Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kuda ide USA


  • Please log in to reply
20155 replies to this topic

#6376 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 03 February 2017 - 10:25

Trumpetalo reaguj! Mi smo drugi. Ostala EUboranija neka fino stane u red.  :D

 

Danska

 

Svica

 

Portugal

 

Njemacka

 

Belgija

 

Minecraft


  • 5

#6377 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 03 February 2017 - 10:54

Niske kamatne stope znace da ne postoji ekonomski rast ( growth) na Zapadu i - to jeste veliki problem. Zato su trzista pobedom Trumpa , nakon pocetnog soka, zapravo reagovale pozitivno jer obecava velike investicije u infrastrukturne projekte , koji su po pravilu pokretaci razvoja. Kina takodje najavljuje velike projekte u oblasti infrastrukture ( "one road - one belt" projekat) i to bi mogao da bude impuls za svetsku ekonomiju ...

 

Tacno je da je ekonomski rast minimalan (Obaminih 8 godina je valjda jedinih 8 godina u americkoj istoriji kada rast nije presao 3% na godisnjem nivou, i to nakon krize kada se obicno desava brzi rast), no mislim da su niske kamatne stope, pre svega, posledica politike FED-a (i ostalih centralnih banaka) i da ne odrazavaju nista iz stvarnosti - sto i jeste kljucni problem. One izazivaju pogresna ulaganja, u projekte za koje ne postoje niti resursi u sadasnjosti niti musterije u buducnosti, oni su proizveli housing bubble. Nije nam cilj puki rast GDP-a nego da ljudima bude dostupno vise a jeftinije stvari koje im zaista trebaju, ne aerodroma na kojima sada pasu krave (u Spaniji) ili napola dovrsenih zgrada ili onih koje nemaju kupca. 
 
Ova situacija sa niskim stopama traje predugo, prolongira se od jedne administracije do druge, iz godine u godine, umesto da se podigne eskontna kamatna stopa da se dozvoli da se ekonomija sama rekonfigurise uocavanjem i zaustavljanjem pogresnih investicija, a vracanjem onima utemeljenim u realnim sredstvima - u stednji, (za sta bi trebalo jedno 6 meseci do godinu dana ekonomske krize, ali boze moj) - kriza se nastavljanjem iste politike, produzavanjem zivota tim istim pogresnim investicijama, odlaze za buducnost i pumpa jos vise. Ako sam ja u pravu, a to cemo videti u buducnosti, finansijska kriza iz 2008 jos nije preboljena, samo je prebacena u krizu javnog duga, ekstremno fragilnog na i najmanje povecanje kamatne stope, i u buducnosti ce se vratiti kao bumerang u jos gorem obliku. Tu Trampove investicije, koje ce takodje biti finansirane iz vestackih para ali od stvarnih resursa koji ce biti preusmereni od privatnog sektora i realnih ljudskih potreba, nece nista doprineti poboljsanju, naprotiv, ubrzace dolazak nove krize. Zanimljivo je kako je on Obaminu ekonomiju nazvao "veliki, debeli balon" a sada se hvali kako su skocile akcije (u tom balonu) od kad je on predsednik i planira da balon ucini jos vecim i debljim.

Edited by bohumilo, 03 February 2017 - 11:06.

  • 1

#6378 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 03 February 2017 - 10:56

Juče kad se prvi put pomenuo Majlo pogledao sam na brzinu wiki stranicu i zaključio da je lik idiot. Onda sam sinoć malo uzeo da ga gledam po tubetu i i dalje stojim pri tome da je idiot pre svega jer je Trump supporter. On je na prvom mestu dvorska luda i to je lepo Schrodinger rekao. Njemu je glavni cilj zajebancija i provokacija. A moram da priznam da je jako dobar u tome i da nekad čak možda ima i legitiman stav (da li sam ovo stvarno napisao?). Ali šta je tu glavni problem? Lik možda kaže da nije alt-right ali ni ne trči da ih se odrekne, rekao je i da deli neke njihove stavove. Kako ga bre nije sramota da ga idioti poput onog Spencera uzimaju kao nekakav uzor?! Pa svaki pristojan čovek bi odmah trčao da isproziva i te kretene a on se tek ponekad samo malo ogradi i to samo kad u nekom intervjuu novinar insistira na tim činjenicama. Drugi veliki problem je što, da li namerno ili ne, praktično uvek u tim tv duelima mu dovode neke idiote koje lagano počisti. Baš sam gledao neki snimak juče i glavni koment je bio: This is why Trump won. Tačno tako. I to se već na forumu pominjalo. Neki su prdnuli u čabar u poslednje vreme i zato postoji problem koji postoji.

Edited by djolesrb, 03 February 2017 - 10:58.

  • 0

#6379 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 03 February 2017 - 11:12

 

Tacno je da je ekonomski rast minimalan (Obaminih 8 godina je valjda jedinih 8 godina u americkoj istoriji kada rast nije presao 3% na godisnjem nivou, i to nakon krize kada se obicno desava brzi rast), no mislim da su niske kamatne stope, pre svega, posledica politike FED-a (i ostalih centralnih banaka) i da ne odrazavaju nista iz stvarnosti - sto i jeste kljucni problem. One izazivaju pogresna ulaganja, u projekte za koje ne postoje niti resursi u sadasnjosti niti musterije u buducnosti, oni su proizveli housing bubble. Nije nam cilj puki rast GDP-a nego da ljudima bude dostupno vise a jeftinije stvari koje im zaista trebaju, ne aerodroma na kojima sada pasu krave (u Spaniji) ili napola dovrsenih zgrada ili onih koje nemaju kupca. 
 
Ova situacija sa niskim stopama traje predugo, prolongira se od jedne administracije do druge, iz godine u godine, umesto da se podigne eskontna kamatna stopa da se dozvoli da se ekonomija sama rekonfigurise uocavanjem i zaustavljanjem pogresnih investicija, a vracanjem onima utemeljenim u realnim sredstvima - u stednji, (za sta bi trebalo jedno 6 meseci do godinu dana ekonomske krize, ali boze moj) - kriza se nastavljanjem iste politike odlaze za buducnost i pumpa jos vise. Ako sam ja u pravu, a to cemo videti u buducnosti, finansijska kriza iz 2008 jos nije preboljena, samo je prebacena u krizu javnog duga, ekstremno fragilnog na i najmanje povecanje kamatne stope, i u buducnosti ce se vratiti kao bumerang u jos gorem obliku. Tu Trampove investicije, koje ce takodje biti finansirane iz vestackih para ali od stvarnih resursa koji ce biti preusmereni od privatnog sektora i realnih ljudskih potreba, nece nista doprineti poboljsanju, naprotiv, ubrzace dolazak nove krize. Zanimljivo je kako je on Obaminu ekonomiju nazvao "veliki, debeli balon" a sada se hvali kako su skocile akcije (u tom balonu) od kad je on predsednik i planira da balon ucini jos vecim i debljim.

 

 

Slazem se sa vecinom stavova iznesenim u ovom postu, ali ipak, ne mozes povecavati kamatne stope u uslovima anemicnog ekonomskog rasta. Zapravo, po pravilima monetarne politike, kamatne stope se povecavaju da bi usporile rast i sprecile pojavu "pregrejane ekonomije".

Jedini "boost" za svetsku ekonomiju , u narednom periodu ja vidim u jednom  od sledecih
- velika ulaganja u infrastrukturne projekte

-novi svetski rat

-razvoj novih, visokih tehnologija ( 3D printing, robotika, biotehnologija,nuklearna fuzija, obnovljivi izvori energije) ...

Na zalost , cini, mi se da je u ovom trenutku najmanje verovatno ova zadnja opcija.


  • 0

#6380 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 03 February 2017 - 11:16

hoces reci da u (politickom) centru nema dobrih ljudi? ili da u (politickom) centru nema onih s lijeva a dobri su ljudi?

 

Denis tvoj problem je sto ti ne razumijes trenutak .. bas ka sto ne razumijes ni ono s kamatama.

Prije 20/30 godina posjedovao si mogucnost preko nekih ekonomskih zadatosti odrzavati stabilnost sustava.

Jer si imao neke primjere iz proslosti pa si ih mogao komparirati .. Inflaciju npr.!! Danas je to nesto sasvim drugo.

 

Danas, to je jedan globalni sustav koji funkcionira na principu spojenih posuda jer su pozajmice tolike da ....

strah me i izgovoriti, no vjeruj mi .. podizanje kamatne stope, u trenutku kad svijet doslovno pliva u novcu 

za mene i tebe (za ordinary People) - oznacio bi pocetak kraja .. s cime se tu i tamo pohvalis iz Kanade - dobroga zivota

(tj. za ordinary People koju ti nazivas centar ne shvacajuci da su to isti oni Atreidovi - dobri ljudi)

 

i zato je problem taj i takav Trump (tj. USofA) u ovom trenutku .. njegovo obecanje .. njegovim glasacima .. izmedju svih obecanja 

da ce podici kamatnu stopu a to moze je su isti (njegovi glasaci) financijski nepismeni (barem) koliko i glasaci iz Hrvatske ili iz Srbije

(jer se na populizam prima uvijek isti karakter ljudi) .. i zato ne istrcavaj sa zakljuccima 

 

 

jer ta vremena kad je bilo pametno (za ordinary People) orociti su ... past particip

 

matematicki receno,

 

na onih 10.000€  na kojih danas dobijas 10€ na godinu dana .. podizanjem kamatne stope ces dobiti 80€

ali ces dobiti i inflaciju koja ce ti pojesti glavnicu 

 

ovim bogatima, njima je svejedno .. njima tvoja glavnica nikad nije ni trebala .. a razliku u inflaciji su ionako vec pretvorili 

u nesto sto se zove metal (Au) 

 

ps

 

nemam kredit u € i ne stedim u €, ti si to naprosto izmislio.

 

Naprotiv, hteo sam reci da je vecina 'dobrih ljudi' u centru, samo ja nikako ne vidim tebe i tvog prijatelja tu ..... mislim u centru, a kakvi ste ljudi to se ne zakljuchuje na forumu, postoje samo neke indikacije  :D . To je bio moj odgovor Melankolicu koji nekako abolira levicu od svake odgovornosti svaljujuci sve na desnicu iako je /h/istorijski tu vrlo tesna trka u zlochinima, takozvani foto finish  :lol+: a pravdajuci levatorstvo kako .... eto nije svaki levichar Staljin ....... pa nije, ali nije ni svaki desnichar KKK. Pa na sve to dodajuci primer norveshkog levichara sa kojim ja sumnjam da bih imao bilo kakvih problema .......... shto medjutim sigurno ne bi bio sluchaj sa recimo grchkim socijalistom ili pu, pu, pu ..... nekim latino-americhkim, shto voli da otme, ukrade, zapali, ocinka, muchi i na kraju ubije, a sve u ime visheg cilja, nekakve pravde i ...... naravno :lol+: lichne koristi. Pa makar se ona ogledala u posedovanju mobilnog telefona kao na Kubi, znachi ili si levichar, chlan partije ili si desnichar, tj. poslala ti rodbina iz Amerike.

 

U ovom trenutku se medjutim levichari lazno predstavljaju kao moderni, progresivni, miroljubivi, ali to je samo zbog ciklusa jer je fashizam porazen pre 72 godine, a komunizam pre 28. To jest, /h/istorijski gledano, tek onomad su udarili qrcem u ledinu, ne mogu sad da zaskoche tek tako i da ponovo usrecuju narode, jer im ovi josh nisu zaboravili ni proshlu nesrecu. A fashistima se trenutno otvorio put, malo terorizam, malo ekonomska kriza, malo migracije ...... pali su u zaborav, pa su izmileli iz pecina i nude se da 'reshe probleme'. Znachi da Atreid i ti najverovatnije necete dochekati 'novu revoluciju' jer cete morati da sachekate red ..... posle fashista.


Edited by Denis Jasharevic, 03 February 2017 - 11:19.

  • 0

#6381 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 February 2017 - 11:27

 odlican post (zajedno s tekstom u prilogu), s napomenom da je tenutak propusten .. Trump je na vlasti, Brexit je tu .. i razlike nisuu nijansama.

Pa bas lepo -- samo steta sto se to o nijansama nije odnosilo na tebe. Ti i dalje imas problem nepriznavanja zlocinacke prirode kolektivizma i moralnosti liberalnog individualizma, kao i problem guranja pod tepih i opravdavanja zlocinackih zaveroloskih ideja i staljinistickih fantazija o otimanju privatne svojine, izrazavanih ovde na forumu. 


  • 0

#6382 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 03 February 2017 - 11:58

Kinik, Trumpa nije izabrala vecina vec americki izborni sustav .. znam da znas ali nije u redu na takav nacin davati mu legitimitet. 

 

nadalje, ne vjerujem da te "krpa" jos uvijek porodicni leftizam jer to nije bio tada taj oblik ljevoga .. od centra .. to je bila KPJu 

s toga .. pusti taj period .. to te ne opravdava da za Trumpa kazes koju - kinicku besedu. 

 

nemas ga potrebe "sakrivati" .. tip je abnormalan i ponistava sve ono sto je do sada postojalo kao - standard.

 

To je sad samo vadjenje jer su demokrate izgubile. Da su imale drugog kandidata verovatno bi pobedili i onda im ne bi smetao izborni sistem. 


  • 0

#6383 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 February 2017 - 12:43

Danas su levicarski nacisti glavni neprijatelji civilizaciji, jedino oni imaju SA falange, jedino oni upadaju na tudje programe, prekidaju, prebijaju i maltretiraju ljude, jedini fasisti (sto se u mom recniku fundamentalno razlikuje od pojma "rasista") u bazenu su oni, oprosti ali nista od ovoga ne radi ni alt-right ni KKK ni niko drugi i u tome je sva razlika ovoga sveta, nikako nijanse.

 

 

Odgovarajuci naziv bi bio 'regressive/authoritarian left' i ne bih sve levicare trpao u tu grupu. Ne znam za KKK ali ove falange nisu jedine koje primenjuju ovakvu taktiku, primecena je i kod ekstremnih muslimana koji su putem nasilja i pretnji naterali mnoge da se samocenzurisu, Yale University je uspeo da izda celu knjigu o danskom anti-Muhamed cartoons bez ijednog ukljucenog u knjigu!


  • 1

#6384 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 February 2017 - 14:19

Naprotiv, hteo sam reci da je vecina 'dobrih ljudi' u centru, samo ja nikako ne vidim tebe i tvog prijatelja tu ..... mislim u centru

 

 

naravno da me ne vidis kad sam ja - desno od centra po nekim shvacanjima a po nekim lijevo od centra.

 

znaci .. da me pitas da li bih isao u koaliciju s AfDom moj bi ogovor bio .. boze sacuvaj (iz poznatih razloga)

ali da me pitas da li bi podrzao stabilnu socijaldemokratsku koaliciju moj odgovor bi bio - da ali ne bih u njoj sudjelovao.

 

 

poz


  • 0

#6385 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 February 2017 - 14:22

...

 

 

Nema nikakve razlike izmedju AfD i Die Linke.

:wicked:

Ista ideoloska bagra.

 

A i soZiJal-demokratija nije daleko odmakla od putljerovskog doopeta.

 

Pa i Trumpetalo je nolens volens odigrao 'pozitivnu' ulogu - zestoko je bustovao sanse Kanzlerin.

 

...


Edited by Kinik, 03 February 2017 - 14:24.

  • 1

#6386 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 February 2017 - 14:34

...
 
>> ... Fantom slobode
Mijat Lakićević  03/02/2017 |  
 
Sloboda je kao zdravlje. Postane vam važna tek kada je izgubite. To se najbolje vidi sada kada je Tramp počeo da ograđuje Ameriku. Odjednom se pobunilo „pola sveta“. Kad kažem „svet“ mislim „Srbija“, jer Srbija je svet, zar ne?
 
U toj polovini najglasniji su, a možda i najbrojniji oni koji zaboravljaju da se Tramp na taj udarnički poduhvat odlučio u ime socijalne pravde. Odnosno zaštite (američke) radničke klase. Zar Berni Sanders, koji je uživao takoreći nepodeljenu podršku srpske levice, nije takođe obećavao podizanje zidova. Ne doduše fizičkih, ali onih „nevidljivih“, u obliku protekcionističkih, carinskih i drugih antitržišnih mera, radi odbrane od konkurencije iz sveta, a sve zarad istih, poput gore pomenutih Trampovih ciljeva i ideala, nesumnjivo.
 
Amerika iznad svega, kliče takođe Tramp. To ne smeta „drugoj polovini“ Srbije da se njegovom dolasku na vlast raduje. Pa žele Donaldu još jedan mandat. To je mentalni nivo onih koji su se radovali kada su dolazili po Jevreje, ili po komšije, ne videći da će uskoro ta mečka da zaigra i pred njihovom kućom. To jest, češće, da već igra.
 
Njima smeta zid prema severnom Meksiku, ali im ne smeta zid prema južnoj Mitrovici. Taj bi želeli da bude još veći, i jači. Smeta im bombardovanje Bagdada, ali im bombardovanje Sarajeva nije smetalo.
 
„Sumrak globalizma i obnova nacionalne ideje“, glasi tipičan naslov. Sad vidimo kako ta „obnova“ izgleda. Čista reciklaža. Polovne cigle i polupani prozori, šut i rabljeni materijali. Levo nacionalizam, desno socijalizam, ili obrnuto svejedno, sa svih „50 nijansi“ socijal-nacionalizma i nacional-socijalizma između.
 
Sloboda je, takođe, po svojoj prirodi celovita, sveobuhvatna. Ne može jedan organ da vam ima rak, a da vam ceo organizam bude zdrav. Ili, drugačije rečeno, sloboda pojedinca je uslov slobode za sve, i obrnuto, sloboda svih uslov je za slobodu pojedinca. Tako je govorio (i) Kant. A i Marks. Koji nije bio liberal, ali nije bio toliko glup, kao neki njegovi današnji epigoni, da to ne razume. Globalizacija je dakle prirodna, neizbežna posledica liberalizma.
 
I tu dolazimo do tačke razdora. Mnogi, možda i veći deo čovečanstva, danas misli da su globalizacija i liberalizam krivi za sve. To jest, da su oni glavni uzrok krize.
 
Jer, čovečanstvo je danas u krizi, zar ne? Oko toga će se većina složiti, a mnogi tome daju apokaliptične razmere. Mislim se – a kad to čovečanstvo nije bilo u krizi? Pre svega 50 godina bilo je na ivici nuklearnog rata, a i posle toga je, manje više, išlo iz krize u krizu. Preletite makar pogledom preko poslednjih pola veka, lako ćete se u to uveriti.
 
Ni generalno, međutim, istorija nije med i mleko. Uglavnom je, naprotiv, sastavljena od krvi i pelina. Ali, kao da nas je napredak (ma kako brz, sasvim nedovoljan) poslednjih decenija razmazio pa čim nešto zaškripi, umesto da vidimo u čemu je stvar i gde je kvar, menjamo i prevozno sredstvo i pogonsko gorivo.
 
„Tri put meri, jednom seci“, kaže narodna mudrost koju smo zaboravili. Kao što smo zaboravili šta je zahvaljujući toj liberalnoj „ideji nosilji“ upravo u ovim „vunenim vremenima“ postignuto. Ali, evo, da ne kažem to ja, niti neki zagriženi liberal.
 
Aleksej Kišjuhas, nedavno, piše: „Tek odnedavno, kako kontraintuitivno i kontra masovnim medijima dokazuje kognitivni naučnik i psiholog Stiven Pinker, ostvarili smo ogroman napredak u pogledu smanjivanja neprijateljstva i mržnje među ljudima. Zamenili smo mnoge ratove trgovinom, mnoge autokratije demokratijama i mnoga sujeverja i zablude naukom.“
 
A Branko Milanović, nešto ranije, ovo: „Globalna nejednakost početkom 21. veka pokazuje trend opadanja. Podaci su nesigurni, ali je ovo verovatno prvi globalni pad nejednakosti od industrijske revolucije. Ona je u neprekidnom porastu od 1850-ih, najvećim delom zbog uspeha današnjih razvijenih zemalja, koje su tada postajale bogatije povećavajući jaz između sebe i ostatka sveta (pre svega Kine i Indije). Vrhunac globalne nejednakosti je dostignut 1970-ih i trajao je do kraja prošlog veka. U poslednjih 15 godina dolazi do pada globalne nejednakosti, jer Kina i od nedavno Indija sustižu razvijene zemlje.”
 
No, nije ovo prvi put u istoriji da posle revolucije usledi restauracija. I da posle velikog koraka u „osvajanju slobode“ dođu „dva koraka nazad“, što bi rekao (sve popularniji) drug Lenjin.
 
Mnogim velikim, moćnim i uticajnim društvenim grupama ne odgovara širenje i produbljavanje slobode. Jer sloboda povećava mogućnosti. Ne samo, pa ni pre svega konkurencije, nego i saradnje među ljudima i narodima. Oni hoće da sarađuju, nekad u formi međusobnog takmičenja, zato što su svesni da nadmetanje podiže kvalitet svih učesnika, a nekad u vidu zajedničkog rada na rešavanju određenih problema.
 
To ne odgovara onima koji drže komandne pozicije u društvu, „decision“ i „opinion makerima“. I maherima.
 
Ne odgovara, najpre, mnogim političarima i vladama, koji prosperiraju na međunacionalnim sukobima.
 
Ne odgovara ni pripadnicima intelektualnog establišmenta. Recimo, kada je o Srbiji reč, onima udobno smeštenim po državnim fakultetima i instutima, koji se boje da bi otvaranje prostora za slobodnu utakmicu te njihove pozicije i privilegije ugrozilo.
 
Konačno, ali nikako najmanje važno, ne odgovara ni crkvi. Hiljade ljudi bi tu ostalo bez posla, izgubio bi se silan novac koji ide na održavanje ogromnog birokratskog crkvenog aparata, a koji bi mogao da bude iskorišćen za podizanje bolnica i lečenje siromašnih. Ma kako to patetično zvučalo.
 
Samo sloboda svet spasava.
O Srbiji da i ne govorimo.
 
Peščanik.net, 03.02.2017. ... <<
 
...

  • 0

#6387 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 03 February 2017 - 15:02

naravno da me ne vidis kad sam ja - desno od centra po nekim shvacanjima a po nekim lijevo od centra.

znaci .. da me pitas da li bih isao u koaliciju s AfDom moj bi ogovor bio .. boze sacuvaj (iz poznatih razloga)
ali da me pitas da li bi podrzao stabilnu socijaldemokratsku koaliciju moj odgovor bi bio - da ali ne bih u njoj sudjelovao.


poz

Vidim da si se razleteo na sve strane, legitimno je to, ali malo neozbiljno za tvoje godine, neki set vrednosti bi do sada trebalo da bude uspostavljen u odredjenom uzem spektru ..... tako da se opet radi o nekoj zbunjenosti i raspecu izmedju komunistichke proshlosti i novog zivota.

Nemam ja to :) ... Ja sam i u Brozovom komunizmu i u smradovom pravoslavnom nacional-socijalizmu hteo da pobegnem i budem gde jesam.

Nije chudna tvoja ljubav prema Putku ..... On je za crkvu i premlacivanje zena, drzi vlast kao tipichan fashistichki diktator ali komunistichka ekonomija, delic od prodaje sirovina deli stanivnishtvu koje nishta ne radi. Veci deo podeli sa chlanovima svoje mafije.

Edited by Denis Jasharevic, 03 February 2017 - 15:03.

  • 0

#6388 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 03 February 2017 - 15:42




E pa necemo tako melankolic, nismo se tako dogovorili :D ....... aktivan si na topiku 'Kuda ide USA', a ne interesuje te shta prosechan Amerikanac misli ...... ukratko, ti si podelio politichki svet na ..... loshu desnicu .... i dobre ljude :lol+: , mislim, nije to loshe, jednostavno je i praktichno. Ali ne biva. Promashio si ceo jedan centar. Ogroman centar. Bar na ovom kontinentu, o kojem razgovaramo na ovom topiku.

Zaboravio si ovu nashu dvojicu prijatelja sa foruma koji izgiboshe za pravdu i jednakost, a neshto ne vidim da se slazesh sa njima i da ti njihovo drushtvo prija. Eto i oni kazu da su socijal - glasno i jasno, a onda tiho, shapatom dodaju - demokrate :lol+: .

Kad vec koristish pojam demokratska levica, zashto iskljuchujesh mogucnost da podstoji i demokratska desnica. Mislim, meni su oni dosadni i apsolutno ne podrzavam nishta od toga, ali bi se zachudio koliko pristojnih ljudi tu ima, ne vole drzavni aparat i zavlachenje ruke u njihov dzep, ali to je legitimno, chak i dobro.

Demokrate u Americi nisu nikakva levica, po evropskim kriterijumima teshko se kvalifikuju i za centar, eventualno desni centar. A to shto nema razlike na civilizacijskom nivou izmedju severno-evropske demokratske levice i americhkih demokrata ...... pa ....... imala je Evropa dosta toga i da nauchi od Amerike.

Praktichno slichna situacija u Kanadi sa liberalima i konzervativcima, znachi centar i desno, s tom razlikom shto u Kanadi neshto slichno Evropi postoji i redovno je u parlamentu, ali nikad na vlasti ..... primeti da se zovu Nova Demokratska Partija, znachi opet izbegavanje rechi socijalist/socijalizam zbog totalno negativne konotacije i zvanichno po njihovom izboru oznachena kao ...... levi centar. Znachi bezi se i od oznake left, iako oni to stvarno jesu.

Chini mi se da je prvi americhki politichar koji se izjasnio kao socijal-neshto /demokrata/ bio deda Bernie, ali to shto je on prichao, koliko god bajkovito zvuchalo Amerika ne bi prezivela, pa bi se Putko mnogo vishe njemu obradovao nego ovom psihopati. A tek ova dva nasha forumska prijatelja ........ zapevali bi Amerika i Engleska ....... ovako ce morati sachekati josh par stotina godina. Par hiljada .... ko zna.


Problem je u tome što se na ovim izborima pokazalo da je veliki procenat američkih glasača, nažalost, politički nepismeno.
Zato kažem da me ne zanima šta misli prosečni Amerikanac jer taj ne shvata da mu je fašisoidni klovn došao na vlast. Doduše, evo čitam da ih se u januaru oko 50 % ne slaže sa prvim potezima administracije. Dakle, ima nade ali je simptomatično da su čak i republikanci pristali da svoje neke skrivene (da ne kažem rasističke) želje lečie preko trumpete (zatvaranjem očiju i ušiju).

Naravno da postoji i demokratska desnica. To su, recimo, narodne partije u Evropskom parlamentu koje su opomenule SNS da ne promoviše ratne zločince ako žele da budu u njihovom društvu. Sa njima ni evropska demokratska levica nema nikakav problem.
Problem su ti sa ekstremne levice i desnice koji upozoravaju da su ideologije mrtve. Njima izgleda nije dosta mrtvih za idiotske ideale.

Pri tome, Denise, nije mi jasno zašto pristaješ da antikomunizam (komunizam koji je u USA prisutan u tragovima) stavljaš ispred otvorene promocije alt- right (fašističkih) ideja čiji je ovde glasnogovornik forumaš bohumil? Pazi, lik koji studente naziva SS- odredima koji su se usudili (!) da dignu motku na Breitbart asshole- a.
Razmisli malo o tome šta se dešava kada se lista opasnosti tako uredi.

Edited by melankolic, 03 February 2017 - 15:48.

  • 0

#6389 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 03 February 2017 - 16:10

Slazem se sa vecinom stavova iznesenim u ovom postu, ali ipak, ne mozes povecavati kamatne stope u uslovima anemicnog ekonomskog rasta. Zapravo, po pravilima monetarne politike, kamatne stope se povecavaju da bi usporile rast i sprecile pojavu "pregrejane ekonomije".

OK, ali sta ako je anemican rast bas izazvan vestacki niskom centralnom stopom? Ako ne postoje pregrejane i podgrejane ekonomije, nego one gde je temperatura optimalno rasporedjena i one koje greju leti a rashladjuju zimi? Jer, kamatna stopa je cena kao i svaka druga cena i drzavna kontrola te cene je losa iz istih razloga iz kojih i kontrola svake druge cene. Osim sto je ona najvaznija cena u drustvu, i sto njena kontrola time ima vece negativne posledice.

Pol Krugman kaze "nije vazno zasto smo u recesiji, vazno je da nesto uradimo da je zaustavimo". Ali kako ces leciti bolest ako ne znas sta ti je? Oni daju svoj "lek" (silni kvantitavni izinzi i stimulusi i paketi), oporavka nema i sve sto mogu da smisle kao objasnjenje je da "nije uzeta dovoljna doza" mora jos agresivnije, novi izinzi i paketi stimulusa. Oni nemaju dobro objasnjenje zasto nastaju ekonomski ciklusi (svodi se u principu na to da odjednom misteriozno svi investitori naprave greske) a lek koji nude je jos gori cak i da im je objasnjenje tacno.

Ako se prihvati skola Ludviga Mizesa i Fridriha Hajeka, koji imaju (po meni vrlo plauzibilno) objasnjenje ekonomskih ciklusa (da nije to bez razloga, nego je u pitanju pogresan signal koji im se daje kroz kreditnu ekspanziju putem fractional-reserve bankarstva i snizavanjem centralne kamatne stope, kada ne postoje ni fizicki resursi ni musterije koji bi opravdali tu investiciju, i umesto da investitor jasno vidi crveno svetlo u vidu velike kamatne stope politicari ga farbaju u zeleno i govore "Vozi Misko!") tada je vrlo ocigledno da treba povuci rucnu, stati na semaforu a ne dodavati gas jos jace, i pustiti da se ponove uspostave realne cene (one koje zaisa odrazavaju realno stanje stvari u spoljnom svetu), tj uslovi u kojima svi akteri mogu kvalitetno da izracunaju sta im je raditi dalje.

Depresija 1920-1921 je izlecena upravo na taj nacin (te se, bas zbog toga sto je brzo prosla, o njoj malo i govori), podizanjem centralne kam. stope (odnosno nemesanjem FED-a, nego trziste da odredi kamatnu stopu kao sto odredjuje sve druge cene), polovljenjem javnog budzeta (administracija Vorena Hardinga) smanjenjem poreza za sve i pustanjem da se ekonomija sama rekonfigirira, da se vidi koje su investicije promasene itd.

Edited by bohumilo, 03 February 2017 - 16:11.

  • 0

#6390 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 February 2017 - 16:17

...

 

... elektori su tu da SPRECE da "despotizam rulje" (to rece Hamilton, nisam ja) izabere "unfit person". Ono sto se pominje jeste da elektori treba da budu "men most capable of analyzing the qualities adapted to the station, and acting under circumstances favorable to deliberation, and to a judicious combination of all the reasons and inducements which were proper to govern their choice. A small number of persons, selected by their fellow-citizens from the general mass, will be most likely to possess the information and discernment requisite to such complicated investigations." Dakle, jasno je da se pravi razlika izmedju "capable" i onih drugih, i da je u pitanju "small number" u kontrastu sa "general mass". I da je u pitanju donosenje odluka i delovanje, a ne slepo sledjenje mase.

... eksplicitno se navodi da oni treba da "vote for some fit person as President"? Jel postoje dokazi da je kandidat Trump "fit person"? Pa ako ih ima, treba da znamo za njih, posto se ne secam nikakvih dokaza u tom smislu, a ima obilje u suprotnom.

... dalje se kaze jasno da je to ok by "those who are able to estimate the share which the executive in every government must necessarily have in its good or ill administration" a ne kaze se "by everybody/all"? Jasno je da Oci Osnivaci nisu - sa punim pravom - ljubili neogranicenu demokratiju, odnosno ovaj populizam u koji se ista pretvorila ...

 

 

Ono sto se meni ovde nikako ne dopada to je famozni institut 'saveta mudraca'.

Sto i nesto miliona apsolutno legitimno, na osnovu postojeceg politickog sistema, da svoj glas za jednu opciju, a neki 'savet mudraca' to preinaci?

 

Pa sto su dizali krvavu 'americku revoluciju' nego da se cuje glas obicnog glasaca?

Zasto im nije bio dovoljan 'savet mudraca' u Londonu?

 

Jeste, ume 'vox populi' da iznenadi - no to su valjda nepisana pravila koja su svi prihvatili, kad su usli u demokratsku utakmicu, ili se samo bune kad su 'zgubili'? Pa sto su se takmicili?

 

To 'capable to fit' zestoko smrdi po 'moralno_politickoj diferencijaciji'. Valjda je to - prevazidjeno?

 

Upravo princip opsteg glasanja - potvrduje sustinu demokratizma i odgovornost za dela / propustena dela.

Kad nisi radio kako valja / gresio, nisi vaspitavao biracko telo - moras da se suosis sa posledicama.

:wicked:

 

Cemu predvacivati meni, koji sam se odlucio za drugu - legalnu i legitimnu opciju?

To je moralisticki lov na ideoloske vestice, toliko puta ispoljen u istoriji i toliko puta propao.

 

Mislim, moze i agenda Trumpetala da propadne, ali ne usled delovanja anarhistickih omatorelih 'bobosa', vec, valjda, usled sopstvenih manjkavosti. 

 

To zahteva vreme.

 

A zelja da se ide precicom - to su 'veliki skokovi' - tzv. 'lov vrabaca / topljenje gvozdja u svakom seoskom domacinstvu'.

'Moskovski procesi' i onaj 'makartizam'. 

:ajme:

 

Nije mi jasno, otkud tolika emotivnost / histerija medju onima koji su zgubili izbornu trku?

Mislim, koliko puta treba da vratimo trku na pocetak, da bi pobedila bas 'nasa opcija'? I kako se to zove?

To je kao onaj fuzbaljski sudija koji je sudio 6 penala u nizu.

:lol+:

 

Nesto oko 'saveta mudraca'.

U zavrsnom razredu srednje skole u Msk. - neki cas 'обществоведения', vrlo razblazena kopija omrznute u sssru 'sociologije'.

 

Pa kaze nastavnica - 'i onda Politbiro uputi Vrhovnom Sovjetu zakone na usvajanje'!

Na sto cu ja - a ako odbiju?

Nastavnica - upute po drugi put!

A ja - a ako opet odbiju?

Nastavnica (pomalo zbunjena) - onda se 'vrhovni sovjet' raspusta!

:rotflmao:  

Razred je bio zblanut!

 

Posle Nastavnica, fina osoba, u odlasku iz skole mi kaze: znam da ste vi tamo u Yu svi 'partizani', ali, pls. nemoj.

Na sto ja spremno - e, kad dodje maturski, da me pitate - o onom kongresu partije oko 'razvoja hemije' i 'finansijske krize na Zapadu' (uvek sam voleo 'marketing'). Nista nije rekla.

A kad sam izvukao matursko pitanje iz 'обществоведения / istorije' (trebalo je videti likove u teskim gabardenskim sakoima, sa ordenjem / medaljama :ajme: ) da se smrznes!

I taman ja da nesto kazem, kad Nastavnica veselo zavrkuce - a da nam Kinik nesto kaze o partijskom kongresu i odlukama oko razvoja hemije (bili smo 'hemijska skola') i onda kao strogo - i oko 'monetarne krize na Zapadu'!

I ja veslo odcvrkucem i dobijem '5'.

A to je bio predmet / ispit koga su se svi plasili!

(moralno_policka podobnost / prolaz na zeljeni faks. Sa '4' te nigde ne uzimaju, osim na 'melioraciju'!)

 

Ovo je bilo samo malo lirsko odstupanje oko 'saveta mudraca'.

Uvek treba imati spremne odgovore!

:lol+:

 

...


  • 0