Jump to content


Photo
- - - - -

Novi Svet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#31 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 January 2015 - 20:41

...

 

... Sta pesnik hoce da kaze? ...

 

 

I ja sam se pitao - sta 'betonski pesnik' hoce da kaze!?

 

...



#32 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 11 January 2015 - 23:50

Prilicno je bio jasan, rekao bih.

Pravo pitanje na koje se trebas zapitati, glasi: zasto se bojis da odgovoris na postavljenu temu, uvredio te necim?

Betoncev tekst odise cistom iskrenoscu, pa i prijatnom naivnoscu, a tvoj cinizmom kinice. Zasto? 



#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2015 - 00:22

...

 

 

Trenutno imam preca posla, nego da brinem o 'sudbini covecanstva'.

;)

 

...



#34 MiroslavMilovanovic

MiroslavMilovanovic
  • Banned
  • 25 posts

Posted 12 January 2015 - 08:43

Да ли код животиња(сисари) постоји врста чији се припадници у тој мери међусобно истребљују као што је то карактеристично за људски род!



#35 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 January 2015 - 09:39

Да ли код животиња(сисари) постоји врста чији се припадници у тој мери међусобно истребљују као што је то карактеристично за људски род!

 

 

Ko se bre istrebljuje? - 7 billion mf's and counting!

 

Ako ti bas jako treba bioloska metafora za covecanstvo uzmi bolje kancer, a ne krvolocnu verziju ptice dodo. 



#36 Betonski Zid

Betonski Zid
  • Members
  • 5 posts

Posted 12 January 2015 - 16:22

Ovo izlaganje cu takodje posvetiti  prvom nacelu (trazenju sklada (odnosa)). Verujem da su prethodna objasnjenja bila sa prilicno udaljenog nivoa (kosmoloskog, geoloskog,...). Ovoga puta cu objasnjenja pribliziti svakodnevnici i nadam se, otkloniti neke pogresne interpretacije. 

  Ja sam za cilj drustva (svakog pojedinca) izabrao njegovu dugovecnost. Za njen uzor sam uzeo kosmos. Prva analogija koja je povucena iz sfere kosmologije imala je sledeci smisao. Pre ili bez ljudi na planeti, zivot je tekao sasvim skladno. Svi odnosi na njoj su bili u ravnotezi (biljke-biljke, biljke-zivotinje, zivotinje-zivotinje,...) dok se nije pojavio covek (dobro, ne bas odmah). Gledajuci na to moja konstatacija je sledeca. S' obzirom da je to jako slozen sistem  za coveka(iako smo svesni mnogih odnosa u njemu) i jos dobro funkcionise mnogo miliona godina-zasto ga menjati? Sasvim bi nerazumno bilo menjati nesto sto vec savrseno radi i od cega vam zivot zavisi (kao da secete prilicno debelu granu na kojoj stojite).

  Moje resenje je: Pronaci i spoznati tu ravnotezu i ne menjati je. A posto smo ipak prinudjeni da cinimo neke promene (zarad nasih potreba i potreba drustva) zadatak nam je pronaci ravnotezu (sklad) i odrzavati je (cak i po potrebi uspostavljati je ponovo ako je narusena).  Neko bi s' pravom dodao jos da je planeta imala daleko burniju proslost od gore pomenutog stanja i da je ovo samo jedna njena faza. Ako je ovo samo jos jedna njena faza moj je pokusaj da se spozna sklad u njoj (i poput gledanja slike neke osobe i uporedjujuci je tada i sad) imamo orijentir prema kome mozemo pokusati ''vratiti'' odnosno uspostaviti sklad koji je i tada bio. To nastojanje odrzavanja tog statusa kvo, je nas pokusaj dugovecnosti. Takodje moze neko reci da promene koje ce okoncati postojanje coveka na planeti dolaze iz kosmosa (promene kosmickih parametara). U nasoj moci je da promene koje se desavaju na zemlji odrzavamo, odnosno vracamo u ravnotezu. Nije li to moguce pokusati ublaziti njeno narusavanje (gde bi se poremecaj desavao postepeno)-kupovati vreme do neke nase nove adaptacije odnosno nekog proboja (evolutivnog napretka). Ako nam sve ovo ne uspe mozemo makar reci da smo dali sve od sebe.

  Drugo: nacelo sklada nije moralna teorija vec stanje koje se nalazi u prirodi i koje treba preuzeti i primeniti na drustvo da bi se uklopilo u taj tok. Racionalnost bi bila u samom otkrivanju tog sklada i na osnovu njega imanje prilicno jasne slike o ogranicenjima drustva (i svakog pojedinca). Otkrivanje i primena sklada na drustvo govori o njegovoj racionalnosti i moralnosti. Iz sklada proisticu i moralne osobine Sam odnos prema tom skladu (da li cete biti iskreni govoreci o odnosu kolicine hrane i broja stanovnika, da li cete hteti da uzmete vise od sledovanja, ...) Znajuci ukupnu kolicinu hrane i broj clanova, sam nacin podele govori o vasoj racionalnosti i moralnosti. Takodje, moralnost proizilazi i iz svesti clanova o ogranicenjima svakog od nas i cinjenja da se odrzi taj sklad (osecaj pravednosti). Zakljucak je da moralnost proizilazi iz samog nacina sprovodjenja raznih odnosa i njihovog dovodjenja u ravnotezu (sklad), a kao potreba za dugovecnoscu.

  Ovo sam napisao

 

Dobrobit u tome bi bila sarenolik i brojan biljni i zivotinjski svet sto bi nam dodatno osiguralo i nasu brojnost i sigurnost

  Sto ima znacenje da je brojnost (ukupan broj clanova) ljudske vrste osigurana brojnoscu (ukupnim brojem clanova) raznih biljaka i zivotinja (imajuci na umu ravnotezu, sto se moze procitati u ostatku teksta).

 

  Pogresno protumaceno zbog:

 

Upravo su takvi antropocentricni pogledi i PREKOMERNA brojnost covecanstva ono sto najvise i ugrozava tu ravnotezu o kojoj tako logoroicno blecekas. 

  

  Objasnjenja u kome je dodana rec PREKOMERNO (zamena teza) a koju ja nisam uopste koristio.



#37 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 12 January 2015 - 17:30

...

 

 

Trenutno imam preca posla, nego da brinem o 'sudbini covecanstva'.

;)

 

...

Sva ta posla su u vezi sa covecanstvom, a i cim si imao vremena da prokomentarises Betonskog. predpostavljam da ni ta druga posla, nisu iole hitna.

 

Ko kaze da se ovde govori o sudbini covecanstva?

Posmatrajmo ovo kao projekat u kome bi pisali o idealnom svetu ,kako bi on izgledao u teoriji i da li bi tako nesto uopste funkcionisalo.On moze da obuhvata pregrst drugih tema.Zasto ne bismo napravili takav jedan projekat ovde na forumu u kom bi ucestvovali ljudi razlicitih karaktera, bez obzira na veru,strucnost,nacionalnost sve ono sto nas deli.

Necemo teorijom sigurno izazvati revoluciju, niti ce se Betonski uzdici u gerilskog vodju, a svetom zavladati izvorni,neiskvareni marksizam u njegovoj reziji.

Ne, to se nece dogoditi.

Vreme mozemo potrositi na razne nacine, govoreci o Novom svetu ili o Ukrajinskoj krizi, prica nece promeniti nista, jedino imamo mogucnost, zajedno lepse provesti  vreme ili se prepucavati sto je najlakse. 

 


#38 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2015 - 17:57

...

 

 

Odavno sam se prestao igrati u pesku i graditi kule.

;)

 

...



#39 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 12 January 2015 - 18:13

...

 

 

Odavno sam se prestao igrati u pesku i graditi kule.

;)

 

...

Zao mi je sto to "cujem".

Blokira te inteligencija. Bez igre i maste, inteligencija je kao covek bez duse i ljubavi. Da pojedini veliki umovi nisu imali inteligeciju prozetu mastom, ne bi ni kulu od peska sagradili.

;)



#40 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 12 January 2015 - 19:34

 

  Moje resenje je: Pronaci i spoznati tu ravnotezu i ne menjati je. 

 

  Ja sam za cilj drustva (svakog pojedinca) izabrao njegovu dugovecnost.

 

 Drugo: nacelo sklada nije moralna teorija vec stanje koje se nalazi u prirodi i koje treba preuzeti i primeniti na drustvo da bi se uklopilo u taj tok. Racionalnost bi bila u samom otkrivanju tog sklada i na osnovu njega imanje prilicno jasne slike o ogranicenjima drustva (i svakog pojedinca). Otkrivanje i primena sklada na drustvo govori o njegovoj racionalnosti i moralnosti. Iz sklada proisticu i moralne osobine 

 

Prvo da se izvinim, jer doneo sam sud, a nisam procitao pazljivo tvoj tekst.

 

Slazem se da treba pronaci ravnotezu-sklad, mada covek je prosao hiljade godina da shvati tu ravnotezu, a za to vreme morao je ziveti, raditi, mnoziti se, a sve te nazovimo radnje, uticale su i menjale dotadasnju ravnotezu. Danas to nije ista ravnoteza i sklad. Koju onda treba primeniti: staru ili novu?

 

Dugovecnost je ok, s tim da bi dugovecnost morala biti samo deo cilja, nema ona tu snagu, da nosi ceo kostur razvoja jednog drustva.

 

Sa trecom tezom nikako se ne slazem.

Kako covek da postane razumno bice ako uzme primer iz sklada biljaka i zivotinja?

On taj primer moze slediti da organizuje svoje staniste, u skladu sa ravnotezom u prirodi koja daje kako kazes rezultate, ali moral ne moze doci iz dzungle.

Bilo bi posteno kad bi svako uzeo onoliko koliko mu treba, samo tako nesto ne desava se u prirodi. Ta vrlina dolazi iz dobrote, iz dobre ideje da se pomogne drugom bicu, da se podeli. Ona nije dosla iz sklada, jer toga u praksi nema ili je prava retkost.

Odatle zakljucujem da bi dobrota kao sto sam izlozio u prethodnim postovima, morala biti primarna u teoriji i ona usvojiti ravnotezu..



#41 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2015 - 20:05

...

 

... bez igre i maste, inteligencija je kao covek bez duse i ljubavi ... da pojedini veliki umovi nisu imali inteligeciju prozetu mastom, ne bi ni kulu od peska sagradili ... 

 

 

Ja sam odrastao u jednom rigidnom ideoloskom sistemu, pa se, zacudo, na mene nije nista primilo od toga.

 

Veoma sam sumnjicav prema 'katakombnom komunizmu' i usreciteljima, sa tzv. 'dusom, mastom i ljubavi', kao i njihovim kulama od peska.

:ajme:

 

Istorijsko iskustvo nas je odavno trebalo nauciti da su to gluposti, elementarne lazi / podmetacine, neutaziva zelja da se bude prorok. To obicno dovede do tragicnih posledica.

(moze se na Net-u naci onaj suludi pomor u 'Dzonstaunu' u Gvajani)

 

Otkud ja znam sta neko zeli?

Da napravim grafik sa dve ose i projektujem ga na njega?

Kako: da '10' bude zelja a '1' mogucnosti, ili obratno?

 

Nema potrebe turati nos / prste u nekog nepoznatog, niti ekstrapolirati njegove zelje / mogucnosti na neku sopstvenu fiktivnu i ispraznu teoriju, posto je to samo gubitak vremena. Eto, neka taj sa tom zeljom, pun 'maste, zelje i ljubavi' to radi u svojoj sobi, u tisini i anonimnosti ... i nikome ne dosadjuje.

 

Pa, normalno da ne zeli to!

Zeli da obznani svoje 'otkrivenje' koje me apsolutno ne interesuje.

Njegova stvar.

 

Poveci mislioci, filozofi & delatnici su ljosnuli na 'usreciteljstvu'.

Sto je jedna poprilicna laz i drndanje licne sujete.

 

Eno i onaj cuveni enciklopedista, posto bi se naljutio i isibao domace leskovim prutom, seo bi za sto i uzbibanih grudi pisao 'o covecanstvu'.

;)

 

Citava ta slinava frojdisticka ujdurma oko tumacenja necijih zelja i sl. - to je cista prevara, u sustini, malih totalitarnih umova, koji se rado izdaju za proroke.

 

Pa nije tek tako, bez razloga, u Sovjetskoj Rusiji, 20-ih godina bio stvoren tzv. 'Drzavni institut psihoanalize'! I nisu tek tako mnogi poznati manijaci iz Čeke, bili velike pristalice 'psihoanalize', i sveopsteg orwelijanskog usreciteljstva.

:yucky:

 

Mislim, slobodno nastavite da se 'sigrate'.

:yawn:

 

...



#42 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 12 January 2015 - 21:15

...

 

 

1.Istorijsko iskustvo nas je odavno trebalo nauciti 

 

 

2.Nema potrebe turati nos / prste u nekog nepoznatog, niti ekstrapolirati njegove zelje / mogucnosti na neku sopstvenu fiktivnu i ispraznu teoriju, posto je to samo gubitak vremena. Eto, neka taj sa tom zeljom, pun 'maste, zelje i ljubavi' to radi u svojoj sobi, u tisini i anonimnosti ... i nikome ne dosadjuje.

 

Pa, normalno da ne zeli to!

Zeli da obznani svoje 'otkrivenje' 

 

 

3.posto je to samo gubitak vremena.

koje me apsolutno ne interesuje.

 

...

Ok, fino si to napisao i u pravu si sa jedne strane, to stoji, a sa druge:

 

1.Istorijsko iskustvo nas je odavno trebalo nauciti -istorijsko iskustvo? :ajme: Istorija nas je naucila samim lazima, naucila nas je da joj nista ne verujemo

 

2.Da zeli publiku, :lol+:

Treba dati sansu i saslusati ljude. Ja nisam odrastao u okruzenju kao sto je tvoje i nisam ucio istorijske lekcije i mnogo toga ne znam, ali jedno sam naucio:da niko ne zna sve i da znamo samo delic istine.

 

3.Kao sto rekoh, ima cini mi se tema Ukrajinska kriza, lagana za razmisljanje ne treba masta,nema ljubavi samo je obavezno poznavanje istorijskog iskustva, te dobre stare komunisticke ideologije. Navali bratac.

;)



#43 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2015 - 22:07

...

 

...

1. ... istorija nas je naucila samim lazima, naucila nas je da joj nista ne verujemo

2. ... da zeli publiku

3. ... niko ne zna sve i da znamo samo delic istine ...

4. ... bratac ...

 

 

Zato ja tom liku i 'ne verujem'

Ni publika me preterano ne interesuje, osim za kinichki workout

Takve parcice 'istine' zaobilazim.

Ja nikako ne mogu biti tvoj 'bratac'. Imam jednog i taj mi je vise nego dovoljan.

 

Evo nesto sto je rekao Montenj (shvati ovo metaforicki):

 

'pa zar da ga postujem samo zato, sto smo izasli na istu rupu?'

:lol+:

 

... 



#44 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 12 January 2015 - 22:46

...

 

 

 

 

Ni publika me preterano ne interesuje, osim za kinichki workout

 

 

 

... 

Nemoj samo da preteras sa kinickim workoutom da kinicki brain ne pukne kao Metrokleov "vetar". :lol+:

 

Age quod agis.



#45 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 January 2015 - 22:58

...

 

...  

 

 

Vidis kako se brzo spadne sa 'borbe za covecanstvo', na borbu protiv 4umasa koji nosi lose vesti / ne zeli da ucestvuje u drombuljanju punom 'ljubavi, razumevanja' & ostalih leftistickih trica i kucina.

:lol+:

 

Sto znaci samo jedno - ta 'borba za covecanstvo' je obicna piq. shangarepa, tj. podrigivanje!

:rotflmao:

 

...