Jump to content


Photo
- - - - -

Identitet emigranata


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1432 replies to this topic

#856 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 25 January 2015 - 12:02

Samo za mog druga AA :lol:

#857 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 January 2015 - 12:36

Uz ovo ustajem i idem da ležem, + ceo dan u slušalicama.



#858 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 January 2015 - 12:41

Postavio sam je ovde jer mislim da ta vrsta ljudi odlaskom iz svoje matične države traga za novim identitetom ili se odriče bilo kog novog identiteta upravo iz razloga da se i u toj novoj sredini ne bi osećao onako kako se osećao u zemlji koju je dobrovoljno napustio.

 

Kad covek ode iz zemlje koja "zlobno vrsi nuzdu po njegovoj glavi" (i samim tim je okupirala njegovu glavu sto neizbezno vodi u stalno bavljenje tom zemljom ) u zemlju koja to ne radi, onda pronto treba da prestane da se tako i toliko bavi zemljom (bilo kojom) i pocne da se bavi samim sobom. Cut! U suprotnom zna da se desi nesrecna kombinacija gde imigrant u novoj sredini (koja ga ne ogranicava na nacin kao stara) i dalje neguje fantomsku bol i projektuje stari pattern na novom filmskom platnu. Uverena sam da mnogi ovde znaju tj imali su prilike da vide kako izgleda rezultat tog nepreuzimanja odgovornosti za sebe i svoj zivot.  



#859 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 February 2015 - 19:20

...

 
 
Boro Stjepanovic u 'Nedeljniku'.
 
Povodom premijere filma "Gorčilo" glumac i profesor, jedan od najvećih dramskih pedagoga na Balkanu, proveo je dva dana u Beogradu i tokom dva popodneva sa Brankom Rosićem za magazin Nedeljnik prisetio se ratnih i izbegličkih dana, naših predrasuda i zabluda, anegdota iz Ateljea 212, Žarka Lauševića i Vladimira Jevtovića, ali i utakmice koju je Partizan odigrao sa Mančester junajtedom... 
 
"Svi ti veliki zamasi politički, verski, nacionalni... Sve to je obično falš. Posledica je i intelektualne pretencioznosti, jer intelektualci stvaraju ceo svet iz početka. I imaju poštovanje prema sebi. Pa vidite oba Kovačevića, i Duško i Siniša, imali su pretenziju da budu srpski "Haveli". Siniša je zadrtiji, a Duško umereniji nacionalista. A koje su naciji Topalovići? Koje su nacije ovi iz filma "Ko to tamo peva"...? Ti likovi nisu obeleženi nacijom. To je obeleženo čovekom i zato prolaze kod svih ljudi. A kod ovih nema priče a da se ne spomene naš, srpski narod, patnja, naša sudbina... I kandiduju se za vođu a njihov je sabrat po peru napisao "Vođu". A oni bi bili iste te vođe. Slepi i zaslepili bi druge da idu za njima. Mi glumci smo nešto drugo. Nepretenciozni smo da se nametnemo kao vođe. Kao što te pretenzije imaju reditelji, pesnici, pisci, sveštenici... 
 
Zašto su naši intelektualci bili retrogradni pa ih je tamo s početkom raspada Jugoslavije zanimala nacija a ne ulazak u EU? 
 
Zato što su iz opanaka ušli u cipele. Obrazovani divljaci. To je najgore. Ne mislim ništa ružno o seljacima, ali mislim o seljaku-intelektualcu. Pamtim kada je u mojoj rodnoj kući postavljan drveni pod. To je jedna svest, potreba, od sebe i od sveta, prirode, sasvim svedena na najminimalnije potrebe. Ali, bilo je onih koji su tada govorili: "Šta će mi drveni pod? Pa moji su hiljadama godina živeli na zemljanim podovima sa otvorenim krovom i tako sušili meso. To ima svoje tehnološke prednosti. Šta će meni drveni pod? Šta će mi plafon i kako ću da sušim meso? Pedesetih godina ja sam bio svedok kad je otac strugao sa stričevima i pravili su sve to. I sada isti ti ljudi postaju evropejci a ovi drugi mrze Ameriku koja tobože nema istoriju a mi je imamo. Koju istoriju? Koju istoriju su imali ti seljaci kod Nikšića, Trebinja, u centralnoj Bosni koji su živeli tako hiljadu godina. I odjednom došla struja, voda, asfalt, automobili, i oni su izdali sve svoje zbog toga. Sad se vraćaju u prošlost, u svoje ruralno, fundamentalno, primitivno... I onda nastaje zbrka, a ovi najobrazovaniji imaju najviše načina da to formulišu, racionalizuju i spakuju i sebi i drugima. Često sam imao slučaj sa jako pametnim ali netalentovanim studentima glume i video kako oni znaju da upakuju svoju nemoć i da objasne zašto to sve tako biva. Kažu: "A zašto je ovaj koji je toliko manje inteligentan od mene sjajan glumac? Zato što se uvlači, a ja se nisam promenio od kad sam se upisao na Akademiju". Pa čoveče, šta si radio ako se nisi promenio? Upisao si fakultet da se promeniš. Ali to pakovanje izgleda fantastično i dobro mu dođe. 
 
U doba Jugoslavije osećali smo nadmoć u odnosu na istočnoevropski lager a onda nas kulturne i intelektualne elite nisu odvele tamo gde je ceo taj Istok pohrlio, nego unazad? 
 
Nedavno sam imao prepisku sa rođakom iz Norveške. Počinje njegovo pismo sa "Pomoz Bog strikane". Mislim se, kakva Norveška i kakav "pomoz Bog". On je tamo godinama i osnovali su društvo za zaštitu srpskog jezika i kulture. Odgovorim mu: "Pa ne misliš da ćete ga vi braniti tamo u Norveškoj, uostalom šta ti znaš šta je srpska kultura"? 
 
Kaže mi rođak da su ih Norvežani svesrdno podržali. Kažem mu: "Pa naravno da su vas podržali. Hoće da vas skupe i da vas imaju pod kontrolom, jer vi ste za njih ista potencijalna teroristička opasnost kao ekstremni muslimani". Ozlojeđeni, izgubili rat, nikako da se uklope u tu kulturu. Šta god im daš, oni hoće svoje, pa svoje. 
 
Kažem mu: "Je l' imaš posao? Radi ga. Decu napravi da budu Norvežani". Ali ta deca su već sad Norvežani i sretni su zbog toga. Ti zamišljaš da su oni nesretni zbog toga, ali nisu uopšte. Što bi bili. Žive u kulturi, standardu i sad treba da kukaju za zemljanim podom ... <<
 
...


#860 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 02 February 2015 - 13:42

Sve su to lazne vrednosti. Aboridzini ili Busmani ne da nisu imali ni drveni pod ... nisu imali nakakav pod. Pa su ipak opstali 50-60k godina.



#861 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 February 2015 - 14:19

...

 

... 

 

 

Vidim upisao si vecernju osnovnu skolu, no ti nesto lose ide?

:lol+:

 

...



#862 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 02 February 2015 - 14:50


Bushmani su izumrli, sto od alkohola, sto jer nisu mogli da se prilagode izmenjenom nacinu zivota. Pomrli od gladi.



#863 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 02 February 2015 - 14:52

a I Aboridjani su na kraju puta.



#864 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 04 February 2015 - 03:31

Abrodzinska kultura je stara 60 000 godina. Najstarija kontinuirana kultura na planeti. Ova civilizacija ce jednog dana, koji nije tako daleko, nestati, prekrice je pesak, a Aboridzini ce  opstati.



#865 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 05 February 2015 - 11:33

Zašto ti ne živiš na zemljanom podu i ne pokrivaš intimne delove tela listovima? Zaista mi nije jasna ta potreba reakcionara da drugima nameću neke norme koje važe u plemenskim društvima.

Edited by melankolic, 05 February 2015 - 11:33.


#866 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 February 2015 - 15:05

Zašto ti ne živiš na zemljanom podu i ne pokrivaš intimne delove tela listovima? Zaista mi nije jasna ta potreba reakcionara da drugima nameću neke norme koje važe u plemenskim društvima.

 

Ta potreba proizlazi iz plemenskog (grupnog) identiteta. A taj se smatra zastarjelim i u modernim drustvima je vazniji individualni identitet.

 

Vidis, gore navedeni primjer je u osnovu tocan - da su Aboridzini prezivjeli desetke hiljada godina. Ali - kao pleme! Nista ne govori o zivotu (i prezivljavanju) pojedinaca. Smrtnost novorodjencadi, prosjecan zivotni vijek i te stvari.

 

Toga ima puno na Balkanu, a vidi kroz uspjeh nacionalistickih i populistickih politika - mnogi ljudi zrtvuju (ili stavljaju u drugi plan) svoje interese kao pojedinaca, sve za napredak "naroda."

Ima populizma i u USA - ali ovdje takav politicar urla "We must preserve the american way of life!" i ne spominje pleme.

Na Balkanu, kaze "Mi (ubaciti pleme po volji) smo prezivjeli stoljeca i nijedan okupator nas nije unistio, pa cemo prezivjeti i sve sadasnje i buduce nedace!" - i onda mu aplaudiraju cak i neki od onih penzionera koji kopaju po smecu da prezive...



#867 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 February 2015 - 15:51

...

 

... ova civilizacija ce jednog dana, koji nije tako daleko, nestati, prekrice je pesak ... 

 

 

Tipicna izvala malog uma neopterecenog znanjem.

 

I bubasvabe ce preziveti eventualni nuklearni rat, a ti neces.

 

I sta sad - bubasvabe sposobnije / naprednije od tebe?

:lol+:

 

...



#868 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 05 February 2015 - 16:15

ta je kultura imala vrhunac pre vise hiljada (ako ne I desetina hiljada)  godina. Ni tocak nisu uspeli da izmisle. Zadnje sto su stvorili I podarili svetu je "jedinstven" nacin tetoviranja. Pogledaj ih gde su sada! Ali tebi za utehu, cak je I Veliki Rim, koji je toliko zaduzio svet ( posebno zapadni) , propao, doduse njega su razorili divljaci.


Edited by Ibiza, 05 February 2015 - 16:36.


#869 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 February 2015 - 17:00

...

 

Ima jedna interesantna tendencija - svako malo se na forumu pojavi neko pa pocne da naganja 'sapunjarstvo', onog prolupalog nesretnika.

 

Ali - iz udobne stolice i za kompjuterom.

Ti ne bi da kopaju crvove i bore se sa hordama muva.

 

Cega ima velicanstvenog u tome, plus crtkanja po nekom stenju i duvanja u suplje drvo?

 

Puko prezivljavanje.

 

I drugi su nekada radili isto, no su se razvijali i zaista stvorili civilizaciju.

 

A ovo?

Pa, to tesko da je civilizacija, to je samo folklor.

 

Pravo je pomodastvo medju arheolozima  etnolozima da svaku izgrebanu kost koju nadju proglasavaju za 'kult / ritual', a ne smeju ni da pomisle da su ondasnji ljudozderi lupali te kosti samo da izvade srz.

 

Eno tzv. 'krapinski covek' o kome se jako malo prica.

Zato, jer je bio ljudozder.

 

...



#870 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 05 February 2015 - 22:58

.....

ovi komentari su bas zato sto neki misle da su mnogo pametni, cak toliko pametni da mogu da pobede I "majku prirodu".

Prema tome- prema svecu i tropar.

Btw. zasto su jos stari Egipcani uklesali svoje hijeroglife u kamen? Nisu znali  za papir ili sl.?

Poruka ce najduze opstati uklesana na kamenu.

Nasi cipovi bi , bez odrzavanja, vec za nekoliko desetina godina bili zreli za staro gvozdje.

Internet? Egipatski hjieroglifi  i piramide su preziveli 5 hiljada godina. Nasi neboderi, bez odrzavanja , ne bi opstali ni 50.

Evo slonovi komuniciraju infrazvucnim talasima  ( to je zapravo drugi naziv za telepatiju) na razdaljinama do 20km.

 

@zoran

Zorane, imamo topic o evoluciji; ovo o cemu pricate je zapravo protivno zakonu u koji se zaklinjete : da jedna individua prezivljava po svaku cenu!? Recimo, Darwin je u tom pogledu bio konzistentniji: napravio je 10-oro dece od kojih su mu troje umrli ( verovatno manje prilagodljiviji , bolesljivi itd.) medjutim sedmoro je prezivelo a od njih je dvoje - troje postalo nesto.

A mi napravimo jedno dete i to jedno , kada se vec rodi, gledamo da ga odrzavamo u zivotu po svaku cenu. Zar to nije protivno samoj teoriji evolucije ? Da putem prirodnog odabiranja dodjemo do jacih i prilagodljivijih jedinki.


Edited by darth bane, 05 February 2015 - 23:08.