Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kuda ide USA


  • Please log in to reply
20155 replies to this topic

#10111 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 September 2017 - 16:30

...

 

 

 

Ima dole tema na 'prirodi, pa slobodno udri.

 

Cak i futuristicka predvidjanja o tome sta ce i kako biti kroz 50-100 godina me nimalo ne interesuju iz sasvim logicnih razloga.

Bice mi svejedno.

Treba da razumes da je na potpuno isti nacin meni svejedno sta ce biti sa rudarima uglja iz, recimo, Zapadne Virdzinije i njihovim "malim skromnim zajednicama". Da l' ce da zive ili da mru, da l' ce da se prekvalifikuju ili skacu sa mostova - ne dam ni ja zutu banku. 


  • 2

#10112 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 18 September 2017 - 16:45

Ako je okej bilo zatvaranje rudnika po Britaniji zasto ne bi bilo okej u Americi. Ekonomski ista prica nisi isplativi ni jedni ni drugi, Britanija nije propala sto je rudnike zatvorila iako je imala znatno vise rudara nego danasnja Amerika. 


Edited by kirovec, 18 September 2017 - 16:46.

  • 1

#10113 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 September 2017 - 17:30

Treba da razumes da je na potpuno isti nacin meni svejedno sta ce biti sa rudarima uglja iz, recimo, Zapadne Virdzinije i njihovim "malim skromnim zajednicama". Da l' ce da zive ili da mru, da l' ce da se prekvalifikuju ili skacu sa mostova - ne dam ni ja zutu banku. 

 

 

Ne znam cemu nervoza zato sto progresivne ideje nisu siroko prihvacene? Mozda zato sto su samo 'progresivne ideje'?

;)

I zasto bi uopste morale biti prihvacene?

 

Kako vidis - te rudare zabole uvo sta 'progresivni' likovi izmedju dva koktela ili 'kratkog / dugog' kaupcina imaju da im poruce.

Zato sto ne izdrzavaju i ne drze na hranilu & pojilu takvi 'progresivni likovi' rudare, vec rudari njih.

 

Jer neki rudar nema nista od toga cime ce se vecina likova sa Unija baviti (presipati iz supljeg u prazno), dok bi bez struje (od uglja) taj Uni zabravio kapiju i zaista se vratio u predindustrijsko doba. 

 

Iskljucujem one koji se bave projektovanjem, konstrukcijom i izradom ovih skalamerija.

 

 

The L-2350 loader from 'American earthmoving machinery manufacturer LeTourneau Inc'.

 

Ja mogu donekle da razumem frustraciju mastiljarsko-birokratskih 'progresivaca' zato sto zivot ne ide kako su oni umislili, no uvek polazim od toga: ako ne ide, znaci nesto si pogresno umislio.

:lol+:  

Eto, ni sa Trampom nije islo / ne ide, pa ce 'progresivci' morati malo da razsmisle, presaberu se, strpe i smire zivac.

 

Nothing personal.

;)

 

PS.

Gigant Du Pont je neke godine lansirao 'cofram' sinteticku (PVC) zamenu za prirodnu kozu i propao na trzistu - valjda bese 100 mil. $. Iz vrlo jednostavnog razloga - kupac je odbacio cipele koje se ne 'razgaze' posle nosenja, jer uvek 'zuljaju', jer su 'nepoderive' (sintetika), a uz 'vodonepropusnost', nisu ni 'disale' - noge bi vecito bile 'u vodi'.

 

 

http://brandfailures...res-corfam.html

 

Ovo je samo jedan od primera kako, reklo bi se, 'progresivna ideja' ne radi.

Tj. dzaba 'laboratorija & silni istrazivaci', novac bacen u ;cofram' kad ga potrosac nece.

 

Tako i sada - eto nece plebs 'progresivne ideje' kako su neki smislili da mu ga 'tesno skroje'.

B-)

 

...


Edited by Kinik, 18 September 2017 - 17:38.

  • 0

#10114 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 18 September 2017 - 18:12

@Kinik

 

Ajde da pricu o klimi zanemarimo vec da vidimo ekonomiju. Tu rudarstvo u Americi puca po savovima. Nije isplativo cim mora da se fino subvencionise decenijama, pa opet kompanija za kompanijom odlaze u bankrot.

 

Iron lady je to resila na vreme u Britaniji i tamo su isto tako mnogi kukali kako ce da to bude propast pa nisu propali. Danas je gasenje americkih rudnika jos lakse nego 1980tih britanskih. Znatno manje rudara (mislim tri puta manje nego sto ih je bilo u Britaniji kada su krenuli strajkovi) a americko trziste rada gladno za radnom snagom. E sad sto rudarski magnati ne zele da se necim drugim bave jer su vecinom matorci to je druga prica ali za Ameriku ko drzavu rudarska industrija ne doprinosi nicemu napredku same Amerike samo je vuce unazad i jos to kosta. 


Edited by kirovec, 18 September 2017 - 18:13.

  • 0

#10115 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 September 2017 - 18:26

...

 

 

o!

 

Besprimerna drljavina o 'klimatskim promenama' nije nista drugo do savremeno 'nostradamsko proricanje / tarot karte / crna magija', gde se nekim cherry pickingom pokusava nametnuti neka iscasena logika, pa i osecaj krivice ljudima - kako se uopste usudjuju da budu zivi kada planeti prati opsanost!?

 

 

...

 

 

Planeti ne preti nikakva opasnost...

 

Mi smo ti, koji će nadrljati u slučaju ekološke katastrofe. Planeta će se snaći, kao i ranije.

Najrazornija zona uragana je ovaj put za dlaku promašila rafinerije u okolini Hjustona. Da li si znao da se tamo proizvodi 40% automobilskog i 70% avionskog goriva za potrebe SAD?
Da je to postradalo - zastoj u snabdevanju bi digao cene prevoza u nebesa, a to bi potreslo ne samo američku ekonomiju, već i EU, Kinu, Japan i sve ostale ekonomije, koje su pupčanom vrpcom vezane za SAD.

Ne kažu Holanđani za džabe "Kada Wall Street jednom kine, Amsterdamska berza zaglavi u bolnici"...

Ako zbog globalnog zagrevanja ovakvi uragani postanu češći, veća je i verovatnoća da neki udari "gde ne treba".



Šta ćemo sa prenaseljenim područjima? Kao što je, naprimer, ovaj "moj kraj", uključujući i zapad Nemačke, Belgiju, sever Francuske i jugoistok Velike Britanije? To je sve gusto napakovano, poput najnaseljenijih oblasti Kine i Japana.

Poremeti na duge staze snabdevanje strujom i energentima, otežaj dovoženje prehrambenih namirnica - i ima da usledi haos.

Ako pumpe, koje dan i noć vraćaju vodu Severno More, prestanu da rade, moja gajba je sticajem okolnosti iznad nivoa mora, pa mi ne preti momentalna opasnost od davljenja, ako se zateknem kod kuće.

A šta ću sutra, kada iz slavine umesto vode poteče neki mutan smrdljivi glib? Šta ću bez hrane, a sve prodavnice su pod vodom? Kako ću bez plina i struje?

Da li da skarabudžim neko vozilo u podrumu, nešto što vozi i na benzin, i na dizel i na kerozin, nabacim kožnu jaknu bez jednog rukava i kupim vučjaka, nazovem ga Dogmeat? :lol+:


Planetu Zemlju baš briga, ako Holandija završi kao morsko dno, biće više prostora za haringe i bakalare...

Nema Zemlja problema sa zagrevanjem, već mi... Zemlja će se snaći, ali mi možemo da nestanemo.


Edited by yossarian, 18 September 2017 - 18:55.

  • 3

#10116 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 September 2017 - 18:41

Planeti ne preti nikakva opasnost...

 

Mi smo ti, koji će nadrljati u slučaju ekološke katastrofe. Planeta će se snaći, kao i ranije.

Najrazornija zona uragana je ovaj put za dlaku promašila rafinerije u okolini Hjustona. Da li si znao da se tamo proizvodi 40% automobilskog i 70% avionskog goriva za potrebe SAD?
Da je to postradalo - zastoj u snabdevanju bi digao cene prevoza u nebesa, a to bi potreslo ne samo američku ekonomiju, već i EU, Kinu, Japan i sve ostale ekonomije, koje su pupčanom vrpcom vezane za SAD.

Ne kažu Holanđani za džabe "Kada Wall Street jednom kine, Amsterdamska berza zaglavi u bolnici"...

Ako zbog globalnog zagrevanja ovakvi uragani postanu češći, veća je i verovatnoća da neki udari "gde ne treba".



Šta ćemo sa preneseljenim područjima? Kao što je ovaj "moj kraj", uključujući i zapad Nemačke, Belgiju, sever Francuske i jugoistok Velike Britanije? To je sve gusto napakovano, poput najnaseljenijih oblasti Kine i Japana.

Poremeti na duge staze snabdevanje strujom i energentima, otežaj dovoženje prehrambenih namirnica - i ima da usledi haos.

Ako pumpe, koje dan i noć vraćaju vodu Severno More, prestanu da rade, moja gajba je sticajem okolnosti iznad nivoa mora, pa mi ne preti momentalna opasnost od davljenja, ako se zateknem kod kuće.

A šta ću sutra, kada iz slavine umesto vode poteče neki mutan smrdljivi glib? Šta ću bez hrane, a prodavnice pod vodom? Kako ću bez plina i struje?

Da li da skarabudžim neko vozilo u podrumu, nešto što vozi i na benzin, i na dizel i na kerozin, nabacim kožnu jaknu bez jednog rukava i kupim vučjaka, nazovem ga Dogmeat? :lol+:


Planetu Zemlju baš briga, ako Holandija završi kao morsko dno, biće više prostora za haringe i bakalare...
Nema Zemlja problema sa zagrevanjem, već mi... Zemlja će se snaći, ali mi možemo da nestanemo.

Ne. Zemlja ce se opet okretati! :lol+:


  • 1

#10117 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 September 2017 - 18:44


Iron lady je to resila na vreme u Britaniji i tamo su isto tako mnogi kukali kako ce da to bude propast pa nisu propali.

 

 

Spoiler

Edited by yossarian, 18 September 2017 - 18:47.

  • 0

#10118 fulleren

fulleren
  • Members
  • 555 posts

Posted 18 September 2017 - 18:44

Izvini, opet da ponovim: apsolutno mi je svejedno fascinantno dostignuce nekog laboratorijskog lika u visegodisnjem izucavanju nekih tropskih crvica / morskih anemona. Na kraju krajeva, posle svih doktorata i svega ostalog - on ce biti jedini stvarni znalac te problematike, koja tesko da ce uticati na ostatak sveta.

 

A sta cemo sa mikroskopskim svijetom? Jedan labarotijski lik je penicilinom onomad i te kako uticao na ostatak svijeta, a izucavao je neke gljivice...


  • 1

#10119 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 18 September 2017 - 19:10

Ne znam shto ste se svi primili da dokazete jednom choveku koji se ionako nishta nece pitati, kao ni vi. Ne moraju svi prihvatiti "istinu", pa chak i ako je istina.

Ne raspolazem sa dovoljno podataka da bih uchestvovao u prichi, zivim u zemlji u kojoj je to zagrevanje blagodet :P ..... Osecam znachajne promena klime poslednjih 20 godina, jesu li one prirodne, ciklichne, ne znam, nisam broj 1.

Ako bi se malo popravio katastrofalni gradski saobracaj u ovom gradu mogao bih se lako odreci automobila. Ni neke druge stvari mi ne bi teshko pale, ionako sam recycling soldier :). Zaista ne bih voleo da vidim Holandiju, Veneciju, New York potopljene.

U chemu je problem? Svi prichaju o USA, opet, niko o Kini, Rusiji, Indiji ....

Edited by Denis Jasharevic, 18 September 2017 - 19:15.

  • 1

#10120 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 September 2017 - 19:40

...

 

... tu rudarstvo u Americi puca po savovima. Nije isplativo cim mora da se fino subvencionise decenijama, pa opet kompanija za kompanijom odlaze u bankrot ...

... Iron lady je ... to kosta. 

 

Pre nego se zaletis - prouci malo cinjenice / podatke.

 

Izmedju 5 svetskih najvecih otvorenih kopova u USofA su tri. Druga prica su mali rudnici sa podzemnom eksploatacijom.

 

 

 

>> ... North Antelope Rochelle Mine The North Antelope Rochelle coal mine in the coal-rich Powder River Basin of Wyoming, about 65 miles south of Gillette, contains 2.25 billion tonnes (bt) of proven and probable coal reserves making it the biggest coal mine in the world. The coal mine, owned and operated by Peabody Energy, produced 110.9 million tonnes (mt) of clean thermal coal in 2013 becoming the biggest coal producer in the US. North Antelope Rochelle is a surface mining operation extracting sedimentary coal deposits at three pits. Two coal mines, namely North Antelope, which opened in 1983, and Rochelle, which commenced production in 1985, were combined into a single operation in 1999. ... <<

 

Iron Lady je shebala britanske rudare, jer su se nesto 'sindikati' uskopistili. To sto je onaj zblanuti leftista Scargill hteo da se rve sa vladom - to je posebna prica. A pogotovo kad im je Kamilar obecao finansijsku pomoc.

Pa je razbucala rudarski syndicate kao argentinsku juntu.

 

 

... a sta cemo sa mikroskopskim svijetom? ... jedan labarotijski lik je penicilinom onomad i te kako uticao na ostatak svijeta, a izucavao je neke gljivice...

 

Nista.

Koliko znam lik nije bio 'sociolog' i palamudio o covecanstvu, on je bio konkretan.

Znaci nije nametao 'vizije' nego lecio posledice.

 

A negde se to slasno trosi. Dobro nisu laboratoijski zamorci vec 'guinea pig'

 

 

Mogu da zamislim kako bi danas ispred laboratorije imao gomilu ludaka / ludakinja iz 'pete' kako protestvuju protiv opita nad slatkim 'laboratorijskim parcovima'.

:ajme:

 

Oni koji su trosili roasted guinea pigs u LA - kazu da su zaista slasni!

:lol+:

 

...


  • 1

#10121 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 18 September 2017 - 19:57

Ako je okej bilo zatvaranje rudnika po Britaniji zasto ne bi bilo okej u Americi. Ekonomski ista prica nisi isplativi ni jedni ni drugi,

 

Ok, onda ce oni sami propasti na slobodnom trzistu, cemu onda tolika vriska oko njih, toliko upinjanje, larmanje, sastancenje, medjunarodni sporazumi (1,2,3,4...) i deklaracije, to ne vidimo oko drugih "neisplativih" tehnologija kakve su npr. pisace masine, monohromatski televizori i konjske kocije.

 

Ja sam apsulutno za svaku novu tehnologiju - a to je po definiciji ona koju ljudi na trzistu izaberu kao bolju i efikasniju, a ne ona za koju neko* misli da je bolja, samo ako je komesarijat pogura. Ako neko misli da zna sta su tehnologije buducnosti, odlicno, neka tamo ulozi svoju ustedjevinu, neka pomogne te firme i tehnologije, neka kupi njihove akcije na berzi dok su jos jeftine itd, ali nemoj sve ostale da tera da "uskacu na voz istorije koji jasno ide u tom i tom pravcu", kako su ranije govorili zastupnici jedne "progresivne" ideologije.

 

* narocito kada je taj neko osvedoceni neprijatelj istinskog procvata i blagostanja ljudske vrste i istinskih naprednih tehnologija, kakve su npr. nuklearna energija i GMO hrana.


  • 1

#10122 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 18 September 2017 - 20:46

...

 

... 

 

 

Znas, tzv. 'tanatofobija' spada u anksiozne poremecaje i tretira se odgovarajucom terapijom.
 
I zasto ti govoris 'mi', kad si samo nebitna jedinka?
Katastroficarski scenariji mi nisu potrebni, niti me to impresionira. Ja na takve emotivne izlive obicno kazem: a sta mogu da ucinim za tebe / vas? Pa sagovornik splasne kao balon. Shvati, valjda, da se zaleteo.
 
Olandezima niko ne brani da napuste Wall Street. Imaju oni iskustva s sopstvenom berzom.
 
 
Wagon of Fools by Hendrik Gerritsz Pot, 1637. Followed by Haarlem weavers who have abandoned their looms, blown by the wind and flying a flag emblazoned with tulips, Flora, goddess of flowers, her arms laden with tulips, rides to their destruction in the sea along with tipplers, money changers and the two-faced goddess Fortuna.
 
Na sta mislis kad kazes 'prenaseljena podrucja' - na gradove ili oblasti? (proguglaj malo koja su podrucja / gradovi najvise naseljeni). Jeste da to izaziva povece probleme, no uzroci su razliciti. Negde je ljudskog glupilo, pa se svi nabili na Menhetem, negde je to problem sirotinje, koja ce pre da prebira po djubristu nego da se bavi poljoprivredom.
 
Poprilicno si konfuzan u citavom postu - jel to svojim autoritetom tvrdis da svi ti poremecaji oko 'zagrevanja' nastaju zbog covekovog uticaja na f'n Bitch Mother Nature?
A kako onda zamisljas da koristis struju / gas / vodu - ako ih ne otmes od Prirode?
Sa jedne strane - kuku_lele ne dirajte mi Prirodu, a sa druge strane - amo struju / vodu / gas i moj komoditet!
 
Mislim - sve kosta.
 
Btw, ja nemam problema sa 'zagrevanjem', o Planeti brinem vrlo malo - tek da pristojno bacam djubre u kontejner i trudim se da platim svoje racune (gde ponekad kasnim), pa samim tim ne znam zasto bi neko mlatarao unaokolo svojim dilemama / strahovima oko tzv. Planete. Ispada na kraju vrlo optimisicno - kad uklonimo coveka kao nosioca svih problema planeta ce preziveti? 
A kako to?
 
Ovde kad citam neke likove, to kao da su svi pobegli iz 'petog elementa' ili umisljaju da su peti element i da im je zivotna misija da 'spasu Planetu'!
:rotflmao:
 
PS.
Onaj vlasnik simpa Dogmeata se borio za vulgarni benzin, a ne za 'zelenjavo'!
 
 
...

Edited by Kinik, 18 September 2017 - 20:47.

  • 1

#10123 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 18 September 2017 - 21:40

@bohumilo

 

O kakvom slobodnom trzistu pricamo kad se rudarstvo u Americi subvencionise vec dosta dugo. Dok je bio komesar njima po zelji, nije im palo napamet da kaze e vidite nikad bolje poslovanje necemo subvencije.

 

@Kinik

 

Bankrot su i oni koji imaju otvorene kopove. Nuklearke su daleko isplativije ali su fosilasi se bore protiv nuklearki vec dosta dugo jer je svaka po njima Cernobil (cak su finasirali razne anti nuklearne pokrete), a sad im mnogo smeta kada njih prozivaju da stetno uticu na klimu  :D


Edited by kirovec, 19 September 2017 - 07:52.

  • 0

#10124 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 September 2017 - 22:22

Bandmaster: Sound Dixie!


  • 1

#10125 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 September 2017 - 15:52

Ne. Zemlja ce se opet okretati! :lol+:

 

 

Ne znam kako da ubacim youtube pravilno  :)


Edited by alberto.ascari, 19 September 2017 - 16:44.

  • 1