Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kuda ide USA


  • Please log in to reply
20155 replies to this topic

#6526 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 February 2017 - 18:36

Bar lik više ne skriva da je Trampovac.


Ne zeleci da ulazim u to da li lik jeste ili nije Trampovac (nebitno), samo bih da pitam - a sta bi falilo diskusiji da u njoj ucestvuju i oni koji jesu i oni koji nisu Trampovci?

Sto se ove diskusije tice ja, cini mi se, vidim sta joj ne fali - ne fali joj decacke plahe naravi, instiktivnog (na)skakanja na neistomislejnike i omedjanosti licnom sujetom. Vidi se odakle koje dete dolazi a vidi se i kuda ide. To, naravno, ne bi trebalo da bude zastitni znak diskusije. 


  • 3

#6527 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 05 February 2017 - 18:36

Pa zbog nedostatka ideja ili hrabrosti. Za tako nesto ne treba kriviti obicnog coveka vec vlast. Tramp je upravo zbog toga dosao na vlast. Stara administracija koja je na vlasti gotovo tri decenije nije umela da evoluira. Kriza nije nastupila nakon decenijske krize kapitalizma, vec neolibralizma. Amerika je korporacijska drzava.
Kapitalizam u svom izvornom smislu prestaje dolaskom Regana na vlast. Tu je stavljena tacka.


Mi zivimo u kapitalizmu od kad je isti zamijenio feudalizam. Cak, i sovjetski komunizam i jugoslovensko samoupravljanje su kapitalisticki sistemi, pitanje je samo ko je vlasnik tog kapitala: privatno lice, drzava, partija ili radni narod. Ali to je i dalje kapitalizam. Kapitalizam je iznimno nestabilan sistem, shizofren, koji proizvodi povremeno krize, kao i svaki shizofrenik, obicno manje, ali ima i velike krize kao ova koju sad prozivljavamo ili ona koja je prethodila WWII. Ono sto je izazvalo ovu veliku krizu kapitalizma jeste slom (neo)liberalizma. Ta ideja u politickom smislu je zavrsila, ona se odbacuje i taj prazan prostor sad u USA popunjava taj neki njihov fasizam. Zapravo, slomom (neo)liberalizma u ovom praznom prostoru ljudi se hvataju jedinog cega se mogu uhvatiti: - nacionalnog (ili rasnog ili pak kombinovano). To je moglo otici i u drugom smijeru, evo, imamo primjer Grcke gdje je otislo u drugom smijeru, u USA je otislo u ovom. I zato ce za sve eventualne pizdarije najvise krive biti administracije od 2007. do danas. Trump je samo zajahao na jedan talas nezadovoljnih i iznevjerenih, bas kao i Milosevic svojevremeno, ali on ovaj problem ne moze da rijesi, moze ga samo spinovati nekim drugim problemom.

 

Da, ako smatras da se ruralnim sredinama smatra Beograd, Zagreb, Sarajevo. Nevolja je krenula iz centara ili centrala ;)

 

Nije, nevolja je krenula sa Kosova Polja i cuvenog "niko ne smije da vas bije", a slicno je bilo i po ostalim republikama i pokrajnama ;)

 

Prisjeti se malo.

 

Ne kapiram ovu ideju oko povratka poslova u USA. Cinjenice govore da je nezaposlenost

u USA veoma niska i da vec postoji mnogo boljih poslova od onih koji bi se povratkom

tih manufaktura dobili.

 

Cinjenice su postale nebitne kad je ideja slomljena ((neo)liberalizam). Sjecas se kad je Milosevic rekao da ce 'jesti i korijenje ako bude trebalo'. I ovi su tad zaista i bili spremni i da jedu korijenje, i to najozbiljnije. Zasto? Zato sto imas ideju. Ideja je postojala. Na stranu sad kakva je bila i do cega je dovela. Ti sad nemas ideje, (neo)liberalizam je slomljen, i tu vise nisu bitne statistike ili kvalitet zivota. Sjecas se Ante Markovica, pa pokusao covjek, zivilo se godinu-dvije vrlo dobro. Ali, nikog vise nije bilo briga za Jugoslaviju. Ideja je odbacena. A, za neku drugu ideju su bili spremni da jedu i korijenje.

 

Ukoliko nemas ideje, nemas ni nade, nemas ni zelje, nemas ni volje,... pri tome vjerovao si u jednu ideju  za koju se pokazalo kao promasaj ((neo)liberalizam), osjecas se prevareno, izdato,... a da ne pricam da si vjerovatno izgubio posao, vjerovatno ti se i brak raspao, ostao bez kuce, auta.. itd. Ti sve i da sad nadjes drugi posao, drugu zenu, drugu kucu, drugi auto, mozda sve to i bolje od prethodnog, a neces naci to je sigurno, ali sve nekako i da uspijes to opet vise nije to. I sve je to OK dok takvih nema puno, ali kad ih jedan slomljeni i pokvaren sistem proizvede u dovoljnom broju da na izborima izaberu jednog takvog istog, eto ti sranja.

 

I tu ti vise nikakva statistika niti ikakve cinjenice ne igraju nikakvu ulogu. Vrlo ozbiljna je ovo situacija pred kojom je i USA i svijet.


Edited by Atreid, 05 February 2017 - 18:37.

  • 0

#6528 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 February 2017 - 18:39

Ovde su ljudi nazalost na obe strane debate pobrkali loncice. 

 

1. Sloboda govora nije samo u tome da eto svako iznese svoje misljenje bez straha od represije i nasilja. Sloboda govora jeste i to da se svaka stvar nazove pravim imenom bez straha od kojekakvih libel suits i tuzbi za "nanosenje dusevnog bola".

 

2. Ergo, Majlo treba da kaze sta hoce, bez da mu preti ikakvo nasilje. 

 

3. Isto tako, treba racionalan covek da kaze da je Majlo fashista i da to moze da objavi u svakom mediju i da pri tom ne rizikuje nikakvu odmazdu, bilo ona doxxing i pretnje Majlovih fashistickih drugara sa alt-right internet scene, bilo da se sastoji u sudskim tuzbama. 

 

4. Majlo je fashista zbog stavova koji nemaju nikakve veze sa pitanjem slobode govora. On je fashista zbog zagovaranja zatvorenog drustva, forsiranja lazne tradicije, protivljenja idejama prosvetiteljstva i liberalizma, osporavanja elementarnih naucnih cinjenica (bile one klimatske promene ili nepostojanje rasa kao bioloskih koncepata), te iznad svega maligne ideologije potcinjavanja ekonomije mistici "tradicije" i "civilizacije" shvacene na idiotski nacin. Kao sto je onaj tekst u "The Federalist"-u koji sam vise puta citirao jasno objasnio, vecina Majlovih sledbenika su budaletine koje ne shvataju da su hispanici podjednako naslednici evropske civilizacije kao i WASP-ovi, ni za nanometar manje. To su idioti koji žele da "odbrane" Zapadnu civilizaciju tako sto ce unistiti temeljne vrednosti Zapadne civilizacije. Dakle, tipicni fashisti.


  • 5

#6529 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 February 2017 - 18:41

Ne zeleci da ulazim u to da li lik jeste ili nije Trampovac (nebitno), samo bih da pitam - a sta bi falilo diskusiji da u njoj ucestvuju i oni koji jesu i oni koji nisu Trampovci?

Nista ne bi falilo. Samo nemoj da ispadne da ne mozemo da ih nazovemo pravim imenom, dakle fashistima i rasistima, sto oni jesu.


  • 1

#6530 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 February 2017 - 18:45

Nista ne bi falilo. Samo nemoj da ispadne da ne mozemo da ih nazovemo pravim imenom, dakle fashistima i rasistima, sto oni jesu.

 

Zasto ne bi mogli? To je pozeljno. Ko zna da diskutuje. 


  • 2

#6531 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 05 February 2017 - 18:56

@cyber Da ne kvotujem sa telefona, nepregledno bi bilo. U suštini ovo što je rekao Schrodinger + ne znam zašto se ustručavao ranije i sve nešto uvijao.
  • 0

#6532 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 February 2017 - 19:12

 

Znas, mogli su pozvati i policiju da ih spreci.

Ovako su se samo svrstali na stranu rulje. Tako nesto je za osudu, a cinjenice se dokazuju u diskusiji.

 

Svejedno, kad tad moras da udjes u diskusiju, pa i sa onima koji ti se uopste ne dopadaju, bilo to u medijima, bilo u Kongresu - ma bilo gde.

 

 

 

Policija je bila prisutna ali se nije mesala, navodno.


  • 0

#6533 propalica

propalica
  • Banned
  • 22 posts

Posted 05 February 2017 - 19:13

Mi zivimo u kapitalizmu od kad je isti zamijenio feudalizam. Cak, i sovjetski komunizam i jugoslovensko samoupravljanje su kapitalisticki sistemi, pitanje je samo ko je vlasnik tog kapitala: privatno lice, drzava, partija ili radni narod. Ali to je i dalje kapitalizam. Kapitalizam je iznimno nestabilan sistem, shizofren, koji proizvodi povremeno krize, kao i svaki shizofrenik, obicno manje, ali ima i velike krize kao ova koju sad prozivljavamo ili ona koja je prethodila WWII. Ono sto je izazvalo ovu veliku krizu kapitalizma jeste slom (neo)liberalizma. Ta ideja u politickom smislu je zavrsila, ona se odbacuje i taj prazan prostor sad u USA popunjava taj neki njihov fasizam. Zapravo, slomom (neo)liberalizma u ovom praznom prostoru ljudi se hvataju jedinog cega se mogu uhvatiti: - nacionalnog (ili rasnog ili pak kombinovano). To je moglo otici i u drugom smijeru, evo, imamo primjer Grcke gdje je otislo u drugom smijeru, u USA je otislo u ovom. I zato ce za sve eventualne pizdarije najvise krive biti administracije od 2007. do danas. Trump je samo zajahao na jedan talas nezadovoljnih i iznevjerenih, bas kao i Milosevic svojevremeno, ali on ovaj problem ne moze da rijesi, moze ga samo spinovati nekim drugim problemom.

 

 

Nije, nevolja je krenula sa Kosova Polja i cuvenog "niko ne smije da vas bije", a slicno je bilo i po ostalim republikama i pokrajnama ;)

 

Prisjeti se malo.

 

 

 

 

Da ne ulazimo previse u diskusiju, evo ja cu pokusati na plastican nacin da objasnim. 

Dakle, probudim se ja i osetim da mi je lose. Nekakva malaksalost, kijavica, boli me grlo i zakljucim da su to simptomi gripe (Tramp), uzmem ja preventivno jedan ferveks (nacionalizam). Prodje dva dana, stanje isto, mozda i gore. Spakujem se lagano pa kod doktora. (x politicar). Kaze on meni: gripa sine moj. Ok, doktore, sta nam je ciniti. Evo tebi antibiotik. Posle par dana, ja zdrav!!!

Nacionalizam je samo jedna bolest koja je izleciva, da bi to sprecio moras zdravo da zivis. Veliki broj zemalja je trenutno bolestan i treba vreme da se izleci, ali resenje postoji. Nema potrebe za dramom. Nezdrav zivot je doveo do ovoga, nista drugo. Lose politicke odluke, losa komunikacija izvrsne i zakonadovne vlasti ( to se sada upravo desava u USA ). Pokusaj Obame da progura svog kandidata za vrhovnog sudiju pre isteka mandata. Sad nakon 30 i kusur godina vrhovno sudstvo je u rukam republikanaca....Ukazom o postavljanju novog sudije od pre par dana....Sukobi na relaciji FBI I CIA. Osporavnja Trampovih ukaza, Brezit, pokusaj Brisela o usaglasavanju svih zakona sa zakonima zemalja clanica EU, pokusaj usaglasavanja spoljnje i odbranbene politike EU itd itd.

 

Ako tebi geneza albansko/srpskih odnosa pocinje od Kosova Polja i "niko ne sme da vas bije", onda si ti prijatelju moj jako jako lose upucen, ili ne zelis da cujes i vidis ili jako slabo poznajes istoriju ili mislis da sve pocinje tamo gde je tebi milo. Ne branim ja ni Srbe ni Albance. Vec ideju da ljudi moraju da se lece da bi ozdravili. Odnosmo da traze pomoc ako sami nisu sposobni da izadju na kraj sa problemima.

Pozdrav


Edited by propalica, 05 February 2017 - 19:28.

  • 1

#6534 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 05 February 2017 - 20:17

Sjecas se kad je Milosevic rekao da ce 'jesti i korijenje ako bude trebalo'. I ovi su tad zaista i bili spremni i da jedu korijenje, i to najozbiljnije. Zasto?


Samo kao podsećanje, zato što nisu u redu sa glavama, to čisto onako, samo, nije Milošević nego neki Branko Kostić iz Crne Gore, neki vršilac dužnosti nečega je bio, predsednika, predsedništva, to se ne sećam tačno. I nije baš da je neko ozbiljno shvatao to sa korijenjem, osim najvećih ludaka, nego je izjava na radiju služila za sprdnju.
  • 2

#6535 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 05 February 2017 - 22:28

Nema potrebe za dramom. Nezdrav zivot je doveo do ovoga, nista drugo. Lose politicke odluke,...

 
 Pa je l' se uzroci te 'bolesti' u ovom momentu otklanjaju ili povecavaju? Odnosno, da perfomulisem, ide l' pacijentu na bolje ili na gore? I, je l' se virus siri ili suzbija?

 

Ja nazalost nisam toliki optimista kao ti.
 

Ako tebi geneza albansko/srpskih odnosa pocinje od Kosova Polja i "niko ne sme da vas bije", onda si ti prijatelju moj jako jako lose upucen, ili ne zelis da cujes i vidis ili jako slabo poznajes istoriju ili mislis da sve pocinje tamo gde je tebi milo. Ne branim ja ni Srbe ni Albance.

 
Pa mozemo mi i u slucaju USA da krenemo da uzroke za zid sa Meksikom trazimo u bici za Alamo,.. i eto, sad doslo vrijeme da opet ti Meksikanci nesto hoce,.. i tako to, pa da se napravi zid preventivno. A, mozemo i dalje u istoriju,.. ali nije to poenta bila.
 
Mislim, nemoj krivo shvatiti ovo moje pisanje, jako dobro si opisao stanje u USA u onom zaista vrijednom postu. Ja samo rekoh da kad imas konzervativnu revoluciju, ona i krece iz konzervativne sredine, a to je po obicaju ruralan kraj. To sto toga bude i u urbanim sredinama, pa zahvati cak i institucije sistema, ne znaci da mu je tu i baza. Sa druge strane urbane sredine su nekako slobodnije, pa iz njih mozemo ocekivati i neke liberalne ili prosvetiteljske revolucije ili evolucije. Iz zatucane sredine ti i krece upravo ovako nesto kao sto sad imamo.
 


Edited by Atreid, 06 February 2017 - 04:47.

  • 0

#6536 propalica

propalica
  • Banned
  • 22 posts

Posted 05 February 2017 - 22:45

 
 Pa je l' se uzroci te 'bolesti' u ovom momentu otklanjaju ili povecavaju? Odnosno, da perfomulisem, ide l' pacijentu na bolje ili na gore? I, je l' se virus siri ili suzbija?

 

Ja nazalost nisam toliki optimista kao ti.
 

 
Pa mozemo mi i u slucaju USA da krenemo da uzroke za zid sa Meksikom trazimo u bici za Alamo,.. i eto, sad doslo vrijeme da opet ti Meksikanci nesto hoce,.. i tako to, pa da se napravi zid preventivno. A, mozemo i dalje u istoriju,.. ali nije to poenta bila.
 
Mislim, nemoj krivo shvatiti na ovo moje pisanje, jako dobro si opisao stanje u USA u onom zaista vrijednom postu. Ja samo rekoh da kad imas konzervativnu revoluciju, ona i krece iz konzervativne sredine, a to je po obicaju ruralan kraj. To sto toga bude i u urbanim sredinama, pa zahvati cak i institucije sistema, ne znaci da mu je tu i baza. Sa druge strane urbane sredine su nekako slobodnije, pa iz njih mozemo ocekivati i neke liberalne ili prosvetiteljske revolucije ili evolucije. Iz zatucane sredine ti i krece upravo ovako nesto kao sto sad imamo.
 

Ja duboko verujem da ce se sve ovo dobro zavrsiti. Tamo ce biti bolje kada oni koji su izgubili pronadju nacin da priznaju sebi da su gresili, mnogo gresili. Moramo se sloziti da nije pametno kontinuirano omalovazavati nekog koga su izabrali gradjani. To spinovanja vise ide na stetu ljudi, nego politicara, jer se drustvo sve vise deli. To se treba raditi na suptilan, diplomatski i konstruktivan nacin, a ne primitivno. Sve me ovo podseca na Balkan. Grozno! Ovo sto se sada trenutno desava u USA je njihova sramota, a ne nasa. Moras ne udariti, no tresnuti o dno da bi na povrsinu isplivao talog. To se njima upravo desilo. Twiteras apsolutno nista nije kriv, samo se nasao u pravom trenutnku sa puno para na pravom mestu. Mi u Jevropi znamo sta znaci kada ti je drustvo podeljeno, a to je najmanje potrebno jednoj sili svetskoj poput Amerike. To moze imati posledica za citavo covecanstvo. Tviteras se nece snaci, u to sam ubedjen. Ali prst na celo trebaju staviti svi politicari, jer ljudski rod zavisi, kako od njih tako i od rusa i kineza. Ostalo je sitna boranija....

Uzgred, daleko bilo da te pogresno razumem, ipak je ovo jedan kostruktivan razgovor, pozdrav...pa da se u necemu I ne slazemo nismo Putin i Tramp pa da zapalimo planetu ;)


Edited by propalica, 05 February 2017 - 22:50.

  • 1

#6537 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 05 February 2017 - 23:26

Zaigrala svetska zavera i pred EU vratima, fala kuuuu da konacno malo Srbe rasterete. Pitanje je samo kojoj ce se strani prikloniti Vatikan ovoga puta?

Da je pameti u Srbiji da se Evropi prodaju saznanja i tehnike koje je bas za takve neprilike razvijala cuvena Jedinica Vojske Jugoslavije za Specijalne Parapsiholoske Operacija, poznata pod borbenim nazivom "Grupa 69", koju su cinili slavni istrazivaci kao sto su gdja. Milja Regulus, gdin. Milic od Macve, gdin. pukovnik Radisic-Cakra. Grupa je razvila brojne napredne tehnike tipa bacanja u bunar stranih ambasador, obaranje NATO aviona pogledom, telepatski atentati na neprijateljske zvanicnike (misli li neko da je, recimo, Miteran umro sam od sebe?) ili "upotreba jogi letaca u neokortikalnoj borbi". Steta je ne izvuci neku vajdicu od toga.

 

Ocigledno je ta paklena zavera Amerikanaca i Engleza protiv Evrope prvo na razum udarila...

 

 Jedino ako se ispostavi da je i logika americko-britanska podmetacina, u sastavu onog onog plana za rusenje Evrope o kome si nas izvestio.

 

 

bohumilo, danas je 05.02. 

obrati pozornost na datum, ... 01.02. si omalovazavao ovo o cemu sve vijesti sinoc i veceras u EU izvjestavaju.

il' ti ne obracas paznju na informacije? .. a i kako bi kad orocavas lovu za 0,5% kamata na godinu dana. ne stizes, mora da se raadi, (samo bizMis brale)

 

*Merkel jedenfalls tut das, was sie in schwieriger Lage immer versucht hat: Schritt für Schritt voranzukommen. Große Sprünge dürften in der derzeitigen

Lage auch kaum möglich sein, große Worte nur falsche Erwartungen wecken. Ein Kanzlerkandidat ohne Regierungsamt kann sich starke Sprüche erlauben.

Eine Regierungschefin eher nicht.

 

http://www.handelsbl...g/19346536.html


  • 0

#6538 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 06 February 2017 - 07:27

Mi zivimo u kapitalizmu od kad je isti zamijenio feudalizam. Cak, i sovjetski komunizam i jugoslovensko samoupravljanje su kapitalisticki sistemi, pitanje je samo ko je vlasnik tog kapitala: privatno lice, drzava, partija ili radni narod. Ali to je i dalje kapitalizam. Kapitalizam je iznimno nestabilan sistem, shizofren, koji proizvodi povremeno krize, kao i svaki shizofrenik, obicno manje, ali ima i velike krize kao ova koju sad prozivljavamo ili ona koja je prethodila WWII. Ono sto je izazvalo ovu veliku krizu kapitalizma jeste slom (neo)liberalizma. Ta ideja u politickom smislu je zavrsila, ona se odbacuje i taj prazan prostor sad u USA popunjava taj neki njihov fasizam. Zapravo, slomom (neo)liberalizma u ovom praznom prostoru ljudi se hvataju jedinog cega se mogu uhvatiti: - nacionalnog (ili rasnog ili pak kombinovano). To je moglo otici i u drugom smijeru, evo, imamo primjer Grcke gdje je otislo u drugom smijeru, u USA je otislo u ovom. I zato ce za sve eventualne pizdarije najvise krive biti administracije od 2007. do danas. Trump je samo zajahao na jedan talas nezadovoljnih i iznevjerenih, bas kao i Milosevic svojevremeno, ali on ovaj problem ne moze da rijesi, moze ga samo spinovati nekim drugim problemom.

 

 

...

 

 

Mislim da se upravo u ovome - prakticno i teoretski gresi; ovo je uglavnom sustina gde levica gresi i iznimni dokaz da ne poznaje ekonomiju - sto joj je i najveca mana. Pogledajmo recinmo  graf cene akcija neke kompanije, bilo koje, izabran po principu slucajnog uzorka, nebitno koja kompanija je u pitanju. Dakle, ono sto politicari a pogotovo levicarski definisu kao krizu su uglavnom ciklusi! Imamo uspone pa zatim imamo i padove - pa ne moze se ekonomski rast zasnivati na non-stop rastucoj linearnoj krivi?! I to je i osnovno pravilo investitora: kupuj kada je cena necega niska - a prodaj kada je visoka ( ostavimo sada po strani short-selling, to je vec "visa matematika" i jeste neka vrsta spekulacije !).


  • 0

#6539 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 06 February 2017 - 07:52

Ok, pokusacemo da pojasnimo detaljnije.

 

Potrebno je razumeti osnovni zakon ekonomije (mada je to zapravo zakon fizike) - da su resursi ograniceni, ako jedna tona celika ode u konstrukciju mosta ta tona se ne moze iskoristiti za sasiju automobila, ako jedan programer sat vremena pravi aplikaciju za vodjenje kafane on taj sat ne moze praviti softver za dizalicu. Menjanje kamatne stope (kao ni kolicine novca u opticaju) ne cini da programeri imaju vise znanja ili rade brze, zato je bolje razmisljati u terminima stvarnih resursa, u radnim satima ili tonama celika ili kilovatima struje nego u dolarima.

 

Druga stvar je struktura proizvodnje, gde treba razlikovati dobra najviseg reda, koja su trenutno spremna za konzumaciju tj. prodaju, recimo hamburger koji kupujes na kiosku i dobra nizih redova kojima ce trebati neko vreme dok ne pocnu da se isplacuju - tovljenje goveceta koje ces tek u buducnosti prodati, pa zatim jos nizi redovi  - zidanje farme, kupovanje masina i td, pa onda jos dalje, projektovanje farme i poljoprivrednih masina itd.

 

Trece, neophodno je razumeti kompleksnost i raznolikost resursa koji su ugradjeni u svaki bogovetni proizvod na trzistu. Kako u pravljenju olovke do kupca ne ucestvuje samo prodavacica u knjizari i njen dobavljac i ljudi koji su sklopili onaj grafit i drvo i gumicu u celinu, nego i proizvodjaci svih tih elemenata, i proizvodjaci masina kojim se oni prave i vozaci i proizvodjaci svih prevoznih sredstava koja se u tom lancu koriste i njihovih delova i masina za te delove i td...hiljade raznovrsnih resursa (od kojih je jedan i milioni ljudi koji ucestvuju), samo za obicnu olovku.

 

Eh sada, uloga kamatne stope je da signalizira na koje mesto u proizvodnoj strukturi treba investirati: kad su kamate ogromne tj. krediti skupi isplati se investirati samo u dobra najviseg reda, koja odmah vracaju ulog, npr. u kioske brze hrane ili knjizare. Ali kamate su velike samo zbog toga sto ljudi trenutno ne stede, pa ce biti i musterija za hamburgere i olovke. S druge strane, sto su kamate nize tj. krediti povoljniji to dugorocnije investicije (nizeg reda, koje ce se isplatiti tek za n godina) postaju sve opravdanije i opravdanije. A kamate su nize kada ljudi vise stede u banci tj. manje trose a to znaci da se (zbog smanjenje traznje) smanjuju industrije olovki i hamburgera oslobadjajuci resurse (i radnike) duz celog onog sliva resursa iz prethodnog pasusa koji uliva u zavrsni proizvod (olovku) da se mogu iskoristiti za dugorocne projekte za koje je taj neko podigao kredit. Nista manje vazna je i cinjenica da tada stednjom ljudi porucuju da ce odloziti potrosnju za buducnost, recju da ce za dugorocne investicije biti i musterija.

 

Prelepog li mehanizma. Koji fundamentalno zavisi od toga da kamatne stope budu u skladu sa realnim situacijom na terenu, da budu uspostavljene po principima slobodnog trzista, u zavisnosti od ponude i traznje a kroz takmicenje izmedju banaka, kao sto je situacija u svakom drugom biznisu. Trebalo bi da je vec jasno kakve probleme unosi politicko snizavanje stope. Ponavljam, ono ne cini nista da programeri budu pametniji, hirurzi tacniji, elasticnost celika veca a hrana kaloricnija ili da nekog resursa ima vise. Investitori dolaze do povoljnih kredita i ulazu u dugorocne projekte za koje nema niti realnih resursa niti realnih musterija, traznje i potrebe. To su promasene investicije po definiciji. Dovode do nepotrebnih tenzija u ekonomiji, grabezi za resursima izmedju razlicitih nivoa proizvodne strukture i misalokacije istih usled distorzije svih cena kroz ekonomiju.

 

Dakle, nije potreban stimulus ekonomije, potrebno je da se digne zavesa, upali svetlo i vidi ko ubacuje kliker u rupu a ko pored rupe, samo su im niski krediti ocrtali kredom celo dvoriste i to proglasili rupom pa se cinilo da i oni nesto pogadjaju. To bi se dobilo dizanjem kamatne stope. Uz neizbezan period recesije, dok se uspostave realne cene i dok ovi sto su promasivali i nadju neku rupu za sebe.

 

U vezi ovoga se ne slazes s tobom: osnovna pravila monetarne politike su : dizi kamatne stope kada ekonomija raste ( tj. postaje pregrejana) a snizavaj kada ekonomija stagnira. Upravo je svrha niskih kamatnih stopa da stimulisu ekonomiju : tada postaje jeftinije uzeti kredit i uloziti ga u neki biznis. Ne isplati se stedeti u banci jer se dobija vrlo mali procenat! Kada ekonomija ima solidan rast ( recimo 5-6... 8 % godisnje) moze doci do efekta tzv. "pregrejane ekonomije" ciji je prvi nus-produkt : inflacija! Dugorocnu tu spada i iscrpljivanje resursa ali to je vec duga prica. U tom slucaju banke povecavaju kamate upravo da bi usporile rast - jer prebrz rast upravo dovodi do inflatornih kretanja pa i kreiranja tzv. investicionih " balona" recimo balon nekretnina: on je i nastao tako jer su ljudi kupovali spekulativno , samo na osnovu "verovanja" da ce za godinu dana cena te iste nekretnina biti za  10-20 % veca - i on ima dobru zaradu a " nik luk jeo, nit luk mirisao".

Medjutiim, snizavanje kamatnih stopa nije dovelo do porasta investicija i ozivljavanja ekonomije ( na globalnom planu, ne govorim o Srbiji!) , iako je to recimo istorijski trend a pitanje je zasto? Ono sto meni pada napamet je da je glavni razlog - drasticno je opala kreditna sposobnost, globalno, kako pojedinaca tako i drzava pa i investicionih banaka i fondova: ljudi i institucije su vec prezaduzeni te ne mogu i dalje da pozajmljuju!

Kako izaci iz tog zacaranog kruga - e to je " a good question" ?! Jer , moj moto je : nemoj mi doci i pricati o problemu - daj mi resenje problema! Puko dizanje kamatnh stopa bez prethodnog ekonomskog rasta tu ne moze pomoci : zapravo cena kostanja kredita - zajmova bi se time samo povecala . Sta se tebi licno, vise isplati: da uzmes kredit od banke sa 3 ili 6 % kamatne stope ( ne vezano usta ulazes kredit) ? Moje je misljenje da ima nekoliko opcija koje mogu dovesti do resenja izlaska iz krize - ali o tome drugom prilikom. Medjutim, to nije automatsko dizanje kamatnih stopa.


Edited by darth bane, 06 February 2017 - 10:14.

  • 1

#6540 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 06 February 2017 - 09:15

...


Slabo se razumemo ovde. Naravno da je investitoru bolje sto je kamata na pozajmicu niza, kao sto je i meni kad hocu da kupim automobil bolje da on kosta 10 evra nego 10 000 evra. (Jos bi bolje bilo da je sve dzabe, u automobili i krediti i sve ostalo.) Ali je problem ako bilo koju od tih cena na taj nivo postavi drzava (a ne slobodno trziste), kao sto je jasno ne samo iz teorije nego iz kraha socijalizma.

Sve sto ja kazem je da bi drzava trebalo da izadje iz biznisa odredjivanja kamatnih stopa i zagrejavanja i rashladjivanja ekonomije. Sto se radi podizanjem kamatne stope na sto je moguce vise, na milion posto godisnji, nebitno, samo da oni izadju sa trzista i da nikome nista ne pozajmljuju niti kupuju. Ovde je mozda doslo do zabune pa da naglasim opet: ni u ludilu ne tvrdim da drzava treba da podigne kamatne stope privatnih banaka nego samo da prestane sa svojim ucescem na trzistu, (praveci svoje kredite prakticno nedostupnim/preskupim; i da prestanu sa stampanjem para da bi izbegli inflaciju koju pomines). A kamatne stope (privatnih banaka) da dodju na nivo koji ce odrediti ponuda i traznja (stednja i investicije) na trzistu; da li ce one biti male, velike, srednje - nebitno je, samo da odslikavaju realno stanje na terenu i da prenose pravu a ne laznu informaciju kao sada. Preko cene kredita kupci (stedise i investitori a ne politicari) da diktiraju kada je vreme za kratkorocna, srednjerocna ili dugorocna ulaganja, kao sto preko ostalih cena diktiraju u sta treba ulagati.

Recju, svi ekonomski akteri da svoje odluke donose imajuci u vidu realne cene (koje reflektuju informaciju, odnosno trenitni presek kompletne ekonomije) a ne da se uzme pojedinacni akter, konkretan investitor ili ja kao potencijalni kupac automobila, pa da se pita da li je za tog coveka bolje da cene budu drugacije.
  • 0