Jump to content


Photo
- - - - -

Posao na internetu


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2014 - 15:53

Naslov teme je takav da privuce vise diskutanata, ali nece se baviti sa nekim glupostima koje ste verovatno vidjali poput Google me placa 300 dolara na sat, pogledajte kako! niti se bavi neobuxom i slicnim servisima gde cete kliktati do iznemoglosti za par dolara. Verujem da postoji dosta ljudi koji imaju odredjen nivo engleskog jezika i koji veci deo dana provode viseci na fejsbuku i drugim sajtovima za gubljenje vremena, a koji nemaju posao, ili bi im dobro dosli dodatni prihodi (a kome ne bi :) ), pa zato pokrecem ovu temu.

 

Ne znam da li ste culi za Elance i oDesk koje su dve najvece platforme na kojima poslodavci postuju poslove za frilensere. Uglavnom, na njima mozete naci sirok dijapazon poslova, sve od obicnog prekucavanja ili data entryja koji se naravno najmanje placaju, pa do pisanja e-bookova koji bi mogli biti vrlo dobro placeni. Naravno, tu su i poslovi za dizajnere i programere u koje se uglavnom nisam udubljivao posto nemam potrebne vestine, ali je moguce jako dobro zaraditi na takvim poslovima, imam prijatelja dizajnera koji je dao otkaz jer od frilens dizajna zaradjuje tri puta vise, a radi manje.

 

Naravno, ni ovo ne shvatite kao klasicnu navlaku sad cete vi da se prijavite i zaradjivacete pola miliona dinara mesecno. Mnogo treba da se gilja do nekih ozbiljnih para, mnogo poslova da se izlista, sa mnogo konkurencije da se izbori, da se prevazidje razocarenje kada ulozite u prijavu za neki posao citav dan da bi napisali prave i relevantne semplove i predstavili se u najboljem svetlu, osecajuci da je to posao iz vasih snova, a onda shvatite da taj koji je postavio posao verovatno nece ni da ga dodeli (sto se desava relativno cesto).

 

Radim kao frilenser par meseci i mislim da sam prilicno uspesan. Jedno vreme sam bio rangiran u top 10 srpskih pisaca, odmah sam poceo da dobijam poslove zato sto sam shvatio kako treba da se prijavljujem za njih i za nekih 6 meseci dogurao sam do cifre od 20 odradjenih poslova, sto je jako dobro, s tim sto treba imati u vidu da se vec duze vreme ne prijavljujem za nove zato sto jednostavno nemam kad da ih odradim, zato sto sam nasao jednog klijenta koji jako dobro placa i isplati mi se da radim skoro iskljucivo za njega jer sa 2,3 sata dnevno radeci za njega zaradim koliko bih zaradio da radim puno radno vreme za nekog drugog ko slabije placa.

 

E sad, tu dolazite na red vi. Koga ovo zanima i ko je voljan da proba ovako nesto ponudio bih mu saradnju i pomoc kako da dodje do posla ili ako bi hteo da radi sa mnom i za mene, ako je naravno nivo engleskog zadovoljavajuci, opet super.

 

Ali jos vise bih voleo da cujem, ako ovde ima jos frilensera, njihova iskustva, kako rade, kako se prijavljuju za poslove, koji su im klijenti bili najbolji itd.


  • 2

#2 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 22 July 2014 - 19:30

Renta a coder sad Elance sam koristio pre odprilike 7 god. dok nisam nasao bolje kombinacije, napisi malo detaljnije kako se biraju projekti, kako se prijavljuje, placa i naravno sta ti radis?
  • 0

#3 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 23 July 2014 - 00:33

Pa ovako... Svaki poslodavac ostavlja oglas sa poslom, u sustini kakve vidjas po netu, ali i obicnim oglasima za posao. Dakle, treba mi to i to, kvalifikacije su te i te, do tad i tad. Takvi su bar vecinom poslovi. Podeljeni su u nekoliko kategorija:

 

IT & programming, design & multimedia, writing & translation, sales & marketing, admin support, engineering & manufacturing, finance & management i legal. Naravno, neke kategorije se mogu poklapati pa recimo engineering i design se kod CADa preklapaju, sales and marketing se uglavnom preklapaju sa writing ali posto ima dosta SEO eksperata to je izdvojeno u posebno i tako dalje.

 

Najbolje se naravno placaju programeri pa dizajneri, pisci najmanje, ali i tu ima velikih razlika u ceni u zavisnosti sta radis, kao sto sam i nagovestio gore.

 

Prijavljujes se tako sto vidis neki posao koji te zanima, potrosis jedan novcic (imas 30 mesecno i nema prenosenja u sledeci mesec, kako bi se sprecili neki spameri da se prijavljuju za svaki posao) i najbolje je da posaljes neki relevantan sample uz kratak CV. Iz mog iskustva prijava igra najvazniju ulogu, odnosno i moja sestra i ja smo dobili prvi posao za koji smo bili jako kvalifikovani iako nismo odradili sve testove (imas da radis razne testove kojima ti verifikuju recimo koliko si dobar iz engleskog i drugih oblasti, uopste nisu laki), i nismo potpuno popunili profil, meni je i dalje na 90% jer i dalje nisam potvrdio identitet, ali to i nije toliko bitno - najbitnija je ta prijava, a posle ce on da ako ima vise kvalitetnih kandidata da odluci da li ce da uzme novog ili iskusnijeg frilensera, jeftinijeg ili skupljeg itd.

 

Placanje je mnogo dobro odradjeno, najbolje na internetu jednostavno ne moze bolje. Kad radis takve poslove uvek moze onaj preko puta da te zezne, prakticno nemas obezbedjenje, ako trazis pare unapred niko nece da ti da. Ovde je odradjeno tako da se dodeli posao, to vide svi, i poslodavac je duzan da uplati unapred na elance sajt novac koji ti sleduje po ugovoru. Kada se posao zavrsi ti saljes zahtev za isplatu, elance procesuira ako je sve ok i to je to. Ako dodje do spora, opet elance odlucuje sta ce biti sa parama, ako si u pravu prosledice ti, ako si ti povredio ugovor, ostajes bez para. Ja sam se jednom zeznuo i nisam trazio da funduje escrow (tako se zove taj novcanik) i ostao sam bez para, srecom odradio sam samo deo posla i provalio po ponasanju da ne namerava lik da plati i onda sam stopirao, prijavio ga Elance, pare nisam dobio jer nije uplatio na escrow, ali su mu bar blokirali account.

 

Sto se tice onoga sto ja radim, iskljucivo pisem. Uglavnom sportske clanke, pisao sam i istorijske, geografske, prijavljivao sam se na neke gejmerske ali tu bas nemam srece ili ne dobijem zbog nekog ko bas sto godina radi ili ne dodele posao nikome, planiram da krenem i na travel nisu zato sto ima bas dosta takvih poslova a lagano se rade, pisao sam sales pages, internet marketing isto, ali to je dosta teze a ne placa se vise uglavnom, sve ono sto se placa vise i sto vidis na pocetku da ce klijent da plati vise, kupe oni sa preko 1000 odradjenih poslova tako da jbg.

 

Uglavnom, ako se ozbiljno radi, brzo kucas, imas kliker, volis da istrazujes preko googlea (vecina ljudi odustaje jer vidi da nisu strucni o tome, ali zaista je lagano - treba samo da budes dobar u pretrazivanju, nadjes 4,5 relevantnih izvora i to prepricas, za vecinu stvari moze tako), posto se uglavnom pise sadrzaj za neke ljude koji imaju sajtove u odredjenoj nisi, tako da njima stvarno ne treba neki ultra mega giga strucni tekst na tu temu koji ne moze da se nadje nigde, uglavnom im treba SEO optimizovan tekst koji nije kopiran niti spinovan sa konkurentskih sajtova, jedinstven u tom smislu, koji ce im pomoci da se probiju na google.

 

To je uglavnom to.


  • 1

#4 Ske

Ske
  • Members
  • 12 posts

Posted 24 July 2014 - 14:42

Znam za oDesk i Elance, kao i za jos poneke freelance sajtove ali nikada nisam zalazio dublje u princip rada istih iako sam posao koji danas vise ne radim, ali radim u istoj kompaniji, nasao online.
Moja "prica" zvuci pomalo neverovatno i bajkovito kada je pricam prijateljima a pogotovo nepoznatim osobama, ali takva je kakva je i mislim da sam imao vise srece nego pameti sto sam bio u pravo vreme na pravom mestu.

Ukratko, od kako znam za sebe, oduvek sam se zanimao za web development iako nisam programer po struci, cak ili stavise, diploma mog fakulteta nema apsolutno nikakvu vrednost u toj sferi, ali ljubav prema web developmentu je uvek postojala kao hobi, kao nesto sa cime prekratim vreme provedeno online (umesto da ga gubim na fejsu) i uvek sam istrazivao nove mogucnosti weba kada god sam imao priliku.
Jedna takva prilika za istrazivanje dosla je i krajem 2008. kada se za jedan od popularnijih CMS-ova pojavila za to vreme vrlo revolucionarna ekstenzija
Naravno da je prva kopija koju sam nabavio bila sa torrenta, ali softver me je toliko odusevio da sam odlucio da potrosim tada skoro pola svoje plate, i kupim licencu. Ispostavice se par godina kasnije, da mi je to bilo najbolje potrosenih 150 dolara u zivotu.
Posto je priroda CMS ekstenzija da budu uglavnom Open Source, krenuo sam dublje da se zanimam kako to sve u pozadini radi, da menjam i prilagodjavam kako meni odgovara, a istovremeno, i da pomazem drugim clanovima na forumu.
Za nesto vise od dve godine, imao sam preko 2000 postova na forumu, od toga najmanje 99% pomazuci drugima, otkrivajuci trikove, deleci savete itd...
To naravno, nije proslo neprimeceno. Pocetkom 2011, kontaktirao me je tadasnji Project Manager sa ponudom da nastavim da "radim" to sto sam radio zadnje dve godine, ali da mi oni plate. Bukvalno, da postanem deo oficijelnog support tima.
Naravno da sam prihvatio, samo budala ne bi.
Sa jedne strane, imam "full time" posao na kom zaradim jedva 300e mesecno, a sa druge strane se zabavljam i radim online za stranu kompaniju za skoro 5 puta vise para. Pa ko ne bi..

6 meseci kasnije, dajem otkaz u firmi, i potpuno se posvecujem novom poslu online.
U medjuvremenu, napredujem do pozicije Support Managera, i eventualno sredinom 2013 do Project Managera.
Pocetkom 2014 moj online posao prestaje da bude online, i selim se na tropsko ostrvo Bali u Indoneziji, gde nastavljad da vodim isti projekat
http://www.jomsocial.com/team


Kada pricam ovu pricu, ljudi me gledaju sa dozom neverice... ali eto, kao sto rekoh, ponekad treba imati srece i  biti u pravo vreme na pravom mestu.


Edited by Ske, 24 July 2014 - 15:13.

  • 9

#5 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 24 July 2014 - 15:18

Meni bar to nije nista cudno. Mnogi ljudi koje znam su na jednom regionalnom internet forumu pokazivali svoje znanje iz raznih IT oblasti, i mnogi od njih su dobili posao u firmama koje se bave programiranjem, dizajnom, SEO itd.


  • 0

#6 Power

Power
  • Members
  • 1 posts

Posted 29 July 2014 - 15:53

Uvek mi je drago da vidim ljude spremne da se trude za sebe i koordiniraju svoje vreme dok zaradjuju. Imam neko odredjeno iskustvo u pomenutim oblastima, kao i pristojno znanje engleskog jezika. Ukoliko ste zainteresovani za bilo kakvu vrstu saradnje kontaktirajte me mozda uspemo da nadjemo zajednicki jezik.
Pozdrav, Aleksa


  • 0

#7 vadamp

vadamp
  • Members
  • 72 posts

Posted 31 July 2014 - 20:20

I ja se prikljucujem temi, govorim i pisem eng. na "proficiency" nivou, imam privatnu firmu koja se bavi marketingom (od 95. godine) i ona mi je primarna trenutno jer od nje zivim, ali duboko verujem da u ovoj zemlji nece skoro biti bolje u ovoj mojoj bransi, tako da sam vrlo voljan da se "preselim" kompletno na internet i pokusam da polako preusmeravam kompletan posao na online pricu... Mislim da se u racunare i uopste IT razumem prilicno vise od prosecnog Srbina.... tako da sta god to bilo u pocetku, ako moze da se zaradi koji dinar, svaki je dobrodosao... Ah, da, i kod mene je Facebook otisao u standby rezim i nadam se odlazi u istoriju vrlo uskoro sto se mene tice... Pozdrav, pa nastavljamo diskusiju.


Edited by vadamp, 31 July 2014 - 20:27.

  • 0

#8 djboris

djboris
  • Members
  • 1 posts

Posted 02 August 2014 - 13:06

Baš mi je drago za ovu temu i za ljude koji su spremni da pomognemo jedni drugima.

 

Od malena sam srastao sa kompjuterima, tako da sam počeo sa održavanjem računara, software (reinstalacija, backup, čišćenje..) i hardware (dijagnoza, rešavanje kvarova..), zatim sam se naravno okrenuo webu. Engleski sam savladao usput, ne znam ni sam kako, tako da pišem tečno, govorim zadovoljavajuće. Ne znam nijedan programski jezik temeljno, ali što se kaže, znam kako kompjuter razmišlja, tako da bez problema koristim i prilagođavam bilo koji cms, php i js fajlove, templejtove, itd. Završio sam samo srednu školu (grafičku), i sada radim nešto što nema veze sa IT (menadžer sam u manjoj firmi), ali i dalje imam viziju da nađem svoju karijeru u web developmentu, jer uživam dok to radim, volim da učim nove tehnologije. Nešto od freelancinga sam iskusio dok sam bio u civilnoj vojsci, gde sam upoznao čoveka koji se time povremeno bavi. Ima krug poznanika u Americi koji mu nabacuju poslove. Pošto sam napravio sajt za državnu ustanovu u kojoj sam služio vojsku, on me je pitao da li želim da uradim jedan posao za klijenta u Americi, pošto on nema vremena. Naravno, pristao sam! Satnica je bila $50, puta 20 sati.. to je bilo najlakših i najslađih $800 koje sam u životu zaradio! ($200 je on uzeo sebi.) Svestan sam da je ta satnica dosta velika, i bio bih spreman raditi i za mnogo manje, ali pošto je taj čovek držao do sebe, a klijent nije znao ko će posao odraditi, svi smo bili sretni i zadovoljni.

 

Pre mesec dana sam napravio Elance account, ali nisam stigao bukvalno ni za jedan posao da se prijavim, jer sam trenutno u gužvi! Ženim se krajem ovog meseca pa sam u pripremama, stan mi je u haosu, trenutno sam stolar, električar i vodoinstalater. I keramičar. Ali kad prođe sve ovo, imam plan da u dogledno vreme potpuno pređem na freelancing kao izvor prihoda za život. Naravno, mislim da možemo dosta da pomognemo jedni drugima u tome, zato što je, tako mi izgleda, dosta lakše dobiti posao ako smo prijavljeni kao firma ili grupa na Elance i sličnim sajtovima.

 

U svakom slučaju, vrlo me zanimaju odgovori iskusnih freelancera u bilo kojoj oblasti.

 

Boris


  • 0

#9 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 02 August 2014 - 18:05

Borise, to je i moj neki plan... postoji jedna kompanija koja se bavi dizajnom na Elance, mislim da su gotovo svi frilenseri Srbi, i jedni su od najbolje ocenjenih i najcesce koriscenih na sajtu. Nisam video neke kompanije koje se bave svim i svacim, bar ne u vrhu (znaci i programiranje, dizajn, pisanje, sve u jednom), mislim da je bolje osnovati kompaniju samo u jednoj oblasti. Dok ne krene sve, tesko je, ali kad odradis 10+ poslova i imas nesto svoje na internetu, vec imas dobre sanse da dobijes gotovo svaki posao. Naravno, opet ce, ako se prijave, oni sa trocifrenim brojem poslova uglavnom pokupiti, ali opet, ne mogu se oni ni prijaviti na svaki. :)


  • 0

#10 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 03 August 2014 - 11:10

To i jeste veliki problem sto Elance gleda samo procenat da marne. Treba ograniciti broj prihvatanja poslova ili po broju uzetih ili kolicini novca.
  • 0

#11 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 August 2014 - 11:43

Pa ograniceno je :) Imas odredjeni broj konekcija preko kog ne mozes da ides. Odnosno mozes, ako si referal recimo, ili ako im platis, postanes kompanija, onda imas neograniceni broj konekcija, ali placas im clanarinu mesecno. Zaboravio sam koliko je, ali nije nesto spec, tipa 20-50 dolara, nije vise. Sto je stvarno nista kad si kompanija i uzmes recimo 50 poslova mesecno, neka su prosecni potpuno, uzeces 500 dolara sigurno, platis 50, plus 9% proviziju kad vadis pare, plus provizije banaka (u zavisnosti kako vadis pare sa neta), ali ostane ti dosta. Uporedi to sa recimo nekim offline poslom u Srbiji i svim besmislenim taksama i porezima koje placas na pocetku, a i posle. I posle poreza koji bi platio ovde na tu zaradu pitanje da li ti ostane manje novca nego kad te deru kad pokreces svoj biznis offline.


Edited by McLeod, 03 August 2014 - 11:44.

  • 0

#12 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 03 August 2014 - 12:36

Pa ograniceno je :) Imas odredjeni broj konekcija preko kog ne mozes da ides. Odnosno mozes, ako si referal recimo, ili ako im platis, postanes kompanija, onda imas neograniceni broj konekcija, ali placas im clanarinu mesecno. Zaboravio sam koliko je, ali nije nesto spec, tipa 20-50 dolara, nije vise. Sto je stvarno nista kad si kompanija i uzmes recimo 50 poslova mesecno, neka su prosecni potpuno, uzeces 500 dolara sigurno, platis 50, plus 9% proviziju kad vadis pare, plus provizije banaka (u zavisnosti kako vadis pare sa neta), ali ostane ti dosta. Uporedi to sa recimo nekim offline poslom u Srbiji i svim besmislenim taksama i porezima koje placas na pocetku, a i posle. I posle poreza koji bi platio ovde na tu zaradu pitanje da li ti ostane manje novca nego kad te deru kad pokreces svoj biznis offline.

Kako mislis broj konekcija preko kog mozes da ides? To mi nije jasno.


  • 0

#13 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 August 2014 - 13:24

Imas 40 konekcija mesecno, koje nisu prenosive. Treba ti jedna konekcija da bi se prijavio za posao, za koji nisi pozvan. Sto imas bolju ocenu i za sto si vise kategorija prijavljen, to je veca sansa da budes pozvan (recimo, klijent ukuca da hoce frilensera koji ima ocenu 5.0 i koji radi u odredjenoj oblasti, recimo sports writing, i onda svim frilenserima koji zadovoljavaju te uslove u inbox stigne invitation za taj posao, i ne treba ti konekcija da bi se prijavio).

 

Kada platis clanstvo, 10 dolara mesecno, izmedju ostalog dobijas i 60 konekcija mesecno. Kada platis 20 dolara mesecno, dobijas 80 konekcija, a kada platis maksimalnih 60 dolara mesecno dobijas 100 konekcija, i to je maksimum. Mada, velike kompanije, koje placaju to clanstvo i koje mogu da dodaju neograniceni broj ljudi u njihov tim, ce dobiti i ogroman broj inviteova, tako da je realan broj poslova za koji se mozes prijaviti mesecno veci od 100.


  • 0

#14 milamila

milamila
  • Members
  • 1 posts

Posted 04 August 2014 - 08:26

Zdravo svima, vec dugo razmisljam o radu preko internete ali nikako da se odvazim.

Jako dobro i brzo radim Autocad 2D i Archicad

zbog stalnog posla i ostalih obaveza nikako nisam sigurna koliko vremena u toku dana mogu da posvetim tom radu

zato me stalno brinu rokovi i da li cu ja to moci

volela bih da se prijavim na neki od poslova cistog iscrtavanja zadatih crteza u cad-u to mi je nekako najlakse za pocetak ali se plasim! :(

ako neko ima iskustva sa cad poslovima jako bi mi znacili ili jos bolje ako nekome treba pomoc :))

 

inace odlicna tema, hvala


  • 1

#15 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 August 2014 - 14:58

Nisam strucnjak za tu oblast, samo sam otkucao autocad u pretragu i vratilo mi je 10-ak rezultata dnevno. Trebalo bi da ih ima oko 3 puta vise, tako da svakako ima posla... samo treba ubosti pravi i dobiti ga :)


  • 0