Jump to content


Photo
- - - - -

Prenos vlasnistva sa sina na oca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 dsb

dsb
  • Members
  • 3 posts

Posted 07 September 2014 - 21:08

Pozdrav,

 

ima vec neko vreme kako sam uzeo sebi "nov" auto i "stari" ostavio ocu ali je auto i dalje moje vlasnistvo. Sad bih hteo da auto prevedem na oca, te je pitanje kako to uraditi. Koliko sam uspeo da izguglam za prenos vlasnistva generalno opcije su  ugovor o poklonu ( no nalazim samo primere za obrnut smer roditelj->dete i tu se kako vidim cak ne placa ni porez na prenos vlasnistva ),  ovlascenjem u kojem izmedju ostalog pise " da moze - izvrsiti prenos vlasnistva na svoje ime" ili pak kupoprodajnim ugovorom ( ne znam koliko je ovo smisleno, kupoprodajni ugovor izmedju clanova porodice ). Kako nigde nisam naisao na ovaj moj slucaj, kako najlakse sto se procedure odnosno papirologije ovo uraditi i koja varijanta je finansijski najbolja ( da se ne plati ili plati sto manji porez na prenos vlasnistva itd ). 

 

Hvala unapred


Edited by dsb, 07 September 2014 - 21:09.


#2 mad for red

mad for red
  • Members
  • 3,266 posts

Posted 07 September 2014 - 21:19

Sto bi se cimao, das mu ovlascenje da moze da radi sta hoce sa autom i to je to Ili jednostavnije, okreni bilo koju agenciju za registraciju vozila, oni ce ti dati najbolji savet.

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 September 2014 - 21:34

Prodaj mu za 1 dinar. Ne znam kako poresko gleda na ovakve prodaje, ali meni je sasvim logicno.

Daj mu ovlasnjenje na neograniceno koriscenje vozila i to ce da radi.



#4 dsb

dsb
  • Members
  • 3 posts

Posted 07 September 2014 - 22:02

Ovlascenje u varijanti da se auto i dalje vodi na mene mi ne odgovara. Imam razloga zbog kojih zelim da se auto ne vodi vise na moje ime

 

Upravo, to, nejasno mi je kako poresko gleda na kupoprodajni ugovor izmedju clanova porodice? Sad da li je na 1 dinar ili kolika vec suma nebitno je jer se ionako porez na prenos vlasnistva placa po katalogu a ne po cifri iz ugovora. Kontam da drzava nema sta da se buni, samo moze na dobitku da bude, no ....


Edited by dsb, 07 September 2014 - 22:09.


#5 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 08 September 2014 - 16:13

Ovlascenje u varijanti da se auto i dalje vodi na mene mi ne odgovara. Imam razloga zbog kojih zelim da se auto ne vodi vise na moje ime

 

Upravo, to, nejasno mi je kako poresko gleda na kupoprodajni ugovor izmedju clanova porodice? Sad da li je na 1 dinar ili kolika vec suma nebitno je jer se ionako porez na prenos vlasnistva placa po katalogu a ne po cifri iz ugovora. Kontam da drzava nema sta da se buni, samo moze na dobitku da bude, no ....

Kupoprodajni ugovor je slobodno izrazena volja - posto poresku upravu ne zanima ugovor za odredjivanje osnovice prenosa prava, onda ih ne zanima ni po kojoj ceni ste preneli prava. Generalno vi u ugovoru mozete da navedete sta hocete sve dok to nije protivno zakonu. Cena nije. 



#6 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 08 September 2014 - 19:43

Mogu da navedu cenu koju hoće, ali porez plaćaju po ceni iz kataloga, a dsb hoće da ima što manji trošak. Mislim da je potpuno svejedno ko kome poklanja, roditelj - dete je uobičajeniji, ali ne verujem da obrnuto zabranjeno.

#7 dsb

dsb
  • Members
  • 3 posts

Posted 08 September 2014 - 19:59

Kad roditelj poklanja detetu ugovorom o poklonu, to je tzv prvi nasledni red gde se na placa porez, sto sam nasao na vise mesta na netu, no nigde ne nalazim kakav je slucaj u varijanti koja je meni potrebna. Ukoliko se ugovorom o poklonu sin->otac placa porez onda mi je svejedno da li ce ici ugovor o poklonu ili kupoprodajni jer cu svakako platiti porez u oba slucaja i isti iznos ( zavisno koliko procene po katalogu ). Malo mi je kazem sumanuto da ja ocu prodajem auto ( ili bilo sta ) ali ako je zakonski ok, onda u redu :-)