Jump to content


Photo
- - - - -

Novi Svet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#1 Betonski Zid

Betonski Zid
  • Members
  • 5 posts

Posted 08 January 2015 - 16:32

Tema koju bih hteo da zapocnem je neka vrsta projekta. Naziv ''Novi Svet'' iako je po mome misljenju prilicno utopijski i mozda virtuelan ali moze imati krajnje realne posledice. Ideja je nastala kao rezultat citanja prilicnog broja komentara u sekciji ''Drustvo''.Vecina tih komentara je poprilicno kriticki (negativno) nastrojena prema pojavama u okolini, drzavi, institucijama,...svetu (svemu).Taj kriticki potencijal je dobra stvar jer osobe imaju svest o problemima i njihovom losem resavanju. 

 Medjutim u odgovaranju na ovu temu hteo bih da su stvari malo drugacije. Paznju treba usmeriti ovog puta na stvaranje. Odgovarajuci vi niste u ulozi kriticara vec aktivno stvarate nove ideje, sisteme i resenja na dosadasnja pitanja ili mozda neka koja bi mogla da se pojave. 

 Resenja mogu biti usmerena ka bilo cemu jer gde god da se okrenemo videcemo problem. A da li cemo videti resenje? Krajnji cilj je ''stvaranje sveta'' po meri vaseg razuma. Mozda bi dobro bilo da kazem ''svetova''. Naravno ukljucujuci i emocije. 

 Primeri mogu biti razni problemi u transportu, medjuljudskim odnosima, glad u svetu(kontinentu, drzavi, gradu, ulici,...),vrednosti, nacin gradnje, saobracaj, mediji, biljni i zivotinjski svet,... Resenja mogu biti opsta i konkretna. Siguran sam da postoji sfera u kojoj biste imali da ponudite neko resenje.

 Iako sam pomenuo da to radite po vasoj meri. Imajte u vidu, da ma koliko bude idealan ipak ne budete jedini njegov stanovnik. Neka vam zadovoljstvo pricinjava da bi i drugi hteli da zive bas tako. 

 Krajnji cilj je da ce se jednog dana ovaj svet mozda promeniti, mozda cemo otici na drugu planetu a da ce tamo vaziti bas ova pravila. Ako neko dodje do resenja kako da svaki covek moze da putuje u svemir-neka kaze. Jer sto je pre pedesetak godina bilo nemoguce danas je svakodnevnica.

 



#2 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 08 January 2015 - 16:58


 Krajnji cilj je da ce se jednog dana ovaj svet mozda promeniti, mozda cemo otici na drugu planetu a da ce tamo vaziti bas ova pravila. Ako neko dodje do resenja kako da svaki covek moze da putuje u svemir-neka kaze. Jer sto je pre pedesetak godina bilo nemoguce danas je svakodnevnica.

 

Sasvim ostvariv, čak bih rekao skroman cilj, naročito imajući u vidu broj postova na forumu posle kojih pokrećeš novu temu. Samo hrabro.

 

Edit: Nemoj glavom kroz zid.


Edited by alexns011, 08 January 2015 - 16:58.


#3 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 08 January 2015 - 17:56

Tema koju bih hteo da zapocnem je neka vrsta projekta. Naziv ''Novi Svet'' iako je po mome misljenju prilicno utopijski i mozda virtuelan ali moze imati krajnje realne posledice. Ideja je nastala kao rezultat kao rezultat citanja prilicnog broja komentara u sekciji ''Drustvo''

 

 

cini ti se kao sopstvena ideja, ali nije

 

znam pomesao si Vodeni Svet Kevin Costnera i Beograd Na Vodi Alex Vucica



#4 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 January 2015 - 18:25

Sasvim ostvariv, čak bih rekao skroman cilj, naročito imajući u vidu broj postova na forumu posle kojih pokrećeš novu temu. Samo hrabro.

 

Edit: Nemoj glavom kroz zid.

 

Hmmm... ti si mi odnekud poznat

 

Ni tvoj dosadašnji forumski kapital nije baš toliko zavidan da bi tek tako u nečijem pravcu, pa još ovako sa visoka, ispalio onakav komentar... Ili je nekada bio  :wicked:?



#5 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 08 January 2015 - 18:32

Nisam primetio da ima topika koje sam pokrenuo. Ako ih ima, neka ih moderator slobodno obrise.



#6 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 January 2015 - 18:42

Nisam primetio da ima topika koje sam pokrenuo. Ako ih ima, neka ih moderator slobodno obrise.

 

A što da ih brišu? Ne govorim ja o topicima već o broju postova. 



#7 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 08 January 2015 - 18:45

Sasvim ostvariv, čak bih rekao skroman cilj, naročito imajući u vidu broj postova na forumu posle kojih pokrećeš novu temu. Samo hrabro.

 

Edit: Nemoj glavom kroz zid.

 

 

A ja sam govorio o ovome. Ako se slažeš, ne bi bilo loše najpre provesti malo vremena na forumu, pa tek onda pokrenuti novu temu. Što se broja postova tiče, takav zahtev bi bio oksimoron.



#8 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 08 January 2015 - 19:38

slazem s alexns u vezi ove situacije

 

... sigurno neko ko duze pise na forumu ne bi trazio besplatna resenja preko navodne teme vec u svom drugom postu



#9 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 January 2015 - 02:20

Ne morate odmah da se sprdate sa covekom. Ideja je odlicna i kao uvek u proslosti, dobre ideje nailaze na odbojnost ogranicene okoline.



#10 doctorX

doctorX
  • Banned
  • 4 posts

Posted 09 January 2015 - 03:44

Stanje u nekom drustvu ili civilizaciji je odraz stanja morala u tom drustvu.

Tesko da je i moguce zamisliti bolji svet u kome vladaju ovakvi moralni principi, cudna kombinacija utilitarizma i emotivizma (ovde pre svega mislim na zapadnu civilizaciju kojoj vecina ljudi na ovom svetu pripada ili stremi).


Do sustinskih promena moze doci samo ukoliko se pocnu menjati dominantni moralni principi u drustvu. Nasa civilizacija u takvom stanju u kome se cak vise ni ne raspravlja o etici i moralu.

Kako stvari stoje stvari svet moze samo da postane gore mesto.

Edited by doctorX, 09 January 2015 - 03:54.


#11 Betonski Zid

Betonski Zid
  • Members
  • 5 posts

Posted 09 January 2015 - 15:02

  Dobro. Kao sto sam i ranije uvideo, vecina osoba ima prilicno dobar kriticki potencijal. Iako mi se to dopada, moja zelja je da se svoj toj snazi pridoda malo vise stvaralastva. Verovatno naviknuti dosadasnjim nacinom rada ocekujete da neko prvi iznese svoje vidjenje, pa ce se ostali na osnovu toga, deklarisati kao pristalice odnosno protivnici. Ja nisam prvi zapoceo sa izjasnjavanjem, iz razloga jer sam mislio da bi to delovalo ogranicavajuce na druge i da bi nestao veliki broj asocijacija koje bi posedovale te osobe. Pocetni cilj je da svako napravi svoj put u pravcu u kome misli da taj put treba da ide. Vremenom ce steci svest da li taj put ide ka idealu ili odstupa od njega. Neka ne budu obeshrabreni drugima (pojedinci, grupe, institucije,...) koji im porucuju  da to ne rade jer ne znaju, jer nisu dovoljno strucni, jer nemaju odredjenu opremu,... Da vas podsetim da vecinu mudrosti koju mozete da procitate u knjigama, a cija mudrost cini temelje danasnje nauke je zasnovana vecinom na posmatranju i promisljanju istog.

  Moj ''Novi Svet'' ce biti opisan kao spisak nacela. Ispred svakog nacela ce da pise njegov broj, a potom i objasnjenje samog nacela. Pri kreiranju svog ''sveta'' pocecu od nekih prilicno opstih nacela. Ta nacela ce biti smernice kretanja pokusavajuci da obezbede dug i siguran put. Ta nacela mogu biti preuzeta iz prirodnih nauka, narodnih umotvorina, tehnoloskih otkrica i iz svih onih oblasti koje ce mi pomoci oblikovanju sveta u skladnu formu. Neka od njih se mogu promeniti iz razloga proboja u raznim oblastima.

  Jos jedna stvar pre pocetka. Ja nemam gotov ceo plan ''Novog Sveta'' ali postepeno nabrajajuci nacela nadam se da ce ispasti ''remek delo'' a ne kontradikcija sam sebi.

  1.Trazenje sklada (odnosa)

   Iako zvuci prilicno jednostavno deluje zacudjujuce kako se ovaj jednostavan princip zanemaruje i danas. Danasnje tendencije u svetu bi se mogle opisati kao teznja za maksimumom. Maksimum u proizvodnji, energetici, stocarstvu, oruzju, populaciji, bogatstvu...u prilicno svemu. Pod parolom vise-bolje zaboravljajuci da su prirodna sredstva kojima raspolazemo ogranicena. Znaci vecina nas ce da traje sve dok bude resursa na kojima pocivaju velike industrije. Vremenom ce neko postati ''trinaesto prase'' za koga ce da se ratuje ili pusti da ugine.

  Pod prvim nacelom podrazumevam da se osvrnemo oko sebe i da budemo svesni da svet postoji mnogo duze nego covek kao vrsta. Svesni toga da iako nemamo ogranicenja u vidu prirodnog grabljivca, promene koje sprovodimo ne kvare odnos koji je bio i pre nas. Vremenom provedenim i stecenim iskustvom cemo sve lakse spoznati taj odnos i nakon toga ciniti sve smelije pokrete ne narusavajuci sklad celine. Dobrobit u tome bi bila sto dobijate smernice o brojnosti populacije, svest zajednice o kolicini sledovanja, medjuljudskim odnosima,...Mozda bi se nekom ovo cinilo nalik nekom programu ili totalitarnom drustvu koje svakom odredjuje deo? Medjutim cilj je da drustvu, zapravo svakom pojedincu zivot ne zavisi od neracionalnog prisvajanja (od strane pojedinaca, grupe, drzava,...)

  Da ilustrujem. Kada vozite automobil, poznajete njegove sposobnosti, poznajete vase i poznajete uslove najpametnije bi bilo da odrzavate odnos po kome bi mogli adekvatno da reagujete ne probleme. Mozete i da ubrzate i sve ce biti dobro do pojave problema,...



#12 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 09 January 2015 - 16:21

Ne morate odmah da se sprdate sa covekom. Ideja je odlicna i kao uvek u proslosti, dobre ideje nailaze na odbojnost ogranicene okoline.

 

 

Kažem ja da je ideja odlična, mogao je registrovati bar još pet - šest nikova, ipak mislim da je samo dva malo.


Edited by alexns011, 09 January 2015 - 16:21.


#13 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 09 January 2015 - 16:37

Ne morate odmah da se sprdate sa covekom. Ideja je odlicna i kao uvek u proslosti, dobre ideje nailaze na odbojnost ogranicene okoline.

 

 

 

bolje daj resenje za projekat betonskom zidu

 

mi koji necemo nismo tema ove teme



#14 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 January 2015 - 01:32

Samo tako nastavi Betonski Zide ! Ne obaziri se na ove nekonstruktivne kritike.



#15 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 10 January 2015 - 02:25

Jel znate vi onu pesmu od Ramba: beton, beton, samo beton, beton nama treba...

A ima i ona druga od istog autora: jednom izašao izvan grada, mislio sam da je tamo sve betonirano...


Edited by alexns011, 10 January 2015 - 02:40.