Jump to content

Photo
- - - - -

Rodoslovi, poreklo porodica

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,762 posts

Posted 22 February 2015 - 21:48

Deda, naravno, i to sacuvao. :D

e, sto se cuvanja tice...

u aprilskom bombardovanju Beograda stradao je dedin vozni park, a i on jedva izvukao zivu glavu (pricao je da se taman prebacio iz jednog sklonista u drugo kad je avionska bomba raznijela ono prvo skloniste i pobila sve koji su bili unutra), medjutim, jedan Chevrolet je ostao sacuvan, i on se u njemu dovezao u Vukovar (gdje se baka sa djecom vec ranije sklonila) i onda je, vjerovala ti meni (odnosno familiji koja o tome prica) ili ne, kompletan auto ZAKOPAO u vocnjaku. a to nije bio mali auto. a sacuvao je i odijela (bio je kicos, premda clan komunisticke partije i partizan). uglavnom, nakon oslobodjenja, on se na posao (tada predsjednik kotara Vukovar) vozio tim Chevroletom, i u odijelu, kao gospodin covjek. pa se ti misli... 

#17 Stari Vujadin

Stari Vujadin
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 24 February 2015 - 10:06

Ja imam zanimljivo poreklo sa majcine strane. Ona je iz porodice Budeč. Poticemo od Bana Budeča od ceskih plemica. Prezime smo dobili po plemickom zamku u neposrednoj blizini Praga. Pojam Budeč na starosrpskom jeziku znaci budan (strazar). Naziv Budeč datira iz Ceske odnosno Bohemije kod plemena Luzana, pa su taj naziv uzele plemicke porodice kao i njihova utvrdjenja-zamkova.
Ban Budeč je u 17. veku ziveo u Bileckim Rudinama. Koreni Budeča protezu dalje u proslost. Najstariji pisani dokument o prezimenu Budeč je dokument iz 1069. godine i potice iz perioda hrvatskog kralja Petra Kresimira. Na dokumentu koji se nalazi u samostanu Svetog Kresimira nalaze se potpisi kraljevskog plemstva a medju njima i potpis Bribirskog Zupana Budec.
Pocetkom 20. veka pisao je Dragutin Hirc, da porodica Budec potice iz grada Gorice(Lika), a koji se kasnije nazvao Budak i nalazi se u blizini Gospica.
Nakon sto su Turci ubili Bana Budeca, njegova porodica sklanja se u manastir u Popovom polju i pod vodjstvom vladike Savatija Ljubibratica 1695. godine nastanjuje se u Mojdezu, malom mestu iznad Herceg Novog odakle je moj deda. Krsna slava Budeča je Sveti Jovan Krstitelj

#18 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,762 posts

Posted 25 February 2015 - 05:51

Najstariji pisani dokument o prezimenu Budeč je dokument iz 1069. godine i potice iz perioda hrvatskog kralja Petra Kresimira. Na dokumentu koji se nalazi u samostanu Svetog Kresimira

gdje se nalazi taj samostan sv. Kresimira?

#19 Stari Vujadin

Stari Vujadin
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 February 2015 - 09:56

gdje se nalazi taj samostan sv. Kresimira?

Iskreno, ne znam. Ja sam izneo podatke sa kojim raspolazem...mozda zna bolje moja mama.

#20 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,762 posts

Posted 25 February 2015 - 14:24

nije bas uobicajeno da se katolicki samostani u Hrvatskoj nazivaju po vladarima (a ni da se hrvatski kraljevi, barem ne formalno, proglasavaju svecima), tako da ne vjerujem da samostan sv. Kresimira postoji. medjutim...

dokumenti22.jpg

"Ja Krešimir, upravljajući Božjom milošću Hrvatskom i Dalmacijom i kraljujući nakon djeda svoga blažene uspomene kralja Krešimira i oca svoga kralja Stjepana – koji oba sretno počivaju u Kliškom polju – stolovao sam u svom svratištu (dvoru) u Ninu, te sam zajedno s prisutnim županima, knezovima i banovima, a i kapelanima moga kraljevskoga dvora počeo razmišljati, kako bi svemogući Bog očuvao podijeljeno mi vladanje moga nasljednoga kraljevstva i podijelio dušama mojih pređa i predšanika vječni pokoj. I pronađoh da od djela milosrđa nije Bogu ništa povoljnije i našega zemaljskog dvora dostojnije, nego kada se posvećeni stanovi svetaca i nebesnika opskrbljuju posjedima i dostojnim darovima. I budući da je svemogući Bog naše kraljevstvo na kopnu i po moru rasprostranio, odlučismo i spremna srca ustanovismo da ćemo samostan sv. mučenika Krševana (u Zadru) počastiti posjedima i zemljama. Nađosmo, također, u djelima predšasnika naših, preuzvišenih naime kraljeva (hrvatskih), da su i oni taj samostan darivali mnogim posjedima i zemljama; a mi, ne hoteći ničime odstupiti od te staze pređa naših, dajemo i darivamo za spas duše moje i svih mojih pokojnika tebi, blaženi Krševane, i po tebi gospodinu Petru, vrijednom opatu tvoga svetog dvora, naš vlastiti (kraljevski) otok koji se prostire u našem dalmatinskom moru, koji se u hrvatskom jeziku zove Vir. Ovaj otok (Maun) dakle neka posjeduje samostan sv. Krševana u sve vijeke i neka da nitko od smrtnika u tome ne smeta, jer tako je odredila naša dobra volja uz privolu i na molbe velomoža čitava kraljevstva našega. Da pak ova darovnica naša bude trajna i vrijedna kroz sva vremena, potvrđujemo i potpisujemo mi sami zajedno s našim biskupima, i određujemo da svaki čovjek koji bi, ne spominjući se Božjega suda i prezirući našu kraljevsku čast, htio da otme ovaj otok rečenomu samostanu bude krivac na posljednjem sudu; neka ga u vječnosti stigne sudbina Heroda, Jude i Šimuna maga, neka bude prokled od Boga i njegovih apostola, od svih svetaca, a naročito od sv. Krševana. Naređujemo još da takav zločinac plati našemu dvoru – bilo to za kojega od mojih nasljednika kralja, bud župana ili bana – globu od sto libara zlata i da bude u čitavom kraljevstvu našem zauvijek nepošten (da izgubi sva prava).

Ja Krešimir, kralj Hrvata i Dalmacije. Ja Stjepan, biskup zadarski, potpisah. I ovo su imena svjedoka koji su tome činu prisustvovali: Adamac, ninski župan, svjedok. Boleslav, dvorski župan, svjedok. Vikić, župan lučki, svjedok. Voleša, djed, svjedok. Budec, posteljnik, bribirski župan, svjedok. Ivan, kraljevski kapelan, svjedok. Petar, sudac kraljevskoga dvora, svjedok. Studec, kraljevski vinotoč, svjedok. Leon, carski protospatar i kapetan čitave Dalmacije, svjedok. Slavislav, ninski sudac, svjedok. Adam monah, opat sv. Bartolomeja, svjedok. Petar, župan sidraški, svjedok. Dragomir, župan cetinski, svjedok. Andrija, biogradski načelnik, svjedok. U gradu Ninu. Amen.»

http://hr.wikipedia....rševana_u_Zadru

http://arhinet.arhiv...?ItemId=3_11753

#21 Stari Vujadin

Stari Vujadin
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 February 2015 - 16:36

Hvala za ovaj dokument. :)