Jump to content

Photo
- - - - -

Kupovina stana na moru u Grckoj

• Please log in to reply
641 replies to this topic

#631 eleniko

eleniko
  • Members
  • 26 posts

Posted 15 April 2018 - 17:44

450 metara more, najbolja kafana u krugu od 1000km sto metara

za ove pare koliko kostaju nema ni HTZ opreme ni prijave

• 0

#632 eleniko

eleniko
  • Members
  • 26 posts

Posted 20 April 2018 - 11:25

Video tek danas pa odgovor sa zakasnjenjem. Unlimited i bez ugovorne obaveze teško da ide zajedno. Na temu bez ugovorne obaveze: ja sam do sada koristio Wind-ove kartice, Ove godine su bile u jednom delu perioda boravka i 16Gb za 20 eura. Za posao, Viber i Skype dovoljno da uzmeš tri kartice za ceo period od tri meseca. Van nepredvidivih sezonskih popusta, regularno ide 25 Eura za 6Gb sa rokom upotrebe 3 meseca od dana aktiviranja (zgodno za Tablet, koji malo troši) ili 5Gb za 18 Eura sa rokom upotrebe (od trenutka aktiviranja) mesec dana. To ti je sve bez ugovorne obaveze. E, sad, ako gledaš košarku i tenis preko interneta, ta opcija može da postane i prilično skupa.

Na temu flat-rate odnosno unlimited, ali sa ugovorom: na tri do cetiri meseca godišnje nema ništa. ima Cosmote (Ote-ova firma) Double Play for country home, koji koristiš i plaćaš 6 meseci godišnje, 1 jun do 30 septembar i još po nešto oko Božića i Uskrsa. Imaš tu opcije 4 Mb i 24 Mb. jedno 17 Eura mesečno, drugo oko 22. https://www.cosmote....Id=prod730026Ugovorna obaveza je valjda 12 meseci.

Ovo zadnje planiram iduće sezone da uvedem jer će me isto ili manje koštati u odnosu na kartice, a mogu pored poslovne i komunikacione upotrebe interneta uz neki jeftin IPTV paket da hvatam nekih 3000 programa, uključujući i naše, pa mirna bačka za tenis i košarku, ali i vesti.

U mom selu, na žalost, samo Ote/Cosmote za sada pokriva ADSL (kablovskog interneta ni nema). Moraš da proveriš, koji provajderi pokrivaju tvoj reon. Uglavnom će svuda biti Ote/Cosmote, jer je državna firma, a gde imaš sreće, možda su u ponudi i Vodafone i Wind. Za ove zadnje nisam proveravao šta imaju u ponudi od flat-rate-a, jer ih nažalost nemam u izboru za ADSL.

Proveri, šta je kod tebe raspoloživo.

Pozdrav

Pozdrav, meni stigla jutros ponuda iz Cosmotea koju ne mogu da procenim ali u radnji (Germanikos) kazu da je to najbolje sto su imali do sada. Citiram:

Cosmote gives you a modem with a mobile internet card inside, which has 50 GB for a year, the first time. Afterward, you can top up and take one of the packages that Cosmote has.

The router costs 149 € (you give only the first time) and has 50GB for use in one year long. When the GB ends you can top up and take one of the packages below

COSMOTE Mobile Internet 

2 days       5€    3GB

7 days      10€     5GB

30 days     30€    15GB

We would like to inform you that this router has the ability to connect to it until 16 devices and it can reach 4G to 150 Mbps.

Edited by eleniko, 20 April 2018 - 11:27.

• 0

#633 akiro

akiro
  • Members
  • 1,088 posts

Posted 20 April 2018 - 23:44

Pozdrav, meni stigla jutros ponuda iz Cosmotea koju ne mogu da procenim ali u radnji (Germanikos) kazu da je to najbolje sto su imali do sada. Citiram:

Cosmote gives you a modem with a mobile internet card inside, which has 50 GB for a year, the first time. Afterward, you can top up and take one of the packages that Cosmote has.

The router costs 149 € (you give only the first time) and has 50GB for use in one year long. When the GB ends you can top up and take one of the packages below

COSMOTE Mobile Internet 

2 days       5€    3GB

7 days      10€     5GB

30 days     30€    15GB

We would like to inform you that this router has the ability to connect to it until 16 devices and it can reach 4G to 150 Mbps.

30 Eura za 15Gb je malo heavy, takođe 149 Eura za modem i 50 GB. 4 GB na mesečnom nivou je baš tanko, to je dovoljno za čitanje vesti, viber razgovore bez slike i slične sitne potrepštine. Takoreći za tablet potrebe.

Ako ima telefonskih linija, mora da ima i ADSL-a, a u tom slučaju možeš da uzmes Double Play for Country Home. To je flat rate sa 24MB za 6 meseci godisnje (svi hit termini su pokriveni) za nekih oko 120+ Eura. Sa time već možeš sve potrebe da pokriješ, uključujući IP Televiziju.

U međuvremenu su počeli da uvode i optiku, koliko vidim po sajtu Cosmote, ali im je odnos bandwith/cena bezobrazan u odnosu na cene MTS u Srbiji. Mi smo za Grke treći milenijum na temu interneta. Kada si duže vremena tamo, neminovno ti nedostaje televizija. Njihova kablovska Nova (nešto slično Total TV) je skupa, takođe i Cosmoteova ponuda, a da ne pričamo o neupotrebljivosti grčke televizije za nas koji tek par reči grčkog parlamo. Imaš i naš Total TV tamo, ali po grčkim cenama, koje su bezobrazne.

Najbolje rešenje je ADSL od 24MB i IPTV. Gde ima telefona, mora da ima i toga. Doduše, za situaciju na ostrvima i drugim malo zabačenijim terenima nemam pojma, kako situacija izgleda. Ako ćeš mobilni internet preko kartice, proveri da li imaš u svom kraju ponudu Winda i Vodafona. Povoljniji su od Cosmotea.

• 0

#634 eleniko

eleniko
  • Members
  • 26 posts

Posted 21 April 2018 - 21:51

Ma nema bre ovde to, ostrvo 4 sata od kopna, ADSL jedva u glavnom gradu - u ovom selu nema. Isto nema ni Wind, Vodafone isto tesko, znaci mora Cosmote.

• 0

#635 akiro

akiro
  • Members
  • 1,088 posts

Posted 22 April 2018 - 12:36

Ma nema bre ovde to, ostrvo 4 sata od kopna, ADSL jedva u glavnom gradu - u ovom selu nema. Isto nema ni Wind, Vodafone isto tesko, znaci mora Cosmote.

Baš zahebana situacija. Znači minimum interneta i samo lokalna televizija preko zemaljskih antena. Ili preskupi satelitski internet i (u Grčkoj) takođe preskupi Total TV. Na duži boravak znači poprilično odvajanje od civilizacije. A kod nas za smešne pare imaš 4G internet do 150GB mesečno uz maksimalnu brzinu za smešne pare a još malo pa će pokrivati i vrške čuke. Da ne kažemo da 6GB mobilnog 3G interneta plaćaš oko 500 RSD mesečno, a pokriva maltene svaku rupu. Stvarno smo po pitanju interneta daleko ispred Grka (na žalost, ne i po drugim civilizacijskim pitanjima). Pošto radim preko interneta, srećan sam da se nismo odlučili za ostrvo (a bilo je i to u razmatranju pa palo u vodu zbog troškova trajekta i drugih komplikacija).

Šta da ti kažem, imaćeš tokom boravka intenzivan dodir sa prirodom. Ostaje ti WiFi u glavnom gradu ostrva ili da vidiš kakve su opcije sa internet i mobilnim karticama iz drugih EU-zemalja sa prihvatljivijim cenama. Unutar EU je ukinut roaming, mada tu ima nekih začkoljica i treba se dobro raspitati šta i koliko može bez dodatnih troškova. Možda ti je Bugarska usput, verovatno su im cene kartica povoljnije od grčkih.

Ima navodno i neka opcija da zezneš Total TV. Uzmeš ga u Srbiji, ovde ti ga ovlašćeni instalater aktivira i plaćaš ovdašnje cene, a onda skineš opremu i odneseš u inostranstvo. Navodno su to neki gastosi odradili. Treba se i tu raspitati, ali mislim da preko satelitskog prijemnika za razliku od IPTV-a ne mogu da te prate da li si ih zeznuo i "snašao" se za povoljniju ovdašnju opciju.

Ako ti je samo za viber-komunikaciju i čitanje vesti biće ti , uostalom, i Cosmoteova ponuda dovoljna. Kako god, uživaj na svom ostrvu. To je ipak jedinstven doživljaj i ugođaj. :)

• 0

#636 Green23

Green23
  • Members
  • 1,152 posts

Posted 22 April 2018 - 13:43

Ima navodno i neka opcija da zezneš Total TV. Uzmeš ga u Srbiji, ovde ti ga ovlašćeni instalater aktivira i plaćaš ovdašnje cene, a onda skineš opremu i odneseš u inostranstvo. Navodno su to neki gastosi odradili. Treba se i tu raspitati, ali mislim da preko satelitskog prijemnika za razliku od IPTV-a ne mogu da te prate da li si ih zeznuo i "snašao" se za povoljniju ovdašnju opciju.

Nema tu šta da zezneš Total TV, oni ga zbog takvih stvari i prodaju, da naši ljudi koji su napolju imaju naše kanale.

• 0

#637 akiro

akiro
  • Members
  • 1,088 posts

Posted 22 April 2018 - 14:27

Nema tu šta da zezneš Total TV, oni ga zbog takvih stvari i prodaju, da naši ljudi koji su napolju imaju naše kanale.

Cene i izbor programa kod nas i za Grčku se dobrano razlikuju. Tako da, ako ga ovde zvanično instaliraš, odnosno aktiviraš, pa odneseš preko, zeznuo si ih. :kece:

• 0

#638 Green23

Green23
  • Members
  • 1,152 posts

Posted 22 April 2018 - 15:57

Mislim da ne kapiram :D Ti plaćaš Total TV-u pretplatu, a sad da li gledaš ovde ili u nekoj zapizdini, ne vidim šta njih briga :D

• 0

#639 akiro

akiro
  • Members
  • 1,088 posts

Posted 22 April 2018 - 22:38

Mislim da ne kapiram :D Ti plaćaš Total TV-u pretplatu, a sad da li gledaš ovde ili u nekoj zapizdini, ne vidim šta njih briga :D

U "zapizdini", bar ako je van naših granica, imaju drugi cenovnik i sve naplaćuju skuplje, a dobijaš znatno manji broj programa.

• 0

#640 eleniko

eleniko
  • Members
  • 26 posts

Posted 23 April 2018 - 07:56

Baš zahebana situacija. Znači minimum interneta i samo lokalna televizija preko zemaljskih antena. Ili preskupi satelitski internet i (u Grčkoj) takođe preskupi Total TV. Na duži boravak znači poprilično odvajanje od civilizacije. A kod nas za smešne pare imaš 4G internet do 150GB mesečno uz maksimalnu brzinu za smešne pare a još malo pa će pokrivati i vrške čuke. Da ne kažemo da 6GB mobilnog 3G interneta plaćaš oko 500 RSD mesečno, a pokriva maltene svaku rupu. Stvarno smo po pitanju interneta daleko ispred Grka (na žalost, ne i po drugim civilizacijskim pitanjima). Pošto radim preko interneta, srećan sam da se nismo odlučili za ostrvo (a bilo je i to u razmatranju pa palo u vodu zbog troškova trajekta i drugih komplikacija).

Šta da ti kažem, imaćeš tokom boravka intenzivan dodir sa prirodom. Ostaje ti WiFi u glavnom gradu ostrva ili da vidiš kakve su opcije sa internet i mobilnim karticama iz drugih EU-zemalja sa prihvatljivijim cenama. Unutar EU je ukinut roaming, mada tu ima nekih začkoljica i treba se dobro raspitati šta i koliko može bez dodatnih troškova. Možda ti je Bugarska usput, verovatno su im cene kartica povoljnije od grčkih.

Ako ti je samo za viber-komunikaciju i čitanje vesti biće ti , uostalom, i Cosmoteova ponuda dovoljna. Kako god, uživaj na svom ostrvu. To je ipak jedinstven doživljaj i ugođaj. :)

iskreno receno internet mi treba samo za mail, viber, whatsapp i slicno, eventualno pogledam neki forum, pa sve to puta 2, za mene i zenu. TV ne gledam ni u srbiji a mislim da cu se i ovde zadovoljiti da povremeno pogledam neki portal sa vestima, ako se bas desi nesto vazno tako mi ni total TV ne treba. sa trece strane moja zena planira da ostane 3-4 meseca godisnje, ja ne - barem dok ne smislim neki daljinski posao. ako ubijem 6 nedelja godisnje puna kapa.

realno to sto nudi cosmote ce mi biti OK, pogotovo sto na 100m od kuce imam tavernu u kojoj je pristojan net i sto toga ima i po drugim mestima na ostrvu, tako da cu preziveti. mislim cak i sada prezivljavam na razne nacine (sta mislis odakle pisem ovo)...

• 0

#641 akiro

akiro
  • Members
  • 1,088 posts

Posted 23 May 2018 - 09:37

Drage kolege "Grci" i wannabee-Grci,

prošle godine je supruga polomila nogu u Grčkoj i imali smo ceo niz peripetija i troškova vezanih za to, ne računajući umanjen doživljaj boravka u Grčkoj. Ove godine ne krećemo bez putnog zdravstvenog osiguranja.

I tu kreću peripetije. Nazvali smo niz osiguranja i dobili kod svih otprilike grubu informaciju - samo vi platite i biće sve u redu. Na retko koje pitanje umeju konkretno da odgovore. Ili se svodi na pozvacete u slučaju potrebe call centar pa ćete videti dalje ili da se sami raspitujemo, koji grčki lekar priznaje osiguranje. Znamo da niz "vračeva" (to valjda na ruskom ili bugarskom znači lekar) u Polihronou priznaje srpska zdravstvena osiguranja, međutim loše iskustvo sa lekarima na Kassandri i u Nea Moudaniji prošle godine kao i saveti poznanika Grka govore da za bilo šta ozbiljnije treba odmah zapaliti za Solun. Treba izbegavati i Polygiros, iako slovi za kao neki lokalni centar.

Čak ni varijanta plaćanja ne pomaže obzirom da Grci imaju problem sa engleskim. Na poziv kod (po sajtu) eminentne privatne klinike za ortopedske i sportske povrede sa "svetski obrazovanim i poznatim lekarima" smo od sestara na telefonu (izmenjalo ih se dve-tri dok jedna napola nije razumela) dobili broj laboratorije za krvne analize. Pravi odgovor kad imaš prelom noge, nema šta, ortopedska klinika te prosledi laboratoriji. Valjda je teško razumeti šta znači broken leg.

Elem, da li je neko imao nesreću da koristi u Grčkoj neko naše zdravstveno osiguranje i da li iko zna neko osiguranje, koje daje preciznije informacije (tipa da li će hitna pomoć da vozi osiguranike u Solun a ne do prvog lokalnog "vrača"). Za sada će jedino agent Uniqe da napravi fiktivnu polisu pa da se raspita (a bez broja polise ni on ne može da dobije informacije).

Da li iko ima neka iskustva sa tim pitanjem?

Hvala unapred.

• 0

#642 nokia666

nokia666
  • Members
  • 25 posts

Posted 25 May 2018 - 22:50

Caos, 

aj' da podelim moje iskustvo - nije Grcka nego Turska, al je isti princip, samo sam jednom koristio putno zdravstveno, i prica je iz 2011 ili 2012. Klinac mi je imao neki stomacni virus. Prva 2 dana smo ga sami lecili u hotelskoj sobi, kad je djavo odneo salu, pozvali osiguranje, ispricali telefonom, oni su nam nasli bolnicu (sto se poklopilo i sa bolnicom koju su nam preporucili na rercepciji). Pozvali bolnicu, dosli su po njega autom, zena je otisla sa njim, ponela polisu i pasos, u bolnici su proverili polisu, pa na pregled kod doktora, uradili lab analize, dali infuziju i lekove za terapiju i vratili nazad kolima. Nista nismo platili. Po uslovima toga osiguranja do 150e placas sam u inostranstvu, pa refundiras kad se vratis, preko tog iznosa osiguranje pokriva automatski i nemas nikakvog dodira sa parama, tj nista ne placas, tako da je ocito sve bilo preko 150e. Iz ove price sam zadovoljni korisnik osiguranja i uplacivao sam do proletos.

Proletos sam se odlucio za konkurenciju jer banka u kojoj sam daje kobojagi besplatno putno osiguranje za neki broj dana na godisnjem nivou, a to proveravaju tako sto gledaju pecate u pasosu, pa ti u inostranstvu platis (a moze da bude i veci iznos...) i posle dokazujes da nisi presao taj broj dana...da ne psujem sad, pa smo otisli kod konkurencije. Proletos sam nezadovoljan klijent jer ti banka "poklanja" nesto sto ne mozes da iskoristis (a postoji kod konkurentskih banaka), ali kako vidim ti ides direknto kod osiguranja, placas polisu tako da neces imati taj problem.

Javi na PP ako nesto treba, Svako dobro

Drage kolege "Grci" i wannabee-Grci,

prošle godine je supruga polomila nogu u Grčkoj i imali smo ceo niz peripetija i troškova vezanih za to, ne računajući umanjen doživljaj boravka u Grčkoj. Ove godine ne krećemo bez putnog zdravstvenog osiguranja.

I tu kreću peripetije. Nazvali smo niz osiguranja i dobili kod svih otprilike grubu informaciju - samo vi platite i biće sve u redu. Na retko koje pitanje umeju konkretno da odgovore. Ili se svodi na pozvacete u slučaju potrebe call centar pa ćete videti dalje ili da se sami raspitujemo, koji grčki lekar priznaje osiguranje. Znamo da niz "vračeva" (to valjda na ruskom ili bugarskom znači lekar) u Polihronou priznaje srpska zdravstvena osiguranja, međutim loše iskustvo sa lekarima na Kassandri i u Nea Moudaniji prošle godine kao i saveti poznanika Grka govore da za bilo šta ozbiljnije treba odmah zapaliti za Solun. Treba izbegavati i Polygiros, iako slovi za kao neki lokalni centar.

Čak ni varijanta plaćanja ne pomaže obzirom da Grci imaju problem sa engleskim. Na poziv kod (po sajtu) eminentne privatne klinike za ortopedske i sportske povrede sa "svetski obrazovanim i poznatim lekarima" smo od sestara na telefonu (izmenjalo ih se dve-tri dok jedna napola nije razumela) dobili broj laboratorije za krvne analize. Pravi odgovor kad imaš prelom noge, nema šta, ortopedska klinika te prosledi laboratoriji. Valjda je teško razumeti šta znači broken leg.

Elem, da li je neko imao nesreću da koristi u Grčkoj neko naše zdravstveno osiguranje i da li iko zna neko osiguranje, koje daje preciznije informacije (tipa da li će hitna pomoć da vozi osiguranike u Solun a ne do prvog lokalnog "vrača"). Za sada će jedino agent Uniqe da napravi fiktivnu polisu pa da se raspita (a bez broja polise ni on ne može da dobije informacije).

Da li iko ima neka iskustva sa tim pitanjem?

Hvala unapred.

• 0