Jump to content


Photo
- - - - -

Kvalitet i stručnost prosvetnih radnika u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 24 October 2014 - 16:24

Na topiku "Nebuloze u udžbenicima" koji sam pre izvesnog vremena otvorio povela se rasprava o ovoj temi,pa Vas molim da to ovde nastavite.



#2 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 24 October 2014 - 22:39

Mislim da su danas nastavnici i profe ipak zainteresovaniji nego ranije, a posebno učiteljice  ;)

Kakve su nekad bile....

Ocena se odredjivala u dobroj meri po kvalitetu poklona za 8 mart  :lol+: , a rekreativna nastava - povede svoje unuče, naravno džabe, celo vreme joj prodje u štrikanju, a još za to dobije i dnevnice. A za razred- boli je uvo  :ajme:

Po onome šta čujem od dece i roditelja, drugačije je, klinci prvih razreda  ne moraju da se pate sa ovakvim stvarima kao mi nekad  :twak:



#3 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 25 October 2014 - 06:34

Mislim da su danas nastavnici i profe ipak zainteresovaniji nego ranije, a posebno učiteljice  ;)

Kakve su nekad bile....

Ocena se odredjivala u dobroj meri po kvalitetu poklona za 8 mart  :lol+: , a rekreativna nastava - povede svoje unuče, naravno džabe, celo vreme joj prodje u štrikanju, a još za to dobije i dnevnice. A za razred- boli je uvo  :ajme:

Po onome šta čujem od dece i roditelja, drugačije je, klinci prvih razreda  ne moraju da se pate sa ovakvim stvarima kao mi nekad  :twak:

Međutim sad uveliko i učitelji i nastavnici nemaju autoritet.Kad je učitelj smio udariti učenika mnogo je manje bilo nemirnih.



#4 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 25 October 2014 - 10:47

Kad je učitelj smio udariti učenika mnogo je manje bilo nemirnih.

 

Opste poznata fizioloska cinjenica je da bol umiruje nervni sistem.  :frust:



#5 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 25 October 2014 - 11:11

Opste poznata fizioloska cinjenica je da bol umiruje nervni sistem.  :frust:

Tad se većina dece bojala učitelja i nije im padalo na pamet da izvode razne gluparije.



#6 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 25 October 2014 - 11:26

Tad se većina dece bojala učitelja i nije im padalo na pamet da izvode razne gluparije.

 

Steta samo sto su im padali na pamet ratovi, no to je sitnica u poredjenju sa vrpoljenjem na casu. 



#7 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 25 October 2014 - 12:19

Steta samo sto su im padali na pamet ratovi, no to je sitnica u poredjenju sa vrpoljenjem na casu. 

Ne mislim samo na vrpoljenje na času.Ova situacija koju ću ti ispričati je istinita:

Jedno dete je tri puta operisalo kuk i morat će na terapija i vežbe do kraja života.Sada ga je jedan učenik udario u taj kuk i morat će ponovo na operaciju (kažu da postoji mogućnost da u najgorem slučaju neće moći hodati).To dete koje ga je udarilo ga maltretira od prvog razreda.Oni su sad četvtri razred.Udario ga i nakon prve operacije pa je morao na drugu.Išao je tri puta direktoru,ali ništa.Nije ni prebačen u drugo odeljenje.Samo mu je vladanje na 4.Ko je kriv?

A nekad su učitelji znali preterati i istući celo odeljenje zbog toga što su oni pijani i sl. Ali nekad je ta mera stvarno neophodna.



#8 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 25 October 2014 - 13:17

Ali nekad je ta mera stvarno neophodna.

 

Posto verujem da znas da se povredjeni kuk ne leci bogznakako dobro udaranjem, pretpostavljam da ovde govoris o preventivi. Kad smo vec kod neuspele preventive nasilja, naveo sam ti nista manje nego ratove za vakta generacija koje su bile u prisnom dodiru sa uciteljskim carobnim stapicem. Kako je moguce da je ta pouzdana magija bas toliko zakazala? 



#9 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 25 October 2014 - 14:01

Posto verujem da znas da se povredjeni kuk ne leci bogznakako dobro udaranjem, pretpostavljam da ovde govoris o preventivi. Kad smo vec kod neuspele preventive nasilja, naveo sam ti nista manje nego ratove za vakta generacija koje su bile u prisnom dodiru sa uciteljskim carobnim stapicem. Kako je moguce da je ta pouzdana magija bas toliko zakazala? 

Dečaka koji je operisao kuk je udario drugi koji ga maltretira.Da li si to razumio?



#10 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 25 October 2014 - 14:08

Mislim da su danas nastavnici i profe ipak zainteresovaniji nego ranije, a posebno učiteljice  ;)

Kakve su nekad bile....

Ocena se odredjivala u dobroj meri po kvalitetu poklona za 8 mart  :lol+: , a rekreativna nastava - povede svoje unuče, naravno džabe, celo vreme joj prodje u štrikanju, a još za to dobije i dnevnice. A za razred- boli je uvo  :ajme:

Po onome šta čujem od dece i roditelja, drugačije je, klinci prvih razreda  ne moraju da se pate sa ovakvim stvarima kao mi nekad  :twak:

 

Mi smo imali učiteljicu koja je štrikeraj zamenila telefonom, kasnila na svaki čas, posebno prvi, svaki drugi čas nekog predmeta su imali kontrolni (što njoj daje slobodno vreme da šalje poruke do mile volje), čas na kom su učili novu lekciju su uglavnom prepisali tri rečenice sa table zatim precrtavali slike iz knjie (valjda da slikovito nauče te tri rečenice), na rekreativnu nastavu ih nije vodila jer se onaj prvi put pokazao kao neuspešan (jedno dete joj je nestalo), dete sa vezom koje je fizički maltretiralo ostalu decu je bio u milisti, a kažnjavani svi ostali koji su se drznuli da mu se suprotstave (sve do dolaska milicije u školu, što je poslednja godina sa njom), za 8. mart je kretala u misiju pravljenja poklona za mame koji nikada nisu završeni, ali je uvek imala narudžbinu šta da joj iste te mame kupe... Deci, funkcionalno nepismenoj je laknulo kada su otišli od nje iako sada moraju da nadoknađuju te četiri izgubljene godine. 



#11 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 25 October 2014 - 14:23

Dečaka koji je operisao kuk je udario drugi koji ga maltretira.Da li si to razumio?

 

Uprkos izuzetno visokom stepenu komplikovanosti te situacije nije mi promakao taj detalj. A da li si ti siguran da ti nije promaklo da taj sto maltretira ne dobija batine kod kuce, dok si njegovo nasilnicko ponasanje pripisao iskljucivo nedostatku batina u njegovom zivotu? 



#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 October 2014 - 15:54

Međutim sad uveliko i učitelji i nastavnici nemaju autoritet.Kad je učitelj smio udariti učenika mnogo je manje bilo nemirnih.

Tamo na temi o udzbenicima sam napisao da ne mislim da su 4umasi kompetentni da diskutuju strucnost i kvalitet prosvetnih radnika na bazi pretpostavki.  Posto se zalazes za uvodjenje srednjevekovnih metoda u obrazovanje, povlacim sve receno ranije. 

Sto se tice batinananja ucenika, mozda tu bas i nisi u pravu, ali nije ni bitno. Ja srecom nisam ucenik u tvom razredu i to me cini veoma srecnim. Mnogo bi bilo da dozivim jos jednog frustriranog predavaca, koji ne ume da decju paznju dobije svojom mudroscu.



#13 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 October 2014 - 17:52

 ne mislim da su 4umasi kompetentni da diskutuju strucnost i kvalitet prosvetnih radnika na bazi pretpostavki. 

 

potupuno se slazem sa tobom, jer bih u suprotnom mogla, mozda sasvim neopravdano da euforicno i iskreno pohvalim onu uciteljicu koja je radila sa ucenicima aktivacijom (vrlo mocnog) vizuelnog pamcenja:

 

uglavnom prepisali tri rečenice sa table zatim precrtavali slike iz knjie (valjda da slikovito nauče te tri rečenice)

 

a sa cime bih dosla u sukob sa misljenjem da je ta uciteljica nemarna i neodgovorna...tako da, zato mislim da na osnovu pretpostavki i prepricavanja ne mozemo da sudimo



#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 October 2014 - 01:10

potupuno se slazem sa tobom, jer bih u suprotnom mogla, mozda sasvim neopravdano da euforicno i iskreno pohvalim onu uciteljicu koja je radila sa ucenicima aktivacijom (vrlo mocnog) vizuelnog pamcenja:

Sta da ti kazem, nemam pojma. Ima raznih predavaca, neki rade na fotografskoj memoriji, a neki rade na formiranju kritickog misljenja.

 

 

a sa cime bih dosla u sukob sa misljenjem da je ta uciteljica nemarna i neodgovorna...tako da, zato mislim da na osnovu pretpostavki i prepricavanja ne mozemo da sudimo



#15 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 17:06

 

 

 

a sa cime bih dosla u sukob sa misljenjem da je ta uciteljica nemarna i neodgovorna...tako da, zato mislim da na osnovu pretpostavki i prepricavanja ne mozemo da sudimo

 

Ko je uopšte tražio sud? Samo sam napisala iz ličnog iskustva. Da je nemarna i neodgovorna uglavnom znaju ta deca, njihovi roditelji i nastavnici koji su nasledili tu decu.