Jump to content


Photo
- - - - -

Deformacija rebara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 tricky2840

tricky2840
  • Members
  • 4 posts

Posted 08 December 2014 - 02:49

u 7. mjesecu sam zadobio jednu ozljedu u području rebara (točnije s lijeve strane). Bolilo me na dodir, no nije bilo jako jako strašno. Uglavnom nisam išao doktoru tad i s vremenom je bol prestala, sad normalno spavam na toj strani bez ikakve boli. U međuvremenu primjetio sam da mi je ta lijeva strana ko malo deformirana odnosno ko da mi je izbočeno jedno rebro van. Počelo me to živcirat i reko idem ja doktoru da vidim šta je to ovo ono (bio sam prije 2 tjedna)... I doktorica me poslala na radiologiju na slikanje i vratio joj sam se s nalazom i rekla je da to nije ništ, odnosno da nema razloga za brigu te da nema prijeloma i poslala me doma. 

Eh mene sad zanima dal je neko imao sličnih problema i dal imam razloga za brigu ?
I dal se možda rebra mogu vratit na mjesto nekim putem (vježba, plivanje il slično) jer mi malo ide na živce 

evo i slike s radiologije http://postimg.org/image/ylo6u7hdj/ pa ak mi neko može dat neki feedback bio bih mu zahvalan.


Edited by tricky2840, 09 December 2014 - 00:49.


#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 08 December 2014 - 12:07

Snimak koji si okacio je suvise ogranicen na jako mali deo grudnog kosa te nije pogodan za tumacenje. No s obzirom da je doktorica na osnovu pregleda celog snimka iskljucila prelom, za pomenuti deformitet se namecu dva objasnjenja. Moguca je povreda na nivou hrskavicavo-kostane spojnice, sto se najcesce desava izmedju 8-10 rebra buduci da ta rebra nemaju direktni spoj sa grudnom kosti nego se 'slepaju' jedno na drugom. Takva povreda moze da dovede do deformiteta ako dolazi do pomeranja prednjeg dela rebra i promene ugla, medjutim to obicno ne daje fiksirani deformitet vec je cesce 'krckanje i pomeranje', te se nekad naziva i sindrom klizajuceg rebra. Takodje, to je najcesce praceno bolom. Iako ne navodis koliko je trebalo da bol umine, s obzirom da vise uopste nemas bola klizajuce rebro je malo verovatno. Drugo objasnjenje za deformitet, koje mi se cini verovatnijim, je to da si ti od povrede na ovamo poceo da obracas paznju na taj deo grudnog kosa te je moguce da si uocio nesto sasvim normalno na sta pre nisi obracao paznju sto ti se sad cini kao novonastali deformitet. Takav "novonastali posmatritis" nije retkost u medicini. Rekao bih stoga da nemas mnogo razloga za brigu uz napomenu da forum nije mesto gde se vrsi dijagnostika i terapija, te ako i dalje imas dileme najbolje je da se ponovo javis svom lekaru. 


Edited by Upekkha, 08 December 2014 - 12:08.


#3 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 09 December 2014 - 00:36

umesto slike imas li opis radiologa. to bi znacilo nesto. je li doktorica rekla da nije prelom trenutno ili je rekla da nije ni bilo preloma uopste. ovako na prvu loptu ja bi isla na varijantu,napravio si manji prelom bez dislokacije tad kad je bolelo,to zaraslo sa malo hiperosifikacije I tebe prestalo da boli ,ako si mrsav to se sada da primetiti tj ti vidis hiperosifikaciju/ ubi me ne mrem se setiti neke normalnije reci za to/. uz to obracas paznju pa ti jos I izgleda veliko.

 

ono sto je pitanje br 2: deformitet rebra u tvojim godinama neces ispraviti nikakvim vezbama,terapijama....ali... moz da se ugojis jedno 25 kg I eto resenja, nista se nece videti ,mislim deformitet, sve ce da prekrije sloj salca. za sve ima solucija,koliko atraktivna  to je vec druga prica.

 

sve u svemu,bilo,proslo ....



#4 tricky2840

tricky2840
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 December 2014 - 00:57

umesto slike imas li opis radiologa. to bi znacilo nesto. je li doktorica rekla da nije prelom trenutno ili je rekla da nije ni bilo preloma uopste. ovako na prvu loptu ja bi isla na varijantu,napravio si manji prelom bez dislokacije tad kad je bolelo,to zaraslo sa malo hiperosifikacije I tebe prestalo da boli ,ako si mrsav to se sada da primetiti tj ti vidis hiperosifikaciju/ ubi me ne mrem se setiti neke normalnije reci za to/. uz to obracas paznju pa ti jos I izgleda veliko.

 

ono sto je pitanje br 2: deformitet rebra u tvojim godinama neces ispraviti nikakvim vezbama,terapijama....ali... moz da se ugojis jedno 25 kg I eto resenja, nista se nece videti ,mislim deformitet, sve ce da prekrije sloj salca. za sve ima solucija,koliko atraktivna  to je vec druga prica.

 

sve u svemu,bilo,proslo ....

 

da dobio sam nalaz od radiologa na kojem piše da on ne nalazi nikakav prelom u tom dijelu rebara. To je doktorica samo pogledala i poslala me kući, bez pogleda na sliku ili bilo šta, nije ništa rekla dal je bilo il nije bilo preloma. I ona je sumnjala da mi je to od prije tako deformitet no međutim nije, to je od udarca siguran sam 100 %, nevjerujem da nisam primjetio 19 godina unazad da mi je jedna strana rebra izbočena van :/

 

hahahah da se ugojim jos 25 kila bio bi predebeo, sad sam onako taman za (oko 185 cm 85 kila) moju kilažu, malo je trbuh tu al neka ga.. nek ostane ovako 


Edited by tricky2840, 09 December 2014 - 01:17.


#5 tricky2840

tricky2840
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 December 2014 - 01:17

Snimak koji si okacio je suvise ogranicen na jako mali deo grudnog kosa te nije pogodan za tumacenje. No s obzirom da je doktorica na osnovu pregleda celog snimka iskljucila prelom, za pomenuti deformitet se namecu dva objasnjenja. Moguca je povreda na nivou hrskavicavo-kostane spojnice, sto se najcesce desava izmedju 8-10 rebra buduci da ta rebra nemaju direktni spoj sa grudnom kosti nego se 'slepaju' jedno na drugom. Takva povreda moze da dovede do deformiteta ako dolazi do pomeranja prednjeg dela rebra i promene ugla, medjutim to obicno ne daje fiksirani deformitet vec je cesce 'krckanje i pomeranje', te se nekad naziva i sindrom klizajuceg rebra. Takodje, to je najcesce praceno bolom. Iako ne navodis koliko je trebalo da bol umine, s obzirom da vise uopste nemas bola klizajuce rebro je malo verovatno. Drugo objasnjenje za deformitet, koje mi se cini verovatnijim, je to da si ti od povrede na ovamo poceo da obracas paznju na taj deo grudnog kosa te je moguce da si uocio nesto sasvim normalno na sta pre nisi obracao paznju sto ti se sad cini kao novonastali deformitet. Takav "novonastali posmatritis" nije retkost u medicini. Rekao bih stoga da nemas mnogo razloga za brigu uz napomenu da forum nije mesto gde se vrsi dijagnostika i terapija, te ako i dalje imas dileme najbolje je da se ponovo javis svom lekaru. 

 

Siguran sam 100 % da prije nisam imao ovaj deformitet, nakon povrede se stvorio, jer me kao što sam rekao jedno vrijeme ta strana boljela mnogo te čak nisam jedno vrijeme mogao spavati na toj strani...

 

Da znam da nije forum mjesto za dijagnozu al et pitam dal je ko imao sličnih iskustava te kako se nosio time, jer me zanima dal se može rebro vratiti na mjesto vježbom il nečim...

hvala mnogo za feedback!


Edited by tricky2840, 09 December 2014 - 01:23.


#6 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 09 December 2014 - 03:12

ma ok si pitao. dobio odgovor,ne moze .jedino da kamufliras salcetom....neka ti to bude najveca briga u zivotu I da te bog vidi...



a I ako ce ti cura u rebra zagledati kad se budes zenio.....



#7 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 09 December 2014 - 11:32

Siguran sam 100 % da prije nisam imao ovaj deformitet, nakon povrede se stvorio, jer me kao što sam rekao jedno vrijeme ta strana boljela mnogo te čak nisam jedno vrijeme mogao spavati na toj strani...

 

To da te je bolelo je bilo jasno iz tvog prvog posta ali nije jasno kako to 100% dokazuje da se deformitet stvorio nakon povrede. No pod pretpostavkom da je to zaista tako, cini mi se najverovatnijim pomenuto kizajuce rebro (Slipped rib syndrome). To nije neka opasna boljka i najveci problem je to sto je cesto praceno hronicnim bolom - sto kod tebe nije slucaj, tako da velikih razloga za brigu ni dalje nemas. No ponovicu, najbolje je da se javis svom lekaru da se to potvrdi. Iako se klizajuce rebro najcesce ne vidi na rentgenskom snimku, lekar moze da potvrdi dijagnozu fizikalnim pregledom pri kojem se otkriva blago asimetricni pokret zahvacenog rebra pri disanju kao i 'krckanje' iznad zahvacene kostano-hrskavicave spojnice. Na kraju krajeva, to sto si imao povredu u tom delu grudnog kosa ti ne oduzima 'pravo' da imas problem koji nema nikakve veze sa povredom, a koji se manifestuje takvim jednim deformitetom, pa svakako nece skoditi da te lekar jos jednom dobro saslusa i pregleda. Pozdrav.