Jump to content


Photo
- - - - -

BRUCO prva godina HELP !


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 January 2015 - 15:52

E jbg, i vi preterujete, dosta ispita na etf moze da se polozi za nekoliko dana ucenja, ali za to je potrebno ustanoviti nekoliko stvari.

 

Bice da ni ETF nije vise ono sto je bio ako je ovo tacno.  Uvek je neke ispite bilo moguce spremiti sa nekoliko dana ucenja, pod uslovom da su predavanja bila redovno posecivanja i da je postojao kontinuirani rad tokom semestra, ali nijedan (osim Sociologije i slicnih) nije bilo moguce spremiti za nekoliko dana ucenja, ako pre toga nije bilo rada.



#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 January 2015 - 16:31

Bilo kako bilo, za svaki ispit treba minimum 80 sati rada! Govorim o fakultetima tipa (ETF/MF)



#18 jowanitza997

jowanitza997
  • Members
  • 3,799 posts

Posted 30 January 2015 - 18:20

Bice da ni ETF nije vise ono sto je bio ako je ovo tacno.  Uvek je neke ispite bilo moguce spremiti sa nekoliko dana ucenja, pod uslovom da su predavanja bila redovno posecivanja i da je postojao kontinuirani rad tokom semestra, ali nijedan (osim Sociologije i slicnih) nije bilo moguce spremiti za nekoliko dana ucenja, ako pre toga nije bilo rada.

Verovatno se nisam najsrecnije izrazio. Kad kazem "moze da se polozi za par dana ucenja"  ne mislim da moze spremiti ispit tako da sigurno polozi i dobije visoku ocenu, vec moze dovoljno da se nauci da se ne izadje na ispit bez sanse da se polozi :) Naravno, ne preporucujem takav nacin rada, niti ga smatram dobrim, ali je pokretac teme u takvoj situaciji trenutno.



#19 Горазд

Горазд
  • Members
  • 1,382 posts

Posted 30 January 2015 - 22:03

Па како бар Енглески ниси положио? :) Ваљда имате тај предмет, мада, можда је изборни. И хтео бих да те питам зашто си уписао ЕТФ?



#20 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 30 January 2015 - 23:36

Hm. ETF, Januar, a ti ne znas koliko fakultet ima ispitnih rokova, niti kako i kada mozes da polazes ispite? Cetiri meseca prosla od kad je pocela godina. Nesto mi tu ne stima. 



#21 ZlaLubenica

ZlaLubenica
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2015 - 23:13

Kao prvo hvala vam na odgovorima :)

Što se predavanja i vežbi tiče,tu sam redovan bio sam na svim vežbama i predavanjima,počinjem da polako mislim da je problem u tome što nisam učio odma posle predavanja,uvek sam smatrao "ma još je rano,ima vremena".Nego kao što rekoh učim ja,nije baš da kako ovde neki kažu " prvi put otvaram knjigu"
Nego najteže mi pada ono kad naučim,učim nekoliko sati dnevno 4 dana pred ispit,izađem uradim sve,a onda kada izađu rezultati ja vidim da sam od recimo 30 poena na teorijskom delu dobio 2,ufff,ne znam ali kad god se baš ali BAŠ potrudim i budem samouveren ja uradim loše.
Šta mislite,da se može spremiti 4 ispita za mesec dana?
Ako ne,onda koliko mogu za jedan mesec?
I pošto vidim(a ne znam zašto) niko od vas mi nije odgovorio što se tiče ispitnih rokova,koliko ih imam tokom godine,koji su redovni a koji vandredni?
I kao što neko reče,iskreno da vam kažem nekad me i uhvati panika,krenem da učim,sve ide dobro,a onda kada krenem da obnavljam imam osećaj kao da ništa ne znam,kao da sam sve zaboravio.

Što se TVa i igrica tiče,verujte mi da TV uopšte ne uključujem već nekoliko nedelja,a igirce ne igram jer imam laptop koji inače ne bi ni mogao da pokrene igricu koju ja igram.Dakle volje imam,želje imam,ali u paketu imam i tremu,šta ako ne uspe,šta ako učim ko magarac i opet padnem(to mi se desilo za jedan ispit za koji sam bio siguran da ću da položim bar sa 6)....
Dakle šta vi mislite o svemu ovome što sam naveo?



#22 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 February 2015 - 23:23

Postoji vise mogucnosti, npr. da ti je nacin ucenja pogresan. Ja sam posle casova citao beleske i trazio odgovarajuca poglavlja u udzbeniku ne da bih to naucio napamet vec da bih razumeo gradivo. Ako nisam potpuno razumeo gradivo smatrao sam da ga nisam naucio.  Daklem pogledam beleske, probam da ih rastumacim sebi da bi ih shvatio, pri cemu sam se pomagao i knjigama, a ti bi mogao i da iskoristis blagodeti interneta da potazis dopunska objasnjenja i razjasnjenja, zatim bih eventualno probao da resim par zadatak iz zbirke ili onih na kraju poglavlja udzbenika i to bi bilo to, sto se tice redovnog rada.

 

Nego, postoji mogucnost da kod tebe postoji i neka, da je tako nazovem "psiholoska blokada". Zasto si upisao ETF?  Da li tebe gradivo na ETF-u zaista zanima ili si ga upisao zato sto ti rekli da ces lakse naci posao, otici u inostranstvo itd.

U mojoj generaciji je bilo dosta odlicnih djaka iz matematicke gimnazije i slicnih skola, koji su upisali ETF iz navedenih razloga, i koji su zaglavili na drugoj godini bezuspesno pokusavajuci da poloze elektroniku kod cuvenog Caje. Polagali su Matematiku I,II,III, IV; Numericku Analizu i Fiziku, Programske jezike i metode programiranje, pa i OET bez vecih problema, a onda bi do kraja studija gnjavili zbog totalne nezainteresovanosti za gradivo,



#23 ZlaLubenica

ZlaLubenica
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2015 - 23:25

Па како бар Енглески ниси положио? :) Ваљда имате тај предмет, мада, можда је изборни. И хтео бих да те питам зашто си уписао ЕТФ?

Engleski nemam,bar ne u prvoj godini studija,ETF sam upisao jer je posao "sigurniji",odnosno sa tim fakultetom možeš da se zaposliš kod našeg slepca za 500EU ili da odeš u inostranstvo za veću sumu(mada mladi sve više i više napuštaju ovu nazovi državu).Mnogo je bolje završiti ETF,nego recimo filozofski,geografski,bezbednost,zaštita sredine,zaštita na radu,ekonomski,pa čak i u zadnje vreme medicina (teško se dolazi do posla,pun biro),za sva ova navedena zanimanja ti trebaju vezice i pare da bi došao do posla,jedino stručni fakulteti ti pružaju tu mogućnost da možeš da biraš gde da radiš,da li ćeš da radiš u prosveti kao profesor,da li ćeš da radiš kod nešeg gedže na crno,ili ćeš kao elektro ili mašinski inženjer da radiš za neku inostranu firmu van granica nase zemlje.Takođe uvek me je zanimala struja i kompjuteri,programiranje i sl. tako da između el. i mašinskog dela uvek biram elektro,i btw išao sam u tehničku srednju školu,tako da su mi ta zanimanja što bi se reklo "bliža".



#24 ZlaLubenica

ZlaLubenica
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2015 - 23:27

Postoji vise mogucnosti, npr. da ti je nacin ucenja pogresan. Ja sam posle casova citao beleske i trazio odgovarajuca poglavlja u udzbeniku ne da bih to naucio napamet vec da bih razumeo gradivo. Ako nisam potpuno razumeo gradivo smatrao sam da ga nisam naucio.  Daklem pogledam beleske, probam da ih rastumacim sebi da bi ih shvatio, pri cemu sam se pomagao i knjigama, a ti bi mogao i da iskoristis blagodeti interneta da potazis dopunska objasnjenja i razjasnjenja, zatim bih eventualno probao da resim par zadatak iz zbirke ili onih na kraju poglavlja udzbenika i to bi bilo to, sto se tice redovnog rada.

 

Nego, postoji mogucnost da kod tebe postoji i neka, da je tako nazovem "psiholoska blokada". Zasto si upisao ETF?  Da li tebe gradivo na ETF-u zaista zanima ili si ga upisao zato sto ti rekli da ces lakse naci posao, otici u inostranstvo itd.

U mojoj generaciji je bilo dosta odlicnih djaka iz matematicke gimnazije i slicnih skola, koji su upisali ETF iz navedenih razloga, i koji su zaglavili na drugoj godini bezuspesno pokusavajuci da poloze elektroniku kod cuvenog Caje. Polagali su Matematiku I,II,III, IV; Numericku Analizu i Fiziku, Programske jezike i metode programiranje, pa i OET bez vecih problema, a onda bi do kraja studija gnjavili zbog totalne nezainteresovanosti za gradivo,

ETF sam upisao zato što me interesuje gradivo.Takođe predmeti kao što su elektronika elektrotehnika i fizika sam imao u srednjoj i sve je išlo glatko.



#25 ZlaLubenica

ZlaLubenica
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2015 - 23:32

Postoji vise mogucnosti, npr. da ti je nacin ucenja pogresan. Ja sam posle casova citao beleske i trazio odgovarajuca poglavlja u udzbeniku ne da bih to naucio napamet vec da bih razumeo gradivo. Ako nisam potpuno razumeo gradivo smatrao sam da ga nisam naucio.  Daklem pogledam beleske, probam da ih rastumacim sebi da bi ih shvatio, pri cemu sam se pomagao i knjigama, a ti bi mogao i da iskoristis blagodeti interneta da potazis dopunska objasnjenja i razjasnjenja, zatim bih eventualno probao da resim par zadatak iz zbirke ili onih na kraju poglavlja udzbenika i to bi bilo to, sto se tice redovnog rada.

 

Nego, postoji mogucnost da kod tebe postoji i neka, da je tako nazovem "psiholoska blokada". Zasto si upisao ETF?  Da li tebe gradivo na ETF-u zaista zanima ili si ga upisao zato sto ti rekli da ces lakse naci posao, otici u inostranstvo itd.

U mojoj generaciji je bilo dosta odlicnih djaka iz matematicke gimnazije i slicnih skola, koji su upisali ETF iz navedenih razloga, i koji su zaglavili na drugoj godini bezuspesno pokusavajuci da poloze elektroniku kod cuvenog Caje. Polagali su Matematiku I,II,III, IV; Numericku Analizu i Fiziku, Programske jezike i metode programiranje, pa i OET bez vecih problema, a onda bi do kraja studija gnjavili zbog totalne nezainteresovanosti za gradivo,

Da gradivo me intaresuje,sve te predmete sam imao i u srednjoj,tako da mi to ne pada teško.Ono što mi pada teško na faxu je manjak vremena,profesori su prrebrzi iako stvari o kojima oni pričaju ja razumem,i sve sam to već imao u srednjoj,samo sto sada radimo to mnooogo opsirnije.Dakle gradivo ja razumem,nego je preopsirno i ponekad se zbog toga osecam bespomocno,ne znam mozda je to neka psiholoska blokada u meni od pocetka,i kao sto neko reče trebao bih da pocne da zagrevam stolicu,ono sto me interesuje od vas bivsih i sadasnjih studenata je koj nacin je najefektivniji za ucenje?



#26 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 February 2015 - 13:41

Vazna stvar je da zaboravis na to sta si imao u srednjoj skoli. Tamo je sve to radjeno na nizem nivou, nije se ocekivalo razumevanje gradiva na istom nivou i potenciralo je se ucenje napamet.



#27 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 09 February 2015 - 23:38

Kao prvo hvala vam na odgovorima :)

Što se predavanja i vežbi tiče,tu sam redovan bio sam na svim vežbama i predavanjima,počinjem da polako mislim da je problem u tome što nisam učio odma posle predavanja,uvek sam smatrao "ma još je rano,ima vremena".Nego kao što rekoh učim ja,nije baš da kako ovde neki kažu " prvi put otvaram knjigu"
Nego najteže mi pada ono kad naučim,učim nekoliko sati dnevno 4 dana pred ispit,izađem uradim sve,a onda kada izađu rezultati ja vidim da sam od recimo 30 poena na teorijskom delu dobio 2,ufff,ne znam ali kad god se baš ali BAŠ potrudim i budem samouveren ja uradim loše.
Šta mislite,da se može spremiti 4 ispita za mesec dana?
Ako ne,onda koliko mogu za jedan mesec?
I pošto vidim(a ne znam zašto) niko od vas mi nije odgovorio što se tiče ispitnih rokova,koliko ih imam tokom godine,koji su redovni a koji vandredni?
I kao što neko reče,iskreno da vam kažem nekad me i uhvati panika,krenem da učim,sve ide dobro,a onda kada krenem da obnavljam imam osećaj kao da ništa ne znam,kao da sam sve zaboravio.

Što se TVa i igrica tiče,verujte mi da TV uopšte ne uključujem već nekoliko nedelja,a igirce ne igram jer imam laptop koji inače ne bi ni mogao da pokrene igricu koju ja igram.Dakle volje imam,želje imam,ali u paketu imam i tremu,šta ako ne uspe,šta ako učim ko magarac i opet padnem(to mi se desilo za jedan ispit za koji sam bio siguran da ću da položim bar sa 6)....
Dakle šta vi mislite o svemu ovome što sam naveo?

Za ispitne rokove pogledaj na sajtu fakulteta ili pitaj kolege ili pogledaj oglasnu tablu.

Uobicajeno je bilo (nekad davno :) )

januarsko-februarski rok

junski rok i septembarsko-oktobarski rok

 

4 ispita za mesec, nikad nisam mogao da spremim, nisam istina ni pokusavao jer je suludo. Sad po bolonji mozda je to iscepkano pa moze, ali neko mladji neka odgovori.

 

Nekoliko sati 4 dana pred ispit je nedovoljno za vecinu ispita.

A tek ovo da osvojis 2 poena od 30 na ispitu koji polazes i mislis da ces poloziti, je prosto neverovatno. Ako ides na predavanja i vezbe i sam radis, prosto je nemoguce osvojiti samo 2 boda, osvojio bi vise da nista ne otvoris kuci (samo sa predavanjima i vezbama). Ili se precenjujes ili imas jako lose prethodno znanje. Prodji gradivo iz beleski koje si vodio na predavanju + preporucena literatura + nadji neke prethodne ispitne rokove nakon toga pa ih prodji i uporedi sa nekim kolegom ili pogledaj resenja :)

Ako ucis kuci, mozda nije lose da predjes u neku citaonicu ili u 'Svetozar Markovic' tu ti je pored faksa. Ja licno sam ucio iskljucivo u centralnoj citaonici u studenjaku.

 

Sto se tice ovoga osecaja da kad se vratis na procitano, deluje zaboravljeno to je i normalno. Mora vise puta da se prodje to sto se uci. Moras da imas radne navike, kad spremas ispit dnevno bar 6-8 sati efektivno da ucis. Podeli gradivo na dane do ispita i samo npr. tog dana uci jedno poglavlje (ili ako su zadaci u pitanju jedan tip zadatka) ili npr. ispit spremas iz knjige od 80 stranica, odvoj 8 dana po 10 stranica, pa ako padnes sledeci put povecaj, uci 16 dana tih 80 stranica, svaki dan po 5 ili nesto slicno.



#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 February 2015 - 04:37

Za ispitne rokove pogledaj na sajtu fakulteta ili pitaj kolege ili pogledaj oglasnu tablu.

Uobicajeno je bilo (nekad davno :) )

januarsko-februarski rok

junski rok i septembarsko-oktobarski rok

 

4 ispita za mesec, nikad nisam mogao da spremim, nisam istina ni pokusavao jer je suludo. Sad po bolonji mozda je to iscepkano pa moze, ali neko mladji neka odgovori.

Moze da se spremi i vise od 4 ispita, ali kao sto rekoh 80 sati po ispitu i da se shvati da je studiranje ozbiljan posao. Ja sam moje ispite uglavnom spremao nocu, ali pred ispit to bi bilo gotovo non-stop. Kada sracunas recimo 4 ispita po 80 sati, onda shvatis da tih 320 sati ima da traje. 10 sati dnevno je 32 dana. :(

 

Nekoliko sati 4 dana pred ispit je nedovoljno za vecinu ispita.

A tek ovo da osvojis 2 poena od 30 na ispitu koji polazes i mislis da ces poloziti, je prosto neverovatno. Ako ides na predavanja i vezbe i sam radis, prosto je nemoguce osvojiti samo 2 boda, osvojio bi vise da nista ne otvoris kuci (samo sa predavanjima i vezbama). Ili se precenjujes ili imas jako lose prethodno znanje. Prodji gradivo iz beleski koje si vodio na predavanju + preporucena literatura + nadji neke prethodne ispitne rokove nakon toga pa ih prodji i uporedi sa nekim kolegom ili pogledaj resenja :)

Ako ucis kuci, mozda nije lose da predjes u neku citaonicu ili u 'Svetozar Markovic' tu ti je pored faksa. Ja licno sam ucio iskljucivo u centralnoj citaonici u studenjaku.

 

Sto se tice ovoga osecaja da kad se vratis na procitano, deluje zaboravljeno to je i normalno. Mora vise puta da se prodje to sto se uci. Moras da imas radne navike, kad spremas ispit dnevno bar 6-8 sati efektivno da ucis. Podeli gradivo na dane do ispita i samo npr. tog dana uci jedno poglavlje (ili ako su zadaci u pitanju jedan tip zadatka) ili npr. ispit spremas iz knjige od 80 stranica, odvoj 8 dana po 10 stranica, pa ako padnes sledeci put povecaj, uci 16 dana tih 80 stranica, svaki dan po 5 ili nesto slicno.

Kad se sprema vise ispita, onda ih mesaj pa dok pravis pauzu od jednog, uci drugi. Prvo pregledaj teoriju i polako kako ides kroz kurs vebaj prakticne primere za ispit. Radi na brzini da postignes da pismeni deo ispita zavrsis za 70% dozvoljenog vrmena, a ostatak provedes na porveravanju uradjenog.

Polako, kad izadjemo iz srednje skole koja je i u moje vreme bila laka, nemamo stvarne radne navike. One se sticu vremenom i iskustvom. 

Nemoj da posustajes, ako je ET nesto sto stvarno zelis da radis. ;)



#29 jowanitza997

jowanitza997
  • Members
  • 3,799 posts

Posted 10 February 2015 - 22:50

Imas januar-februar-jun-jul-septembar-oktobar. Za vise informacija se bolje raspitaj na etf.rs . Koliko sam u toku, sada imas studentske organizacije koje se trude da brucosima priblize sve i da im olaksaju dolazak na fakultet, kao i snabdevaju literaturom i organizuju grupna spremanja ispita. Mos to da probas, a najbolje na FB da potrazis. Mislim da postoje Savez, Unija i Elektron, ili tako nesto, lako ces naci na facebook njihove stranice

Jako je bitno da nadjes prethodne rokove, a jos bitnije da nadjes resene prethodne rokove. Tako ti se nece desiti da nesto ucis, a zavrsis sa 2 boda od 30 na pitanju


Edited by jowanitza997, 10 February 2015 - 22:55.


#30 Mica8888

Mica8888
  • Members
  • 26 posts

Posted 25 February 2015 - 16:26

Meni su u prvoj godini dosta pomogle starije kolege, kao i razni forumi, grupe i sajtovi na kojima  kolege dele materijale i savete. Nemoj ni starije preterano da slušaš ali pokupi poneku caku od njih, značiće ti mnogo.