Jump to content


Photo
- - - - -

Atlantic grupa preuzela Bakinu tajnu (Foodland)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 14:59

Kupovina domacih proizvoda polako gubi smisao.

 

http://www.b92.net/b...9&nav_id=948447


Edited by kosarka, 19 January 2015 - 15:10.


#2 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 19 January 2015 - 15:25

Ne vidim smisao zasto bi nesto kupovao samo sto je domace, kupujem samo ono sto mi daje maksimalni kvalitet za dati novac.



#3 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 15:29

Kupovina domacih proizvoda polako gubi smisao.

 

Nikad nije ni imala na ovako malom trzistu jedne siromasne zemlje.

Nama su u Srbiji potrebni jaki igraci koji imaju novca i umeca da nasu proizvodnju plasiraju u izvoz jer nama treba stranih para.

A koliko cemo mi prometa praviti u nasoj zemlji je glupo i pricati jer smo zaista malo trziste.

One fabrike koje inace rade samo za nase trziste su izuzetno niskog kvaliteta.

 

Bakina tajna je lepo osmisljen brend koji nije jeftin i koji verovatno nema prodju kod nas (bar ne dovoljno veliku), ali bi uz jak i dobar marketing (koji prilicno kosta) i dodatna ulaganja sigurno mogao da osvoji velika trzista. Stari vlasnik je to sam i priznao da nema dovoljno kapitala da se razvija.



#4 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 15:39

Nikad nije ni imala na ovako malom trzistu jedne siromasne zemlje.

 

Ne postoji malo trziste mozda samo nedovoljno veliko. Profit je profit pa makar i mali. Samo tako se postepeno moze dizati kupovna moc i sto je najvaznije novac ostaje u zemlji. Uostalom sta to znaci, da sve male zemlje moraju da uvoze dzem? Takvo razmisljanje nas je i dovelo u ovu poziciju. Imamo situaciju da nemamo domacu pastu za zube.  Bakina tajna posluje dobro a to sto je prerasla nasa trzista je bonus. E sad sav profit da ide u Hrvatsku.

 

Znam da nije imao dovoljno kapitala da se razvija ali je nevjerovatno da niko od nasih vecih igraca nije prepoznao ogroman potencijal ovog branda.


Edited by kosarka, 19 January 2015 - 15:42.


#5 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 15:49


Da Bakina tajna posluje dobro onda se ne bi ni prodavala, ona ne posluje dobro u poslednje vreme i imala je probleme se kreditima i novim ulaganjima.

 

Srbija nikada nije ni imala pastu za zube, samo je pakovala po licenci drugih velikih igraca o cemu ti i govorim. Nije nas ni Kosili, svajcarski je. Izgubli smo i licencu Fererro pravog eurokrema pa sad ovaj nas nije ni blizu onog starog (bar meni). Nikada mi nismo imali nesto nase.

 

Poenta je da neko iskoristi nas potencijal i razvija bilo svoj, bilo neki novi brend koji ce imati kvalitet, a proizvoditi se ovde.

Srbiji je bitno da ovde samo postoje fabrike gde ce radnici dobijati plate i placati poreze. Da nismo trebali da razvijamo Jugo umesto sto smo se "prodali" Italijanima?



#6 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 15:58


 

Srbiji je bitno da ovde samo postoje fabrike gde ce radnici dobijati plate i placati poreze. Da nismo trebali da razvijamo Jugo umesto sto smo se "prodali" Italijanima?

Jedno je Jugo a drugo je hrana.  Ali dobro... Ima sasvim dovoljno ljudi sa novcem u Srbiji koji su mogli uloziti novac u bakinu tajnu koja je vrh u okviru posla kojim se bavi. Ne postoji bolji ajvar masovne proizvodnje na svijetu. I dzem je vjerovatno u vrhu.



#7 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 19 January 2015 - 16:00

Bakina tajna je prodata zato sto vlasnik nije mogao da dobije kredit od drzave da prosiri kapacitete. Inace, bar koliko ja znam, taj covek koji je taj veliki brend podigao od nule, i sigurno nije rang nasih "uspesnih bizMismena", nikada nije imao veze ni sa jednom politickom garniturom. A svi su dolazili kod njega. Kada je rekao da nece nikakve kombinacije, nego samo da ga puste da radi, sva vrata su mu bila zatvorena. Kada je video da nece moci da prosiri kapaciteta, a zbog pada kupovne moci gradjana, a realno, njegovi proizvodi su skupi (i treba da budu, kvalitetni su), odlucio se na prodaju i odradio vrhunski posao.

 

Apsolutno niko nije zeleo da kupi ovaj brend iz Srbije, zato sto ovo nije nesto cemu je napucana cena i sluzi da se razgrabi i ostavi ljustura, vec je brend za koji treba ozbiljno investirati i raditi. Zato je i prodat strancima.


Edited by McLeod, 19 January 2015 - 16:01.


#8 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 16:02

Jedno je Jugo a drugo je hrana.  Ali dobro... Ima sasvim dovoljno ljudi sa novcem u Srbiji koji su mogli uloziti novac u bakinu tajnu koja je vrh u okviru posla kojim se bavi. Ne postoji bolji ajvar masovne proizvodnje na svijetu. I dzem je vjerovatno u vrhu.

 

To je ta klasicna srpska bajka. Mozda ima ljudi koji imaju novca, ali oni nece da ulazu, a ti ih ne mozes naterati.

I ta mastanja o ajvaru, kao da samo kod nas raste paprika koja treba da se ispece i proprzi.

Treba ti dobra tehnologija, proces proizvodnje i kontrole, brendiranje, recept se lako nabavi.

 

Pravi moja baka jos bolji dzem od Bakine tajne, ali nije stvar u tome da bi bio na trzistu.


Edited by Gant, 19 January 2015 - 16:02.


#9 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 16:04

To je ta klasicna srpska bajka. Mozda ima ljudi koji imaju novca, ali oni nece da ulazu, a ti ih ne mozes naterati.

I ta mastanja o ajvaru, kao da samo kod nas raste paprika koja treba da se ispece i proprzi.

Treba ti dobra tehnologija, proces proizvodnje i kontrole, brendiranje, recept se lako nabavi.

 

Pravi moja baka jos bolji dzem od Bakine tajne, ali nije stvar u tome da bi bio na trzistu.

Srpska realnost je da 50 posto prehrambene industrije Srbije drzi Hrvatska koja je jos manje trziste. Ti uopste ne shvatas u cemu je ovdje problem.



#10 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 16:08

Srpska realnost je da 50 posto prehrambene industrije Srbije drzi Hrvatska koja je jos manje trziste. Ti uopste ne shvatas u cemu je ovdje problem.

 

Mislim da ti ne shvatas.

U cemu je razlika da li ce Bakinu tajnu da kupi Kostic ili neko tamo sa strane?

I jedan i drugi mogu ovde da rade ili ne rade, zatvore firmu ili prosire, njihova je stvar.

I jedan i drugi mogu da unose i iznose kapital, svi osnivaju firme u ofsor zonama.

Niko nece pocupati sljive i odneti ih odavde, a da li ce ih ko koristiti i uposliti ovaj narod to je bitno.

 

Kakva je razlika da je kupio Kole i onda zaradio par miliona evra i uzeo par nekretnina u Monaku?

Sta ti imas od toga?



#11 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 16:21

Mislim da ti ne shvatas.

U cemu je razlika da li ce Bakinu tajnu da kupi Kostic ili neko tamo sa strane?

I jedan i drugi mogu ovde da rade ili ne rade, zatvore firmu ili prosire, njihova je stvar.

I jedan i drugi mogu da unose i iznose kapital, svi osnivaju firme u ofsor zonama.

Niko nece pocupati sljive i odneti ih odavde, a da li ce ih ko koristiti i uposliti ovaj narod to je bitno.

 

Kakva je razlika da je kupio Kole i onda zaradio par miliona evra i uzeo par nekretnina u Monaku?

Sta ti imas od toga?

Nismo saglasni. Stavovi nam se ne podudaraju i svaka dalja rasprava je ocigledno suvisna.



#12 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 16:28

Nismo saglasni. Stavovi nam se ne podudaraju i svaka dalja rasprava je ocigledno suvisna.

 

Zato sto ti ne dajes argument, nego cisto onako da kazes "domaci ajvar", "domaci dzem" sta god to znacilo.

Ja te opet pitam, neka sam ja Srbin koji drzi Bakinu tajnu i sve pogone u Republici Srbiji sta bi me sprecilo da u nekom momentu sav zaradjeni novac prebacim u nekretnine u Monaku ako procenim da je to meni isplativije?

Hocu da ti kazem da nije bitno ko je vlasnik, bitno je da fabrike rade ovde, da se sto vise koriste nase sirovine i da ljudi ovde sticu zaradu od toga, a uz njih i drzava.

 

A sta ce bilo koji vlasnik da radi sa viskom kapitala koji zaradi bio on Srbin ili neki drugi niti imas prava da ga pitas niti ce ti ikada reci.



#13 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 16:35

Zato sto ti ne dajes argument, nego cisto onako da kazes "domaci ajvar", "domaci dzem" sta god to znacilo.

Ja te opet pitam, neka sam ja Srbin koji drzi Bakinu tajnu i sve pogone u Republici Srbiji sta bi me sprecilo da u nekom momentu sav zaradjeni novac prebacim u nekretnine u Monaku ako procenim da je to meni isplativije?

Hocu da ti kazem da nije bitno ko je vlasnik, bitno je da fabrike rade ovde, da se sto vise koriste nase sirovine i da ljudi ovde sticu zaradu od toga, a uz njih i drzava.

 

A sta ce bilo koji vlasnik da radi sa viskom kapitala koji zaradi bio on Srbin ili neki drugi niti imas prava da ga pitas niti ce ti ikada reci.

Atlantic Grupa sigurno nece ostaviti novac u Srbiji. A neki nas mozda i hoce, barem jedan dio. Uostalom i ako nece, i ako kupi pola Monaka to je opet u neku ruku srpski kapital. Kako ne shvatas. 

 

A sta sprecava Atlantic Grupu da u jednom trenutku prebaci proizvodnju gdje god hoce? 

 

edit: Ocigledno sam na pogresnom forumu. Patriotizam i moralna odgovornost jednostavno nisu za b92 :D


Edited by kosarka, 19 January 2015 - 16:36.


#14 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 January 2015 - 16:47

A sta sprecava Atlantic Grupu da u jednom trenutku prebaci proizvodnju gdje god hoce?

 

Ne sprecava ni naseg da to isto radi. Swislion unistava Gornji MIlanovac jer delove proizvodnje prebacuje u Bosnu i Makedoniju.

I sta ti to znaci nas kapital u Monaku?

Koji nas, u kom smislu, koliko je tu udeo mog ili tvog ucesca u vlasnistvu?!


Edited by Gant, 19 January 2015 - 16:47.


#15 kosarka

kosarka
  • Members
  • 507 posts

Posted 19 January 2015 - 16:50

Ne sprecava ni naseg da to isto radi. Swislion unistava Gornji MIlanovac jer delove proizvodnje prebacuje u Bosnu i Makedoniju.

I sta ti to znaci nas kapital u Monaku?

Koji nas, u kom smislu, koliko je tu udeo mog ili tvog ucesca u vlasnistvu?!

To je vec moralna odgovornost, koju ljudima poput tebe ne vrijedi objasnjavati.

 

Swislion je prebacio proizvodnju u R. Srpsku.

 

 

Ne radi se ovdje o tebi i meni nego o opstem dobru. Ma bjaazi


Edited by kosarka, 19 January 2015 - 16:58.