Jump to content


Photo
- - - - -

Bande maloletnika terorišu centar Beograda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 18 November 2014 - 14:04

 

Beograd -- Dva maloletna dečaka pretukla su srpskog književnika i dugogodišnjeg televizijskog novinara Rašu Popova (81), piše Blic.

 

Braća I. N. (10) i J. N. (11), imaju više od 300 prijava zbog razbojništva i krađa, a jedan starac je umro ranije ove godine nakon što su ga pretukli, piše ovaj list.

 

 

http://www.b92.net/i...6&nav_id=925213

 

Skoro mi priča jedan poznanik koji radi u muriji, da je ovo već ozbiljan problem- ciljano napadaju penzionere (prate ih od pošte kad je dan penzija) a u Majke Jevrosime svaki dan po nekoliko (obično) žena sa krvavim vratovima prijavljuje kidanje zlatnih lančića i minđuša.

 

Pretpostavljam da je i to jedna od onih stvari za koje ćemo uzaludno čekati da se same od sebe spontano reše?


Edited by denzil, 18 November 2014 - 14:04.


#2 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 18 November 2014 - 14:29

Mojoj babi su ukrali penziju pre par meseci. Ima toga svuda. Uglavnom romska deca. Problem je sto i kad ih uhvate ne mogu im nista jer su mladji maloletnici, kazu da zive sami na ulici, niko nece da se zeza sa njima i salje ih u domove, to kosta, i samo ih puste. I tako u krug.



#3 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 18 November 2014 - 15:56

Ko kaže da žive sami na ulici, ti klinci ili država/policija/sud?



#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 November 2014 - 16:03

Ponovicu ono sto sam vise puta rekao: steta je sto u nasem pravosudju za razliku od nekih naprednijih zemalja ne postoji institut ustanove za criminally insane, gde se smestaju pre svega roditelji ovakvih delinkvenata, a zatim i delinkventi sami. Krajnje je uznemirujuce, kao sto je odavno zapazio S. Lem,  da ti za vozacku dozvolu treba potvrda o psihofizickom zdravlju, a za pravljenje i odgajanje dece ne, svaki moron, degenerik i zlikovac je ubedjen da je u tome champion...



#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 November 2014 - 16:04

Mojoj babi su ukrali penziju pre par meseci. Ima toga svuda. Uglavnom romska deca. Problem je sto i kad ih uhvate ne mogu im nista jer su mladji maloletnici, kazu da zive sami na ulici, niko nece da se zeza sa njima i salje ih u domove, to kosta, i samo ih puste. I tako u krug.

Bas i nece biti da su "uglavnom". Veliki deo njih su delovi fashistickih navijackih grupa jos od prvih razreda osnovne, a to svakako nisu Romi, bez obzira sto se neke navijacke grupe tako lazno predstavljaju...



#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 November 2014 - 16:10

Zar vise ne postoje popravni domovi, ili neka druga institucija da se ta deca sklone sa ulice?



#7 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 18 November 2014 - 17:49

10 godina - 300 prijava? Gdje su sada zagovaratelji jednakosti i silne tolerancije.

 

Strašno.



#8 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 18 November 2014 - 18:15

10 godina - 300 prijava? Gdje su sada zagovaratelji jednakosti i silne tolerancije.

 

Strašno.

 

Valjda ne znaju šta da kažu kada vesti variraju od pretukli Rašu, do zamalo pretukli Rašu... sve do starac umro jer su ga pretukli, do starac umro jer su ga umalo pretukli...

 

 

On je rekao da fizički nije napadnut, odnosno pretučen ali da su ta deca koja su ga opljačkala, taktički potkovana.

 

Inače, braća I. N. (10) i J. N. (11) dospeli su u javnost kada je otkriveno da su u septembru jednog starca u Deligradskoj ulici pretukli i opljačkali, posle čega je nesrećni čovek umro .

 

Popov, srpski književnik, krajem oktobra je bio žrtva braće I. N. (10) i J. N. (11), koji imaju više od 300 prijava zbog razbojništva i krađa, a jedan starac je umro pošto su ga umalo pretukli.

 

I ajd sada donesi valjani zaključak, tuku ili ubijaju ili samo pljačkaju ili možda samo prate... lud zbunjenog.



#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 November 2014 - 21:53

Mojoj babi su ukrali penziju pre par meseci. Ima toga svuda. Uglavnom romska deca.

Kako mislis uglavnom romska deca. Da li romi, ili ne ne vidim vezu. Ili to rade, ili ne. Opet se genralizuje i problem prebacuje na neke vise nivoe. Ko god da to radi, treba da bude smiren, da to vise ne radi.

Problem je sto i kad ih uhvate ne mogu im nista jer su mladji maloletnici, kazu da zive sami na ulici, niko nece da se zeza sa njima i salje ih u domove, to kosta, i samo ih puste. I tako u krug.

Ispada da je jeftinije da napadaju ljude. :(



#10 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 18 November 2014 - 22:28

 

Ispada da je jeftinije da napadaju ljude. :(

 

Pa... ako pitaš ove sa četom obezbeđenja što su im svi državni sefovi na izvolte, jeste, jeftinije je.



#11 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 18 November 2014 - 22:55

Ne postoji vidljiv interes ni društva (najvećeg dela) ni institucija da se reši problem maloletničkog kriminala. Ovo što će se vrteti par dana po medijima je maksimum na ovu temu.



#12 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 19 November 2014 - 03:51

Bas i nece biti da su "uglavnom". Veliki deo njih su delovi fashistickih navijackih grupa jos od prvih razreda osnovne, a to svakako nisu Romi, bez obzira sto se neke navijacke grupe tako lazno predstavljaju...

 

U Kragujevcu su uglavnom romska deca. I tacno se zna koja i gde ordiniraju. Ja znam trojicu koji su upravo tog uzrasta, 10, 11 godina. Prose, zezaju se po kaficima i napadaju penzionere. Kad ih uhvate kazu da zive sami na ulici. Policija je cak jednog povezala sa ocem, dovodila ga u stanicu on je bio na foru pricam mu ja al ne vredi na ulici je stalno a ja moram jos petoro da hranim itd, niko nece da se zeza sa oduzimanjem starateljstva niti slanjem u popravni dom i tako u krug. Kad napune 14,15, prestaju to da rade, i obucavaju se novi. Tako je ovde godinama, i to se jako dobro zna.

 

Ima i narkomana maloletnika, drugih izgrednika koje si ti pomenuo, ali kod nas, naglasavam, su uglavnom problem romska deca koja ordiniraju po centru, bar sto se tice napadanja penzionera. U mom naselju su se pojavili neki wannabe skinsi, isto klinci, sto otimaju nakit, ali moguce da je to neko vec "sredio" posto vec mesec dana nisam cuo nista o njima.

 

Nije nikakva generalizacija u pitanju, jednostavno je tako kako jeste. Sa njima niko nece da se bakce (u smislu da ih integrise u drustvo, pruzi im ravnopravne uslove, socijalnu pomoc), ali sa druge strane pojedini, dakle ne svi, ima i Roma lekara, meni je jedan bio profesor u gimnaziji, koriste to sto su na margini drustva na ovaj nacin koji sam naveo.


Edited by McLeod, 19 November 2014 - 03:55.


#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 19 November 2014 - 05:29

Znaci Romi su problem. Nisu svi, ali uglavnom.

Drugi problem su vozaci BMW-ova, koji se bahato ponasaju na ulicama. Nisu svi, moj drugar ima jednog, ma super ortak. ;)

 

Cudno!

 

edit:

Svojevremeno su bili mangupi sa Cubure, pa dorcolci, pa dadovci. Kad ce se u Srbiji stvari zvati pravim imenom. Raspusteni ljudi cine kriminal. Koje su boje, pa nemoguce je da su bas uglavnom to bas Romi. Ima tu i onih koji se svercuju.


Edited by mrd, 19 November 2014 - 05:33.


#14 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 07:04

Ima i narkomana maloletnika, drugih izgrednika koje si ti pomenuo, ali kod nas, naglasavam, su uglavnom problem romska deca koja ordiniraju po centru, bar sto se tice napadanja penzionera. U mom naselju su se pojavili neki wannabe skinsi, isto klinci, sto otimaju nakit, ali moguce da je to neko vec "sredio" posto vec mesec dana nisam cuo nista o njima.

 

Ja bih pre rekla da romska deca imaju problem u Srbiji, a ne da su sama problem. Koliko god sugava drzava bila, ne mogu da zamislim situaciju da bela deca koja zive ne ulici ne budu zbrinuta i smestena u hraniteljsku porodicu ili dom. Sasvim je nebitno kakve probisvete imaju za rodtelje. To su situacije kad drzava ima da preuzme njihovu ulogu. Ako to ne ucini, odgovorna je. Gradjani bi to trebalo da znaju i da svoje kritike upute na pravu adresu.



#15 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 November 2014 - 08:29

Ja bih pre rekla da romska deca imaju problem u Srbiji, a ne da su sama problem. Koliko god sugava drzava bila, ne mogu da zamislim situaciju da bela deca koja zive ne ulici ne budu zbrinuta i smestena u hraniteljsku porodicu ili dom. Sasvim je nebitno kakve probisvete imaju za rodtelje. To su situacije kad drzava ima da preuzme njihovu ulogu. Ako to ne ucini, odgovorna je. Gradjani bi to trebalo da znaju i da svoje kritike upute na pravu adresu.

 

Ja bih rekla da ovde gotovo sva deca imaju problem i da boja kože uopšte nije bitna, samo su problemi različite prirode.

Kroz medije, na ulici, u školi... svuda se "neguje" agresivni način rešavanja problema, jer ako se tako ne uradi, nema ko da se pobrine za probleme. Kritika svakako ide državi. Međutim, ima država koje sasvim dobro funkcionišu, pa se opet dešava da tu i tamo koji maloletnik zastrani i postane agresivan, ali onda država kada već nije ranije reaguje i rešava ga. Ovde se na žalost svih nas ovakvi problemi guraju pod tepih.

 

Nebitno je da li je Raša pretučen ili ne, nebitno je kakvo je poreklo tih dečaka, bitno je samo ono "od ranije poznati" koje se može pročitati u većini naslova kada se piše o kriminalnim radnjama (bilo tuča, ubistvo, silovanje, krađa, narkotici...). Većina tih ljudi pa i te dece nikada nije ni bilo na nakakvoj rehabilitaciji a kamoli nešto ozbiljnije.

 

Mi imamo predsednika koji je iz zatvora pustio kriminalca sa podebljim kartonom i taj isti je već posle par meseci napravio novo "delo". O čemu onda više da pišemo.