolu, jer sve zavisi od toga kako se pokaze tamo.

• 0

#38 melankolic

melankolic
  • Members
  • 24,310 posts

Posted 11 February 2015 - 17:25

Da li se ti to pravis da ne razumes, ili stvarno ne razumes?

Znas li ti sta je razlicitih diploma u celom svetu? Radi se svakako o desetinama hiljada i to samo univerzitetskih, a gde su one srednjoskolske.

I stvarno tvrdis da se u Norveskoj neko bavi njihovom detaljnom procenom za racun stranih drzavljana, kad ko pozeli i padne mu na pamet, a sve o trosku soptvenih poreskih obveznika? Koliko covek treba da bude naivan da bi u to poverovao?

Ne, nije o trošku poreskih obveznika nego o trošku onog koji šalje dokumente (diploma + plan i programa fakulteta odnosno srednje škole).

To itekako košta. Raspitaj se pre nego što nešto izvališ.

I da, na kraju dobiješ odgovor koja profesionalna pozicija u NOR odgovara tvom obrazovnom profilu iz zemlje porekla.

Da se razumemo, sam potražitelj autorizacije odlučuje za koju poziciju traži autorizaciju.

Možda bi mogla nekada da prećutiš nešto o čemu nemaš blage veze. 

Ne funkcionise to bas tako. Prvo treba doci do boravisne dozvole, da bi se neko uopste baktao tvojom diplomom. Drugo je pitanje sta ti to donosi. Prema mom iskustvu, uglavnom nista. Za posao mozes konkurisati i bez te procene, s originalnom diplomom, a poslodavac ce se vec sam pobrinuti da se uveri u njenu verodostojnost i vrednost, ukoliko je uopste zainteresovan. Misljenje nekog drzavnog birokrate ce mu znaciti malo ili nista.

Kao prvo, ne možeš dobiti boravišnu dozvolu ako nemaš ugovor o zapošljavanju (u NOR se radi o 80 % stillingu ili fast- u odnosno zapošljavanju na neodređeno vreme). Sa ugovorom podnosi se i formular koji popunjava tvoj poslodavac. Da ne navodim neke druge formalnosti vezane za lične dokumente to je uglavnom to.

E sad, da bi našao posao u nekom javnom preduzeću moraš da imaš određene kvalifikacije po norveškom obrazovnom sistemu. To znači da u svakom oglasu za posao stoji na kojoj poziciji neko može dobiti posao. Doduše, postoje i neke retke profesije po vrtićima gde nije potrebno neko formalno obrazovanje norveškog obrazovnog sistema ali je to neka druga priča (posao po pozivu uglavnom).

Za posao ne može konkurisati samo sa originalnom diplomom. Konkurišeš sa autorizacijom koju dobijaš npr. od SAK- a. Poslodavac uzima i tvoju kopiju diplome sa sudski overenim prevodom iste.

Btw, i moja diploma je procenjena. Upravo na nacin koji si opisao u boldu, ali tu opisnu procenu dobije svako i ona ni slucajno ne znaci da je ta diploma priznata, a neka druga nije. Tako nesto postoji samo kad drzava dodeljuje licence za obavljanje odredjenih poslova, i to tamo gde se sama pojavljuje kao poslodavac. U svim drugim slucajevima dobijas jedan prilicno bezvredan papir, kojem poslodavac veruje manje nego sopstvenoj proceni.

Za SWE ne znam, ta zemlja me nikada nije profesionalno zanimala ali u NOR je to tako.

Autorizacija je jednaka diplomi koju stiču norveški državljani u toj struci.

Da li je to tebi bezvredan papir sama zaključi.

Tvoj problem je sto ne razlikujes pojmove "procena" i "priznavanje" diplome. Ustvari, to je samo jedan od tvojih problema u razumevanju funkcionisanja ovdasnjih drustava. Ali ima vremena, naucices.

Procena i priznavanje su deo jednog te istog postupka.

Svako ko aplicira za autorizaciju biva upisan u registar nadležne službe pod određenim brojem tako da svaki poslodavac može da proveri i bez prikazivanja originalne diplome iz zemlja porekla da li je neko autorizovan da obavlja određen posao.

Nema šta ti mene da učiš. Ja živim to o čemu pričam a ti si se zavukla negde u ćošak iz kojeg posmatraš sve stvari koje se odvijaju na tržištu rada.

• 0

#39 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 365 posts

Posted 11 February 2015 - 17:32

Ala ste pomogli coveku :)

Covek ima papire za EU znaci ne treba mu diploma ni za sta osim da privuce poslodavca. Diploma nije obavezna, pogodna je da pomogne u tome da mozda zainteresuje potencijalnog poslodavca za kandidata osim u regulisanim poslovima tipa medicine i slicno.

• 0

#40 mrd

mrd
  • Members
  • 16,454 posts

Posted 11 February 2015 - 17:35

Covek ima papire za EU znaci ne treba mu diploma ni za sta osim da privuce poslodavca. Diploma nije obavezna, pogodna je da pomogne u tome da mozda zainteresuje potencijalnog poslodavca za kandidata osim u regulisanim poslovima tipa medicine i slicno.

Znanje je nephodno, a njega utvrdjuju na interviewu. Ja sam to i napisao. Potrebno je neko osnovno iskustvo i sposobnost da se razgovara o onome sto se radi. Nekada cak dobijes i test pitanja.

edit:

Naravno govorim o skilled radnicima. Sto se gradjevina tice, tu je verovatno najvaznije da radnik slusa sefa.

Edited by mrd, 11 February 2015 - 17:36.

• 0

#41 melankolic

melankolic
  • Members
  • 24,310 posts

Posted 11 February 2015 - 18:10

On ima državljanstvo zemlje članice EU.

To mu neće puno pomoći da ostane da živi u nekoj od zapadnih zemalja ukoliko nema kvalifikacije u struci koja se traži u toj zemlji u kojoj planira da živi.

Pošto nije naveo da ima diplomu koju je stekao u nekoj zemlji članici EU to znači da može duže da ostane u toj zemlji od državljana Srbije, kao i da će proći kroz drugačiji postupak sticanja trajne boravišne dozvole i državljanstva ali diploma iz Srbije mu ne može pomoći da bez autorizacije nadležne službe nađe posao. Druga je stvar ako je inženjer ili ima neku diplomu privatne srednje škole ili fakulteta koja ima potpisan sporazum sa nadležnim ministarstvom neke od zemalja članica EU. Za većinu poslova mu treba i diploma o položenom znanju jezika, minimum na nekom srednjem nivou.

Edited by melankolic, 11 February 2015 - 18:12.

• 0

#42 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,825 posts

Posted 11 February 2015 - 18:55

Ne, nije o trošku poreskih obveznika nego o trošku onog koji šalje dokumente (diploma + plan i programa fakulteta odnosno srednje škole).

To itekako košta. Raspitaj se pre nego što nešto izvališ.

I da, na kraju dobiješ odgovor koja profesionalna pozicija u NOR odgovara tvom obrazovnom profilu iz zemlje porekla.

Da se razumemo, sam potražitelj autorizacije odlučuje za koju poziciju traži autorizaciju.

Možda bi mogla nekada da prećutiš nešto o čemu nemaš blage veze. 

Kakve sad pozicije, o cemu ti to? Tebi stvarno nije jasno da ono sto vazi za medicinske radnike u Norveskoj, uopste ne mora da vazi za ostale struke i ostale zemlje.

Ti i dalje razmisljas mozgom iz Srbije, gde svaka fakultetska diploma nosi odredjeno zvanje, s tacno odredjenim sadrzajem, pri cemu ta zvanja  mogu na prste da se izbroje. U zemljama ciji ti obrazovani sistem ocigledno nije poznat, takav je samo manji broj obrazovnih programa, koji vode nekom od licenciranih zanimanja. Svi ostali programi, kao i pojedinacni kursevi daju razlicite kompetencije za citav niz razlicitih poslova, i potpuno ih je nemoguce tretirati tako kako ti opisujes.

Tim pre sto za ogroman broj poslova ne postoji odgovarajuci fakultet, vec se najcesce radi o kombinaciji nekog opsteg programa i vise samostalnih kurseva, koje ljudi pohadjaju u nekim kasnijim godinama i time sticu kvalifikacije za bas tu poziciju. Nema tog srpskog fakulteta koji pokriva tu sirinu razlicitih obrazovanja s jedne, i zahteva trzista s druge strane.

Drzi se ti bolje medicine. Tamo je uglavnom sve jasno i nema velikih razlika izmedju pojedinih zemalja.

Kao prvo, ne možeš dobiti boravišnu dozvolu ako nemaš ugovor o zapošljavanju (u NOR se radi o 80 % stillingu ili fast- u odnosno zapošljavanju na neodređeno vreme). Sa ugovorom podnosi se i formular koji popunjava tvoj poslodavac. Da ne navodim neke druge formalnosti vezane za lične dokumente to je uglavnom to.

E sad, da bi našao posao u nekom javnom preduzeću moraš da imaš određene kvalifikacije po norveškom obrazovnom sistemu. To znači da u svakom oglasu za posao stoji na kojoj poziciji neko može dobiti posao. Doduše, postoje i neke retke profesije po vrtićima gde nije potrebno neko formalno obrazovanje norveškog obrazovnog sistema ali je to neka druga priča (posao po pozivu uglavnom).

Za posao ne može konkurisati samo sa originalnom diplomom. Konkurišeš sa autorizacijom koju dobijaš npr. od SAK- a. Poslodavac uzima i tvoju kopiju diplome sa sudski overenim prevodom iste.

Ovde govoris o boravisnim dozvolama po osnovu zaposlenja (iako postoji i citav niz drugih) i poslovima u javnim preduzecima (verovatno si mislio na drzavne ustanove, pa se lose izrazio, jer ne bih rekla da se radi o pravim preduzecima u drzavnom vlasnistvu). To su toliko posebne situacije, a ti pokusavas da ih primenis na sve ostalo.

Mozda da poradis na razumevanju razlike izmedju privatnog i drzavnog (javnog) sektora. U tom slucaju mozda uocis da i ja gore govorim o slucajevima gde je drzava poslodavac (dakle, javni sektor!) i moze da postavlja uslove i trazi kakve god hoce autorizacije, dok u privatnom sektoru to funkcionise potpuno drugacije.

Poslodavci u privatnom sektoru su slobodni da zaposle koga god hoce.

Za SWE ne znam, ta zemlja me nikada nije profesionalno zanimala ali u NOR je to tako.

Autorizacija je jednaka diplomi koju stiču norveški državljani u toj struci.

Da li je to tebi bezvredan papir sama zaključi.

Jos jednom - govoris o slucajevima gde je drzava poslodavac. Dakle, radi se o licenciranim zanimanjima, koja cine samo mali procenat svih zanimanja koja mogu da se pojave na trzistu rada. Da li je moguce da ne shvatas u cemu gresis?

Procena i priznavanje su deo jednog te istog postupka.

Svako ko aplicira za autorizaciju biva upisan u registar nadležne službe pod određenim brojem tako da svaki poslodavac može da proveri i bez prikazivanja originalne diplome iz zemlja porekla da li je neko autorizovan da obavlja određen posao.

Nema šta ti mene da učiš. Ja živim to o čemu pričam a ti si se zavukla negde u ćošak iz kojeg posmatraš sve stvari koje se odvijaju na tržištu rada.

I opet - govoris o odredjenom broju zanimanja u javnom sektoru u Norveskoj, a tvrdis da to vazi uvek i svuda. Pobogu, nece svi da budu lekari i sestre u Norveskoj. Ti kao da nisi cuo da postoje i druga zanimanja, kao i druge zemlje.

• 0

#43 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 365 posts

Posted 11 February 2015 - 19:30

@melankolic

Ja bez EU pasosa sa srednjom skolom koja nije srodna poslu dobio posao u EU zemlji bez ikakve nostrifikacije. A takvih znam poprilicno. 

• 0

#44 melankolic

melankolic
  • Members
  • 24,310 posts

Posted 11 February 2015 - 21:04

Kakve sad pozicije, o cemu ti to? Tebi stvarno nije jasno da ono sto vazi za medicinske radnike u Norveskoj, uopste ne mora da vazi za ostale struke i ostale zemlje.

Ne mora da važi za ostale struke i zemlje ali govorim o onim zemljama gde to važi.

Kao što sam rekao mora dobro da se informiše gde on sa njegovim formalnim obrazovanjem može da nađe posao što približniji njegovoj struci.

Zato ja, recimo, nisam razmišljao o UK jer je tamo mnogo teže raditi kao zdravstveni radnik sa diplomom iz Srbije nego u skandinavskim zemljama ili u Nemačkoj gde će se još neko vreme tražiti strana radna snaga.

Ti i dalje razmisljas mozgom iz Srbije, gde svaka fakultetska diploma nosi odredjeno zvanje, s tacno odredjenim sadrzajem, pri cemu ta zvanja  mogu na prste da se izbroje. U zemljama ciji ti obrazovani sistem ocigledno nije poznat, takav je samo manji broj obrazovnih programa, koji vode nekom od licenciranih zanimanja. Svi ostali programi, kao i pojedinacni kursevi daju razlicite kompetencije za citav niz razlicitih poslova, i potpuno ih je nemoguce tretirati tako kako ti opisujes.

Ja mislim da ti uopšte ne razmišljaš mozgom nego reaguješ afektivno.

Recimo, predmeti ne moraju isto da se zovu (što je i najčešći slučaj) ali ako aplikant pokaže koje je sve predmete polagao tokom 4 odnosno 6 godina to itekako može biti relevantno da se dobije autorizacija. Da ne govorim ako je neko još imao višegodišnje iskustvo rada u struci.

Pa nećeš mi reći da ti kao šumar imaš jednake šanse da dobiješ autorizaciju za lekara, inženjera ili sykepleiera kao neko ko ima formalno obrazovanje i iskustvo rada u toj delatnosti. 

Tim pre sto za ogroman broj poslova ne postoji odgovarajuci fakultet, vec se najcesce radi o kombinaciji nekog opsteg programa i vise samostalnih kurseva, koje ljudi pohadjaju u nekim kasnijim godinama i time sticu kvalifikacije za bas tu poziciju. Nema tog srpskog fakulteta koji pokriva tu sirinu razlicitih obrazovanja s jedne, i zahteva trzista s druge strane.

Drzi se ti bolje medicine. Tamo je uglavnom sve jasno i nema velikih razlika izmedju pojedinih zemalja.

Ma da, fakulteti i ne postoje na zapadu nego nekakve večernje škole i kursevi.

To o čemu pričaš je tvoje iskustvo a manjak informacija i radnog iskustva u profesiji u Swe mi samo govori da ti čak ne znaš da postoje državne agencije koje služe za autorizaciju stranih diploma i zvanja.

Držim se medicine, ne brini. Drži se ti tvojih četki. Od previše informacija možeš samo da se isfrustriraš. A ti mladi i ambiciozni su tako naporni. Bili su i u tvojoj domaji tako naporni da bi ih najradije bacila među neke četke. Šta su umislili da mogu da urade sa svojim životom.

Ovde govoris o boravisnim dozvolama po osnovu zaposlenja (iako postoji i citav niz drugih) i poslovima u javnim preduzecima (verovatno si mislio na drzavne ustanove, pa se lose izrazio, jer ne bih rekla da se radi o pravim preduzecima u drzavnom vlasnistvu). To su toliko posebne situacije, a ti pokusavas da ih primenis na sve ostalo.

Mozda da poradis na razumevanju razlike izmedju privatnog i drzavnog (javnog) sektora. U tom slucaju mozda uocis da i ja gore govorim o slucajevima gde je drzava poslodavac (dakle, javni sektor!) i moze da postavlja uslove i trazi kakve god hoce autorizacije, dok u privatnom sektoru to funkcionise potpuno drugacije.

Poslodavci u privatnom sektoru su slobodni da zaposle koga god hoce.

Halo, ja sam i govorio o javnom sektoru koji najbolje poznajem ali nije velika razlika ni sa privatnim sektorom.

To je tačno da mogu da zaposle koga hoće ali neće neka naftna kompanija da zaposli šumara na održavanju sistema.

U tom sektoru je osim formalnog obrazovanja i kvalifikacija potrebno i da kandidat bude upoznat sa aktuelnim trendovima funkcionisanja te grane industrije.

Raspitaj se malo šta se traži kao uslov za dobijanje posla u nekoj privatnoj firmi (ne mislim na one građevinske gde je potrebno samo da pristaneš da rmbačiš od jutra do sutra nego za neke ozbiljnije pozicije) pa se javi. 

Jos jednom - govoris o slucajevima gde je drzava poslodavac. Dakle, radi se o licenciranim zanimanjima, koja cine samo mali procenat svih zanimanja koja mogu da se pojave na trzistu rada. Da li je moguce da ne shvatas u cemu gresis?

O kom procentu "malosti" tačno govoriš?

Koliki je procenat zaposlenih ljudi u skandinavskim zemljama u javnom a koliko u privatnom sektoru?

Drugo, konkretno u Norveškoj je vrlo teška situacija što se tiče dobijanja posla u privatnom sektoru jer je veliki deo tog sektora povezan sa naftnom industrijom.

Pretpostavljam da je slično i u Swe kao industrijskoj zemlji koja je pod velikim pritiskom otpuštanja zaposlenih.

I opet - govoris o odredjenom broju zanimanja u javnom sektoru u Norveskoj, a tvrdis da to vazi uvek i svuda. Pobogu, nece svi da budu lekari i sestre u Norveskoj. Ti kao da nisi cuo da postoje i druga zanimanja, kao i druge zemlje.

Koliko puta treba da ponovim da čovek mora sam da pronađe zemlju gde se traži njegovo zanimanje i gde će mu biti priznato obrazovanje ili će morati eventualno da prođe neku obuku ali će imati posao? 

Poenta je da se zaboravi na sezonski rad jer to nije rešenje.

@melankolic

Ja bez EU pasosa sa srednjom skolom koja nije srodna poslu dobio posao u EU zemlji bez ikakve nostrifikacije. A takvih znam poprilicno. 

Svaka čast ali mislim da te opšte crte iz tvoje biografije neće pomoći nekome ko ima A2 nemački i ne zna ni zašto ga je učio da se snađe.

U svakom slučaju, neko voli da rizikuje a drugi se bolje pripreme za ono što ih očekuje. I jedni i drugi nemaju nikakvu garanciju da će uspeti.

Ja sam se, recimo, putujući sa našima za NOR naslušao toliko priča da mi je došlo da se odmah sa aerodroma vratim kući. Na svu sreću preovladao je moj fanatizam da uspem po svaku cenu.

• 0

#45 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,825 posts

Posted 11 February 2015 - 22:14

Ja sam se, recimo, putujući sa našima za NOR naslušao toliko priča da mi je došlo da se odmah sa aerodroma vratim kući. Na svu sreću preovladao je moj fanatizam da uspem po svaku cenu.

Svaka cast! Samo tako nastavi i jednom ces sigurno uspeti. Drugacije ne moze da bude.

• 0