Jump to content


Photo
- - - - -

Sta sa 100.000 evra u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 Helmut Dukadam

Helmut Dukadam
  • Banned
  • 288 posts

Posted 09 February 2015 - 01:47

Da ne sirim preterano, postavljam konkretno:

 

Sta bi uradili da zivite u Srbiji, ne zelite da idete u inozemstvo i imate 100000 evra ustedjevine.

 

Pitanje je postalo aktuelno nakon sloma bankarskog sistema stednje u kome trenutno kamate streme ka nuli i dalje u minus.

 

Novac se vise ne oplodjuje u banci. Sta raditi danas?



#2 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 02:11

Ja bih ti rekao vezano za nekretnine.

 

Kada bi nesto pazario za ovaj novac, a realno ne mozes ne znam sta posebno, eventualno bi neki standardni pad cena od 5% mozda pokrivao kirijom.

Znaci novac bi pretvorio u stan i par godina u najboljem slucaju ostao opet na nuli.

S tim sto su nekretnine ove godine postale jako uzarena tema u politici pa se mogu desiti i velike promene poput masovne stanogradnje sto bi te dovelo u rizik veceg minusa i uopste mogucnosti da nekretninu brzo opet pretvoris u novac.

 

U naredne dve godine stan kao ulaganje je jako veliki rizik u odnosu na malu kamatu banke samo iz razloga sto sad stupaju na snagu ovi zakoni, konverzije i bar prema obecanjima slobodnija gradnja. Ovo su godine kada ce nekih promena na trzistu biti, a nikakve trzavice u nekoj oblasti nisu dobre za ulaganje. Kad se situacija za 2-3 godine malo smiri i kada se vidi neki stabilniji tok kretanja, mozda tada treba razmisljati o tome.

 

Naredne dve godine definitivno nisu godine za nekretnine. U ovom slucaju opet mi je bolja banka sa bilo kakvom kamatom, pa bar i da samo cuva novac.


Edited by Gant, 09 February 2015 - 02:14.


#3 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2015 - 02:21

Naredne dve godine definitivno nisu godine za nekretnine. U ovom slucaju opet mi je bolja banka sa bilo kakvom kamatom, pa bar i da samo cuva novac.

Koliko se krecu kirije sad? Koliko bi bio ROI kod 100k? 



#4 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 February 2015 - 02:39

Mozda do 5 % u najboljem slucaju. U proseku mozda oko 3-4 %.

Btw. sa 100 000 evra moze da se napravi eventualno dobar "set-up" : da se kupi kuca u unutrasnjosti sa malim placem ( do 10 - 20 ari - za mali vocnjak i sl. ) da se kupi garosnjera ili jednosoban u Beogradu pa da se izdaje , auto do 10,000 evra i za 5-10,000 evra da se  mozda plati za radno mesto  na drzavnim jaslama ( mislim da to jos uvek ide...).

Druga opcija je da trgujes akcijama .....



#5 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 03:10

Koliko se krecu kirije sad? Koliko bi bio ROI kod 100k? 

 

Evo prosecnih cena stanova u Beogradu prema poslednjem izvestaju Halooglasa.

 

Attached File  cena.jpg   28.92KB   19 downloads

 

Recimo da bih rekao da je neki prosek u Beogradu 5%,odnosno povracaj za 20 godina. Ali pod uslovom da cena nekretnine bar ostane jednaka ulozenoj. To je sada mnogo veci problem i to u kratkom periodu.

Moze se naci nesto i za bolje, a moze da ide i mnogo mnogo gore.

 

Cena komunalnih usluga konstantno raste, a platezna moc stanovnistva opada. To uslovljava povlacenje ljudi u manje stanove ne samo da bi placali nizu kiriju, vec su racuni u stanovima od 70+m2 samo za infostan oko 100 evra mesecno ( sa grejanjem) + struja, kablovska, internet, telefon 50 evra min.

 

Tako da je isplativost manjih stanova mnogo veca nego onih vece kvadrature u bilo kom delu grada.



#6 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2015 - 05:05

 

Tako da je isplativost manjih stanova mnogo veca nego onih vece kvadrature u bilo kom delu grada.

Koliko se secam ti se bas razumes u nekretnine.

 

Recimo, kolika je cena stana sa dve spavace sobe negde na Konjarniku? Koliko je kirija? 

Osim komunalnih troskova, koliki su troskovi (porez?) ako sve radis legalno?

 

Kod mene u Philliju je cap rate 6-10 % (neto prihod/bruto cenu), na kapital moze da ide i 15-20% sa ulaganjem. Hipoteke su do 4%, tako da se isplati kupiti investicionu nekretninu.

 

Pokusavam da nagovorim moje da rasprodaju sve, naprave neku investiciju tamo u stan ili kucu ako im ikad padne na pamet da se vrate i presele se kod nas. 



#7 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 09 February 2015 - 08:07

Ja bih ti rekao vezano za nekretnine.

 

Kada bi nesto pazario za ovaj novac, a realno ne mozes ne znam sta posebno, eventualno bi neki standardni pad cena od 5% mozda pokrivao kirijom.

Znaci novac bi pretvorio u stan i par godina u najboljem slucaju ostao opet na nuli.

S tim sto su nekretnine ove godine postale jako uzarena tema u politici pa se mogu desiti i velike promene poput masovne stanogradnje sto bi te dovelo u rizik veceg minusa i uopste mogucnosti da nekretninu brzo opet pretvoris u novac.

 

U naredne dve godine stan kao ulaganje je jako veliki rizik u odnosu na malu kamatu banke samo iz razloga sto sad stupaju na snagu ovi zakoni, konverzije i bar prema obecanjima slobodnija gradnja. Ovo su godine kada ce nekih promena na trzistu biti, a nikakve trzavice u nekoj oblasti nisu dobre za ulaganje. Kad se situacija za 2-3 godine malo smiri i kada se vidi neki stabilniji tok kretanja, mozda tada treba razmisljati o tome.

 

Naredne dve godine definitivno nisu godine za nekretnine. U ovom slucaju opet mi je bolja banka sa bilo kakvom kamatom, pa bar i da samo cuva novac.

 

 u uslovima kada drzava vise ne garantuje za stedne uloge a takoreci je pred bankrotom ???????????

 

  u stanju u kakvom je drzava najbolje je ne dirati nista, ukoliko imas bilo kakav posao i prihode da zivis. 

 

 ukoliko nemas posao , razmisli o nekoj trgovini.  Trgovini koja moze da se radi neregistrovano. Recimo na pijacama polovna garderoba, pokucstvo , tehnika i bela tehnika, automobili i delovi itd... zavisi za sta vise imas afiniteta..

 

 Druga mogucnost je kombinacija onog sto ti rekao Bane.. kuca sa ovecom bastom na selu.. Pa onda na tu bastu/ njivu mozes dobiti papir da si proizvodjac i sa time dobiti tezgu na nekoj pijaci.  Voce, povrce  delom iz svoje proizvodnje delom preprodaja sa kvantasa..   Ukoliko imas afiniteta jos bolje je posao sa cvecem... ili mozda kombinacija sve tri stvari... voce povrce i cvece. zavisi od sezone sta ide....

 

 u svakom od ovih uslova ne treba sve pare da ulozis. 


Edited by Doc Holliday, 09 February 2015 - 08:32.


#8 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 09 February 2015 - 09:07

Sa 100k kupis ili akcije sa dividendama u rangu 5% ili fondove koji se baziraju na dividendama i isplacuju iste akcionarima.

5% dok platis porez ostane ti 4% sto je 4.000e ili 330e mesecno ako ti te pare trebaju da zivis svakog meseca.

 

Ako si avanturista spojis se sa poznavaocima ruma i kupis par izuzetno dobro ocenjenih serija u vecim kolicinama. Posto se malo bolji rumovi prave u serijama od nekoliko hiljada ili desetina hiljada litara obicno posle par godina nestane i mozes da prodajes za uvecanu cenu zbog retkosti. Cuvanje zestokih pica je mnogo lakse nego vina.



#9 Helmut Dukadam

Helmut Dukadam
  • Banned
  • 288 posts

Posted 09 February 2015 - 12:25

 u uslovima kada drzava vise ne garantuje za stedne uloge a takoreci je pred bankrotom ???????????

 

 

jel ovo neki novi momenat koji mi je promakao - da drzava vise ne garantuje za uloge do 50.000 evra?



#10 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 09 February 2015 - 12:56

Ja kako sam razumeo Vujovica, drzava tehnicki garantuje ali fond je ispraznjen...



#11 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 15:02

Garantuje se i dalje. NBS nije promenila odluku. A pare bi se izvukle iz budzeta kao i za sve drugo.



#12 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 15:17

Recimo, kolika je cena stana sa dve spavace sobe negde na Konjarniku? Koliko je kirija?

 

Recimo da je ovaj 1.000e/m2 u ovakvom stanju.

 

http://www.nekretnin...67m2-izdavanje/

 

A ovo novo mozda oko 1.300e/m2

 

http://www.nekretnin...vetog-klimenta/

 

 

Problem je u tome sto ja stvarno ne znam ko je danas spreman da iznajmljuje LUX stan na Konjarniku pa da izdvoji 350e mesecno kad istu kvadraturu pristojnog stana moze da dobije za 220. Ovaj drugi prema oglasenoj ceni je isplativiji, ali ja sumnjam da mogu da se dobiju na Konjarniku tolike pare jer je ponuda stanova za izdavanje velika. Tako da su 22 godine ovog drugog prilicno diskutabilne. Racunaj da se otplacuju u najboljem slucaju za 25 godina, mada mislim da ce i cene i kirije zajedno nanize i dalje. Verujem da se oba izdaju za jedno 10% nize od ove oglasene cene. Znaci 4% max godisnje povracaj investicije u ovom trenutku. Ali ako kirije padnu za jedno 20% u naredne 2-3 godine onda ti racun dodje kao za svajcarski kredit, samo obratno. Ovo ti je sada kao racunanje isplativosti svajcarskog kredita 2007. godine u idealnim uslovima. Vidis sta se desilo par godina kasnije.

 

Onaj prvi 67*1.000/200/12 ~ 28 godina

 

Drugi 65*1.300/320/12 ~ 22 godine


Edited by Gant, 09 February 2015 - 15:20.


#13 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 09 February 2015 - 15:32

Garantuje se i dalje. NBS nije promenila odluku. A pare bi se izvukle iz budzeta kao i za sve drugo.

 

Dovoljno si inteligentan da i sam znas da je ovo, najblaze receno, izuzetno rizicna pretopstavka, a kako je kapital po prirodi plasljiv, ova tvoja tvrdnja tesko da ce nekome biti dovoljno ubedljiva preporuka. Mislim, NBS i dalje garantuje iako je fond potuno ispraznjen a sa druge strane drzava ce da uleti sa kesom, zlu ne trebalo, iako iamo najveci deficit u Evropi koji se sve teze finansira, naravno zduzivanjem. Ne daj boze da sledeca banka koja ode u stecaj bude neka koja je veci igrac na trzistu, bilo bi veselo. 



#14 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 February 2015 - 15:36

Stranci bi nam odmah dali kredit da je spasemo, kao i do sada.

Recimo Sosijete ima 12.000 stambenih kredita. To je ipak dobra baza da se vrate pare stedisama, nije bas da su te strane plljackane kao nase.

Ove nase su klasicna prevara poput Dafine i Jezde. Ne verujem da su stranci toliko poklanjali novac kao ovi nasi.



#15 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 09 February 2015 - 21:04

Garantuje se i dalje. NBS nije promenila odluku. A pare bi se izvukle iz budzeta kao i za sve drugo.

 

  U uslovima u kojima zivimo , takoreci na ivici bankrota, izdavanje obveznica kao sto je sa starom deviznom stednjom , sa rokom dospeca na xxx godina je realnija opcija .