Jump to content


Photo
- - - - -

Kako otici?


  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#1 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 16:07

Dobar dan svima. Evo, da pitam od vas koji ste odavno otisli, ili koji tek planirate da odete... Zanima me, kako otici negde u inostranstvo. tamo raditi, snaci se, a ako tamo nemas nekoga?

Ja evo imam madjarski pasos, neko nize znanje nemackog jezika, nesto oko A2 nivoa. Imam zavrsenu cetvorogodisnju sklolu, ali to nije neka perspektiva.. Znaci, osoba kao ja mozda da tipuje na gradjevinu, sudova, fizicki radnik. itd... Sada, i tako nesto nije lose za pocetak... Zanima me, kako otici makar kao najnizi, najnekvalifikovaniji radnik?? Jel postoji ikakva sansa? 


Edited by Putnik_1987, 10 February 2015 - 16:09.

  • 0

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 February 2015 - 16:13

Sansa uvek postoji. Najvise sanse imas, ako nastavis skolu u zemlji u koju hoces da odes. Sa nizom skolom, mozes da radis kao sezonski radnik i obicno se dobijaju vize na 3 meseca.

 

Moj savet zavrsavaj skolu.


  • 0

#3 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 17:05

Pa meni ne treba viza. Ja imam drzavljanstvo i pasos EU. Sa time sam skoro ravnopravan sa starosedeocima te drzave. Mene samo kopka kako naci taj prvi posao, kako prvi put otici... To me zanima.


  • 0

#4 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 17:16

Stalno citam da se iz Subotice dnevno iseli nekoliko desetina gradjana sa madjarskim pasosem u EU. Najvise Austrija i Nemacka... Nekoliko hiljada je otislo od prosle godine. Uglavnom idu tamo, a da ne znaju ni jezik, ili nesto malo (kao ja) i tamo su ili radnici na gradjevini, ili u kuhinji, ili radnici na farmama... Zene su uglavnom negovateljiice, kuhinja, hotel, itd... E pa sada mene kopka, kako mi koji imamo uslove (pasos EU) otici i dokopati se takvih poslova, makar na pocetku?

Jel ima neka sema kako je na hiljade ljudi iz Subotice otislo na taj nacin? 


Edited by Putnik_1987, 10 February 2015 - 17:16.

  • 0

#5 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 February 2015 - 17:38

Čitaj poslovne ponude, sad će sezona još malo, ako baš hoćeš da šljakaš na baušteli. Pa posle traži nešto drugo, što nije ni jednostavno, jer ćeš biti umoran kao pas, a i društvo baš nije akademsko, koje podstiče na usavršavanje i obrazovanje.

 

No, za svaku pohvalu je što hoćeš nešto da uradiš sa svojim životom.


  • 3

#6 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 10 February 2015 - 17:42

Obilazi gradjevine, restorane I sva ona mesta gde mislis da bi mogao da radis I pitaj da li ima posla za tebe.Nekom sefu gradilista ces se mozda svideti I dobiti sansu. Po Latinima "sreca prati hrabre".


Edited by Ibiza, 10 February 2015 - 17:43.

  • 3

#7 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 17:46

A sta ja znam, mislim da otici tek tako, i traziti. Pa to cak ni ovde kod nas ne moze... Mislim ... Neke agencije, neki oglasi, nekome da platis nesto, itd... Ja lako ucim jezik, tako da mi je to najmanji problem. Kazem, samo ono taj prvi korak, a za posle cu lako. 

Naravno da mi nije cilj da ostanem tamo percac posudja dok sam ziv, ali kazem, samo taj prvi korak, Sa sviam kojima sam pricao, je taj prvi korak najtezi. 


Edited by Putnik_1987, 10 February 2015 - 17:47.

  • 0

#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 February 2015 - 18:04

Stalno citam da se iz Subotice dnevno iseli nekoliko desetina gradjana sa madjarskim pasosem u EU. Najvise Austrija i Nemacka... Nekoliko hiljada je otislo od prosle godine. Uglavnom idu tamo, a da ne znaju ni jezik, ili nesto malo (kao ja) i tamo su ili radnici na gradjevini, ili u kuhinji, ili radnici na farmama... Zene su uglavnom negovateljiice, kuhinja, hotel, itd... E pa sada mene kopka, kako mi koji imamo uslove (pasos EU) otici i dokopati se takvih poslova, makar na pocetku?

Jel ima neka sema kako je na hiljade ljudi iz Subotice otislo na taj nacin? 

 

Racunaj da je vecina poznavala nekog, nisu otisli samo tako. U zemljama koje pominjes vec ima jako mnogo nasih, pa je normalno da svaki od njih poznaje gomilu onih koji su ostali i traze nacina da i oni odu. Ali to ne znaci da je svima bio obezbedjen posao. Mnogi krenu zato sto im je neko nesto tamo maglovito obecao, pa kad dodju i vide da od toga nema nista, nadje se nesto drugo, kad su vec tamo. Jeste rizicno i moze se desiti da puknes pare za put i kraci boravak, a ne dobijes nista, ali moze nesto i da ispadne. Na sigurno ne ide gotovo niko, a jednostavniji poslovi se ne dobijaju preko oglasa u Srbiji, vec na licu mesta.

Uglavnom nema nikakve seme, nego kako se ko snadje i kako mu se posreci. Lakse je onima koji bar imaju kod koga da borave, jer se posao obicno ne nalazi bas prvog dana.


  • 2

#9 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 18:22

Pa znam da sam ranije citao, kao traze se radnici sa madjarskim pasosem Te otvaraju se agencije za gradjene Srbije sa EU pasosem, te ovo, te ono.... Onda pompezni naslovi u novinama, "NA HILJADE GRADJANA SA MADJARSKIM PASOSEM ODLAZI IZ SRBIJE" itd...  Pa tako brdo oglasa i naslova... Zato sam i resio da ga pravim. Ali sada kada meni trebaju ti oglasi i ti naslovi, nista od toga.

Ne znam jel to onda bila navlakusa, ili je jednostvano bila sezona (sada ipak nije sezona, februar je) , pa su tada stvarno trebali radnici... To ne znam, ali kada meni tako nesto treba, onda toga nema :/


  • 0

#10 001

001
  • Members
  • 14 posts

Posted 10 February 2015 - 18:44

A sta ja znam, mislim da otici tek tako, i traziti. Pa to cak ni ovde kod nas ne moze... 

Upravo tako - kod nas ne moze, kod njih (i u ostatku sveta) je najnormalnije.


  • 4

#11 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 20:42

Pazi, nije bas tako... Evo, uzmi za  primer jednog Portugalca da dodje u Minhen da trazi posao... I sta? Niti zna jezik itd... Mislim, moze otici, ali sta? Potrosice para na smestaj, hranu i to je to.. Tesko da ce se taj snaci, ako ne zna jezik i ako nema ko da ga sprovede. To sam hteo da kazem. 

A kod nas to ne moze, jer je drzava u recesiiji, i imas 1 000 000 nezaposlenih. A i to sto moze da se nadje, i sto ima u ponudi, to nije bas neka velika prilika.

A radna mesta koja zaista vrede (na drzavnim jaslama) e ta ti treba politicka, ili kakava druga veza. To ni ne vredi da pokusavamo. A ova radna mesta kod privatnika...To bas nije nesto sto neko zeli sebi, osim ako nije mazohista.


  • 0

#12 vinohrady

vinohrady
  • Members
  • 15 posts

Posted 10 February 2015 - 21:32

Stvar je jednostavna - umesto razmišljanja i nećkanja, novac i pasoš u ruke i - borba! Koliko je naših bez te privilegije sa pasošem krenulo, turistički, na crno, kakogod, pa su se snašli. Dakle, čovek sve što treba je da raščisti sa sobom, i ako je rešio - prepreke ne postoje. Nigde ne čeka posao "na tacni", muka je, teško je, ali gde ima volje, ima i načina, pričam iz ličnog i nimalo lakog iskustva..ali vredi :)


  • 1

#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 February 2015 - 21:43

Pazi, nije bas tako... Evo, uzmi za  primer jednog Portugalca da dodje u Minhen da trazi posao... I sta? Niti zna jezik itd... Mislim, moze otici, ali sta? Potrosice para na smestaj, hranu i to je to.. Tesko da ce se taj snaci, ako ne zna jezik i ako nema ko da ga sprovede. To sam hteo da kazem.

 

Nije samo jezik i to da li ima ili nema posla. Uglavnom ga ima i moze se raditi bez poznavanja jezika. Problem je sto ti ga niko nece dati ako te ne poznaje, jer nije to kao nekad da u jednoj fabrickoj hali radi 50 radnika i nekoliko poslovodja koji sve to nadgledaju. Danasnji nekvalifikovani poslovi se rade samostalno ili u manjim grupama, i pri tome su najcesce u domenu usluga, gde radnik zaduzuje kljuceve, ponekad skupu opremu, vozilo, srece klijente, bilo sta. Na poslovodjama se stedi, i uglavnom jedan pokriva sire podrucje i nije prisutan na svim mestima na kojima se radi. Zato poslodavci ne mogu da primaju neproverene ljude, onako s ulice, pa taman i da savrseno govore jezik. Svi se boje da ne nalete na neku budalu, alkosa, lopova, i zato najradije primaju ljude za koje neko od zaposlenih moze da garantuje. Taj ce novog radnika i uvesti u posao, pa niko drugi nece morati time da se bavi i da za to bude posebno placen.

Zato je danas tesko naci takav posao bez kontakata i preporuka. Poslovi preko agencija su obicno kratkotrajni, sezonski, i rade se na nekim prilicno izlovanim mestima, gotovo nikad u gradu gde mozes steci kontakte. Kad-tad ces morati sam nekako da se pobrines za taj deo. Posle je mnogo lakse.


  • 0

#14 Putnik_1987

Putnik_1987
  • Members
  • 10 posts

Posted 10 February 2015 - 21:56

Stvar je jednostavna - umesto razmišljanja i nećkanja, novac i pasoš u ruke i - borba! Koliko je naših bez te privilegije sa pasošem krenulo, turistički, na crno, kakogod, pa su se snašli. Dakle, čovek sve što treba je da raščisti sa sobom, i ako je rešio - prepreke ne postoje. Nigde ne čeka posao "na tacni", muka je, teško je, ali gde ima volje, ima i načina, pričam iz ličnog i nimalo lakog iskustva..ali vredi :)

 

E pada kada si vec tu, aj nam ispricaj svoje iskustvo? Sigurno da ce koristiti nekome od nas forumasa koji to cita. Aj, ako te ne mrzi :)

Kada si otisao, sa cime, kojim jezikom, sa kime, itd... Znaci, onaku ukratko :) Ako ti nije tesko


  • 0

#15 ZoltanGeraTucheKera

ZoltanGeraTucheKera
  • Members
  • 9,821 posts

Posted 11 February 2015 - 01:07

Traze li se negde farmaceutski tehnicari? Nije da mi se ide, ali pitam cisto radi Inf.
  • 0