Jump to content


Photo
- - - - -

Nebuloze u udžbenicima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 27 September 2014 - 12:14

Slažete li se da je puno grešaka u udžbenicima?Ajde da na ovom topiku pišemo one najsmešnije i najsramotnije.

Iako uglavnom kritikujemo samo udžbenike u našoj zemlji evo primera da ni kod komšije nije ništa bolje:

Geografija za 6. razred devetogodišnje osnovne škole (primer iz BiH),autorice Greta Župančić i Alma Pobrić

Lekcija o svemiru-Ljudi još nisu otkrili granice ovog beskrajnog prostranstva.

Zatim na strani 16. u udžbeniku piše da Jupiter ima 61 satelit,na 17. strani u udžbeniku da ima 21,a na Wikipediji da ima 63.

Vidite...



#2 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 27 September 2014 - 19:44

Lepu ste temu postavili, ali, šta vredi kad udžbenike niko ne čita 17.gif

Činjenice stanja našeg školstva, malopre slušam,  roditeljski sastanci - prazni,  roditelje ''boli uvo'',  kada učenik nagomila izostanke škola pošalje obaveštenje roditeljima na kućnu adresu, da dodju, da razgovaraju o tome, njih nema, podržavaju izostanke i to na nekoliko dana samo da bi za to vreme dete naučilo opširno gradivo i da bi dobilo dobru ocenu, o incidentima , tučama , nasilju u školi, da i ne govorimo, nikad moje dete nije krivo.  Klipan ili  tkz. - likuša -  pretuku mladjeg učenika ili izbodu nožem u školskom dvorištu a roditelji kažu: mladost ludost, neće drugi put   29.gif



#3 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 27 September 2014 - 20:04

Lepu ste temu postavili, ali, šta vredi kad udžbenike niko ne čita 17.gif

Činjenice stanja našeg školstva, malopre slušam,  roditeljski sastanci - prazni,  roditelje ''boli uvo'',  kada učenik nagomila izostanke škola pošalje obaveštenje roditeljima na kućnu adresu, da dodju, da razgovaraju o tome, njih nema, podržavaju izostanke i to na nekoliko dana samo da bi za to vreme dete naučilo opširno gradivo i da bi dobilo dobru ocenu, o incidentima , tučama , nasilju u školi, da i ne govorimo, nikad moje dete nije krivo.  Klipan ili  tkz. - likuša -  pretuku mladjeg učenika ili izbodu nožem u školskom dvorištu a roditelji kažu: mladost ludost, neće drugi put   29.gif

Nije mi bila misao vodilja da se bavim problmom o tome kako rpditelji nepravilno odgajaju decu kad je u pitanju školstvo.Ja sam čitao udžbenike,i svaki udžbenik koji ću ovde da postujem,ako ima više od tri nebuloze-e taj sigurno treba povući iz upotrebe.Moje dete čita udžbenik,i učim ga da ne podleže pritisku raje-tipa e ti si štreber i nije dobro imati sve petice.Dosta me sluša i skorouvek dosad je bio najbolji u razredu.

Pa,ajde bar da se smijemo silnim nebulozama.


Edited by BotRobot, 27 September 2014 - 20:05.


#4 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 28 September 2014 - 08:10

Još nebuloza iz tog udžbenika:

-na 16. stranici u udžbeniku piše da Saturn ima 31 satelit

-na 17. u udžbeniku piše da Saturn ima 24 satelit

-na Wikipediji piše da Saturn ima 61 satelit

Mislim da bi ovaj udžbenik pod hitno trebalo prestati koristiti.



#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 28 September 2014 - 14:52

Iskreno, ogromna vecina udzbenika u Srbiji ne valja nista i trebalo bi ih svakako prestati koristiti. I u svetu generalno udzbenici jesu problem (malo je kvalitetnih), ali ovi srpski su najcesce proizvod organizovanog kriminala - i kad to kazem, uopste ne mislim metaforicno, vec vrlo doslovno. 



#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 September 2014 - 16:23

Iskreno, ogromna vecina udzbenika u Srbiji ne valja nista i trebalo bi ih svakako prestati koristiti. I u svetu generalno udzbenici jesu problem (malo je kvalitetnih), ali ovi srpski su najcesce proizvod organizovanog kriminala - i kad to kazem, uopste ne mislim metaforicno, vec vrlo doslovno. 

Udzbenik je uvek guide-line sto ce reci pravi predavac ga koristi samo u nekim slucajevima. Svaki je udzbenik produkt politike, posto se usvaja na globalnom, drzavnom nivou. Predavac je taj koji odluci da li ce bas sve da predstavi djacima.


Edited by mrd, 28 September 2014 - 16:24.


#7 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 01 October 2014 - 09:44

Moje dete peti razred kaže meni juče ovako: "znaš da iz geografije učimo kako je nekada postojao samo jedan kontinent pa se zbog promena klime to podelilo, a isto to učimo i iz istorije, samo što tamo kažu da je kontinente podelio Bog" :ajme:



#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 01 October 2014 - 10:17

Moje dete peti razred kaže meni juče ovako: "znaš da iz geografije učimo kako je nekada postojao samo jedan kontinent pa se zbog promena klime to podelilo, a isto to učimo i iz istorije, samo što tamo kažu da je kontinente podelio Bog" :ajme:

A jel ima ijedan predmet iz koga uce kako i zasto su se stvarno podelili kontinenti, odnosno da se radi o geoloskim procesima a ne o klimi ili bogu?



#9 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 01 October 2014 - 10:51

A jel ima ijedan predmet iz koga uce kako i zasto su se stvarno podelili kontinenti, odnosno da se radi o geoloskim procesima a ne o klimi ili bogu?

 

Predmet ima, ali očito knjige to ne dozvoljavaju.



#10 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 01 October 2014 - 13:50

A i danas svako ima pravo da piše udžbenike, uopšte me ne čude ovakve stvari, sve je više zastupljeno na fakultetima recimo da profesor predmeta koji predaje bukvalno tera studente da kupe njegov udžbenik, i daje lekcije iz istog itd... 


 


Edited by Oi!, 01 October 2014 - 13:51.


#11 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 01 October 2014 - 13:58

Ljudi ja sam na ovom forumu mjesec dana i samo su imena drugačija, sve i jedna frka i problem se kod nas događa, u obrazovanju, u privredi, isto, al isto. Da sam teoretičar zavjere reko bi da nas neko planski i sustavno jebe u glavu ali naravno to nije tako, nego je baš slučajno.

 

Inače ja sam već stara drtina i meni nije jasno to sa novim udžbenicima, da svaki predmet ima nekoliko udžbenika svake godine (???) i da su autori obični neki likovi?

 

Možda nisam dobro shvatio. Kao da postoje neke izdavačke kuće koje pišu knjige i država onda to stavlja u "preporučeno" i učiteljima se preporučaju te knjige to jest oni klincima govore da npr. knjigu iz povijesti treba kupit od Perića ne od Marića.

 

Smiješno je to sve skupa.



#12 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 01 October 2014 - 15:04

... "... iz geografije učimo kako je nekada postojao samo jedan kontinent pa se zbog promena klime to podelilo, a isto to učimo i iz istorije, samo što tamo kažu da je kontinente podelio Bog"

 

Moze po fragment iz oba udzbenika?



#13 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 01 October 2014 - 15:39

Moze po fragment iz oba udzbenika?

 

Kada dobijem knjige na uvid, podeliću to sa vama. Ne nose knjige stalno kući.



#14 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 01 October 2014 - 17:24

Kada dobijem knjige na uvid, podeliću to sa vama. Ne nose knjige stalno kući.

Kako onda uče kod kuće!?

Inače ovo je stvarno velika nebuloza,samo bi te zamolio da napišeš da li je ista izdavačka kuća štampala obe knjige.



#15 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 01 October 2014 - 18:00

Kako onda uče kod kuće!?

Inače ovo je stvarno velika nebuloza,samo bi te zamolio da napišeš da li je ista izdavačka kuća štampala obe knjige.

 

Ne uče kod kuće, uče u školi, zato i dobijam knjige ponekad na uvid. Videla sam knjige ali nisam obraćala pažnju na izdavača, svakako su knjige koje propisuje ministarstvo. Čim budem dobila knjige napisaću čija je i pronaći to o čemu mi dete priča.