Jump to content

Photo
- - - - -

Mentalitet i društvena svest srpskog naroda

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#16 Technogod

Technogod
  • Members
  • 729 posts

Posted 17 July 2014 - 23:49

Ne mozemo da vodimo konstruktivnu diskusiju ako ces sve ili da relativizujes ili da prebacis u sferu indivualne odgovornosti. Svaka interakcija izmedju dve ili vise osobe na bilo koji nacin je deo jedne vece slike koja se zove Drustvo. Pretopstavljam da je za tebe i korupcija kao jedna od najsimptomaticnijih rak-rana srpskog drustva, fenomen koji nam je stran, ali nam se ipak eto nekako desio.

#17 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 18 July 2014 - 00:00

Ne mozemo da vodimo konstruktivnu diskusiju ako ces sve ili da relativizujes ili da prebacis u sferu indivualne odgovornosti. Svaka interakcija izmedju dve ili vise osobe na bilo koji nacin je deo jedne vece slike koja se zove Drustvo. Pretopstavljam da je za tebe i korupcija kao jedna od najsimptomaticnijih rak-rana srpskog drustva, fenomen koji nam je stran, ali nam se ipak eto nekako desio.

Mentalitet gradjana koji zive na odredjenom podrucju ne mogu da odredjuju postupci korumpiranog sudstva ili korumpirane vlasti. 

Mogao si da navedes tradicionalizam (otud i homofobija, nista bolje ne prolazi niko ko se na neki nacin istice ili je drugaciji), javasluk, korupciju (to si vec naveo), nemogucnost zaposlenja bez neke veze ...  

:ajme:

Daj, nemoj pisati politicke pamflete, nego diskutuj (sto znaci da obracas paznju sta pisem) ... 

Kako sad autocenzura nije primer mentaliteta drustva, ako pricas da ''svaka interakcija izmedju dve ili vise osoba jeste deo jedne sire slike koja se zove drustvo''?

Sto je, btw, glupost, jer bi onda Italijani bili poznati kao korumpirani (Berluskoni), Amerikanci kao lazovi (Clinton i Bush) i ima jos hiljade takvih primera ... 

Zakoni se ne sprovode jer nekome odgovara da se ne sprovode i za to su direktno odgovorni oni koji treba da obezbede primenu zakona, a to je, u konkretnom slucaju, izvrsna vlast i MUP ... to svakako nema nikakve veze sa kriminalnim mentalitom gradjana Srbije u odnosu na gradjane Norveske. 

#18 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 00:00

diskriminacija nije samo starih nego svih redom jer su ljudi siromasni i besni na ceo svet, stari samo cesto imaju manje snage da se odbrane pa to izgleda mnogo gore.

#19 zoran59

zoran59
  • Members
  • 9,706 posts

Posted 18 July 2014 - 00:23

To da su nasi politicari barabe neopevane, to je jasno kao dan. Akcenat bi ovde ipak trebao da bude na gradjanima Srbije. Iako ni sam nisam pristalica generalizacija, ipak postoji nesto sto je Zoran59 sasvim prikladno nazvao dominantnim mentalitetom, a on nam nikako ne ide "na cast". Evo par eklatantnih primera da potkrepe moje tvrdnje:

1. izrazena homofobija (znam da ovaj termin moze da ima dvojako znacenje, ali se u ovom slucaju odnosi na homoseksualce )

2. visok nivo korupcije ( kako medju politickom elitom, tako i medju obicnim narodom, izmedju ostalog je veoma izrazen u zdravsvu )

3. starosna diskriminacija ( narocito pri zaposljavanju )

4. pritisak na slobodu medija ( autocenzura )

5. zakonodavni sistem koji funkcionise na nivou africkih zemalja. Dva slikovita primera: oko 25.000 prevara vezanih za kuporodaju nekretnina u Srbiji u zadnjih 15ak godina, kao i 1.800.000 neresenih sudskih predmeta.

Na sve gore navedene stavke direktan uticaj imaju sami ljudi, odnosno hjihova medjusobna interakcija i odnos, i niko ne moze da se poziva na "visu silu".

I naravno ono u cemu smo svetski sampioni, narocito  u privatnom sektoru,  mada ni u javnom nije nista bolje. Mobing i ugnjetavanje radnickih prava.

Otvorio si niz zanimljivih pitanja (moglo bi se reci, Pandorinu kutiju). Jedino u cemu si, po meni, pogresio je sto si u naslovu pomenuo "srpski narod." Nije to do naroda. Statistika ima svoje podatke, a ja mogu reci ovo: posto sam rodjen i odrastao u Zagrebu, poznam puno vise lopova Hrvata nego Srba. Posto svesno i namerno biram prijatelje, mogu reci sa su svi Srbi sa kojima sam u kontaktu dobri i posteni ljudi.

A ovo se nikako ne moze i ne sme primeniti na sve Hrvate ili sve Srbe.

A o kvotovanom, rekao bih ovo:

1. - nije to srpska specificnost. Razlike nije u misljenju, nego u delovanju. Ovde (zivim u USA) nije sankcionisano misljenje, ali delovanje jeste. Mozes da lajes koliko hoces protiv homoseksulaca, Kineza, zena ili bilo koga, ali ako i jednoga pipnes, sleduje ti zatvor.

2. korupcija je odraz siromastva u drustvu. Ako policajac u saobracaju ili salteruse u opstini zive pristojno od svoje plate, nece prihvatiti neko sitno mito. Moguce je i u USA kupiti politicara, ali se to ovde meri desecima miliona, a ne flasom viskija ili nekom sitnicom. A zdravstvo je samo presek drustva. Nerealno je ocekivati da kupis diplomu, platis da se izvuces od kazne u saobracaju, a onda  mislis da ce lekari biti savrseni.

3. opet, simptom sveopsteg stanja. Jevtinije je zaposliti jevtinog mladunca nego iskusnog starca.

4. zalazimo u politiku. No, srecom, postoji internet i mozemo da biramo. Kome su jedini izvori vesti i obrazovanja Blic i Kurir, moze jedino da zali sam sebe. Izbor postoji. za mene, objektivniji izvor informacija o Hrvatskoj je Al Jazeera nego Vecernji list.

5. E, tu si 100% u pravu. Mada, vredi za citav Balkan, a ne samo za Srbiju.

Smejaces se, ali navescu ti kako sam profitirao (tj. smanjio gubitak) od EU: tuzio sam drzavu Hrvatsku u Strassbouru, za sporost pravosudja (vukao mi se sudski predmet desetak godina) i dobio spor, pa mi je drzava platila odstetu. Ma, nisam se obogatio, a i tu sitnicu je zadrzao advokat, ali sam doziveo neku malu moralnu satisfakciju.

Sa druge strane, i budzet iz kojeg je odsteta placena su punili poreski obveznici, medju njima i moja familija, pa sam opet (indirektno) najeb'o.

Nema kosmicke pravde, nema boga, treba se sa tim pomiriti.

Zamisli teoretsku situaciju: da Srbija plati Hrvatskoj ratnu stetu. Platili bi platise poreza, ukljucujuci i moje rodjake koji su izbeglice iz te iste Hrvatske! Prvo su najebali tako sto su imovinu prodali za bagatelnu cenu, a sada bi trebalo da jos plate?

A pazi: ovo pisem imajuci hrvatsko drzavljanstvo i papire, nisam neki seseljevski radikal.

Tako, da se ponovim, sve si OK napisao, samo iz naslova teme izbaci "srpskog."

#20 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 00:35

ja bi da raspravim zasto deo dijaspore MRZI srbiju, mislim kad nekoga mrzis uvek mu gledas negativne osobine a mi ih svi imamo. recimo u Norveskoj je za mene previse hladno ali ja im naravno ne zelim apsolutno nista lose, cak im zelim i svako dobro a bilo kakva propast koja zadesi srbiju je nasoj dijaspori malo. plus naravno svi znamo da mrznja pogadja samo onoga koji mrzi tako da bih ja bas voleo da otvorim tu temu. jel vam neko tamo trazi da se odreknete srbije kao neke neciste sile ili sta se desava? :D

#21 angelia

angelia
  • Members
  • 14,127 posts

Posted 18 July 2014 - 04:19

ja bi da raspravim zasto deo dijaspore MRZI srbiju, mislim kad nekoga mrzis uvek mu gledas negativne osobine a mi ih svi imamo. recimo u Norveskoj je za mene previse hladno ali ja im naravno ne zelim apsolutno nista lose, cak im zelim i svako dobro a bilo kakva propast koja zadesi srbiju je nasoj dijaspori malo. plus naravno svi znamo da mrznja pogadja samo onoga koji mrzi tako da bih ja bas voleo da otvorim tu temu. jel vam neko tamo trazi da se odreknete srbije kao neke neciste sile ili sta se desava? :D

Interesantno kako je odbrana protiv realnih problema u Srbiji obicno kako je neko mrzi, kao da prema drzavi treba gajiti takve extremne emocije. To je samo administrativna jedinica, nije bice, i kada se kritikuje jedan sistem to je bas to, kritika sistema.

Nazalost kad pomenes balkanski mentalitet odmah ti zakace 'sovinista' - totalno nelogicno ali ajde.

Nazalost cesto je vidljiv ovde na 4umu sindrom zabe u bunaru. E to nam rade u dijaspori, izvade nas iz bunara

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 16,659 posts

Posted 18 July 2014 - 04:44

A tek korupcija. Tu smo nekrunisani sampioni.

Korupcija uvek cveta u kriminalizovanim siromasnim sredinama, prema tome ona nije specificna za nase drustvo. Ima je u Latinskoj Americi na izvoz, u vecini bivsih komunistickih drzava. Prema tome ne vezuj to za mentalitet, vise je to life style, nego bilo sta drugo. Onog momenta kad korupcija izgubi svrhu, ona iscezne.

#23 Kinik

Kinik
  • Members
  • 38,506 posts

Posted 18 July 2014 - 05:54

...

Nasmejao sam kad sam procitao uvodni post.

Rekoh, au - sad ce ovaj jadnik da bude proteran kroz stroj sa sibama.

Ima da vidi kako se ovde sVrBovski cetvori dlaka i relativizuje, kako se brani voljeni tzv. 'narod'.

Ima sve da prsti od visokoparnih izjava, trazice mu diplomu / kvalifikacije i prebacivati kako je smeo da iznese temu na kolokvijalan nacin, a ne na uzvisenom, visokoumnom sociolosko-politickom nivou, pa da i oni kao poznati i prominentni ucesnici naucnih skupova i savetovanja daju puni doprinos!

Kako si se, uopste, usudio da 'ne volis' i kritikujes ovu vusranu sVrBiju?
:lol+: 

PS.
Oko prideva 'srpski', ili kako ja posprdno pisem sVrBski, - otvorii bilo koj sajt / sajt neke dnevne novine i videces da se 'Srbi / srpski' koristi upravo tako da se podrazumeva da smo svi iste nacionalne pripadnosti.

A nismo, vec neki cak svesno odbijaju da ih uteruju u taj etnicki tor / stado.

Sta da ti kazem: zao mi te - sad vidis da boravak u finoj zemlji izaziva 'kvarez sVrBstva'.
;) 

PS.
Znas kako je davno na 4umu napisao jedan tvoj kolega 'down under'.
Kaze kad god udje u ordinaciju uvek na njega ostavi cudan utisak neka ne tako velika grafika. Pridje jednom blize - kad ono u legendi 'Srpsko selo'. Rece - sav se najezio po rukama.

Posavetovao sam mu da zamoli upravu da promene legendu u 'Bugarsko selo' ili da koristi neko sredstvo protiv malja.
Sad maljavost, pa i u sVrBova, nije vise 'in'.

...

Edited by Kinik, 18 July 2014 - 06:05.

#24 Technogod

Technogod
  • Members
  • 729 posts

Posted 18 July 2014 - 11:54

Korupcija uvek cveta u kriminalizovanim siromasnim sredinama, prema tome ona nije specificna za nase drustvo. Ima je u Latinskoj Americi na izvoz, u vecini bivsih komunistickih drzava. Prema tome ne vezuj to za mentalitet, vise je to life style, nego bilo sta drugo. Onog momenta kad korupcija izgubi svrhu, ona iscezne.

Upravo doziveh transfer blama.  :ajme: 

#25 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 12:36

Interesantno kako je odbrana protiv realnih problema u Srbiji obicno kako je neko mrzi, kao da prema drzavi treba gajiti takve extremne emocije. To je samo administrativna jedinica, nije bice, i kada se kritikuje jedan sistem to je bas to, kritika sistema.

Nazalost kad pomenes balkanski mentalitet odmah ti zakace 'sovinista' - totalno nelogicno ali ajde.

Nazalost cesto je vidljiv ovde na 4umu sindrom zabe u bunaru. E to nam rade u dijaspori, izvade nas iz bunara

da bre ali kad nekoga samo kritikujes znaci da nesto nije uredu sa tvojim emocijama prema tim ljudima. hebemu misha jal moguce da apsolutno nista tu ne valja? i ne razumem sa koje ti pozicije nastupas da si bolja apsolutno u svemu od nas 7 miliona? i sto bas samo od nas? tacno mi zvucis kao kad bi uzela reket u ruke ti bi pobedila djokovica samo zato sto "svrbuje"

ili ako ste pronasli svoju srecu tamo daleko sta se to vas smatra kako je u srbistanu? sve i da dodjete tu jednom godisnje vi od nas ovde nista ne zavisite.

mozda su vas izvadili iz bunara ali su vam nabili kompleks vise vrednosti, vi uopste ne mozete vise da gledate na svrbiju kao na normalnu regiju nego vam sve ovde smrdi a tamo i kanalizacija mirise. to je problem, vas par jednostavno nikad nista cak ni neutralno ne napisete o srbiji, omakne se i CNNu koji nas je bombardovao da napise ponesto pozitivno samo od vas nikad nista. sto bi rekao nas narod "poturica gori od turcina"...

a nije mi za svrbiju, prezivela je ona i gore nego me interesuje sta se u vasim glavicama zbiva? jesul' pare udarile, dal radite previse sta je daj da vidimo jednom da znamo na cemu ste...

#26 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 12:40

...

Posavetovao sam mu da zamoli upravu da promene legendu u 'Bugarsko selo' ili da koristi neko sredstvo protiv malja.
Sad maljavost, pa i u sVrBova, nije vise 'in'.

...

ja bi mu posavetovao da poseti psihijatra, to je na zapadu normalno da izleci te svoje komplekse ne zbog nas, da mrznja ubija nikoga zivog ne bi bilo, nego zbog sopstvenog dusevnog zdravlja.

#27 Technogod

Technogod
  • Members
  • 729 posts

Posted 18 July 2014 - 12:50

@jasamja32 - da ne bude zabune, ja volim Srbiju. To je i moja zemlja i ne stidim je se. Naprotiv, kada razgovaram sa Norvezanima uvek se trudim da je predstavim u koliko toliko lepom svetlu. Opet s druge strane zaista nemam problem sa tim da diskutujem o losim stvarima koje se desavaju u "mom dvoristu", niti imam nameru da zatvaram oci pred njima. Ne radi se tu o ljubavi ili mrznji, vec o hladnom analitickom pristupu lisenom bilo kakvih emocija. Ali to ne dozivljavam kao atak na sopstveni narod ili zemlju, vec kao diskusiju o negativnim pojavama u nasem drustvu kojih, svidelo se to nekom ili ne, ima na pretek.

Edited by Technogod, 18 July 2014 - 12:50.

#28 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,697 posts

Posted 18 July 2014 - 12:50

bolje bi ti bilo da povedeš računa o 'brejvicima' nego što izigravaš velikog moralizatora

Hahahaha, pa "brejvici" usred Beograda sede po splavovima (tj. ljudi koji su tokom ratova/pljackaskih pohoda u Hrvatskoj, Bosni i Kosovu pobili vise civila nego Brejvik) i niko im nista ne moze, voze besne dzipove i rade sta hoce, a rusofilske budaletine nadju da zameraju nesto Norveskoj. 

#29 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,697 posts

Posted 18 July 2014 - 12:52

i ako je taj isti narod mogao relativno pristojno da zivi sve do sredine '90 - ih znaci da nije bas sve do naroda, nismo se mi bas totalno izmenili za tako malo vremena.

Naravno da jesmo, ali krajem 80-tih, kad je doslo do "dogadjanja naroda". Virus je tad pusten medju mase i od tada smo bolesni od tog milosevicevskog sindroma "ne znamo da radimo, ali znamo da se bijemo". I (po)vracamo "nacionalno" "dostojanstvo". 

#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 18 July 2014 - 13:06

Upravo doziveh transfer blama.

mrd zna bolje a za korupciju kao "stil zivota" je , povrsinski, u pravu. Tako to postane.

Kao cebe prebaceno preko pravih problema gde korupcija cveta ispod njega (cebeta).

Korupcija je proizvod loseg upravljanja drzavom nad kojom vlast (izabrana ili diktatorska) ima ingerencije.
Nije to trivijalno resiti, cak ni hapsenjima pa , negde, i streljanjima korumpiranih funkcionera vlasti.

Cak i okoreli liberali, koji bi da drzavu smanje na sto je moguce manje, kazu: drzava mora da obezbedi zakon i red, javne servise, spoljnu politiku i odbranu. Nista vise.

Danas smo u Srbiji imali usvajanje zakona o radu i penzijskom.

Koliko god da je taj zakon dobar (ili los) ima jednu falinku koja lomi kamilinu kicmu: parcijalan je, a sve promene se moraju desiti odjednom, istog trenutka, nema ovo sad, ono posle. Kao spojeni sudovi u hemijskoj laboratoriji, ili u analognom racunaru, sve promene odjednom, iste sekunde.
Verujem da je Lazar Krstic to znao kada je podneo ostavku. I, nemocan, prepustio srpskim politicarima da rade kako znaju i umeju.