Jump to content

Photo
- - - - -

Novi Svet

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 MiroslavMilovanovic

MiroslavMilovanovic
  • Banned
  • 25 posts

Posted 10 January 2015 - 16:02

Могуће је да се ради на стварању Новог Света који би био бољи од овог постојећег!

#17 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,125 posts

Posted 10 January 2015 - 16:42

Могуће је да се ради на стварању Новог Света који би био бољи од овог постојећег!

E, jedino da se dogodi drugi dolazak Isusa Hrista. Mada, s obzirom na starozavetnu atmosferu na planeti, moguce da bi ga razapeli in real life prenosu. 

Mislim da je i ON digao ruke od nas.

Ipak, ako imate neka saznanja u prilog gorecitirane tvrdnje, obznanite ih, nada prija........?

#18 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 10 January 2015 - 19:26

Pozdrav svima..

Obično sam u zoni čitača, prelistavajući  brdo tema iz sfere svakodnevnice u nadi da ću jednom naleteti  na nešto novo,drugačije,kreativnije.To se desilo i  razlog je zašto se priključujem temi.Ideja je  poprilično zanimljiva i edukativna.O njoj  razmišljam otkad znam za ovaj svet.

Da li je ostvarljiv novi-bolji svet?Naravno.Sve je moguće ako čovek zaželi da bude moguće.

Da bi stvorili novi svet,moramo prvo završiti sa starim.Stare navike teško umiru.Promena nema na vidiku.

Plovimo rekom besciljnosti ka moru materijalizma,bezvrednoj utopiji.Obala je blizu,ali se niko ne usudjuje da ispliva iz konformizma.Strah je promena.Strah nas je gajiti ljubav,iskrenost,dobrotu u globalnim količinama.

Teško je osloboditi se starog sveta iz mnogo razloga.Mirnim putem promena neće biti.Za svaku novu kreaciju potrebna je destrukcija.Stari svet mora nestati brzo,u treptaj oka u potopu vatre ili vode.Zvuči surovo,medjutim to je zakon svemira.

Stari svet-svet je manipulacija,ograničene slobode,on je arena.Baziran na zlobi i iskorišćavanju ljudi od drugih ljudi.Sa druge strane on je i prelep.Tu stranu ne čini društvo već priroda,živi svet oko nas.On je magičan,cvetajuć,živopisan,surov,hladan,prijatan i neprijatan sve u jednom,neverovatan.Jedno ogromno samoodrživo uzgajalište života.Žalosno je kako se ophodimo prema njemu i kako nikog nije briga.

"Betonski zid" je postavio pitanje problema.

Jedan od najvećih problema je nedostatak VIZIJE.Čovečanstvo nema viziju,jasan cilj.Razvijajući se vremenom,glavne ideje su zatrovane sa novcem,moći,vlašću.

Za mene je jedan od ključeva koji otklapa vrata svih problema Svest.Mada Svest sama,nije rešenje ako nema pre svega dobrote,a  dobrota nikada nije bila primarna etička vrednost ovog društva.

Ako se osvrnemo u prošlost shvatićemo lako, kako su svi ratovi vodjeni zbog moći,vlasti,novca kao i dan danas.Nažalost to je sva naša vizija.

Kada je izmišljen novac kao sredstvo trgovine,bila je to zaista dobra namera i ideja.Novac kao novac nije iskvario ljude,već je ljudska zloba, halapljivost iskvarila čitavo društvo,sve njegove ideje.O kakvom to moralu uopšte  govorimo u društvu koje je u svojim korenima bilo robovlasničko.

Da rezimiram.Glavni problem onako kako ga vidim, je odsustvo dobrog.To ne znači da smo prirodno zli-loša bića,već da je krenulo iz lošeg i nastavilo u tom smeru.Zašto je početak bio takav ,pitanje je za novu temu.

"Betonski zid",što se tiče ljudskog sarkazma,moja poruka za tebe glasi: idi svojim putem,a svet nek priča šta hoće.

#19 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,533 posts

Posted 10 January 2015 - 19:39

"Betonski zid",što se tiče ljudskog sarkazma,moja poruka za tebe glasi: idi svojim putem,a svet nek priča šta hoće.

:lol+:

E, jedino da se dogodi drugi dolazak Isusa Hrista. Mada, s obzirom na starozavetnu atmosferu na planeti, moguce da bi ga razapeli in real life prenosu. 

kakva je to planetarna starozavetna atmosfera, nisam u toku?

koliko je meni poznato starozavetno se ocekuje dolazak/silazak nekoga, ali to nije isus...

#20 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,025 posts

Posted 10 January 2015 - 21:15

Stanje u nekom drustvu ili civilizaciji je odraz stanja morala u tom drustvu.

Tesko da je i moguce zamisliti bolji svet u kome vladaju ovakvi moralni principi, cudna kombinacija utilitarizma i emotivizma (ovde pre svega mislim na zapadnu civilizaciju kojoj vecina ljudi na ovom svetu pripada ili stremi).

Do sustinskih promena moze doci samo ukoliko se pocnu menjati dominantni moralni principi u drustvu. Nasa civilizacija u takvom stanju u kome se cak vise ni ne raspravlja o etici i moralu.

Kako stvari stoje stvari svet moze samo da postane gore mesto.

Klon

#21 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 10 January 2015 - 22:23

kakva je to planetarna starozavetna atmosfera, nisam u toku?

koliko je meni poznato starozavetno se ocekuje dolazak/silazak nekoga, ali to nije isus...

:lol+:  :lol+:  :lol+:

#22 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,125 posts

Posted 11 January 2015 - 13:53

"kakva je to planetarna starozavetna atmosfera, nisam u toku?"

Slikovito receno : obozavanje zlatnog teleta. Poznato?

Edited by highlanderka, 11 January 2015 - 13:54.

#23 Betonski Zid

Betonski Zid
  • Members
  • 5 posts

Posted 11 January 2015 - 14:53

U prethodnom oglasavanju sam napisao svoje prvo nacelo. Verujem da bi ono u neku ruku izazvalo samo teoretsko slaganje sa kritikom. Ja sam citajuci svoje objasnjenje tog nacela resio da pored prethodnog izlaganja dodam jos poneku rec. Ovo radim iz razloga vece jasnoce nacela koje ce da gradi ''kicmu'' mog ''Novog Sveta'', povlaceci analogije iz kosmologije, zivotinjskog sveta,...i drugih sfera.

Pocecu od stavke o dugotrajnosti naseg sveta pre nas. Gledajuci na to iz ove perspektive zakljucujem da je ovaj svet, iako slozen, funkcionisao poput uredjaja tek kupljenog iz fabrike. Jasno vam je kada vidite neku ljudsku masinu koja i pored visedecenijskog koriscenja i dalje radi gotovo bez poteskoca. Naravno ne samo masine. Skulpture koje traju vekovima, razni recepti koji koriste majstori u izradi svojih dela a koja ih nadzivljavaju (kovaci, graditelji gradjevina, muzickih instrumenata,...). Gledajuci te tvorevine bivamo svesni da majstori koji su ih napravili nisu samo imali na umu postojanje tog dela odredjeno vreme (garancioni rok) vec su u ta dela hteli da udahnu ''besmrtnost''. Njihova dugovecnost, milozvucnost, estetska privlacnost je samo odraz i nastojanje autora da sklad koji postoji svuda okolo usadi i u svoj ''svet''. Ceo taj sklad se postizao razumevanjem i primenjivanjem ne bilo kakvih materijala, tonova, proporcija tela, ...vec samo odredjenih da bi delo bilo poput prirode-''vecno''. Pri tome samim majstorima nije bila namera prilikom pravljenja dela njegova popularnost, cena, ...

Tadasnji, a ja mislim i covek buducnosti, treba da ima na umu da kao sto u prirodi bez obzira sto grabljivice love i pojedu svoj plen, njihov odnos (odnos brojnosti populacije) je isti (nema plena-nema predatora). Zato ne dolazi do istrebljenja neke zivotinjske vrste. Nasa najbolja taktika za dugovecnost bi bila odrzavanje tog nepromenjenog odnosa. Nase minimalno uplitanje obezbedilo bi ponavljanje tog statusa kvo. Isto tako zvuci pravedno da ako zarad svojih (odnosno tudjih) potreba isecete drvo ili ubijete jelena to i nadoknadite (posadite drugo drvo, uzgajite vise jelena). Uzimajuci sad drustvo za primer mislim da taj odnos prema prirodi treba da se odrzava (odnos minimalnog uplitanja). Dobrobit u tome bi bila sarenolik i brojan biljni i zivotinjski svet sto bi nam dodatno osiguralo i nasu brojnost i sigurnost. A najveca dobrobit bi bila u tome da sama svest clanova zajednice, to jest njihovo saznanje, o odrzanju tog odnosa (status kvo), pa cak i njegovog uspostavljanja nakon poremecaja ravnoteze je pravi lek za dugovecnost.

Unutar samog drustva bi se na neke pojave mnogo racionalnije gledalo. Samo saznanje i svest drustva o kolicini resursa (hrane, vode, zemlje, sume,..) stavilo bi na test njegovu racionalnost, moralnost, solidarnost,.... Posto je cilj dugovecnost drustva a postizanje tog cilja moglo bi samo uz racionalnost i moralnost svakog njegovog clana. Ako neki clan zeli da prigrabi vise njegova intelektualna osobina je da je on neracionalan (da ne kazem glup) a moralna sebicnost, egoizam. Takvim ponasanjem se dovodi do neravnoteze  u mnogim sferama (intelektualnoj, moralnoj, psihickoj,...).

Da ilustrujem; Nasa uravnotezenost je takodje nalazenje pravog odnosa izmedju kolicine hrane, pica, fizioloskih potreba, emotivnog stanja, intelektualnog stremljenja,..nalazenjem te ravnoteze bicemo dugovecniji . A drustva u kojima svi clanovi mogu da postignu tu ravnotezu su racionalna i moralna.

#24 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,533 posts

Posted 11 January 2015 - 15:18

"kakva je to planetarna starozavetna atmosfera, nisam u toku?"

Slikovito receno : obozavanje zlatnog teleta. Poznato?

Lako je tebi da me setas kad citas svoje misli a ja nemam tu moc

jel zlatno tele ili isus? ili onaj treci? sta tacno kaze stari zavet...

no nema veze, necemo da gradimo zidove vec da ih rusimo...

#25 MiroslavMilovanovic

MiroslavMilovanovic
  • Banned
  • 25 posts

Posted 11 January 2015 - 16:34

Цео невладин сектор света који је истински за опстанак људског рода као главни циљ мора предузимати мере којима ће се избећи светски рат у коме би се вероватно употребило нуклеарно,биолошко и хемијско оружје.

#26 sailentbob

sailentbob
  • Banned
  • 574 posts

Posted 11 January 2015 - 17:06

no nema veze, necemo da gradimo zidove vec da ih rusimo...

koliko se ja razumem kad dzizs sidje po drugi put medju smrtnike imace razne natprirodne moci tako da ja ne bi racunao previse na razapinjanje. bolje je postiti sredom i petkom sta te kosta jbg sad ima i posne odlicne klopice :)

Цео невладин сектор света који је истински за опстанак људског рода као главни циљ мора предузимати мере којима ће се избећи светски рат у коме би се вероватно употребило нуклеарно,биолошко и хемијско оружје.

samo me interesuje koji je taj koji ce prvi da polozi svo oruzje (and live to talk about it).

#27 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 11 January 2015 - 18:00

Betonski zid, zar ne bi prvo trebalo pozabaviti se problemima, posto zasnivas teoriju na moralnim vrednostima,ravnotezi, a toga nema u ovom svetu niti on tezi ka tom da bude moralan,racionalan. Hajde da razmotrimo probleme i eventualna teorijska resenja tih problema pre same teorije o boljem-novom svetu.

#28 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 11 January 2015 - 19:26

.....

Dobrobit u tome bi bila sarenolik i brojan biljni i zivotinjski svet sto bi nam dodatno osiguralo i nasu brojnost i sigurnost. 

.....

Eloquentiae unda, sapientiae gutta. 

Upravo su takvi antropocentricni pogledi i prekomerna brojnost covecanstva ono sto najvise i ugrozava tu ravnotezu o kojoj tako logoroicno blecekas. 

#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 37,889 posts

Posted 11 January 2015 - 20:05

...

'Naucno-popularni' casopis ' Novi svet'?

;)

Nesto bi, cini mi se, imao vrlo ogranicenu prodju.

Makar imao modni odeljak 'kroj za tvoje zlatno tele', sve sa slingerajima, trakicama, frljokama, sljokicama' i istalim andramoljama.

Normalno - uvodni clanak urednistva / urednika i tema za novo razmisljanje.

Pa malo kroz istorijat slicnih projekata - ima tih likova ko' kusih pasa, itd, itd.

Takodje, zdravi saveti za zdravu dusu / moral, sve to uz povrce, voce & vitamine i sl.

Pa onda red 'odricanja', red 'uzdrzavanja', pa red pisama citalaca sa njihovim predlozima i dokle su stigli u svojoj borbi za bolji svet.

Pa skromne nagrade za najbolje / istaknute.

I obavezna rubrika: 'Secamo se!'

...

#30 Vinsanity

Vinsanity
  • Banned
  • 18 posts

Posted 11 January 2015 - 20:29

Eloquentiae unda, sapientiae gutta. 

Upravo su takvi antropocentricni pogledi i prekomerna brojnost covecanstva ono sto najvise i ugrozava tu ravnotezu o kojoj tako logoroicno blecekas. 

Da potpuno si u pravu. Nisam hteo da budem odmah kritican prema Betonskom, to mu je ocita greska u teoriji, koja preti da srusi celu betonsku kulu.

Zato mu predlozih da krenemo prvo polako od problema.

...

'Naucno-popularni' casopis ' Novi svet'?

;)

Nesto bi, cini mi se, imao vrlo ogranicenu prodju.

Makar imao modni odeljak 'kroj za tvoje zlatno tele', sve sa slingerajima, trakicama, frljokama, sljokicama' i istalim andramoljama.

Normalno - uvodni clanak urednistva / urednika i tema za novo razmisljanje.

Pa malo kroz istorijat slicnih projekata - ima tih likova ko' kusih pasa, itd, itd.

Takodje, zdravi saveti za zdravu dusu / moral, sve to uz povrce, voce & vitamine i sl.

Pa onda red 'odricanja', red 'uzdrzavanja', pa red pisama citalaca sa njihovim predlozima i dokle su stigli u svojoj borbi za bolji svet.

Pa skromne nagrade za najbolje / istaknute.

I obavezna rubrika: 'Secamo se!'

...

Sta pesnik hoce da kaze?

Ne znam, meni nista nije smesno, mora da je u pitanju engleski humor. ;)