Jump to content


Photo
- - - - -

Metropolitan [FIT] - Iskustva?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 August 2014 - 16:58

Pozdrav,

 

Sada sam cetvrta godina srednje,i video sam da Fakultet Informacionih Tehnologija ima dobar program. Stoga razmisljam da ga upisem. Konkretno razmisljam smer Informacione tehnologije, 4 godine. Interesuje me da li neko ima iskustva sa ovim fakultetom? Razmisljao sam i o RAF-u samo mi se njihov smer nije nesto preterano dopao.....

 

Ko god ima neke informacije ili iskustva vezana za ovaj faks, dobrodosao je ;)

 

Takodje, kakva su iskustva sa polaganjem prijemnog na ovom faksu?


Edited by dzoni_, 06 August 2014 - 17:00.


#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 August 2014 - 19:19

Pozdrav,

 

Sada sam cetvrta godina srednje,i video sam da Fakultet Informacionih Tehnologija ima dobar program. Stoga razmisljam da ga upisem. Konkretno razmisljam smer Informacione tehnologije, 4 godine. Interesuje me da li neko ima iskustva sa ovim fakultetom? Razmisljao sam i o RAF-u samo mi se njihov smer nije nesto preterano dopao.....

 

Ko god ima neke informacije ili iskustva vezana za ovaj faks, dobrodosao je ;)

 

Takodje, kakva su iskustva sa polaganjem prijemnog na ovom faksu?

Od privatnih IT fakulteta samo RAF ima kvalitet, sve ostalo je, ukljucujuci i FIT obicno djubre.

Program im je dobar samo na papiru, ali u stvarnosti je to jedno veliko nista.

Ako imas partijsku knjizicu koja ce ti obezbediti posao na kom nije potrebno da nesto znas, pa ti samo treba diploma bez puno mucenja onda upisi FIT, a ako zelis nesto da naucis onda od privatnih RAF ili neki bolji drzavni fakultet (ETF,FTN,PMF,FON).



#3 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 August 2014 - 19:26

Od privatnih IT fakulteta samo RAF ima kvalitet, sve ostalo je, ukljucujuci i FIT obicno djubre.

Program im je dobar samo na papiru, ali u stvarnosti je to jedno veliko nista.

Ako imas partijsku knjizicu koja ce ti obezbediti posao na kom nije potrebno da nesto znas, pa ti samo treba diploma bez puno mucenja onda upisi FIT, a ako zelis nesto da naucis onda od privatnih RAF ili neki bolji drzavni fakultet (ETF,FTN,PMF,FON).

 

Znaci sto se tice programa prazna magla? A sto se tice profesora i polaganja?


Edited by dzoni_, 06 August 2014 - 19:31.


#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 August 2014 - 19:30

Ok. Pretpostavljam da je faks veoma lak za prolaz?

Zar ti je to jedini cilj studiranja da "lako prodjes"?

Jeste lak je za prolaz. Ne toliko kao "menadzerski" smerovi na megablejama i slicni, ali lak je.

 

Ali sta ces posle toga? Meni da na konkursu posaljes CV u kome pise "zavrsio FIT", taj CV bi (kao i prethodni sa slicnim kvalifikacijama) zavrsio u korpi za otpatke.

 

Ili imas partijsku knjizicu?


Edited by tomas.hokenberi, 06 August 2014 - 19:31.


#5 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 August 2014 - 20:08

Zar ti je to jedini cilj studiranja da "lako prodjes"?

Jeste lak je za prolaz. Ne toliko kao "menadzerski" smerovi na megablejama i slicni, ali lak je.

 

Ali sta ces posle toga? Meni da na konkursu posaljes CV u kome pise "zavrsio FIT", taj CV bi (kao i prethodni sa slicnim kvalifikacijama) zavrsio u korpi za otpatke.

 

Ili imas partijsku knjizicu?

 

Koliko ja znam svakom studentu je cilj da prodje ispit :)

Salu na stranu, moj cilj je da imam fakultet, a i da naucim jos po nesto. Meni ne treba neko, ko ce da mi od nule objasni programiranje, ja vec to znam. Meni samo treba usavrsavanje. To da li ce firme da mi gledaju u diplomu ili u iskustvo, nije moja stvar. Ja cu imati oba.

 

Da li bi radje zaposlio osobu da ti radi na informacionom sistemu za velikog klijenta koji je zadnje cetiri godine proveo za knjigom i ima diplomu. Kao i "teoretsko iskustvo". Ili nekog ko ima "tu bangavu" diplomu i iskustvo koje je stekao na praksi po celoj evropi?

 

Takodje, moram da pitam. Da li si ti zavrsio FIT pa znas kakvo je s**** ili si cuo od nekog, ili ti se pojavio neki baksuz sa diplomom a nije znao ni sta mu pise na diplomi?



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 August 2014 - 20:25

Skoro 20 iskustva u IT-u. Imao prilike da saradjujem sa IT strucnjacima i "strucnjacima" raznih profila.

 

Znanje programiranja, u smislu kodiranja, uopste nije neko specijalno znanje. Dobar IT strucnjak mora da ima i temeljna znanja i iz "teorije" daklem matematike i inzenjerskih disciplina. Takav strucnjak ume da se prilagodi tehnoloskim promenama mnogo bolje nego kursista "sa iskustvom".

 

Samo losem i lenjom studentu je jedinic cilj da prodje ispit. Cilj studentu treba da bude da tokom spremanja ispita nesto i nauci.

 

 

Nego elaboriraj to malo "imacu diplomu i iskustvo".



#7 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 August 2014 - 20:40

Eh sad. Tajne su to.

 

Uclanjen sam u razne programe koji salju studente po velikim kompanijama, Microsoft, Google, Nokia (ili Windows Phone), Simens, itd... Salju studente na prakse, koje traju izmedju 6 i 18 meseci. Gde studenti rade, kao da su zaposleni tamo i naravno primaju platu za to.

 

Moj cilj je da steknem tu diplomu, i u roku od 4-5 godina se zaposlim, ovde ili u inostranstvu. U medjuvremenu sam razgovarao sa jos nekim prijateljima koji su se raspitivali oko ovog fakulteta, i dosao do informacija da jeste, lako je da se prodje. Ali takodje imaju i radionice za one koji zele vise, od toga da samo prodju.


Edited by dzoni_, 06 August 2014 - 20:41.


#8 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 06 August 2014 - 21:46

Jak mi je to fakultet kada se reklamira preko foruma, i to kao poslednje jajare, umesto da plate reklamu. Evo kako su završile neke od njihovih reklama:

http://forum.b92.net...a-jednom-mestu/

 

Nekoliko puta su slali svoje idiote da se kao nevinašca raspituju, pa da ih reklamiraju, ali završe ili na deponiji, ili u linkovanoj temi.



#9 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 August 2014 - 22:35

Jak mi je to fakultet kada se reklamira preko foruma, i to kao poslednje jajare, umesto da plate reklamu. Evo kako su završile neke od njihovih reklama:

http://forum.b92.net...a-jednom-mestu/

 

Nekoliko puta su slali svoje idiote da se kao nevinašca raspituju, pa da ih reklamiraju, ali završe ili na deponiji, ili u linkovanoj temi.

 

Solidan materijal. Da budem iskren ne znam sta da mislim. Ako ima jos neko, a da nije bot ili (ne)placena reklama, dobrodosao je.



#10 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 06 August 2014 - 23:59

Za izbor fakulteta poslušaj ili pitaj Tomasa. Čovek je već napisao da radi u struci, a na forumu ima ugled kao kompetentan upravo za tu oblast. Odaberi ono što ti on bude savetovao, radi vredno od prvog dana, pa ćeš dobro proći za izbor posla.



#11 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 August 2014 - 09:00

Znaci topli predlog RAF za privatne. A FON? Ja konkretno hocu da sa diplomom konkurisem kao web developer.



#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 August 2014 - 10:12

Ako te zanima vise, da ga tako nazovem, "meki IT", FON je sasvim ok, tamo neces uciti previse hardvera, a ni matematika nije preobimna.
Medjutim nije mi jasno zasto sebe ogranicavas na relativno slabije placeno zanimanje web developera, gde ce ti u Srbiji konkurencija biti klinci i priuceni web developeri, a u inostranstvu je plata web developera oko 20% manja od plate software developera.

#13 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 August 2014 - 11:57

Ok, a recimo software developer. Koji fakultet bi onda mogao da mi preporucis?



#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 August 2014 - 14:47

"Softversko inzenjerstvo" ili "Racunarska tehnika i informatika" na ETF-u u Beogradu, "Racunarstvo i informatika" na MATF, "Softversko inzenjerstvo" ili "Racunarstvo i automatika" na FTN u Novom Sadu, "Informacione tehnologije" na FON-u ili "Racunarske nauke" ili "Informacione tehnologije" na RAF-u.

#15 dzoni_

dzoni_
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 August 2014 - 16:43

Ovaj FTN izgleda interesantno. Pogotovo Softversko inzinjerstvo. Jedino sto je u Novom Sadu....