Jump to content


Photo
- - - - -

Ustedjevina i investicija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 August 2014 - 23:50

@zoran59: ako ti nije tesko, otvori novu temu sa pitanjem gde uloziti. Mene i dalje nije jasno zasto bi neko ko zivi u Americi pisao "Ja najozbiljnije pratim pdf i pitam se gde da ulozim zivotnu ustedjevinu (u Srbiji)".

 

Otvorio si temu koja vise spada na nekakvu Filozofiju nego na Ekonomiju.

 

Radi se o tome da, u odredjenoj fazi zivota, to vise nije "investicija" - u smislu da ces dobiti neki povrat na ulaganje - nego "trosak," na nacin da ces dobiti robu ili uslugu za odgovarajucu sumu.

 

Deci (familiji) u Srbiji savetujem da beze dok mogu - mada im nije potreban moj savet, vide i sami. Onima koji ostaju, savetujem da kupe kucu u USA.

"Lupicu" okrugle cifre, radi primera. Za $100 000, u ovom delu Teksasa, mozes kupiti kucu od 80 do 150 kvadrata, mozes je rentovati za oko $1000/mesecno. Za iste pare, mozes kupiti pristojan stan na Balkanu, i jos ce te kostati da u njemu zivis... Po mojoj logici - pa uzmi rentu $1000, pa placaj rentu $350 za stan na Balkanu...

 

Zasto ja ne sledim sopstveni savet?

Zato jer mi nije sila.

Necu da se bakcem sa stanarima, ugovorima, agencijama i sto drugih problema. Hocu da na miru prozivim starost.

A zasto Srbija?

Jevtino, brate. Moja zena bi htela na Jadran, na obalu. Medjutim, za istu cenu mogu da kupim mali stan u Zadru ili Splitu - ili finu kucu u Vojvodini. A posto se bavim hobijima koji zahtevaju prostor, kuca mi je povoljnija.

 

Molim te da uocis: ovo nije prodavanje pameti ili univerzalni savet, ovo je samo za "sopstveno dupe."

Ne bih razmisljao o kuci u Srbiji da moram da brinem gde ce dete u skolu ili tako nesto. Ako imas malu decu ili trazis posao, sigurno je bolji Novi Sad ili Philadelphia nego neko selo. Ali, kad ti se zivot polako svodi na to da igras sah i krpis stare motocikle, neki mali gradic je jevtiniji, laksi i bolji.

 

Nadam se da sam odgovorio.


Edited by zoran59, 14 August 2014 - 00:05.


#2 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 14 August 2014 - 05:05

Okej, sad si odgovorio i objasnio. Tvoj cilj nije da investiras u nekretninu da bi na tome nesto zaradio nego ti je cilj da nadjes mesto gde da se skrasis/penzionises. Shvatam da zelis da kupis sopstvenu kucu da te ne bi selili i da imas prostora za hobije. I shvatam da se tebi vise svidja Vojvodina a tvojoj supruzi Jadran, mada ne znam kakve su medicinske usluge za starije osobe ni na jednom ni na drugom mestu.

 

Ali sta ces da radis sa drugim parama koje imas? Pretpostavljam da nisi ustedeo pare jedino ili za kucu u Vojvodini ili za stan na Jadranu, nego da imas jos nesto para. Znaci, i kad kupis tu nekretninu, ostace ti para. Te pare ce valjda donositi dodatne prihode, uz "social security". Gde ces te pare da investiras?



#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 August 2014 - 18:27

Pa, imamo vec temu Investicioni portfolio...

 

Mislim da je ovako nesto individualna odluka,  i uvek zavisi o situaciji.

Ja sam imao srecu da zararadjujem vise nego je neophodno za goli zivot, ali nisam bogatas, a nisam ni ekonomista. Nemam para da trgujem fabrikama ili soliterima.

Kupovina stana u Zagrebu je ocito bila veliki promasaj.

Inace, ovde u USA sam to prepustio profesionalcima. Otvorio sam IRA racun (=Individual Retirement Account). Po americkim propisima, na pare uplacene u takav namenski racun se izuzimaju od osnovice za porez na dohodak. Dakle, malo sam ustedeo na porezu. Do tih para mogu kad hocu, ali ako ih uzmem pre 60. godine, platicu porez na njih. Nakon te dobi, postoje razne opcije. To je citava nauka, zato ne bih da dajem savet - i ja pitam ljude kojima je to posao.

 

Kao i bankovni racun, IRA mozes da otvoris u razlicitim bankama ili investicionim firmama.  Moj izbor je Lincoln ( https://www.lfg.com/...PS_Google010105 ). Uveren sam da ima i boljih i losijih, no zadovoljan sam - oni uspevaju da ostvare oko 10% godisnje "return on investment" - dakle, svake godine mi vrednost uloga raste 10%, cak i da te godine nista ne uplatim. I tako vec par decenija...

A to je puno bolje, jednostavnije i profitabilnije nego obicna stednja.

 

Pogotovu meni, koji sam totalni amater medju ajkulama.

Jedna zena koju poznajem, kupila je '90-ih kucu u Dubrovniku, usred rata i bombardovanja. Jevtino. Nakon zavrsetka rata, kad je turizam opet krenuo, zaradila je na njoj 500 %. No, ko ce ga znati - da je kuca bila pogodjena, propalo bi sve.

 

Zato, ja sam pogresna adresa za ta pitanja. Nisam se proslavio pamecu ili lukavstinama, pa neka to rade ljudi kojima je to posao. :)

 



#4 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 16 August 2014 - 16:53

Zoki, da primetim kao i orisni, da li si razmisljao o tome da ces (i supruga) morati da prihvatis trenutno stanje u zdravstvu ili uslove u slucaju da se neko od vas razboli. I to ne govorim o nekoj tezoj bolesti, operacijama, itd. Koliko sam upucena zbog svojih u familiji, tamo je potrebno i po vise meseci zakazivanje pregleda i uslovi u pojedinim bolnicama su katastrofa. Reci ces, znam ja, mogu da platim i idem u privatne ustanove, ali imaju neke cudne sisteme ako ti zatreba da ides u drzavnu bolnicu. Mora da se slede neka njihova pravila, ja bi se prepala od stresa da moram svaki put tako. Ne bih da sam negativac, da ti kvarim, dobro ces ti to razmisliti, verujem. Razumem te, lepo je u Vojvodini, daljine nikakve za nas koji smo navikli na velike razdaljine. Verujem da se za jako jeftino moze kupiti lepa kucica sa bastom, imaces dovoljno za lep zivot. Ja bih samo pre toga razradila neki plan za lekare, bolnice, uslove u slucaju da me nesto strefi. Mora se i o tome razmisliti, ne samo o kucici u cvecu sa belom ogradom. Izvini, ovo je na ekonomiji, sad videh, ali necu da brisem

#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 August 2014 - 23:35

Nije to tako velika nauka kao sto na prvi pogled izgleda...

 

... Choosing the best international health insurance should be near the top of your to-do list.

.....

 As international health insurance can be a complex product to buy, we are here to help you find the product that suits your needs. With a big choice of products available our service will quickly get you covered.

...

  http://www.medibroker.com/

 

Ima toga dosta...

Za mnoge zemlje (nisam siguran u koju grupu Srbija spada - pricali su mi neki sa iskustvima iz Juzne Amerike i jugoistocne Azije), uobicajeno je da platis, a onda trazis povrat novca od osiguranja.

 

Onda, velika razlika je u cenama. Tako ispadne da, ako imas 10% "deductible" - isto te kosta, iz dzepa, neka usluga u Srbiji ako platis cash ili u USA sa osiguranjem.

Znam par Balkanaca koji su leteli u domovinu da srede zube, jer im je to i sa cenom avionske karte bilo jevtinije nego da to urade ovde.

Za hitne slucajeve, verujem da u Srbiji jednako dobro vade zub ili namestaju slomljenu nogu kao i bilo gde u svetu. A za neku uslugu koja ne postoji u Srbiji ili se dugo ceka (mislim na neku najmoderniju tehnologiju koje tamo nema na svakom cosku), postoji avion i moze se obaviti ovde. Naravno, nadam se da mi takva nece trebati.

Imam dugogodisnje iskustvo u zdravstvu, pa znam koga pitati i kako dogovoriti. Meni je to verovatno jednostavnije nego nekome ko se sa tim nije bavio.

 

 

Ono u cemu u uvodnom postu nisam bio jasan:

za mene, "investicija" je kad negde ulozis pare i ocekujes da od toga zaradjujes. U slucaju nekretnine u kojoj zivis, to je kad povoljno kupis pa docnije skupo prodas.

U mojem slucaju, kupovina sledece kuce nece biti "investicija" nego ce spadati u "zivotne troskove." I tu je moj interes da platim cim manje, a dobijem cim vise - a Srbija mi to nudi, u poredjenju sa vecim delom sveta.

 

I, kao sto sam vec napisao, ovo su subjektivna razmisljanja, a nikako univerzalna pravila.

Imam drugara koji je otisao u Australiju, svega par godina nakon sto sam ja otisao u USA. Njegov sin, vec rodjen u AUS, je ozenio Indonezanku. Tako, taj drugar upravo ovih dana seli za Indoneziju. Otkrio je da u vrlo pristojnom delu Jakarte moze da kupi kucu za 1/4 cene njegove u Sidneyu, a za samo $200/mesecno moze da zaposli spremacicu, kuvaricu i bastovana.

Razlicito i subjektivno.

 

Osnovni nesporazum je bio to sto je Orisni mene pitao za investiciju, a ja vise brinem o troskovima... :)


Edited by zoran59, 16 August 2014 - 23:43.


#6 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 17 August 2014 - 21:25

Moj izbor je Lincoln ( https://www.lfg.com/...PS_Google010105 ). ... oni uspevaju da ostvare oko 10% godisnje "return on investment"

Sanse da su oni protekle decenije ostvarili 10% godisnje na tvoje pare su jako, jako male! Jesi li nekad gledao u izvestaje koje ti daju o stanju na tvom racunu?

 

Tvoje su pare tako da mozes da radis sta hoces sa njima. Ali da sam ja na tvom mestu, i da me ne zanima da sam investiram, gledao bih da nadjem nekoga ko nudi jeftinije i bolje usluge nego ti Lincoln Financial. O tome sta kod njih ne valja mozes citati neke primere ako guglas "site:bogleheads.org lincoln financial advisors". Sve i da ti uzimaju samo 1-2% godisnje, ti ces kod njih investirati barem jos par godina pre penzije i onda par decenija tokom penzije, sto znaci da ti mogu uzeti vise od pola svih tvojih para. No, dobro, pare su tvoje, tako da ti sam odlucujes. Samo nemoj da nasedas na pricu da oni "garantuju" 10% godisnje ili da su zaista toliko doneli u poslednjih 10 godina, i nemoj da siris takve price po netu.

 

Ja razumem da ti najvise brines o troskovima za kucu (i drugim troskovima koje bi imao ako se penzionises u Srbiji), ali mene je zanimalo i to kako ces da investiras te pare u Americi koje ne potrosis za kucu u Srbiji. Kako ces da prebacujes pare iz Amerike u Srbiju?


Edited by orisni, 17 August 2014 - 21:30.


#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 18 August 2014 - 02:08

Sanse da su oni protekle decenije ostvarili 10% godisnje na tvoje pare su jako, jako male! Jesi li nekad gledao u izvestaje koje ti daju o stanju na tvom racunu?

 

Tvoje su pare tako da mozes da radis sta hoces sa njima. Ali da sam ja na tvom mestu, i da me ne zanima da sam investiram, gledao bih da nadjem nekoga ko nudi jeftinije i bolje usluge nego ti Lincoln Financial. O tome sta kod njih ne valja mozes citati neke primere ako guglas "site:bogleheads.org lincoln financial advisors". Sve i da ti uzimaju samo 1-2% godisnje, ti ces kod njih investirati barem jos par godina pre penzije i onda par decenija tokom penzije, sto znaci da ti mogu uzeti vise od pola svih tvojih para. No, dobro, pare su tvoje, tako da ti sam odlucujes. Samo nemoj da nasedas na pricu da oni "garantuju" 10% godisnje ili da su zaista toliko doneli u poslednjih 10 godina, i nemoj da siris takve price po netu.

 

Ja razumem da ti najvise brines o troskovima za kucu (i drugim troskovima koje bi imao ako se penzionises u Srbiji), ali mene je zanimalo i to kako ces da investiras te pare u Americi koje ne potrosis za kucu u Srbiji. Kako ces da prebacujes pare iz Amerike u Srbiju?

 

Nisam ekonomista, malo znam o tome. Imam prijatelja koji je "accountant" (kako se to "naski" kaze?) koji mi svake godine izracunava "tax return" i njemu prosledjujem sve finansijske papire. Igramo sah i tenis, ja njega bijem u sahu a on mene u tenisu. On meni finansijsku analizu ne naplacuje, a ja za uzvrat njemu servisiram motocikl, posto je to meni hobi i razumem se u to. Vozamo se cesto zajedno.

On mi je rekao da imam 10% "growth." Niko i nigde mi nije rekao da je to "garantovano." Moze se desiti i da izgubim... "Lincoln" je velika firma, ali, koliko sam razumeo, u njoj pojedini agenti rade samostalno. Kakva je tacno struktura firme, ne znam. Moj agent se pohvalio da je u godinu dana kupio i prodao deonice Tesle (elektricni automobili), baratajuci i mojim parama, i dobro zaradio. Nemoj da me drzis za rec, moguce je da se varam, ali mislim da su u trenutku prodaje te deonice vredele 270% cene po kojoj su se pojavile na berzi.

Na nekim drugim transakcijama je izgubio, i time se nije hvalisao... ;)

U Lincolnu imam i IRA i posebni "investment account" - na ovaj poslednji placam porez, na IRA ne placam.

I pitanje je - za strucnjake, ne za klijente - je li pogresio, hoce li deonice Tesle i dalje rasti, ili je dobro sto ih je prodao.

 

Uglavnom, zadovoljan sam, i imam nameru da ga ostavim da i dalje barata s mojim parama. Ako imas ideju ili savet kako bi bilo bolje/isplativije, rado cu cuti/procitati.

 

 

Ovo drugo pitanje, o prebacivanju para, je i meni zanimljivo. Nekada, prilikom posete, nosio sam cash. Otkako su se pojavile ATM masine, jednostavnije mi je da nosim karticu. Posto sam totalni amater, bilo mi je otkrice da mogu da koristim americku karticu u ATM u domovini.

Kad sam kupovao stan, uradio sam direktni "bank transfer" - samo zato jer sam dobro poznavao vlasnicu stana i imao poverenje. Inace ne bih to uradio, jer bi neko drugi mozda uzeo pare, a papire i stan ne bi dao.

Prilikom nedavnih poplava, posto je rodjakinja morala da bezi, nisam nekoliko dana mogao da stupim u kontakt s njom i trazim njene brojeve racuna, pa sam ekspres-postom poslao cek. Sranje - trebalo je vise nedelja da se banke dogovore, cek "kliruje" i da ona dobije pare.

 

I ovde, zanima me da li neko zna kako to ide brze/bolje/jevtinije.



#8 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 18 August 2014 - 17:12

On mi je rekao da imam 10% "growth."

Kao sto rekoh i pre, nije apsolutno nemoguce, ali su sanse jako jako male. Sve i da si imao 10% godisnje u proteklih 10 godina, Lincoln Financials je morao da te stavi u neke investicije koje imaju ogroman rizik, a pitanje je da li ti par godina pred penziju zaista zelis takav rizik. Kako bi ti izgledala buducnost da ti sve te pare (i na IRA i na "taxable") padnu -50%?

 

I pitanje je - za strucnjake, ne za klijente - je li pogresio, hoce li deonice Tesle i dalje rasti, ili je dobro sto ih je prodao.

Pitanje je zasto je on tvoje pare uopste stavljao u pojedinacne deonice umesto da ih stavi u fondove.

 

Ako imas ideju ili savet kako bi bilo bolje/isplativije, rado cu cuti/procitati.

Jeftinije/bolje/sigurnije za tebe bi bilo naci nekog "fee only advisor" koji ce ti napraviti i sprovoditi dugorocan plan investiranja. Oni svoje usluge obicno naplacuju kao procenat od tvojih para, obicno 1% ali zavisno od kolicine moze biti i 0,5% ili cak i manje. Znas li tacno kako Lincoln naplacuje svoje usluge? Sve ono sto oni sebi uzmu je ono sto tebi ne ostaje. Za pocetak, mogao bi na nekom pouzdanom forumu da izneses svoju situaciju (nemoj stavljati nick zoran59 nego stavi koji god hoces drugi da bi bio anonimniji) i da ti tamo kazu kako to tvoje izgleda. Najbolji forum koji znam je http://bogleheads.org. Mozes videti ovde kako oni kazu da treba ostavljati prvi post: http://www.boglehead....php?f=1&t=6212 Ali uzmi prvo pa citaj/preleti preko foruma neko vreme da vidis sta i kako pisu.

 

I ovde, zanima me da li neko zna kako to ide brze/bolje/jevtinije.

Izgleda mi da je to kako si prebacivao pare okej. Manje kolicine je najlakse podici sa ATM-a, ili ako bas hoces da imas nesto kesa, onda promeniti u menjacnici u Sremskoj kako je Gant savetovao. Vece kolicine su najsigurnije preko bank trasnfer-a. Jedino ne znam zasto bi ti direktno iz Amerike prebacivao nekome na racun umesto da prvo otvoris svoj racun u Srbiji (ili u Hrvatskoj ako si tamo bio kupovao stan) i da onda prebacis na svoj racun, pa da posle odatle placas vec na nacin na koji je uobicajeno tamo (kesom u evrima? cekom?).

 

Takodje jos jedna stvar koja je bitna kod prebacivanja je ne samo troskovi prebacivanja nego i kurs EURUSD. Ako ces se vratiti da zivis tamo, tvoji ce zivotni troskovi biti vezani za EUR mnogo vise nego za USD. Da li da onda prebacis odjednom veci deo para iz USD u EUR? Ili da prebacujes samo po potrebi?



#9 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 August 2014 - 01:52

Ne razumemo se...
Pokusao sam i ranije da napisem da se u finansije ne razumem, pa prepustam profesionalcima da se time bakcu. Ono sto znam je da mi je svake godine bolje nego prethodne, i meni je to dovoljno. Kako to oni rade, ne zanima me.
Delimicno, to je i stvar licne filozofije. Meni je potreban odredjeni minimum ("threshold of satisfaction") a sve iznad toga je bonus. Dakle, necu da idem u stalu da vrsim nuzdu, hocu kupatilo sa hladnom i toplom vodom, a za pozlacene slavine nisam zainteresovan.
Radicu za kupatilo, ali za zlatne slavine sam lenj.

Svejedno, zahvaljujem ti za savete i linkove, procitacu. Nadam se da cu naci nesto korisno.
Ocito, imas vise informacija i znas vise o tome nego ja.

Prosao sam, da pokusam da budem smesan i zabavan, tri faze:

1. siber_zps44f7ba1f.gif

2. texas-instrumentsTI-563_zps8b1154ed.jpg

3. PC_zps7b8a290a.jpg


Sad, verujem da 90% forumasa nece znati sta je na prvoj slici, ni kako to radi.
A ja umem da 100% iskoristim prve dve naprave, a sa trecom se bakcem i koristim mozda 15% potencijala (optimisticki).
Tako i sa investicijama - ako je korisno, fino, a koliko bi moglo da bude korisnije, ne znam.


 

...
Da li da onda prebacis odjednom veci deo para iz USD u EUR? Ili da prebacujes samo po potrebi?
...

Ni ovde ne znam sta da kazem, nisam George Soros. Predvideo sam (nije bila potrebna neka mudrost) pad $ kad je Bush pokrenuo rat u Iraku, ali nisam krizu u Evropi.
Sad, ko ce koga, ne znam.
Retroaktivno, zao mi sto nisam prodao kucu, ispod cene, za evre pre 12-ak godina, pa za to par godina kasnije kupio dolare, pa nekoliko godina nakon toga opet kupio evre.
Mozda to Soros ili Buffett mogu, ja ne umem.


Edited by zoran59, 21 August 2014 - 01:00.


#10 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 20 August 2014 - 20:01

"Biznis je za neke ljude kao strani film bez sabtajtla..."

(Ovo je sala, pogledaj film "Matchstick Man")  



#11 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2014 - 21:14

Otvorio si temu koja vise spada na nekakvu Filozofiju nego na Ekonomiju.

 

Radi se o tome da, u odredjenoj fazi zivota, to vise nije "investicija" - u smislu da ces dobiti neki povrat na ulaganje - nego "trosak," na nacin da ces dobiti robu ili uslugu za odgovarajucu sumu.

 

Deci (familiji) u Srbiji savetujem da beze dok mogu - mada im nije potreban moj savet, vide i sami. Onima koji ostaju, savetujem da kupe kucu u USA.

"Lupicu" okrugle cifre, radi primera. Za $100 000, u ovom delu Teksasa, mozes kupiti kucu od 80 do 150 kvadrata, mozes je rentovati za oko $1000/mesecno. Za iste pare, mozes kupiti pristojan stan na Balkanu, i jos ce te kostati da u njemu zivis... Po mojoj logici - pa uzmi rentu $1000, pa placaj rentu $350 za stan na Balkanu...

 

Zasto ja ne sledim sopstveni savet?

Zato jer mi nije sila.

Necu da se bakcem sa stanarima, ugovorima, agencijama i sto drugih problema. Hocu da na miru prozivim starost.

A zasto Srbija?

Jevtino, brate. Moja zena bi htela na Jadran, na obalu. Medjutim, za istu cenu mogu da kupim mali stan u Zadru ili Splitu - ili finu kucu u Vojvodini. A posto se bavim hobijima koji zahtevaju prostor, kuca mi je povoljnija.

 

Molim te da uocis: ovo nije prodavanje pameti ili univerzalni savet, ovo je samo za "sopstveno dupe."

Ne bih razmisljao o kuci u Srbiji da moram da brinem gde ce dete u skolu ili tako nesto. Ako imas malu decu ili trazis posao, sigurno je bolji Novi Sad ili Philadelphia nego neko selo. Ali, kad ti se zivot polako svodi na to da igras sah i krpis stare motocikle, neki mali gradic je jevtiniji, laksi i bolji.

 

Nadam se da sam odgovorio.

 

 vidis , jedan moj rodjak koji zivi u USA , je hteo pre par godina ,kad jos ova kriza nije bila bas tolko ogoljena i vidljiva, da se vrati u rodni grad i kupi kucu ili stan da sa americkom penzijom , koja ovde kao vise vredi prozivi ostatak zivota. Medjutim kad je video sa kakvim hohstoplerima ima posla, kad je video stanje zdravstva ( kad si dogurao do penzije treba i na to misliti ) i mnogo cega drugog u nasoj "otadjbini" jednostavno je ponovo spakovao kofere i vratio se u ameriku...



#12 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 20 August 2014 - 22:01

Ako ostavimo po strani moguce probleme kada je Srbija u pitanju, ta ideja zivota u zavicaju sa stranom penzijom uopste nije losa... Medjutim, iz perspective neke drzave koja ima veliki broj takvih penzionera, kao sto je na primer Australija, takav odliv novca uopste nije zanemarljiv. Zato su Australijanci I odlucili da isplatu penzija uslove boravkom u zemlji, ili boravkom u zemlji veci deo godine, nisam zapamtio detalje, a lenj sam da trazim po internetu...Kada sam ovo cuo prvi put, nisam mogao da verujem,jer mi je zvucalo totalno suprotno bilo kom zdravorazumskom zakonu, ali ipak je tako.

Moje razmisljanje ide dalje u tom pravcu, pa se pitam, ako su Australijanci mogli da uvedu tako nesto u svoj zakon, zasto ne bi mogli Amerikanci, ili Zapadnoevropljani? Uvek je bilo da, dok je para u kasi,svi su srecni I ne postavljaju se suvisna pitanja...Ali, kada to vise nije tako, onda pocinju preispitivanja gde se novac odliva, I da li je bas neophodno da se toliko odliva...

Ovako uslovljavanje ni meni ne bi islo u prilog, mozda neko od vas zna nesto vise o takvoj mogucnosti...


Edited by Mimix, 20 August 2014 - 22:03.


#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 August 2014 - 00:59

Ako ostavimo po strani moguce probleme kada je Srbija u pitanju, ta ideja zivota u zavicaju sa stranom penzijom uopste nije losa... Medjutim, iz perspective neke drzave koja ima veliki broj takvih penzionera, kao sto je na primer Australija, takav odliv novca uopste nije zanemarljiv. Zato su Australijanci I odlucili da isplatu penzija uslove boravkom u zemlji, ili boravkom u zemlji veci deo godine, nisam zapamtio detalje, a lenj sam da trazim po internetu...Kada sam ovo cuo prvi put, nisam mogao da verujem,jer mi je zvucalo totalno suprotno bilo kom zdravorazumskom zakonu, ali ipak je tako.

Moje razmisljanje ide dalje u tom pravcu, pa se pitam, ako su Australijanci mogli da uvedu tako nesto u svoj zakon, zasto ne bi mogli Amerikanci, ili Zapadnoevropljani? Uvek je bilo da, dok je para u kasi,svi su srecni I ne postavljaju se suvisna pitanja...Ali, kada to vise nije tako, onda pocinju preispitivanja gde se novac odliva, I da li je bas neophodno da se toliko odliva...

Ovako uslovljavanje ni meni ne bi islo u prilog, mozda neko od vas zna nesto vise o takvoj mogucnosti...

 

Zanimljivo pitanje, ali bi trebalo da se umesaju i pravnici. Ovo mi nije bilo poznato, prvi put citam tako nesto.

 

Mislim da je moguca bitna razlika: radi li se o drzavnom ili privatnom penzionom fondu? Mozda u USA neko moze da me nekako zeza oko Social Security, ali IRA i investments niko ne moze da mi regulise. Teoretski, ako sam kupio pola fabrike, onda je pola neto zarade fabrike moje, gde god da zivim (ili gubitka, ali da sad ne idemo u to...).

Cak mi i u slucaju SS izgleda sumnjivo. I tu postoji ogovorna obaveza - ja sam se obavezao da cu placati u fond, a fond da mi isplacuje XY nakon odredjene godine zivota.

 

Meni to opasno lici na protekcionizam kod robe siroke potrosnje. Sta sad, da mi drzava zabrani da kupim japanski automobil, korejski televizor i finski telefon, pa odem na godisnji u Meksiko?

Penziju mi niko ne poklanja, ja sam je zaradio. To su moje pare, taman da hocu da ih dam u dobrotvorne svrhe u Afriku.

 

Vec mi je neprijatno da se stalno ogradjujem - no, nisam pravnik, kao ni ekonomista, i voleo bih da se neko strucniji umesa i objasni.



#14 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 22 August 2014 - 13:56

Pokusao sam i ranije da napisem da se u finansije ne razumem, pa prepustam profesionalcima da se time bakcu.

Nisam rekao da ti moras da naucis da se "razumes", nego da treba da odaberes bolje profesionalce koji ce time da se bakcu. Ne razumem se ni je u promenu ulja na motoru, pa zato trazim profesionalce da mi to odrade. Ali necu da uzmem nekog ko mi za $60 stavlja losije ulje ako mogu da nadjem nekog ko mi za $30 stavlja bolje ulje. Isto tako nema potrebe da za investicije placas Lincoln Financials vise da ti stave pare u losije fondove kad mozes naci nekoga da placas manje i da ti stavi pare u bolje fondove. No, da ponovim, tvoje su pare, pa mozes da radis sta hoces sa njima. Ako nemas vremena/snage/zivaca da trazis bolje profesionalce, onda daj Lincolnu 30%-50% svih svojih para u sledecih par decenija i to je to.

 

Retroaktivno, zao mi sto nisam prodao kucu, ispod cene, za evre pre 12-ak godina, pa za to par godina kasnije kupio dolare, pa nekoliko godina nakon toga opet kupio evre.

Ma lako je znati sta bi bilo najbolje kad gledas u istorijske podatke, ali je pitanje da se predvidi sta ce biti najbolje za buducnost. Da li da promenis sve svoje dolare u evre odjednom ili da menjas pomalo i koliko onda (recimo, na pocetku svake godine promenis za tu godinu, ili svakog meseca menjas koliko ti treba za taj mesec)?



#15 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 22 August 2014 - 14:09

ako su Australijanci mogli da uvedu tako nesto u svoj zakon, zasto ne bi mogli Amerikanci, ili Zapadnoevropljani?

Zapadnoevropljani su imali to odavno da ti je penzija umanjena ako ne zivis tamo. Sad sam malo guglao trazeci nesto na engleskom i evo ovde malo o Nemackoj: http://www.deutsche-...ernational.html  "You want to spend your retirement overseas and are worried about reduced pension payments?" Ako zivis u EU, onda si okej. Ali ako bi se vratio iz Nemacke u Srbiju, onda bi ti umanjili drzavnu penziju.

 

Koliko je meni poznato, Amerika za sada ne radi tako nesto, ali nema razloga zasto to ne bi mogli da promene, npr. da te oporezuju vise ako trosis pare u inostranstvu, bez obzira da li na drzavnu penziju (SS) ili na privatnu (IRA).