Jump to content


Photo
- - - - -

Kupovina stana na moru u Grckoj


  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#1 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 05 September 2014 - 13:26

Vidim da se vec govorilo o kupovini stanova u Grckoj, pa mozda ne bi bilo lose da postoji posebna tema.

 

Gledali smo sad na Halkidikiju nekoliko apartmana na prodaju i bas smo fino zagrizli. Uskoro cemo pokrenuti proceduru kupovine.

U jednom naselju gde smo gledali, 3 porodice iz Srbije imaju stan u istom objektu (koji ima oko 30 stanova, apartmana), ali ne stigosmo da ih pitamo vise, jer je agent bio sa nama.

Ima li neko da je prosao tu celu proceduru da da bilo kakav savet? Mi bismo ga iznajmljivali, ne bi ziveli tamo.


  • 0

#2 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 September 2014 - 14:32

To je interesantna tema, vidim da se mnogi interesuju s obzirom da su cene jako pale. Mislim da su tu 2 stvari najbitnije: pod kojim uslovima ne-EU osoba moze kupiti nekretninu u Grckoj i koliko se placa porez na imovinu. Ako ima nekih zackoljica cenim da se kriju u jednoj od te dve stvari. Inace ne znam nista na tu temu, ali me isto interesuje onako iformativno :)


  • 0

#3 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 05 September 2014 - 15:16

S obzirom da smo mi gledali more (ne vece gradove) cene nisu nimalo niske, ali su realne. Odustali smo od kupovine manjeg stana u Beogradu zbog malih cena izdavanja i uopste pitanja izdavanja i problema koje to nosi sa sobom.

 

Stan koji mi planiramo da kupimo je u zgradi iz 2010., nikad nije useljen, vlasnici ostalih stanova su grci i vecinom rusi. U pitanju je stambeni kompleks od 3 zgrade sa zajednickim bazenom, igralistem za decu, delom za rostilj. Kompleks ima svog bastovana koji sredjuje cvece i zelenilo.

U stanu je nova kuhinja i ormani u sobama, u kuhinji postoji aspirator, a oni stavljaju i sporet i frizider.

 

U pitanju je mezoneta (stan na 2 sprata), povrsine 75m, cena je 78.500 EUR. Nalazi se 100m od mora u mestu koje ce se tek turisticki razvijati, sto ne znaci da vec ne postoji turizam u njemu.

 

Ostali troskovi su:

 

3% porez na prenos (23% je za nove stanove) - u nasem slucaju racuna se na prijavljenu cenu od 55.000 EUR

Advokat 850 eur

Notar 2-3%

Provera nekretnine 350 EUR

Upis u katastar je oko 400 EUR

Sudski tumac, otvaranje PIB itd... je par stotina evra

 

Mislim da nisam nesto zaboravila.


Edited by Nataly14, 05 September 2014 - 15:24.

  • 1

#4 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 05 September 2014 - 15:39

Koliko vidim, cene su u rasponu 600-1200 eur/m2 najcesce. Uglavnom objekti sa dva sprata.

 

941 € / τ.μ

 

732 € / τ.μ

 

822 € / τ.μ

 

1.000 € / τ.μ

 

743 € / τ.μ

 

Kljucno pitanje je - kolika je godisnja dobit od izdavanja i koliko je ona sigurna?

 

PS. Po mom misljenju, kupovina u Beogradu je promasena investicija. Beograd u ovim vremenima ni pod razno.


  • 1

#5 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 September 2014 - 16:46

@Nataly14

 

Ja nisam ni rekao da su cene niske nego da su pale mada ako su ove cene od ca 1000 Eur/kvm onda to definitivno i jeste nisko osim ako nije neka beznadezna zabit. Jel ste se raspitivali o uslovima pod kojima ne-EU rezident sme da kupi nekretninu u Grckoj?


  • 0

#6 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 September 2014 - 16:54

Koliko sam na brzinu uspeo da nadjem, minimalna cena nekretnine u Grckoj na osnovu cije kupovine se stice residence permit je 250k EUR. 


  • 0

#7 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 05 September 2014 - 17:18

... osim ako nije neka beznadezna zabit.

 

Nije u pitanju nikakva beznadezna zabit. Svi stanovi koje sam postavio nalaze se u manjim gradovima na obali Egejskog mora.

 

732.png   

 

743.png

 

1000.png  

 

Problem moze nastati samo u pogledu stanja grckog turizma ovih dana  :)

 


  • 0

#8 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 05 September 2014 - 17:38

Ovi linkovi su za objekte koji su na Kasandri, gde je niza cena izdavanja nego na Sitoniji npr. Na Kasandri pojedinacni objekti uzimaju oko 6.000 za sezonu, pretpostavljam i vise ako su u novijim zgradama, blizu mora, imaju bazen itd...

 

Izdaju se oko 4 meseca u godini. Troskovi godisnji (za nas stan konkretno) su 500-600 eur. Ovde spada struja, voda, odrzavanje bazena, godisnji porez itd...).

 

Nasi drzavljani nemaju ogranicenja po pitanju kupovine nekretnine u Gr.


Edited by Nataly14, 05 September 2014 - 19:49.

  • 0

#9 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 07 September 2014 - 00:30

Izgleda da nema mnogo veze što je za mnogobrojne stanove u novim, lijepim zgradama, kojih je najviše na budvanskoj rivijeri, interesovanje slabo. Prodato je ove godine svega desetak.

Velika ponuda i slaba kupovna moć nekadašnje srednje klase, uslovili su i pad cijena. Ali, ne mnogo. U Budvi se ta cijena "drži“ do 1.900 eura po kvadratnom metru i malo podalje od plaža. Kada "zamiriše“ keš, može i malo niže.

Doskora najveće interesovanje dolazilo je od Rusa, ali je i te kako splaslo. Sada svoje vile i stanove prodaju i Rusi koji su ih kupili u vrijeme "invazije“ 2007. i 2008. godine i to po znatno nižim cijenama.

U agencijama koje se bave prometom nekretnina ističu da je ekonomska kriza jedan od glavnih razloga za slabu prodaju. No, tu je još jedan razlog: nerealne cijene koje su važile prije dvije-tri godine, odbile su i one koji bi htjeli ovde da trguju. U vrijeme "najezde“ mahom ruskih investitora, kvadratni metar stana koštao je od 3.000 do 8.000 eura. Prodaja je išla veoma dobro, pa su, vidjevši veliku zaradu u tom poslu, mnogi gradili intenzivno i prekomjerno.    >>>


  • 0

#10 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 07 September 2014 - 12:29

Ovi linkovi su za objekte koji su na Kasandri, gde je niza cena izdavanja nego na Sitoniji npr. Na Kasandri pojedinacni objekti uzimaju oko 6.000 za sezonu, pretpostavljam i vise ako su u novijim zgradama, blizu mora, imaju bazen itd...

 

Izdaju se oko 4 meseca u godini. Troskovi godisnji (za nas stan konkretno) su 500-600 eur. Ovde spada struja, voda, odrzavanje bazena, godisnji porez itd...).

 

Nasi drzavljani nemaju ogranicenja po pitanju kupovine nekretnine u Gr.

Mozes li mi reci kako si ovo izracunala.Po meni, samo godisnji porez zavisno od kvadrature,starosti stana,zone...bi trebao iznositi ovoliko na godisnjoj bazi?


  • 0

#11 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 07 September 2014 - 18:24

Ne moze to da se izracuna unapred tako lako, jer bas kao sto kazes zavisi od dosta faktora. Ova cifra je na osnovu racuna ljudi koji zive u tom kompleksu (imaju identicnu kvadraturu) i na osnovu Srba koji u susednom mestu placaju nesto manje od ovog iznosa.


  • 0

#12 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 08 September 2014 - 09:57

Nasi drzavljani nemaju ogranicenja po pitanju kupovine nekretnine u Gr.

 

Jel moze neki link ka toj informaciji da nasi drzavljani nemaju ogranicenja po pitanju kupovine nekretnine u Grckoj? Ja gde god da pogledam pise da je za kupovinu nekretnine potrebna boravisna dozvola, a ona se moze dobiti po vise osnova medju kojima su zaposlenje, brak itd, ali i kupovina nekretnine u vrednosti od minimum 250k EUR. Znaci, definitivno ne moze svaki drzavljanin Srbije da ode i kupi stan on 70k Eur. Osim ako ima nesto sto ja ne znam pa sam zato i zamolio da se postavi neki link ka tome.


  • 1

#13 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 08 September 2014 - 14:14

Gde ste procitali informaciju da MORA boravisna pre kupovine nekretnine?
Boravisna dozvola se dobija za nekretnine preko 250.000, to je tacna informacija. Ali ako tamo nemate nameru da provedete vise od onoga koliko dozvoljava boravak u zemljama EU, onda vam boravisna ne treba.


  • 0

#14 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 08 September 2014 - 15:37

Problem je sto grcki zakon nalazim samo na grckom, a na raznim sajtovima se moze procitati da se zahteva residence permit ili drugi dokaz o legalnom boravku u Grckoj. Na primer ovde http://www.rechtsanw...-nationals.html

 

...

10) a residence permit or other document, which proves that the purchaser resides legally in Greek territory.

...

 

E sad, tacno je da nigde ne pise da se ne moze sa sengen (90 u 180) vizom kupiti, ali deluje cudno da to dozvoljavaju s obzirom da kao vlasnik imas ogranicen boravak koji lako mozes da izgubis. Priznaces da deluje malo apsurdno da mozes posedovati nekretninu u zemlji, a da ne mozes uci u nju sto lako moze da se desi ako prekoracis 90 u 180. Zato sam pitao da li postoji neki link gde se moze procitati kakva je procedura u ne-EU slucaju.


  • 0

#15 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 08 September 2014 - 16:45

 

 

 

E sad, tacno je da nigde ne pise da se ne moze sa sengen (90 u 180) vizom kupiti, ali deluje cudno da to dozvoljavaju s obzirom da kao vlasnik imas ogranicen boravak koji lako mozes da izgubis. Priznaces da deluje malo apsurdno da mozes posedovati nekretninu u zemlji, a da ne mozes uci u nju sto lako moze da se desi ako prekoracis 90 u 180. Zato sam pitao da li postoji neki link gde se moze procitati kakva je procedura u ne-EU slucaju.

Mozda je apsurdno, ali zasto bi to bio problem Grcke? Na tebi je da ispunjavas uslove za kratkotrajni boravak, a ne na njima da ti isti omogucavaju ne bi li posedovao nekretninu. Stalna boravisna dozvola ti nije neophodna (ni za komercijalne ni za rezidencijalne nekretnine), tj. drzavljanstvo nije preduslov posedovanju imovine u Grckoj (moras imati racun u Grckoj i nekakav poreski identifikacioni broj), kao ni recimo u Spaniji, Francuskoj itd. Kako i da li ces da regulises status u zemlji je na tebi. 


  • 1