Jump to content


Photo
- - - - -

Kastracija pedofila i silovatelja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
104 replies to this topic

#31 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 October 2014 - 08:12

Vilhelmina, svakako da si u pravu u vezi navedenog, ali posve je drugacija situacija u razvijenom socio-ekonomskom okruzenju u odnosu na kvazi-tranzicionu prciju kakva je Srbija...



#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 October 2014 - 08:24

Vilhelmina, svakako da si u pravu u vezi navedenog, ali posve je drugacija situacija u razvijenom socio-ekonomskom okruzenju u odnosu na kvazi-tranzicionu prciju kakva je Srbija...

 

Drugacije je u smislu da zrtve imaju bolje uslove da prevazidju to sto im se dogodilo, kao i da u svemu ima manje stigme, pa ljudi nemaju toliki problem da prijavljuju kad se nesto desi njima samima ili njihovim bliznjima. Ali opet to ne smanjuje broj slucajeva, vec samo ublazava njihove posledice.

Cini mi se da je u Srbiji veci problem to sto je zrtva stigmatizovana, cak i kad je dete, a posebno ako nije. Medjutim, fokus javnosti nije na njima vec na silovateljima. Po meni, tu lezi osnovna pogreska.

Izgleda lakse smisljati razlicite nacine odmazde prema silovateljima, nego pruziti adekvatnu podrsku zrtvama. Meni to lici na izbegavanje i guranje pod tepih sopstvene odgovornosti.



#33 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 October 2014 - 08:53

Poslednja recenica je sazeta verzija istine u serbskom slucaju. Upravo to predstavlja posledicu neadekvatnog sistema odbrane potencijalnih zrtava, kao I trome I neadekvatne reakcije pri kaznjavanju takvih zlocina.



#34 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 10 October 2014 - 09:20

... Ovo je predmet za raspravu psihologa, sociologa, pravnika...  To su ljudi obrazovaniji i pametniji od mene...

 

Uz i minimalnu sumnju, treba postediti osumnjicenog...

 

Pre cu pomisliti da su oni kao takvi manje obrazovani i pametni od tebe kao takvog.

 

Ipak, ako ima sumnje, treba ga ne samo 'postedeti' nego i osloboditi usled nedostatka dokaza.



#35 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 October 2014 - 09:45

A zasto se ne bi dopustilo zrtvama da uzmu pravdu u svoje ruke? Koji ce nam mandrak tollikop sudija i advokata ( ne mislim samo na Srbiju kao specifican slucaj vec globalno).



#36 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 10 October 2014 - 13:28

Upekkha, jos jednom - koji model prevencije upotrebiti u drzavi Srbiji?

Ovo nije razvijeni Zapad, pa me interesuje tvoj stav po tom pitanju.

 

Svakako ne onaj koji ce nevinima ugroziti pravnu zastitu makar i po cenu toga da tu zastitu uzivaju pedofili i silovatelji. 

 

Drugo, potrebno je da se pre svega radi na primarnoj prevenciji, a to znaci borba protiv porodicnog nasilja koje je u Srbiji opsteprihvacena norma iako po svemu sudeci prestavlja inkubator za buduce pedofile/silovatelje. 

 

Trece, sve intervencije sa ciljem smanjivanja stope nasilja u drustvu treba da budu evidence based ili da bar budu u sklopu istrazivanja i sadrze korektivne povratne sprege. 

 

Ovde imas dosta svu silu materijala koje ti moze dati ideju sta koliko radi posao sa public health stanovista kada se radi o odredjenim tipovima nasilja u drustvu:

 

http://www.preventvi...dence_base.aspx

 

 

 

 

Sto se tice teze o (ne)ostavljanju zrtve u zivotu, mislim da se ne radi o tako jednostavnom, uniformnom slucaju.

Zar stroze kazne(pa I one zatvorske, da ne kazem smrtne) I primer potencijalnim izvrsiocima zlodela ne bi trebalo da imaju svrhu?

 

Reaktivne punitivne metode imaju smisla samo kao mere izolacijie konkretnih pocinilaca iz drustva i uprkos rasirenom verovanju ne dovode do smanjenja stope kriminalne radnje za koje se izricu. Izricanje potpuno iste kaznene mere bez obzira da li silovatelj ostavlja zrtvu u zivotu ili ne predstavlja akt pravnog odmahivanja rukom kada je vrednost zivota zrtve u pitanju. 

 

 

 

Za ovaj topic, protivnik sam kastracije (fizicke ili medinkametozne, nije bitno), jer to vidim kao oblik izivljavanja i osvete, tj. nasilja, veci od smrtne kazne.

I, kao platisa poreza, skuplji od metka u glavu.

 

Dakle da pobijemo sve koji dobijaju hormonsku blokadu za rak prostate jer je humanije? 

 

 

 

A zasto se ne bi dopustilo zrtvama da uzmu pravdu u svoje ruke? 

 

Zato sto bi u 21. veku trebalo da prestanemo da se odazivamo zovu kamenog doba. 



#37 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 October 2014 - 13:39

@ upekkha

zahebavas! Koji ce nam mandrak sudije kad nista ne rade ! Obicni lihvari !Preplaceni!



#38 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 10 October 2014 - 13:46

@ upekkha

zahebavas! Koji ce nam mandrak sudije kad nista ne rade ! Obicni lihvari !Preplaceni!

 

U distopiji u kojoj zrtva postaje pravnik samim tim sto je zrtva, medicina se zavrsava tako sto se razbolis. 



#39 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 October 2014 - 13:55

U distopiji u kojoj zrtva postaje pravnik samim tim sto je zrtva, medicina se zavrsava tako sto se razbolis. 

 

Bio je jedan vic , mi smo ga prepricavali u srednjoj skoli i smejali se, ali u ovim cudnim vremenima ispada istinit, tj. model ponasanja. Elem vic glasi ovako:

Za vreme II sv. rata dosli cetnici kod Milisava i pitaju ga gde su partizani. Ovaj kaze da ne zna. Oni pocinju da mu kolju familiju : roditelje , zenu, decu, da siluju zene u kuci itd. ... a jadni Milisav im   skuva kafu i noseci je na posluzavniku upita: majstori , jel' moze kafa ?

E, o takvim slucajevima mi ovde govorimo. Da je siroti Milisav uzeo sekiru i rascepao bar jedom od tih gadova glavu, ipao bi , jelte , primitivac?!



#40 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 10 October 2014 - 13:58

 Da je siroti Milisav uzeo sekiru i rascepao bar jedom od tih gadova glavu, ipao bi , jelte , primitivac?!

 

Holy mother of false analogies! Kakve veze ima slobodan ubica sa inkarceriranim pa da i jedno i drugo zovemo samoodbranom? 



#41 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 10 October 2014 - 13:59

A zasto se ne bi dopustilo zrtvama da uzmu pravdu u svoje ruke? Koji ce nam mandrak tollikop sudija i advokata ( ne mislim samo na Srbiju kao specifican slucaj vec globalno).

O aman. Probali smo to jedno 5000 godina pa videli da nije bas radilo. Valjda se slazemo da je pravna drzava civilizacijsko dostignuce kojem tezimo? Ako ne, onda je sva ova rasprava o sankcijama, prevenciji itd. bespotrebna i uzaludna. 



#42 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 October 2014 - 14:04

O aman. Probali smo to jedno 5000 godina pa videli da nije bas radilo. Valjda se slazemo da je pravna drzava civilizacijsko dostignuce kojem tezimo? Ako ne, onda je sva ova rasprava o sankcijama, prevenciji itd. bespotrebna i uzaludna. 

Mislio sam da u samom trenutku pocinjenog zlodela zrtva ima pravo na samoodbranu?!



#43 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 October 2014 - 14:06

Upekkha, definitivno ima smisla u napisanom, a kada je prevencija u pitanju.

Ipak, teoretski okviri savrseni su primer dobrog modela u razlicitim naukama,dok prakticna primena istih zahteva svrsishodniju I neuporedivo dublju analizu.

Kako je nebrojeno negativnih (da ne upotrebim tezi termin) primera pocevsi od privrede, obrazovanja, zdravstva, pravosudja u Srba - teoretski okviri gube svoju sirinu, a stvari se svode na individualne slucajeve i njihovo predstavljanje u medijima, na nacin koji je u svakom pogledu pogresan.

 

Kako sam i pisao, ovde tj u Srbiji generalna prevencija mora imati adekvatnu bazu, a ista se sigurno razlikuje u odnosu na drustva u kojima se sistematski vrski borba protiv nasilja u porodicama i postoji baza podataka u vezi razlicitih slucajeva i pracenje istih od strucnih lica.



#44 Nazitrap

Nazitrap
  • Banned
  • 73 posts

Posted 10 October 2014 - 14:31

Užasna, užasna ideja... neverovatno loša. 

 

Šta ako se naknadno dokaže nevinost? Ni vreme provedeno u zatvoru toj nekoj osobi niko ne može da vrati, a zamislite ovakvo nešto. Bolesno.

 

Meni nije jasna samo ona prica i mit o stravicnoj torturi koju silovatelji i pedofili dozive u zatvoru, a oni svi izadju zdravi i pravi i prvom sledecom prilikom ponove delo bez ikakvog straha od povratka u taj pakao gde ih cekaju oni 'ispravni' zatvorenici.

 

To znaci dve stvari. Prvo, da je ta prica obicna gomila budalastina. A drugo, mnogo verovatnije,da je taj bolesni nagon toliko jak da uopste ne haje za posledice. Ako je takav slucaj, te ljude treba tretirati kao psihicke bolesnike, zatvoriti u lazu ali bukvalno za stalno.

 

Seci jaja, na ovaj ili onaj nacin u 21.veku, zvuci odvratno.



#45 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 10 October 2014 - 14:52

Mislio sam da u samom trenutku pocinjenog zlodela zrtva ima pravo na samoodbranu?!

Zrtva uvek ima pravo na samoodbranu. Samoodbrana ne mora da se propisuje zakonima.