Jump to content


Photo
- - - - -

Feminizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
136 replies to this topic

#106 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 02 January 2015 - 15:09

@Klink

 

Hvala na ovom "povrsno", od neceg se mora poceti, makar od tih "opstih mesta"ili prosto jednim stavom.

Tebe "feminizam ne interesuje", kako kazes, opet, to te ne sprecava da izneses svoju "dubinsku" analizu o tome da nije aktuelan i da je pomodarski,, ili nepotreban.

 

"Ne vidim mogucnost da neko u tolikoj meri moze da utice na tudji zivot, osim ako taj (ta) nije sam / sama izabrala tako nesto."

 

Heh, Naivno. 

 

Postoji, kao sto znamo, taj drustveni pritisak da svako treba ili mora da nadje "idealnog" ili bilo kakvog partnera/ku (za brak), citajuci to sto objavljuju u tim "zenskim" casopisima stice se utisak da je zenama najbitnije 'za koga ce da se udaju' (pored rubrika o receptima za kuvanje, zdravlju, seksu, modi, tracarenju...), no, to je jos jedan konstrukt patrijarhata u kom mnoge zene svesno ili nesvesno ucestvuju, samo da se ne bi bavile stvarima koje su u "muskom reonu", a to je otprilike sve ostalo.

 

"To samo znaci da se zivot, realan kakav jeste, ne moze ukalupiti u neke ideoloske floskule, pa ni iz najboljih namera."

 

Mi vec zivimo u ideologiji, samo je manje-vise (ne)primecujemo, stavise, neko tu ozbiljno zeli da mislimo da zivimo u nekom 'postideoloskom vremenu', da postoji nesto "realno kako jeste" od cega se ne moze pobeci, niti promeniti, a sve je sklono promeni - od drustva do biologije.

 

 

@Schrodinger

 

Naravno da desnica moze da postavi osobu zenskog pola na visok polozaj, to naizgled deluje kao osnazivanje, mada se tu obicno nista bitno ne menja u odnosima, polozajima i u 'nacinu igre'.

Imamo jednu Angelu Merkel kao "najmocniju zenu sveta" ili kod nas jednu Sandu Raskovic ili Ruzu Tomasic koje pretenduju da to postanu u Srbiji i Hrvatskoj, gledajuci na njih to moze da inspirise i osnazi druge zene, ali se u biti tu, dakle, nista ne menja u postojecoj patrijarhalnoj hijerahiji ostaloj od hriscanstva, ako nije jos i gore, posto je u pitanju 'trik' koji zene u buducnosti moze jos vise da udalji od politike tj. diskvalifikuje kao osobe kojima treba poveriti svoj glas ili poveriti bitan polozaj.

 

@darth bane

 

Ovo je isti 'argument' kao ova prica o pomeranju teskog namestaja po kuci, samo sa vise nepotrebnog sarkazma.

Neko je fizicki & psihicki sposobniji za neke poslove, a neko nije, i to nema veze sa rodnom pripadnoscu.

Zene koje su fizicki izdrzljivije, recimo, moraju da ulazu vise napora u dokazivanju da su sposobne za tzv. "muske" fizicke poslove (ili bilo koje druge), a greske se obicno manje prastaju.

Rudnici, kamioni i masine jesu unapredili nasu civilizaciju (pa i teski namestaj ako hoces), ali su ipak konstrukt vremena u kom se zene gotovo nista o tome nisu pitale.

Da, stvari toliko daleko idu. Hocu da kazem da "argument`- pitanje" - "a sto ne kupaju u rudnicima" nije uopste fer, a pomalo i je i glup.

 

Moj komentar niije uopste bio sarkastican, jer sam svojim ocima video. Ne radi se o teskim fizickim poslovima vec o radu za masinama. Rade i u podzemnim rudnicima i na naftnim platformama. Tako da vise ne postoji podela na muske i zenske poslove !



#107 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 02 January 2015 - 15:19


kod nas jednu Sandu Raskovic ili Ruzu Tomasic koje pretenduju da to postanu u Srbiji i Hrvatskoj, gledajuci na njih to moze da inspirise i osnazi druge zene,

Hocu da kazem da "argument`- pitanje" - "a sto ne kupaju u rudnicima" nije uopste fer, a pomalo i je i glup.

 

To je argument svakog muskog soviniste cim se pomene ravnopravnost izmedju polova.

Sovinistu ne zanima da li je argument glup, jer on ga smatra izuzetno duhovitom dosetkom, glupo je samo prepricavati njihove dosetke.

 

A premestanje namestaja je jedna satiricna prica, vrlo zanimljivo napisana.

 

I najzad, ako Raskovic Ivic treba da posluzi kao primer inspiracije i emancipacije jedne zene,

onda neka hvala. Nismo mi tako duboko zabrazdili pa da nas inspirise riba zvana sanda...



#108 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 January 2015 - 15:35

Moj komentar niije uopste bio sarkastican, jer sam svojim ocima video. Ne radi se o teskim fizickim poslovima vec o radu za masinama. Rade i u podzemnim rudnicima i na naftnim platformama. Tako da vise ne postoji podela na muske i zenske poslove !


I onda dolazis do zakljucka da su ravnopravne. A placene su isto kao i suprotni pol? Za isti posao? Pa da znam da je posao zavrsen, sto se te zene zale kad su podjednako tretirane. I kada vec dajes ovakve zakljucke, potrudi se da objasnis da li se to odnosi na planetu zemlju ili na neki deo sveta, jer nemoguce je da bas toliko nepazljivo stavis sve osobe zenskog pola u jedan zakljucak o ravnopravnosti.

#109 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 January 2015 - 16:34

...znaci da je to izgovor, kao mora da se uda za koga god samo da joj neko vrsi premestanje sifonjera?  ;)

 

(svakako to sa udajom za bilo koga zbog premestanja namestaja je bio jedan satiricni tekst ciji sam link prenela,

ali mi je nestao iz razloga koji sam objasnila)

 

I naravno, sng svim feministicama

Donekle ta prica samo pokazuju koliko zene u stvari blokiraju same sebe. Barem one koje se samo ostvaruju kroz vezu, moraju da budu u paru.



#110 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 02 January 2015 - 16:36

I onda dolazis do zakljucka da su ravnopravne. A placene su isto kao i suprotni pol? Za isti posao? Pa da znam da je posao zavrsen, sto se te zene zale kad su podjednako tretirane. I kada vec dajes ovakve zakljucke, potrudi se da objasnis da li se to odnosi na planetu zemlju ili na neki deo sveta, jer nemoguce je da bas toliko nepazljivo stavis sve osobe zenskog pola u jedan zakljucak o ravnopravnosti.

Ne razumem sta sam to lose rekao u gornjem postu? Zaista ne razumem.



#111 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 January 2015 - 16:43

I onda dolazis do zakljucka da su ravnopravne. A placene su isto kao i suprotni pol? Za isti posao? Pa da znam da je posao zavrsen, sto se te zene zale kad su podjednako tretirane. I kada vec dajes ovakve zakljucke, potrudi se da objasnis da li se to odnosi na planetu zemlju ili na neki deo sveta, jer nemoguce je da bas toliko nepazljivo stavis sve osobe zenskog pola u jedan zakljucak o ravnopravnosti.

Ne razumem sta sam to lose rekao u gornjem postu? Zaista ne razumem.

Lepo te je pitala, da li su plaćene isto kao muškarac.
To nisi rekao.
Ja bih tu još dodao, da li se od žena i dalje očekuje da posle posla spremerucak, ili večeru za porodicu?

#112 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 02 January 2015 - 17:55

To je argument svakog muskog soviniste cim se pomene ravnopravnost izmedju polova.

Sovinistu ne zanima da li je argument glup, jer on ga smatra izuzetno duhovitom dosetkom, glupo je samo prepricavati njihove dosetke.

 

A premestanje namestaja je jedna satiricna prica, vrlo zanimljivo napisana.

 

I najzad, ako Raskovic Ivic treba da posluzi kao primer inspiracije i emancipacije jedne zene,

onda neka hvala. Nismo mi tako duboko zabrazdili pa da nas inspirise riba zvana sanda...

 

Jeste sovinisticki argument, i cesto se koristi, a odgovor nije bas jednostavan kao sto se cini,

mislio sam da je darth bane sarkastican, pa sam ipak hteo da napisem svoj odgovor.

 

Vise sam mislio na Angelu Merkel kao 'inspiraciju', a ove dve vise kao primer visoke pozicije zena u domacim desnicarskim polit. udruzenjama / strankama,

posto je bila rec o feminizmu i desnici.

Mada ko zna, mozda i Sanda R.I bude postala ili jeste 'inspiracija' delu zenske populacije,

posto u drustvu u kom se zensko interesovanje sistematski svodi na trac i sminkanje drugih roll-modela obrazovane zene na visokoj poziciji bas i nema.

 

ps. nadam se da je jasno da je "kupanje" lapsuz od "kopanje" (...u rudnicima).



#113 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 January 2015 - 18:27

 

@Schrodinger

 

Naravno da desnica moze da postavi osobu zenskog pola na visok polozaj, to naizgled deluje kao osnazivanje, mada se tu obicno nista bitno ne menja u odnosima, polozajima i u 'nacinu igre'.

Imamo jednu Angelu Merkel kao "najmocniju zenu sveta" ili kod nas jednu Sandu Raskovic ili Ruzu Tomasic koje pretenduju da to postanu u Srbiji i Hrvatskoj, gledajuci na njih to moze da inspirise i osnazi druge zene, ali se u biti tu, dakle, nista ne menja u postojecoj patrijarhalnoj hijerahiji ostaloj od hriscanstva, ako nije jos i gore, posto je u pitanju 'trik' koji zene u buducnosti moze jos vise da udalji od politike tj. diskvalifikuje kao osobe kojima treba poveriti svoj glas ili poveriti bitan polozaj.

Ovo je prilicno tanko i naivno - zasto ne procitas pazljivije ono sto sam napisao? Jer, nisam mislio na kolektivisticku desnicu koja je opsednuta tim prevazidjenim mantrama o religiji ili naciji, vec na individualisticku, liberalnu i libertarijansku desnicu koja afirmise individualna prava i minimalnu drzavu i protivi se svakom kolektivistickom nasilju nad pojedinkom/pojedincem. O tome i pisu liberalne feministkinje koje sam pomenuo, poput Wolf i Nussbaum. Slazem se da Angela Merkel ili ove domace fashistkinje nista ne menjaju - ali zato sto one ne izlaze iz demagosko-populisticke price i nemaju istinsku liberalnu svest (pa ni obrazovanje, nazalost, cast izuzecima). 



#114 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 03 January 2015 - 12:56

Eh, eto Merkel je krajnje 'liberalna desnica' ili 'centralna' kako je neki zovu. U Evropi su generalno levicarske snage marginalizovane, tako da u 'centru' imamo desnicu, levo social-demokrate, a desnije od desnice nesto ekstremniju antimigrantsku konzervativnu desnicu. To je otprilike slika polit. ravnoteze u danasnjoj Evropie. Pa i kod nas slika nije mnogo drugacija, samo mnogo vise konfuzna. Priliku da se osnaze dobija tzv. "treca Srbija" ili jos gori.



#115 MiroslavMilovanovic

MiroslavMilovanovic
  • Banned
  • 25 posts

Posted 04 January 2015 - 20:54

У Србији има много младих између 30 и 50 година који нису у браку.Одређене друштвене организације могу их окупљати бесплатно како би се међу собом упознавали ради каснијег закључивања бракова!



#116 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 January 2015 - 21:03

...

 

... окупљати бесплатно како би се међу собом упознавали ради каснијег закључивања бракова! ...

 

 

A sta fali poznanstvu / sehu 'nabrzaka'?

Zar se to ne radi posle kafica? 

;)

 

Ili tu treba da rade i honorana 'svestena lica' i na licu mesta, 'pre sagresenja' - vencavaju?

:lol+:

 

...



#117 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 January 2015 - 05:23

У Србији има много младих између 30 и 50 година

Ovo je pomalo komicno - pa nigde u svetu sem kod nas se te starosne strukture ne smatraju "mladima". Lepo je ako se neko subjektivno oseca mladim, ali ovakvo olako izrazavanje doprinosi infantilizaciji ljudi i nakaradnom ponasanju da kod nas ljudi od 45 godina zive od roditeljskih penzija dok traze posao (ali samo u krugu dvojke, ne bi nikako otisli u Bujanovac ili Boljevac, to im je ispod casti) i ne smatraju da tu ima ista lose...



#118 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 18 January 2015 - 18:30

I najzad, ako Raskovic Ivic treba da posluzi kao primer inspiracije i emancipacije jedne zene,

onda neka hvala. Nismo mi tako duboko zabrazdili pa da nas inspirise riba zvana sanda...

 

http://www.jutarnji....ki-put/1275728/



#119 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 19 January 2015 - 00:28

http://www.jutarnji....ki-put/1275728/

da zanemarimo sitnice kao pozivanje na izgled nove predsednice ("lepuškasta"), konstatno objašnjavanje šta "muškarci" misle (" Ne radi se, naravno, o ideji koja je potekla iz želje za ravnopravnošću žena"), večita sumnja u sve i svašta ("Jer zna se kako se treba ponašati prema njima" - kako? izabrati ih za premijerke i predsednice kao jadranku i kolindu?), čitanje ili učitavanje misli ("Čak je i blagajnica u susjednoj samoposluzi bila primjetno bolje volje") i da ne nabrajam dalje jer skoro svaka rečenica je biser ali kako, za ime boga, jedna femistkinja može da napiše:" “ženski”, mekši pristup politici" ili "a njezina je politika bila sve prije nego nježna i socijalno osjetljiva"? politika margaret tačer je trebalo da bude nežna zato što je ona bila ženskog pola?? esencijalizam na nivou idi i napravi mi sendvič.


Edited by eoten, 19 January 2015 - 00:29.


#120 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 17 June 2015 - 10:04

U drustvu u kojem zivimo, feminizam je jos uvijek i te kako potreban. Prava zena nisu pala s neba. Poboljsanje statusa zene u svim drustvenim segmentima zahtijevalo je jake i odlucne zene koje su se aktivno borile i velikim dijelom i izborile za to. Ovdje je rijec o stvarima koje se po danasnjem poimanju razumiju same po sebi, kao pravo ucesca na izborima, politicka participacija i slicno. Za sve to se neko morao izboriti. Kada uzmemo danasnju zastupljenost zena u politici, onda i tu postaje veoma jasno da se i na tome mora poraditi. Uzmimo nase balkanske drzave, kada je zadnji put zena bila premijerka odnosno predsjednica neke vlade? Koliko puta? Koliki je kvocijent zena u Parlamentarnim skupstinama? Koliki na nizim, npr. opcinskim, nivoima vlasti? Hrvatska je sa Jadranskom Kosor i Kolindom Grabar-Kitarovic u tom kontekstu pozitivan primjer regionu (ovdje se ne odnosim na stranku iz koje obje dolaze ili politiku koju zastupaju, nego iskljucivo na cinjenicu da je rijec o zenama na politicki vitalnim i bitnim funkcijama). Radi toga smatram da uloga feminizma ne smije biti zanemarena.

 

Kao i na sve, i na feminizam se takodjer treba gledati kriticno i diferencirano. Postoje strujanja u feminizmu koja granice sa ekstremizmom. Na univerzitetu sam jednom imao jako negativno iskustvo kada sam pohadjao seminar o feminizmu, a profesorica se prema nama muskarcima odnosila u najmanju ruku kao prema parazitima koje treba iskorijeniti. Muskarci su principijelno dobili slabije ocjene i bio nam je zabranjem pristup jednom institutu za izucavanje feminizma u kojem se nalazila kljucna literatura koja nam je trebala za seminarske radove. Moj grijeh je bio kada sam trazio objasnjenje tog iskljucenja (bolje bi mi bilo da uopce nisam ni pitao, jer sam morao snositi negativne posljedice, ali nejse). Naravno da takav pristup nije svrsihodan i da baca negativnu sjenku na feminizam. No to ne znaci da nema jos mnogo posla u izjednacavanju prava zene u svim drustvenim segmentima.