Jump to content


Photo
- - - - -

Samozaposlen u Italiji (event. Austriji)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 18 October 2014 - 03:33

Pozdrav,

 

Zainteresovan sam za imigraciju u jednu od ove 2 zemlje, ali moj slucaj je nesto drugaciji od vecine slucajeva ovde pa su mi potrebne konsultacije pre nego sto krenem dalje. Mozda neko ima savete, uglavnom bilo sta za sta se mogu uhvatiti ce pomoci.

 

Ja sam programer i dizajner (nisam zavrsio fakultet) imam 2 sajta koja donose prihod , a i klijente iz inostranstva.

 

Planirao sam da otvorim ovde u Srbiji firmu (skoro sve pripremio), ali sam odustao i zelimo ja i moja supruga da emigriramo i u drugoj zemlji je otvorimo. Razlozi su (ako nekog zanima): moja tasta evo zatvara firmu vec 6 meseci i to je neverovatno sta radi uprava grada. Imam utisak da stalno izmisljaju sta ima da se doplati i da ih dok je firma radila nije zanimao opstanak firme vec cedjenje suve drenovine. Uglavnom, dosta ljudi je u mom gradu zatvorilo firme i grad je skoro mrtav. Imamo utisak da ovde nije sigurno imati svoj posao, a i naravno da imamo utisak da ce u buducnosti biti jos teze (na svim frontovima, znate i sami kakvo je stanje).

 

Uglavnom, imao sam par ponuda da se zaposlim kao radnik u EU, ali ako bih se zaposlio propao bi mi moj posao. Vec puno vremena mu posvecujem, a tesko da cu moci da radim u stranoj firmi i radim kod kuce. Naravno, moj posao je moja strast i zelim da se razvija, tako da ne zelim da propadne. Ima on dosta potencijala i verujem da bi mi pruzio bolji zivot nego rad u tudjoj firmi.

 

Eh, sad kako dobiti boravisnu vizu...Ja bih dakle otvorio firmu tamo i radio za pocetak u stanu na racunaru. Naravno, placao bih sve dazbine. Gledao sam nesto za Italiju da postoji opcija samo-zaposleni, ali ne znam nista konkretno. 

 

U Italiji imam blizu rodbinu, a u Austriji prijateljicu moje supruge. Znaju jezik dobro. Pitacu i njih za vise detalja, ali svi oni su zaposleni kod drugih i dosli su jos 90-tih (uglavnom najpre na crno, znate kako vec). Italija mi se vise svidja, bili smo par puta (ipak smo oboje dizajneri i volimo umetnost ;) mada naravno Austrija je dosta stabilnija (kaze i ta prijateljica da je zemlja bas uredjena).

 

Svasta mi pada na pamet, da nadjem nekog investitora za moje projekte, da me neko zaposli za minimalan rad. 

 

Ako imate neki savet ili informaciju koja bi mi pomogla - slobodno recite. 

 

Pozdrav i hvala.

 

Pogledacu ja (gledao sam vec) detaljno sajtove za imigraciju, ali nije lose i ovako da pitam.

 

(ps. davno sam na forumu, ali izgubio sam sifru :( )


Edited by bokisa, 18 October 2014 - 03:34.


#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 October 2014 - 04:02

^

Probaj u ambasadi, oni bi trebali da znaju.



#3 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 18 October 2014 - 04:12

Hvala.

 

Padalo mi je to na pamet, ali nisam (do sada) uzimao u obzir. 



#4 vinohrady

vinohrady
  • Members
  • 15 posts

Posted 18 October 2014 - 22:56

Pozz,

Ja sam razmatrao Austriju i Češku i odlučio se za ovu drugu, upravo na isti fazon - otvoriti firmu i aplicirati za biznis-vizu.. otvoriti firmu nije problem..ali ovo drugo..heh...

Za Austriju znam da moraš imati odgovorno lice- državljanina EU, i da možeš biti vlasnik bez problema, ali vlasnik vize..e,tooo..malo teže. U Češkoj je tek katastrofa, administracija je spora, i nema nikakve garancije da ćeš "proći"...čudna je to situacija - možeš investirati, otvoriti firmu, ali vizu koja bi ti omogućila da direktno upravljaš istom, niko ti ne garantuje. Proguglaj npr. opening company in... itsl, naći ćeš sve što te zanima - i ni u kom slučaju ne pokušavaj da papirologiju proveriš nekoj agenciji iza koje stoji neki naš čovek, koji će ti otvoriti firmu i "srediti papire"..Eto, ako je moje iskustvo nešto pomoglo...



#5 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2014 - 03:26

Hvala!

 

Predpostavljam da ce ici tesko :( Imam li valjde od ambasada, mogu li mi pomoci (osim sto ce mi dati sture informacije) ako zakazem sastanak?

 

Jos razmatramo i Holandiju, mozda tamo imam i najvise sansi jer saradjujem sa njima. Koliko saradjujem sa njima vidim da su jako radni ljudi. 

 

Razmisljam da nesto iskombinujem sa rodbinom da oni otvore firmu, pa ja da dodjem itd. Videcu vec, za pocetak cu probati najkracim putem.



#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 October 2014 - 09:43

Pozdrav,...

 

 

Nedostaje osnovna informacija, koje jezike govoriš?



#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 October 2014 - 10:21


Uglavnom, imao sam par ponuda da se zaposlim kao radnik u EU, ali ako bih se zaposlio propao bi mi moj posao. Vec puno vremena mu posvecujem, a tesko da cu moci da radim u stranoj firmi i radim kod kuce. Naravno, moj posao je moja strast i zelim da se razvija, tako da ne zelim da propadne. Ima on dosta potencijala i verujem da bi mi pruzio bolji zivot nego rad u tudjoj firmi.

 

Ako vec imas ponudu za posao u EU, zar ti nije lakse da po tom osnovu prvo dobijes boravisnu dozvolu, a posle batalis to i razvijas sopstvenu firmu? Nijedna zemlja nema mogucnost da prati kad si prestao da radis u tudjoj firmi, pa da te istog dana sprovede do granice i izbaci iz zemlje. Obicno su te dozvole ogranicene na godinu-dve, pa posle toga sledi provera i produzetak. Tako dobijes na vremenu, a u medjuvremenu uhodas svoju firmu i na osnovu toga ostanes za stalno.

Drugacije ces tesko negde moci da dobijes boravak na osnovu firme koja jos nije uhodana i startuje od nule. Firmu ce ti registrovati i naplatiti takse za to, a za boravisnu ce traziti da ta firma ispuni one iste uslove koje i domace firme moraju da ispune kad zele da dovedu i zaposle radnika iz non-EU zemlje, a to obicno nije malo.

Biznis vize izgledaju vrlo privlacno, ali ciljaju uglavnom na vec razradjene, jace firme, koje bi svako pozeleo u svojoj zemlji, a ne i na dobre ideje koje tek treba da budu ostvarene. Blanko boravak, samo na poverenje, tesko da ces negde dobiti.



#8 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2014 - 10:44

Nedostaje osnovna informacija, koje jezike govoriš?

Engleski. Ucio sam u skoli nemacki, pa bih ga do-ucio ako bih isao u Austriju.

 

Uglavnom, nije mi problem da ucim nove stvari. 



#9 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2014 - 10:57

Ako vec imas ponudu za posao u EU, zar ti nije lakse da po tom osnovu prvo dobijes boravisnu dozvolu, a posle batalis to i razvijas sopstvenu firmu? Nijedna zemlja nema mogucnost da prati kad si prestao da radis u tudjoj firmi, pa da te istog dana sprovede do granice i izbaci iz zemlje. Obicno su te dozvole ogranicene na godinu-dve, pa posle toga sledi provera i produzetak. Tako dobijes na vremenu, a u medjuvremenu uhodas svoju firmu i na osnovu toga ostanes za stalno.

Drugacije ces tesko negde moci da dobijes boravak na osnovu firme koja jos nije uhodana i startuje od nule. Firmu ce ti registrovati i naplatiti takse za to, a za boravisnu ce traziti da ta firma ispuni one iste uslove koje i domace firme moraju da ispune kad zele da dovedu i zaposle radnika iz non-EU zemlje, a to obicno nije malo.

Biznis vize izgledaju vrlo privlacno, ali ciljaju uglavnom na vec razradjene, jace firme, koje bi svako pozeleo u svojoj zemlji, a ne i na dobre ideje koje tek treba da budu ostvarene. Blanko boravak, samo na poverenje, tesko da ces negde dobiti.

Ta ponuda konkretno je prosla. Mogu da se prijavim na neki novi oglas. Trazi se ovo sto ja radim, ali definitivno ne bih da mi propadne moj posao jer sam ga dugo gradio. Mozda bih mogao da nadjem nekog ko je isto samo-zaposlen, pa da nesto zajedno iskombinujemo (sve ovo razmisljam na glas, mozda neko ima sta da doda).

 

Rad u nekoj velikoj firmi sa strogom hijerarhijom bi me iscrpeo da tesko da bih bio u stanju da radim svoj posao. Mozda to sto si predlozila nije losa ideja.

 

Verujem ti da je zeznuto to sto ja trazim. Nadam se da cu vremenom saznati vise i eventualno naci neki procep.

 

Inace, moja tasta ima EU (Hrvatski) pasos, pa mozda mogu i nesto preko nje. Supruga jos nema, mozda bi mogla da trazi (sto ce verovatno da potraje)...



#10 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 October 2014 - 11:53

Engleski. Ucio sam u skoli nemacki, pa bih ga do-ucio ako bih isao u Austriju.

Uglavnom, nije mi problem da ucim nove stvari.


Za Italiju potpuno a za Austriju uglavnom neupotrebljiv.

Ako znas nemacki, usudio bih se da tvrdim, da je Trento-Alto Adige (Sudtirol) prava destinacija.

Italija sa nemackim redom.

#11 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2014 - 12:13

Hvala ti, izgleda kao lepo mesto. Procitacu jos. Trebalo je da posetimo to veliko jezero (moji su kod Vicence (naravno)), ali smo otisli kolima do Portofina. Stvarno je lepa Italija. Kazu da je u krizi, ali oni su i dalje 5-6x ispred Srbije :( Iznenadio sam se pozitivno i cenom hrane.



#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 October 2014 - 19:26

Italija je zakon.

Kad odem u peMziju, prodam neki real estate ovde i kupim nesto za stanovanje, bilo gde izmedju Brennera i Modene, potpuno svejedno gde.

#13 bokisa

bokisa
  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2014 - 22:26

Slazem se, ima na casa.it da se pogleda. Koliko sam video jeftinije ispadne stan u Vicenci nego u Beogradu. Ali dobro Vicenca, ali recimo ima lepih stanova u gradovima pored mora. Mislim da nista ne moze da pobedi more :heart: Kaze mi stric da su jako pale cene stanova u Italiji.



#14 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 01 August 2015 - 20:43

Ako te jos interesuje ovo javi ja zivim u Italiji. Pozdrav



#15 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 14 August 2015 - 15:46

Moze li da se izvede nesto ovako: otvoris firmu; zaposlis jednog radnika i to HR ( Human Resources - kadrovska sluzba) ; ona ti napravi takav oglas za posao na koji samo ti mozes da prodjes ( recimo : trazi se menadzer firme sa odlicnim znanjem srpskog jezika - je je vlasnik - Srbin !). Da se napravi svojevrsna rupa u zakonu ! I onda dobijes radnu vizu !